Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dasma ne Islam

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ali

avatar

Numri i postimeve : 13
Age : 31
Localisation : Tetova [ jo dhe shume kohe ]
Registration date : 15/03/2007

MesazhTitulli: Dasma ne Islam   Thu Mar 15, 2007 1:59 am

Dasma ėshtė njė sunnet shumė i inkurajuar por jo i obliguar. I Dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ve sel-lem, i ka thėnė Abdurrahmen ibėn Aufit: “Bėje dasmėn qoftė edhe me njė dele”. [Buhari dhe Muslimi]

ثshtė transmetuar se ai vetė i ka ushqyer njerėzit me bukė dhe mish pėr martesėn me Zejneben por pėr shkak tė rrethanave tė vėshtira, disa nga martesat e tij u festuan vetėm mė njė gjelle me magdanoz ose vetėm me hurma arabie. Kėshtu, lloji dhe cilėsia e ushqimit i ėshtė lėnė mundėsive tė burrit, duke patur parasysh qė ekstravaganca, shpėrdorimi dhe tė shfaqurit pėr sy e faqe ėshtė e ndaluar.

Dasma mund tė mbahet nė kohėn e kontratės ose pastaj, ose nė kohėn e konsumimit ose pastaj, sipas rrethanave dhe zakonit. ثshtė e papėlqyer pėr tė ftuar vetėm tė pasurit dhe pėr t’i pėrjashtuar tė varfrit. Ebu Hurejre, ka raportuar qė Pejgamberi, salallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Ushqimi mė i keq ėshtė dasma nė tė cilėn ata qė do tė vinin pengohen dhe ata qė do tė refuzonin do tė thirren”. [Muslimi] Dhe “Ushqimi mė i keq ėshtė ushqimi i dasmės nė tė cilėn thirren tė pasurit dhe neglizhohen tė varfėrit”.

Ai i cili ėshtė i ftuar personalisht tek njė dasėm ėshtė i obliguar t’i pėrgjigjet ftesės, pėrveē kur ka njė arsye tė vlefshme pėr tė mos shkuar. Pejgamberi, salallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Kur ndonjėri nga ju ėshtė i ftuar tek njė dasėm, ai duhet tė marrė pjesė”. [Buhari] Dhe “Kushdo qė nuk i pėrgjigjet ftesės nuk i ėshtė bindur Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij”.

Njė arsye e vlefshme pėr tė mos shkuar nė dasėm pėrfshin edhe ftesėn mė parė nė njė vend tjetėr sė pari, vėshtirėsitė personale ose sėmundje ose duke e ditur se ndonjė gjynah mund tė ndodhė, tė tillė si pėrjashtimi i njerėzve tė varfėr, pėrgojimi, shėrbimi i ushqimeve tė palejuara ose pijeve etj. nė kėtė rast ai nuk duhet tė marrė pjesė vetėm nėse ai ėshtė i aftė t’i influencojė njerėzit qė tė frenohen nga kėto gjynahe.


Umm Muhammed

Marrė nga: “Marriage Procedure in Islam”

Pėrktheu: Ammar Ardit Kraja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
AntiImperialistiNumri i postimeve : 2
Registration date : 18/03/2007

MesazhTitulli: Re: Dasma ne Islam   Mon Mar 19, 2007 12:24 am

Tash paramendo sa mekatet pėrsėriten n’dasmat Shqiptare. Sa fjala bohet pėr njani tjetrin e sa rakija pihet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali

avatar

Numri i postimeve : 13
Age : 31
Localisation : Tetova [ jo dhe shume kohe ]
Registration date : 15/03/2007

MesazhTitulli: Re: Dasma ne Islam   Thu Mar 22, 2007 9:13 pm

AntiImperialisti shkruajti:
Tash paramendo sa mekatet pėrsėriten n’dasmat Shqiptare. Sa fjala bohet pėr njani tjetrin e sa rakija pihet.

Eh Vella i dashur nuk ka dyshim se do te vije koha dhe te gjith ata 1 dite do ta kuptojn per do te duan te pendohen me Siguri do te jete v0n ..

[ Asnjehere nuk eshte vone te Pendohesh Derisa nuk te ka Aritur Momenti i Vdekjes ]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dasma ne Islam   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dasma ne Islam
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: