Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi nga Minushe Daku

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Poezi nga Minushe Daku   Fri Mar 09, 2007 11:26 am

Nje Jete ne Hije

Me pyesin per jeten time


Me pyesin per kuptimin e saj


per ngjyrat e sa!


Me shfaqen si hije te vdekura


ne hijen e hijerave,


atje ku gjenden te tjeret si une


shikoj..ndiej...kuptoj


shikoj hijen e e mbetur nga dielli


e te shtangur diku larg kuas


valet e detit te vdekur


nuk do te mund t'ia shlyejne gjurmet


Ndiej eren e psheretimave qe humbin


ne zerin e lehte te eres.kujtoj... kujtoj...


ate cka nuk shlyhet dot nga zemra e mbyllur


ne shpellen e erret te detit te vdekur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Minushe Daku   Fri Mar 09, 2007 11:27 am

Ti dhe Une
Ti dhe une ngjajme...
ngjajme ne miresi, qiltersi,
ngjajme ne qetesi.
Ti dhe une jetojme...
jetojme duke enderruar,
duke shpresuar e dashuruar.
Ti dhe une kerkojme...
kerkojme lirine, dliresine,
e mbi te gjitha rehatine.
Ti dhe une shpejtojme...
shpejtojme drejt amshimit,
te perulur, te gjunjezuar......
kerkojme shpetimin e shperblimin;
shpejtojme drejt Aktit te Gjykimit!
Ti dhe une nen hijen e ndermjetesimit
pergjerojme ndihmen e te Meshirshmit MADHERISHMIT.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Minushe Daku   Mon Mar 12, 2007 1:21 am

Jeta

Minushe Daku Prishtinė

minutat shkojne dhe nuk kthehen
kujtimet e brishta trokasin ne zemer ,me thyejne me perplasin si anjeher tjeter
ndalet dora ndalet shikimi
nuk me mbetet asgje tjeter perveq ketij trishtimi
jeta valvitet ne flamurin e piratit
timonin e perplasin ererat e karpatit
jeta .......
pernjeher mu turbullua
nuk ka kujtime te mira per mua
te gjitha u harruan
amshimi eshte per mua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Minushe Daku   Wed Apr 11, 2007 1:56 pm

Privilegji
Minushe DAKU

Bota bėn sehir
Ne jemi nė kėmbė
Me pishtarin nė dorė
Njė vezullim shkrepėse
Njė shpresė
Dhe pishtari tė ndriēoj
Besimtarėve zemrėn t“ua qartėsoj...

Prill, 2007
Prishtine
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Minushe Daku   Sun Apr 22, 2007 3:45 am

Vula e pejgamberisėThonė se ishe mrekulli
Mbi mrekulli
Si ti s“kishte asgjėkundi bukuri
Thonė se ishe i urtė
E trimėrisht duroje kamxhik e gurė
Ishe besnik e bujar
Mė i menēur se ēdo tregtar
Modesti...
Se jo mahi
Tė lavdėronte i vjetėr e i ri
Thonė...
Po ēka nuk thonė??
Edhe ti ishe njeri
Nuk ishe hyjni
Por kishe mė tė ēmuarėn
Pejgamberi

prill 2007

MINUSHE DAKU , PRISHTIN
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Minushe Daku   Sun Nov 04, 2007 4:21 pm

Nje shpirte pa femijeriMinushe DAKU, PRISHTIN
ndjeva dashuri ndaj teje o krijese e embel...


thura vargje perty ne membranen e erret .....


ne murin e kordonit vizatova me ndjesine time fytyren me te dashur..


ne endrrene jetes se mbyllur shijoja zerin e bukur


me bere boten e vogel pallat te pasur mbreteror sepse pata perkrahjen e nje nene te dashur....


me gezim numrova ditet e drites


me lot te paderdhur pritja oren e lumtur..


si ore muri te ndegjoja oren e zemres e dashura ime ....


dritherime ....vajtim....ankim.....lot mallkim


ndjeva ne shpirtin tend...


ndjeva momentin kur nuk me deshe me...


me prishe botet nene....


te voglen dhe te madhen..


\C'PATE NENE?


U deshperove?


Pse s'te meritova dhe une si tjeret femije?


valle nuk mjaftoi gjinia dhe embelsia ime??


me prishe lumturin


e nuk pate guxim te me ndjesh ne gjoksin tend...


nuk u lodhe per shpirtin tim valle?


nuk qave per jeten time te pashijuar valle?


po trembja dhe urrejtja me te forte se dashuria jane?


me nderrove me rini te perkohshme


zgjodhe lirine vetjake


dhe mua me lirove me injorove


nuk dashurove


Allahut sju frigove


pate thesar e margaritar


tash ke mall dhe vetem qan..


nje shpirte e gjuajte menjane.


Nuk te fal ...ti mua sme deshe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Minushe Daku   Sun Nov 04, 2007 4:21 pm

NenaMinushe DAKU, PRISHTIN
ne enderr me ishe yll shendrites


ne boten time te vogel


ishe frymemarrja ime nene.......


cka pa ty?


ne jeten mbaresore


qe mburoja ime, mbulesa ime, truproja ime....


nena ime ...


ku pa bekimin tend?


nen kembet tua rrjedh nuri i Firdeusit


me ndihmo t'a gjej ate e dashura ime...nene ..


embelsia yte me shton vullnetin,


ndjesine e te qenit human,


njeri i kompletuar per se mbari me dinjitetin e pafundm nene....


cka pa ty?


....nene...


ska rendesi asgje pa ty...


e embla ime nene


sa nektar perzgjedhes per bletet je ti.


me fal mua nene me merr ne perqafim


nene dua te te puth doren e arte nene....


sa te humbur jemi pa ty...


ne kete vale mbeshtjellese


te jetes se trazuar ne krahet tu gjej prehjen, mbeshtetjen, ...


e cka me pas?


Trazim i nje nate dhe malli per ty ska te ndale


Te fle apo te shkruaj per ty?


sa nete shkrove ti per mua poezi dashurie e embelsie?


sa ninulla kendoi zeri i zemres amnore?


ska te ndale....


me mijera e mijera shkronja


dhe dashuria per ty nuk shkruhet e as nuk pershkruhet...


kurse ne zemer me ndjell vaj e lot


qe nuk mund te laj borxhin!


si te jem pre e zemres tende?


Allahu im sa ndjesi te paster fale mes nesh


nene ---femije
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi nga Minushe Daku   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi nga Minushe Daku
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Ketu shkruani ndonje Poezi-
Kėrce tek: