Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Flasin Kater Gjuhe dhe Pijne Marihuana

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Flasin Kater Gjuhe dhe Pijne Marihuana   Sun Mar 11, 2007 11:27 pm

Flasin kater gjuhe dhe pijne marihuana

Ivica Antevski

Nga Maqedonishtja : Hamdi Nuhiju

Fjalori i dores i parlamentarizmit maqedon me sqarime nga nje seirxhi te galerise se parlamentit

dijalog- fjale e cila ne fjalorin e politikes filloi te fitoj forma fluide dhe rendesi. I huazuar nga dramaturgjia dhe i njejti ne jeten parlamentare te shenderrohet ne drame. Linguistet do te kishin mundesi te shkruanin vellime dhe vellime per gjeresine semantike te fjales , sikur edhe per format dhe situatat kur perdoret. Tregues i fluiditetit te fjales eshte se edhe opozita edhe qeveria jane ne te njejtin parlament , por disa thojne se ekziston , e te tjeret se nuk ekziston. Dicka te ngjajshme ne Zotin ... disa i besojne dhe disa nuk i besojne. *sipas autorit* nuk mund te tregosh se ekziston , por nuk mund te tregosh edhe se nuk ekziston. Te gjithe me koncenzus besojne se eshte dicka pozitive , mirepo kurqysh te mirren vesh se cka eshte ajo.

gjuha- shpesh thuhet se gjuha eshte forma e kuptimit. Ajo nuk eshte e vertet. Gjuha eshte ura e mosmarreveshjez zakonisht. Kur parashtrohet tema per gjuhet , do te ishte cool te ndegjohet sygjerimi ne fjalet e nje komiku anglez " dy gjuhe ne nje koke- askush nuk mund te jetoje me ate shpejtesi ! por Holandezet flasin kater gjuhe dhe pijne marihuana "

marreveshje- me se shpeshti e permendur eshte marreveshja kornize e Ohrit. I nenshkruar ne kohe te mjegullt per t`i venduar fund komplikimeve ndermjet bashkesive dhe te lind komplikime ndermjet deputeteve. Njerezit e ndershem gjithnje lidhin marreveshje gojarisht dhe i besojne njeri tjetrit. Ndermjet qeverise dhe opozites ne parlament nuk ka besim.

amandamend- me se thjeshti spjegohet se kjo eshte nje arsyetim i deputetit per te sjelle nje zgjidhje ne ligj. Mirepo tek ne nuk eshte edhe aq e thjeshte. Edhe qeveria edhe opozita ne amandamentet shohin nje dore te fshehte . Qeveria sheh e nervozuar ne duart e opozites e rregulluar ne amandamente , e gatshme ta ngrej dy-tre mije here. Opozita maqedone zbuloi loder te re ne parlamentizmin.

koncenzus- te gjithe pajtohen se duhet te pajtohen. Mepastaj e gjitha eshte pyetje nga vendimet e komiteteve qendrore dhe rrethet me te ngushta te kryesive partiake. Edhe pse te gjithe thojne se jane te qarta prioritetet , te gjithe disi me ndryshe e kuptojne se si duhet te arrihen.

rregullatori- dicka cka duhet te sjellet me koncenzus , per te eshte e nevojshme dialog , ndersa gjate marreveshjes duhet te shfrytezohet gjuha dhe ne baze te rregullave te rregullatorit ekzistues duhet te veprohet. Perderisa fjalia paraprake eshte e paqarte , per te gjitha fjalet ka sqarim me larte.
Rregullatori eshte liste e rregullave ne baze te te cilave punojne deputetet. Ajo eshte gjegjesisht nje permbledhje mekanizmash sipas te cilave duhet te mirren vesh se cfare zgjidhje do te kete ne aktet te cila i sjelle ligjedhenesi. Vetem ka nje problem- tash e disa muaj nuk mund te mirren vesh se si te mirren vesh.

diplomatet e jashtem- ne dramat e vjetra greke krizat e pazgjidhura zgjidhen me intervenimin e zoterave te cilet ne skene kane ardhur me nje mjet mekanik. Keta zotera te maqines jane gjithekah , shikojne te gjitha dhe mundem shumecka. Politikanet tane , si njerez fetar , me pietet te madh sjellen si zotera para secilit proekt te madh cka e marrin ne pergjegjesi dhe kerkojne mbeshtetje nga ato. Thene shkurt edhe nuk eshte per kritike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
AntiImperialistiNumri i postimeve : 2
Registration date : 18/03/2007

MesazhTitulli: Re: Flasin Kater Gjuhe dhe Pijne Marihuana   Mon Mar 19, 2007 12:16 am

I nderum a ka mundsi me shpjegu ma qart (me fjalet e tua) synimin e ksaj teme. Kam vėshtir ta kuptoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Flasin Kater Gjuhe dhe Pijne Marihuana   Mon Mar 19, 2007 2:40 am

I Dashur... Ketu sqarohet gjendja politike brenda Republikes se Maqedonise. Ky shkrim bene pjese ne gazetarine hulumtuese ku Ivica Antevski kete metodologji e ka mjaft te zhvilluar.
Synimi i kesaj teme eshte :
1. Mesimi i metodologjise se gazetarise hulumtuese,
2. Njoftimi me gjendjen aktuale ne politiken e Maqedonise,
3. Mesimi i dobesive te autorit te ketij texti...

Mirembetsh..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Flasin Kater Gjuhe dhe Pijne Marihuana   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Flasin Kater Gjuhe dhe Pijne Marihuana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: