Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Universiteti mė i vjetėr nė botė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vullnet

Vullnet

Numri i postimeve : 54
Age : 33
Registration date : 14/03/2007

Universiteti mė i vjetėr nė botė Empty
MesazhTitulli: Universiteti mė i vjetėr nė botė   Universiteti mė i vjetėr nė botė Icon_minitimeMon Mar 19, 2007 7:01 pm

Universiteti mė i vjetėr nė botė Al_azhar_park1

Daniel Steinvorth

E bukur ishte Fatimja, vajza e profetit (a.s). Aq e bukur sa qe e thirnin edhe »al-Zahra«, »e lulzuara«.
Me emrin e se ciles ne vitin 972, shiitet fatimist e ndertuan univerzitetin e par ne bote al-Azhar.
Ky sekt luftarak dy vite me par kishte sunduar Egjyptin dhe ndertuan Kairon.
Nje xhami dhe nje shkollė e lart do ta tregonin fuqin e tyre. 200 vite qendroj Kalifati fatimist, pas se ciles erdhi sundusi i mirenjohur Salahudin, dhe i cili i detyroj te gjith te kthehen ne besimin Sunnit.
Sot njihet Azhari si nje autoritet i rendesishem i Sunnitėve. Ky elite-universitet u shendrua ne universitet i pergjithshem. Mbi nje milion nxenes mesojnė ne reth 7000 shkolla fillore-mesme te Azharit ne Egjypt. 16 qendra islamike ne diaspor , behen te gatshem ne shkollat e larta te Azharit si kusht per kualifikim per studime tek e »lulzuara«

Perktheu nga gjermanishtja Vullnet E.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.derislam.siteboard.de
 
Universiteti mė i vjetėr nė botė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: