Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi nga Zana Sharku

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Poezi nga Zana Sharku   Fri Mar 09, 2007 11:26 am

O Zot i Lartesuar

Te falenderoj shume

qe ne kete jete me solle

Te falenderoj shume

qe nene e babe te kem me mundesoveKur zgjohem ne mengjes ty te falenderoj

Qe edhe nje dite me familje e kaloj

Ne gjume kur te bij ty te lutem o Zot

Qe neser dita te jete me e mire se sot


Cdo gje qe e bej , e bej per hirin tende

Kudo qe te shkoj ty te kujtoj

O Zot I lartesuar te lutem me meshiro

Ne diten e kijamentit te lutem me shpeto


Me kėnaqesite e kesaj bote

Mos me ler te mashtrohem

Me udhezo qe pune te mira te punoj

Qe jeten tjeter n’xhennet ta kaloj


Ki meshire per mua , O All-llahu im

Shpetoma familjen , nene dhe babin tim


Te falenderoj per te gjitha te mira

Te lus ty Zoti im mbi ne te bjen meshira

E kujtoj diten kur nga dynjaja do te largohem

Kur me ty une do te takohem


Me miliarda njerez ate dite bashke do jemi

Para ne te gjitheve ty o Zot do te kemi

Ate dite te gjithe xhennetin do e kerkojne

Por Zoti eshte I madh dhe din se kush cka punoi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Zana Sharku   Sun Mar 11, 2007 12:24 am

BESOPėr asgjė nė botė mos e humb besimin.
Sepse ai e mundė urrejtjen dhe hidhėrimin.
Luftoje tė keqen edhe zemėrimin.
Mėsoje tė mirėn dhe gėzimin.

Ndonjėherė na kaplon hidhėrimi.
Dhe shumė herė ne gabojmė.
Mirėpo Zoti ėshtė I madh.
Dhe na jep kohė qė gabimin ta pėrmirėsojmė.

Po besove Zotin.
Ēdo gjė mundė tė arrihet.
Sepse Ai ėshtė me ty gjithnjė.
Kjo duhet tė dihet.

Mos harro se kush tė solli ne kėtė jetė.
Andaj besoje vetėm Zotin e vėrtet.
Ai ėshtė I madhėrishėm dhe ėshtė fuqiplotė.
Ėshtė Zot nė qiej dhe ėshtė Zot nė tokė.

Ditė pėr ditė ti falėnderojė.
Me vepra te mira Atė pėrkujtojė.
Sepse All-llahu ėshtė I madhėrishėm.
Dhe shumė mėshiron.
Gjithnjė ėshtė me ty mjafton qė ta kėrkon.

Nė fund selam po ju dėrgoj.
Dhe e lus All-llahun xh.sh.
Qė tė na mėshiroj.
Inshall-llah nė xhennet do tė na bashkoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Zana Sharku   Sun Mar 11, 2007 12:25 am

NGRITJA SHPIRTĖROREIshte viti i 10 i misionit tė tij
Pejgamberi ishte i dėshpėruar
Humbi axhėn Ebu Talib,
Humbi Hatixhen qė e kishte grua.


Ai All-llahut iu Drejtu
O I Mėshirshėm jarabi
Mė ndihmo e mė udhėzo,
Mė merr mua aty tek ti.


Dhe All-llahu e dėgjoi
Xhibrilin me burak e dėrgoi
Pėr shtatė kah qiell sė bashku shkuan
Botė mė botė pejagamberėt i takuan .

Ata tė gjithė e nderuan
Me selam iu drejtuan ,

Dhe arriti ne fronin e All-llahut tė Madhėruar
Fron ky tė cilin asnjė qenie njerėzore se kishte takuar
All-llahu e priti dhe e nderoi
Pėr herė tė parė ball pėr ball e takoi .

Rrugės kur u kthye shumė gjėra takoi
Xhibrili me urtėsi i shpejgoi
Andaj Mir'axhi ka shumė rėndėsi
Sepse na sjell dhe shumė porosi.

Andaj vėllezer edhe motra
Sa mė shumė punė tė mira tė punojmė
Pėr tė gjitha tė mirat All-llahun ta falėnderojmė ,
Ditė pėr ditė ATĖ ta Madhėrojmė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Zana Sharku   Sun Mar 11, 2007 12:26 am

FESTA ISLAME


Sot ėshtė gėzim pėr muslimanin
Kremton festėn e Bajramit.
Vėllau –vėllaut festėn ia urojnė
Luten qė Zoti duat tua pranoj

Inshall-llah Zoti
muslimanėt do ti mbrojė
Zemrat besimtarėve
inshall-llah ti forcojė.

Tė gjithė janė tė lumtur
Dhe ndihen njejt
Sepse besojnė
Zotin e vėrtet.

Pas ēdo sakrifice Ai tė shpėrblen
Me tė mirat e tij ty tė ushqen
Bajrami ėshtė festė e madhėruar
I pasuri tė varfurin nuk duhet pėr ta harruar

Muslimani sot shumė mirė kalon
Me lutje e dua All-llahun e madhėron
Me respekt tė madhė kėtė e pėrkujton

SEPSE

Vetem Atij I pėrket Falėnderimi .
Lutja , falja , ringjallja dhe agjėrimi .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi nga Zana Sharku   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi nga Zana Sharku
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Ketu shkruani ndonje Poezi-
Kėrce tek: