Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi nga Fetyllah Gylen

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Poezi nga Fetyllah Gylen   Sun Mar 11, 2007 6:01 pm

LE TE HAPEN DYERT !


Le tė hapen njė nga njė dyert
E botės sė Pafundėsisė,
Qė tė dėgjohen tė artat motive
Tė sinfonisė sė Pavdekėsisė

Kush rroi, rroi, kuptoni!
Dhe ju, o tė vdekur, ringjalluni!
Dhe porsi engjėjt fluturoni!
Nė shpirtin tuaj nga zėri i Drejtėsisė.

Nga gjokset e zgjedhura dihet
Se ndjenja e njeriut ringjallet,
Se shpirtrave frymė u fryhet
Nga fryma e Fshehtėsisė.

Dhe sytė e pėrlotur kthjellohen,
Se Syve rreze drite u gėzohen,
E bardha nga e zeza veēohen,
Drita pėrhapet nga Aureola e Bukurisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Fetyllah Gylen   Sun Mar 11, 2007 6:04 pm

Trendafili i Medines


Te permenda serish Ty,


cdo gje nga mendja m'u fshi,


Imazhi Yt nder majat e shpirtit tim soditi,


Edhe pse ish nje mirazh,


zemra ime gjeti qetesi,


Te permenda serish Ty,


cdo gje nga mendja m'u fshi.
Ah! Sikur cdo cast vetem me dashurine per Ty jetoja,


Te ngrihesha lart si shpirtrat, ne horizontin Tend te fluturoja,


Te gjeja nje rruge e ne shpirtin tend te depertoja,


Ah! Sikur cdo cast vetem me dashurine per Ty ta jetoja.
Sikur ta dija kohen kur urdhri i takimit do te afroje,


Ky shpirt i djegur nga malli per Ty pa pushim do te renkoje,


Do te renkoje e me ndjenjat me te pastra do te t'kerkoje,


Sikur ta dija kohen kur urdhri i takimit do te afroje.


Teksa zemra ime prej emrit Tend si zemer pellumbi pulson,
Te lutem per te arritur tek Ti, nga krahet e Tu,


Nje pende me jep, pas teje te fluturoj pergjithmone,


Teksa zemra ime prej emrit Tend si zemer pellumbi pulson.


O Trendafil, qe shkretetirat e thata i lulezon,


E me ato ngjyra mahnitese, ne zemren time deperton,
Eshte casti i duhur qeshi syrit tim qe vajton,


O Trendafil, qe shkretetirat e thata i lulezon.


Si robi Yt i cmendur pas Teje dua te vrapoj,


Ndiz nje prush brenda meje, si oxhaqet te flakeroj,


Nga kjo enderr e keqe pa Ty, dua te shpetoj,
Si robi Yt i cmendur pas Teje dua te vrapoj.


Mendja ime ditet larg Teje eshte duke numeruar,


Shpirti im nje shqetesim mbytes eshte duke perjetuar,


Duku Ti, sepse dielli yne eshte duke perenduar,
Mendja ime ditet larg Teje eshte duke numeruar.


Te pakten, si fryme e fundit, perendimi im lindje te jete,


Shpirti im ngjyrat me te fresketa te horizontit Tend te preke,


Ane e kend te bien tamburet te degjohen harete,


Te lutem, te pakten, perendimi im lindje te jete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Poezi nga Fetyllah Gylen
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Ketu shkruani ndonje Poezi-
Kėrce tek: