Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Si e Pranoj Islamin Oqeanologu Boteror Zhak Kusto

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ali

avatar

Numri i postimeve : 13
Age : 31
Localisation : Tetova [ jo dhe shume kohe ]
Registration date : 15/03/2007

MesazhTitulli: Si e Pranoj Islamin Oqeanologu Boteror Zhak Kusto   Thu Mar 15, 2007 1:43 am

Nė Francė viteve tė fundit Islami po pėrhapet me shpejtėsi ndėr njerėzit qė kanė famė nė fushat e ndryshme shkencore. Sot, numri i atyre qė e kanė braktisur kristianizmin dhe e kanė pranuar Islamin ka arritur nė 100 mijė.
Kėtė shifėr e konfirmoi zyrtarisht edhe Arqipeshkvi parizien i kishės katolike franceze. Ndėr ata qė preferojnė Islamin nuk janė vetėm njerėzit nga klasa punėtore dhe nėpunėsit, por edhe shumė njerėz tė njohur. Shkencėtari i madh francez – oqeanografi, nismėtari i hulumtimeve tė thellėsive tė deteve dhe oqeaneve, risimtari, (akualungu) i aparaturės pėr zhytje autonome, shtėpitė nėnujore, autori i librave tė shumta nėnujore dhe filmave dokumentarė, Zhak Kusto, ėshtė i njohur nė tėrė botėn. Mirėpo, njė numėr i vogėl i njerėzve e di se hulumtimet shkencore tė cilat ai i ka zbuluar… e kanė shtyrė tė pranojė Islamin dhe tė vdesė si musliman. Hulumtuesi i mjedisit nėnujor, ka deklaruar se zgjedhja e Islamit ėshtė vendimi mė i mirė dhe mė i drejtė nė jetėn e tij. Nė serialin Deti i gjallė, kapiteni Zh. Kusto i zbulon opinionit botėn befasuese nėn dete, nė lumenjė dhe oqeane. Duke hulumtuar ujėrat nė vende tė hapura para Gjibraltarit, zbuloi faktin befasues tė cilin shkenca nuk ka arritur ta shpjegojė. Zbuloi dy shtresa ujore, tė cilat nuk pėrzihen. Janė tė ndara sikur tė kenė ndėrmjet veti kufi tė caktuar. Tė dy kanė temperaturėn, njelmėsinė, botėn e faunės dhe florės. Kėta janė ujėrat e Detit Mesdhe dhe tė Oqeanit Atlantik, tė cilėt takohen para Gjibraltarit.
“Nė vitin 1962 -pohon Zhak Kusto - shkencėtarėt gjermanė kanė zbuluar se nė Bab el-Mandeb, ku preken ndėrmjet veti ujėrat e Adenit dhe tė Detit tė Kuq, ujėrat e Detit tė Kuq dhe tė Oqeanit Indian nuk pėrzihen. Duke e pėrcjellė shembullin e kolegėve, filluam tė hulumtojmė se a pėrzihen ujėrat e Detit Mesdhe dhe tė Oqeanit Atlantik. Sė pari hulumtuam ujin e Detit Mesdhe – nivelin natyror i njelmėsisė, dendėsinė dhe format e jetės, tipike pėr ato ujėra. Nė tė njėjtėn mėnyrė vepruam edhe nė Oqeanin Atlantik. Kėta dy ujėra preken para Gjibraltarit me mijėra vite dhe do tė ishte logjike, qė kėto sasi tė mėdha uji do tė duhej kaherė tė ishin pėrzier – njelmėsia dhe dendėsia e tyre do tė duhej tė ishte identike apo sė paku e ngjashme. Mirėpo, madje edhe nė vendet ku preken reciprokisht secili nga kėta ujėra ruan karakteristikat e veta. Me fjalė tjera, nė vendet ku valėt preken, pengesa ujore pengon pėrzierjen e ujėrave. Pas kėtij fakti tė qartė dhe tė mahnitshėm shkencėtari qe befasuar mjaft. “Shumė kohė kam qėndruar nė ēuditė e kėtij fenomeni tė cilin nuk e shpjegonin ligjet e fizikės dhe kimisė” shkruan Kustoja. Mirėpo, shkencėtari edhe mė shumė ėshtė habitur kur dėgjoi se pėr kėtė ėshtė shkruar nė Kur’an qysh para 1400 viteve. Kėtė e mėsoi prej mjekut francez Dr. Maurice Bucaille, i cili e kishte pranuar Islamin para tij. “Kur i fola pėr atė qė kam zbuluar, ai m’u pėrgjigj se Kur’ani qysh para 1400 viteve ka folur pėr kėtė”. Kjo pėr mua ishte sikur goditja e rrufesė nė qiell tė kthjellėt. Dhe vėrtet, kur e lexova pėrkthimin e Kur’anit, ashtu shkruante. Pas kėsaj kam pohuar: “Betohem, se ky Kur’an, pas tė cilit shkenca moderne vonohet 1400 vite, nuk mund tė jetė fjalė e njeriut. Ky vėrtetė ėshtė fjalė e tė Gjithėmundshmit”. Pas kėsaj e pranova Islamin dhe ēdo ditė jam befasuar me tė vėrtetėn, drejtėsinė, lehtėsinė, dobishmėrinė e kėsaj feje. Falėnderoj pafundėsisht Atė qė i hapi sytė e mi qė ta shoh tė vėrtetėn, shkruan mė tej Kustoja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si e Pranoj Islamin Oqeanologu Boteror Zhak Kusto
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: