Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi nga VEHAP KOLA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Visar Korenica
Admin
avatar

Numri i postimeve : 15
Age : 34
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Poezi nga VEHAP KOLA   Tue Mar 13, 2007 7:58 pm

(PA TITULL)

Nė fole
Ēdo ag
Lėvozhga vezėsh gjej
Varem tėposhtė trungut
Ec nėn hijen e zogjve tė mi

Ē’mirėkuptim!
Si fola, si s’fola
S’ka debat

Aty ku s’jam
Tokėn e mbyt dėbora
Aty ku s’ka ēati
Strehė, ngrehinė, tendė
Butė dhe bardhė
Pėrgjon gjurmėt

Sa u shtuan gjurmėt!
Dėbora m’i rrėfen?
Apo i dendėsoi?

Me shiun tim i njom drurėt
Mė mbyti tymi
Nė oxhak
Kėshtu qė nga dielli
Marr prush
Tė kuq, tė bakėrt

Njerėzit
I janė veshur tokės
Pas mėngjesit
Shtegtarė

Zėrin tim e njoh lehtė
Edhe po tė pėshpėris
Shtratin tim e gjej symbyllur
Pa kureshtje

Ē’vdekje e pakėndshme!
Kur, as rrobat
S’ke kujt ia lė

Vehap KOLA


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Tue Mar 13, 2007 8:05 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://drejtesia.blogspot.com
Visar Korenica
Admin
avatar

Numri i postimeve : 15
Age : 34
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: VDIQ VĖLLAI   Tue Mar 13, 2007 8:00 pm

VDIQ VĖLLAI

Vdiq vėllai
Mė la krahėt jetimė
Dhe vetminė, tė ve
M’i la nė derė

Vdiq vėllai
Si shkrepėtimė
As amanet s’mė la
As qau, as u pėrpėlit
S’mė tha as lamtumirė

Vdiq vėllai
Dhe kufomėn e fshehu
Varrit s’i vuri gurė

Vdiq vėllai
S’mė del as nė ėndėrr
Pėr ēudi, ca hije ndjek
Vdiq nga unė, pas tyre

Vdiq vėllai
Gėrvishtur nga thonj shtrigash
Vdiq duke gėnjyer
Duke thyer udhė
I trembur

Vehap KOLA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://drejtesia.blogspot.com
Visar Korenica
Admin
avatar

Numri i postimeve : 15
Age : 34
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: BUKEN E NDAVA   Tue Mar 13, 2007 8:01 pm

BUKĖN E NDAVA


Shtėpinė time
S’e ndryj as natėn
Derėn krah mė krah
E lė dhe nė dimėr
Anė vatrės pres
Me zjarr tė pashuar
Gjer nė agim
Dhe bukėn e ngrohur
Nė sofėr

Rrugicės sime
Njė e dy
Heq njė gurė
Heq njė gjemb
Njė e dy zgjas kokėn
Nė dritare

Nė zemrėn time
Shfletoj ėndrrat tė mira
Dhe mall mė mblidhet
Nė mė tė shkurtrin ēast

I gėzuar
Si tė mė kish lindur njė vėlla
Aty
Dhe bukėn e ndava
Nė tė ardhmen time
Sado tė panjohur Dhe shpatullat i mblodha


Vehap KOLA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://drejtesia.blogspot.com
Visar Korenica
Admin
avatar

Numri i postimeve : 15
Age : 34
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: ZAKON TĖ VDEKURI   Tue Mar 13, 2007 8:03 pm

ZAKON TĖ VDEKURI

Mos u lėsho, o mik
Nė lotė e dėshpėrim
Nė dėgjofsh se dhashė frymė
E se unė s’jam nė fytyrėn time
A se sytė e mi s’po tė ndjekin
As nė nxitimin e ardhjes
As nė ikjet hundėpėrpjeta
As nė bėrrylin
Pėr tė cilin
S’e bėra vendin

Mos u pikėllo
Nga shikimi im i ngrirė
Nuk mė ka shtangur
As braktisja jote
As ndėrrimi yt i beftė
Si pulitja e trembur

S’mė ka lėnė pa mend
Pėrcaktimi yt
Pėr njė tjetėr udhė
Pėr zakone
E fjalė tė tjera

Gojėhapur, s’mbeta
Nga harrimi i kobshėm
I emrit vėlla


Nuk jam befasuar
Qė ma le mua rėndesėn
E frikės sė pėrbashkėt
Frikės “pa ty”

Mos mė vėr nė sprovė
Nėse s’tė flas dot
Se nuk jam hidhėruar
Qė sot, mė, s’je i lumtur
Qė mė gjete
Si nė fillim
As se s’jam mė
Mė i shtrenjti
I miri, i madhi vėlla

Nuk tė mbaj inat
Qė mbi emrin tim
Rrodhe bojė, lumė
Dhe, mė, s’duket
Ėshtė fshehur, mė

Qė me fletėn time
Ndeze zjarr
Tjetėrfar
Dhe mbi hirin tim
Vure gur vatre

Nuk jam zhgėnjyer
Pse mblodhe dorėn
Pse mbylle derėn
Dhe krrummmm!
E pėrforcove
Me njė shul moskokėēarės

Nėse s’tė them dot
Se mė mori malli
Pėr mallin tėnd
Ky ėshtė veē zakon
I tė vdekurit

Nė mė marrsh nė krah
Ndale ngashėrimin
Edhe kur ngadalė
Tokės, tė mė kthesh
Se pas
E gjelbėrt, e shpejtė
Tė pret jeta
Bota, e rrumbullt
Me forma tė rrumbullta
Me fytyrė tė lėmuar
Tė ka hapur krahėt
Dhe prehrin e ka ngrohur
Tė tė mbėshtjellė

Ashtu, mė lehtė
Harrohet miku
Edhe nė rrugicat e njėjta
Kafenetė dhe bisedat
Me po ato pėrgojime

Mbrėmjeve,
Me po aq dritė-hije
Kėngėt
Argėtojnė njėlloj
Edhe me zėra tė tjerė

Nėse s’tė harroj dot
E as kėtė s’kam gojė ta them
Ėshtė veē zakon I tė vdekurit

Vehap KOLA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://drejtesia.blogspot.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi nga VEHAP KOLA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi nga VEHAP KOLA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Ketu shkruani ndonje Poezi-
Kėrce tek: