Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi nga Muhamed Ikball

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Poezi nga Muhamed Ikball   Fri Mar 09, 2007 11:32 am

Lindja dhe Perendimi

Pėr perėndimorėt arsyeja ėshtė organizator i jetės,
Pėr lindorėt dashuria ėshtė sekreti i ēdo qenieje,
Vetėm nėpėrmjet dashurisė inteligjenca mund ta njehė Zotin,
Veprat e dashurisė gjejnė themele tė forta nė arsye.

Kur dashuria pėrcillet me arsye,
Ajo ka fuqi ta pėrfytyrojė njė botė tjetėr,
Ngrituni atėherė dhe projektonie atė botė tjetėr,
Botė tė dashurisė dhe inteligjencės, tok nė njė.

Dėshira e flaktė e evropianėve ėshtė shfryrė,
Sytė e tyre akoma vrojtojnė, por zemrat u kanė vdekur,
Dhembshėm janė ngadhėnjyer me shpatat e tyre,
Tė qėlluar, tė therur, vetė kanė qenė gjahtarė.

Mos kėrko zjarr dhe dehshmėri nė verėn e tyre,
Nuk do tė agojė epokė e re nė qiellin e tyre,
Flaka e jetės vjen nga zjarri juaj,
Detyrė e juaja ėshtė tė krijoni botė tė re.

Mustafa Kemali, i cili ka kėnduar pėr rilindje tė madhe,
Ka folur se fotografia e vjetėr doemos duhet pastruar dhe shkėlqyer
Nuk mund tė rilindet vitaliteti i Qabes
Nėse nė kėtė shenjtėri hyjnė Lati dhe Menati i ri nga Evropa.

Jo, turqit nuk kanė melodi tė re nė bredhjen e tyre,
Atė qė ata e quajnė tė re ėshtė vetėm kėngė e vjetėr e Evropės,
Nuk ka hyrė puhi e ajrit tė freskėt nė krahėrorėt e tyre,
Ata nuk kanė nė mendje kurrfarė ideje tė re tė botės.

Turqia po shkon pashmangshėm tok me kėtė botė,
E shkrirė nė flakėn e botės si dylli tė cilin ne e njohim,
Origjinaliteti ėshtė nė palcė tė ēdo krijese
Duke imituar jeta kurrė nuk do ta pėrtėrijė.

Zemra e gjallė, krijuesi i kohėve dhe epokave,
Nuk ėshtė enkas i dashuruar nė imitim,
Nėse e ke shpirtin e muslimanit tė vėrtetė,
Hulumtoje ndėrgjegjen tėnde dhe Kur’anin.

Njėqind bota tė reja gjenden nė vargjet e tij,
Shekuj tė tėrė janė tė prehura nė ēastet e tij,
Njė nga botat e tij i pėrgjigjet epokės sė tanishme,
Kape, nėse zemra nė gjoksin tėnd e kupton tė vėrtetėn.

Edhe shėrbetori qė beson ėshtė shenjė e Zotit,
Ēdo botė pėr shpirtin e tij ėshtė sikur rrobat,
Kur njė botė vjetrohet nė krahėrorin e tij,
Kur’ani ia dhuron tjetrėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Muhamed Ikball   Fri Mar 09, 2007 11:35 am

KOHA

Ē'ishte nuk ėshtė, ē'ėshtė nuk do tė jetė
Ja ky ėshtė njė nocion sekret!
Pėr mė tė afėrmen ndodhi tė zbuluar
Koha ėshtė e pėrmalluar!

Prej gotės sime pika-pika burojnė gjėra tė reja
Unė nė shtrojerėn time ditė e natė!
Kokrra-kokrra i numėroj ndodhitė
Me ēdo kėnd njoftohem, por i ēuditshėm ėshtė njoftimi.

Dikujt i hipi-dikush mė hip, dikė e mbuloi pikėllimi!
Nuk ishte nė banket, faji im apo i yti qe?
Rruga ime nuk ėshtė qė ta lė gotėn tė presė
Lidhjen time sytė e fallxheshės nuk e njohin.

Nuk i arrin shigjeta nė cak
Nuk e ka pamjen e dijetarit
Ky gjak nuk ėshtė i agimit
Po ėshtė shenjė e perėndimit.

Agimi i ardhshėm pret qė e djeshmja
dhe e sotmja tė bėhen legjendė!
Kjo mendje ka zbuluar fuqitė e fshehura tė natyrės
Mendja ėshtė mė e rrezikshme se rrufeja nė ēerdhe!

Ciklonet, hapėsira e tyre, detyrat dhe anijet mbi ta
Tallazet e detit e mbrojtja e tyre
Kėto dredha janė ligje natyre
Siē janė ciklonet, detet e rrethi i tyre.

Po lind bota e re e vjetra po zhduket
Bota e vjetėr po emigron nė muzeun e kohės
Pa marrė parasysh furtunat, qiriu rri i kallur
Si i varfri qė e ka thėnė nė njė fjalė para diktatorit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Muhamed Ikball   Fri Mar 09, 2007 2:57 pm

SHKENCA DHE FEJA
Njė herė shkenca i tha fesė:

Syri im
Mund tė shoh ēdo gjė
Qė nė kėtė botė
Ėshtė e krijuar,
Bota e tėrė
Ėshtė nė rrjetėn time
E shtrėnguar, e pushtuar.
Unė jam e interesuar
Vetėm pėr gjėrat materiale,
Ato sjellin fitime, fitore,
Ē’mė duhen mua
Ēėshtjet shpirtėrore?
Unė mund tė zbulojė
Mijėra melodi,
Haptas mund tė shpalli
Ēdo fshehtėsi…

Feja i tha shkencės:

Me magjinė tėnde
Madje valėve nė det
I vėni flakėn,
Detin e kallni krejt.
Ju mund ta ndotni,
Ta fėlliqni atmosferėn
Me gazra helmues
Qė janė vdekjepues.
Kur ndahesh prej meje,
Drita yte s’ėshtė dritė,
Ajo bėhet terr, varr,
Flakė, zjarr.
Nė jetėn tokėsore
Ti ke prejardhje Hyjnore,
Por jeni e verbuar,
Nuk po e vėreni
Se jeni e kurthuar,
Nė rrjetė e pushtuar,
Nėn kthetrat
E shejtanit tė mallkuar.
Lirohu. Eja. Kthehu.
Kėtu, kėtė tokė djerrinė,
Kėtė tokė shkretėtirė
Shndėrroje nė kopsht tė mirė.
Huazo prej meje pakėz mirėsi,
Huazo prej meje pakėz dashuri,
Dhe tokėn ku jetojmė
Xhennet mund ta bėjmė.
Qė nga dita e Krijimit
Ne bashkė kemi jetuar,
Tė jetojmė bashkė pėrsėri,
Ne jemi zėra tė ndryshėm
Por kemi tė njėjten melodi.”

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi nga Muhamed Ikball   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi nga Muhamed Ikball
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Ketu shkruani ndonje Poezi-
Kėrce tek: