Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi nga Xhelaledin Rumi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Poezi nga Xhelaledin Rumi   Fri Mar 09, 2007 2:54 pm

BUKURIA E ZEMRĖS

Bukuria e zemrės
Ėshtė bukuri
E qėndrueshme.
Buzėve tė saj
Jepni tė pi
Ujin e Jetės
Tė amshueshme…

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Xhelaledin Rumi   Fri Mar 09, 2007 2:55 pm

PERTEJ DASHURISE


Pertej dashurise


Ne qofte se nuk di te duash,


Meso te duash,


Patjeter perpiqu te duash


Cdo gje qe te sheh syri,


Cdo gje qe percepton,


Cdo gje qe mund te imagjinosh


Duaje, duaje,


Te duash meso


Edhe cdo gje qe degjon,


Cdo gje qe ndodhet ne kete univers...


Asgje te shemtuar s'ka ne kete bote,


Asnje, pale sa e rendomte te te duket,


Nje insekt sa i vogel po as ai


I shemtuar nuk eshte,


Nje fije bar merre ne dore


Sa e brishte a nuk e sheh?


Duaj lulet, guret, rete,


Cdo gje me formen, ngjyren, kuptimin e saj,


Duaje, duaje,Meso te duash,


Perpiqu te duash,


Bota per dashurine tende eshte krijuar,


Me pare meso dashurine,


Shiko nje vogelush,


Sa i mrekullueshem,


Mendo dhe ata qe e sollen ate ne jete,


Sepse kjo bote eshte krijuar


Per dashuri,


Duaji njerezit


Ata per te mos qene vetem


Prane teje te jene


Per kete, vertet per kete,


Jane krijuar,


I gjithe universi


Me zinxhire te dashurise eshte lidhur,


Prandaj edhe ti,


Te japesh dashuri meso!


Sepse dije,Ne shpirtin tend,


Per te gjitha keto paska vend,


Mos harro,


Bota vete trembet nga njerezit


Pa dashuri,Dhe nga frika,


Prej tyre largohet,


Apo me e keqja ju behet armike,


Prej vetes i largon,


Duaje edhe vdekjen,


Meso ta duash Qe te dish se ka nje Perjetesi...


Dhe nese te duash mesove,


Edhe te tjereve duhet t'ua mesosh,


Qe me sekretin e mrekullueshem te kesaj bote,


Njerezimit t'i sherbesh...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Xhelaledin Rumi   Fri Mar 09, 2007 2:56 pm

JETA PA DASHURI

Jeta pa dashuri
Ėshtė kotėsi.
Dashuria ėshtė
Uji i Jetės.
Pije ēdo ditė,
Pije me zemėr
Pije me shpirt...

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Xhelaledin Rumi   Mon Mar 26, 2007 9:58 am

Ē'ĖSHTĖ DASHURIA?

MEVLANA XHELAL ED-DIN RUMI
(1207-1273)


Ē’ĖSHTĖ DASHURIA?

Dashuria ėshtė
Si parfumi,
Tėrheqėse
Nė ēdo skaj.
Dashuria ėshtė
Si njė pemė,
Tė dashuruarit
Janė hija e saj…

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi nga Xhelaledin Rumi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi nga Xhelaledin Rumi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Ketu shkruani ndonje Poezi-
Kėrce tek: