Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dashuria e besimtarit ndaj tjerėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vullnet

avatar

Numri i postimeve : 54
Age : 32
Registration date : 14/03/2007

MesazhTitulli: Dashuria e besimtarit ndaj tjerėve   Mon Mar 19, 2007 7:50 pm


Dashuria e besimtarit ndaj tjerėveDashuria ėshtė njėra ndėr bekimet mė tė mėdha qė Allahu ia ka dhuruar njerėzimit. Allahu ka krijuar natyrėn njerėzore nė atė mėnyrė qė njeriu do tė kėnaqej duke dashur dhe duke qenė i dashur, nė miqėsi dhe familjaritet. Duke qenė me njerėz qė jetojnė sipas vlerave morale tė Kuranit, duke shijuar dashuri dhe miqėsi me ta, i sjell besimtarit njė kėnaqėsi mė tė madhe se shumė tė mira tjera. Prandaj, Parajsa qė Allahu iu ka premtuar shėrbyesve tė Tij tė cilėt Ai i do dhe me tė cilėt Ai ėshtė shumė i kėnaqur ėshtė njė vend me bukuri tė jashtėzakonshme nė tė cilin dashuria, miqėsia dhe familjariteti i vėrtetė do tė sprovohen me kėnaqėsi tė pamasė pėr gjithmonė. Informatat qė Allahu jep nė Kuran pėr jetėn nė Parajsė, gjithmonė i referohet kėnaqėsisė, miqėsisė, dashurisė, bisedimeve, fjalėve tė kėnaqshme dhe paqes. Ēdo gjė qė mund tė del pengesė pėr dashuri dhe miqėsi ėshtė larguar dhe mbajtur larg nga njerėzit e Parajsės. Nė njė ajet, pėr shembull, Allahu zbulon qė Ai do tė heq ēdo ligėsi nga zemrat e shoqėruesve nė Parajsė (Sureja al-A’raf, 43). Tė gjitha veset qė mund tė paraqesin ndonjė pengesė pėr dashuri dhe miqėsi, si xhelozia, urrejtja, rivaliteti, inati, grindja dhe lėndimet, do tė pėrjashtohet nga Parajsa.

Njė karakteristikat themelore tė Myslimanėve, tė cilėve iu ėshtė dhėnė lajmet e gėzuara tė Parajsės, ėshtė qė ata i duan tė gjithė Myslimanėt qė kanė vepruar nė pėrputhje me lajmėtarėt e Allahut, profetėt dhe i kanė miratuar, edhe nė kėtė botė. Kjo lidhje e dashurisė dhe miqėsisė nė mes tė besimtarėve ėshtė zbuluar nė kėto terme nė Kuran:

Miku i juaji ėshtė vetėm Allahu, ėshtė i dėrguari i Tij dhe ata qė besuan e qė falin namazin dhe japin zeqatin duke bėrė rukuė. (Suretu el-Maide, 55)

Besimtarėt ndjejnė afėrsi me tė gjithė besimtarėt e devotshėm tė cilėt pėrpiqen tė fitojnė aprovimin e Allahut, dhe i pranojnė ata si miq dhe mbrojtės tė tyre. Ata ndjejnė kėnaqėsi tė madhe qė tė jenė me ta nėn tė gjitha gjendjet. Ata janė tė lidhur me tė gjithė myslimanėt me besnikėri dhe devotshmėri tė madhe. Kjo dashuri nuk bazohet nė asnjė interes, prejardhje apo racė. Paratė, postet, kultura apo vlerat materiale nuk kanė rėndėsi pėr ta. Ata pranojnė njerėzit prej tė cilėve ata presin qė Allahu ti pranoj; besimtarėt e devotshėm nė rrugėn e Allahut janė disa prej shėrbėtorėve tė Tij mė tė dashur. Pėr atė arsye, besimtarėt gjithashtu kanė dashuri tė madhe dhe vėmendje pėr njėri tjetrin. Shumė versete nė Kuran i referohen dashurisė, mėshirės dhe vėmendjes qė besimtarėt kanė pėr njėri tjetrin. Disa prej kėtyre verseteve interpretojnė:

Dhe kapuni qė tė gjithė ju pėr litarin e Allahut, e mos u pėrēani! Pėrkujtojenie nimetin e Allahut ndaj jush, kur ju ishit tė armiqėsuar, e Ai bashkoi zemrat tuaja dhe ashtu me dhuntinė e Tij aguat tė jeni vallezėr. Madje ishit nė buzė tė greminės sė xhehenemit, e Ai ju shpėtoi prej tij. Po kėshtu Allahu ua sqaron juve argumentet e veta qė ju tė gjeni tė vėrtetėn e lumtur. (Surja Ali Imran, 103)

S’ka dyshim se besimtarėt kanė vėllezėr, pra bėni pajtim ndėrmjet vėllėzėrve tuaj dhe kinie frikė Allahun, qė tė jeni tė mėshiruar. (Suretu El Huxhuratė, 10)

Allahu i do ata qė luftojnė nė rrugėn e Tij tė rreshtuar si tė jetė ndėrtesė e fortifikuar. (Suretu Es Saff, 4)

Nė verset tjetėr Allahu zbulon kėtė dashuri ndėrmjet besimtarėve kėshtu:

Edhe ata qė pėrgatitėn vendin dhe besimin para tyre, i duan ata qė shpėrnguleshin tek ata dhe nuk ndiejnė nė gjoksat e tyre ndonjė nevojė nga ajo qė u jepej atyre, madje edhe sikur tė kishin vetė nevojė pėr tė, ata u jepnin pėrparėsi atyre para vetvetes. Kush ėshtė i ruajtur prej lakmisė sė vet, tė tillėt janė tė shpėtuar. (Suretu El Hashr, 9)

Besimtarėt kujdesen pėr besimtarėt si vėllezėr tė tyre. Ata nuk ngurrojnė tė bėjnė ndonjė sakrificė pėr tė mirėn e besimtarit tjetėr apo tė sigurojnė rehatin e saj ose tij. Ky kuptim i dashurisė i poseduar vetėm nga besimtarėt mund tė fitohet vetėm nėpėrmjet besimit dhe jetimit nga vlera morale tė Kuranit. Allahu zbulon nė njė verset qė Ai do tė dhuroj dashuri nė ata qė besojnė dhe bėjnė punė tė devotshme:

Nuk ka dyshim sė ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, atyre i Gjithėmėshirshmi do t’u krijojė dashuri. (Surja Merjem, 96)

Profeti ynė (paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė) nė njėrin prej haditheve tė tij ka treguar pėr rėndėsinė e dashurisė dhe natyrėn mė tė mirė tė besimtarėve tė cilėt jetojnė nga dashuria e vėrtetė:

“Allahu (subhanahu wa ta’ala) thotė: ‘Ata tė cilėt e duan njėri tjetrin pėr kėnaqėsinė Time, do tė kenė minbare tė dritės, dhe Profetėt dhe shehidėt do tė dėshironin tė kishin tė njėjtat.” (Transmetohet nga Tirmidhi, 4/24, Bab ma ja’a fi al-hubb fi-Allah)

Burimi i vėrtetė i kėsaj dashurie tė besimtarėve ndaj njėri tjetrit ėshtė dashuria e thellė e tyre ndaj Allahut. Besimtarėt synimi i tė cilėve nė jetėn e kėsaj bote ėshtė qė tė arrijnė pranimin, mėshirėn dhe Parajsėn e Allahut kalojnė tėrė jetėn e tyre pėr Tė. Ashtu siē ėshtė shfaqur nė versetin “Thuaj:“Namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janė thjesht pėr Allahun, Zotin e botėve!” (Suretu El En’amė, 162) ata synojnė tė arrijnė pėlqimin e Tij nė ēdo veprim tė tyre, nė tė gjitha sjelljet e tyre. Dashuria e besimtarėve, tė cilėt japin gjithė ēka kanė tė realizojnė kėnaqėsinė e mirė tė Allahut, ėshtė pėrsėri vetėm pėr Allahun. Dashuria e Allahut e besimtarit i cili njeh Allahun me tė gjithė emrat e Tij, i cili dėshmon forcėn e Tij dhe madhėshtinė nė ēdo moment, i cili ndjen bekimin, dashurinė dhe mėshirėn e Tij gjatė gjithė jetės, ėshtė aq edhe e madhe sa nuk mund tė krahasohet me ēfarėdo dashurie tjetėr. Dashuria e besimtarit ndaj besimtarit nė mėnyrė tė ngjashme ėshtė e fuqishme dhe e thellė sepse ėshtė e bazuar nė dashurinė e Allahut, dhe ata dashurojnė nė mėnyrė qė tė arrijnė pėlqimin e Allahut. Njė tjetėr arsye pse kjo dashuri ėshtė e fortė dhe e pėrhershme ėshtė sepse ata e dinė qė miqėsia me besnikėri do tė zgjasė pėrgjithmonė nė jetėn e pėrtejme.

Nė Kuran Allahu ka dhėnė vlerat morale tė profetit Jahja (paqja qoftė mbi tė) si njė shembull tė kėsaj ndjeshmėrie tė besimtarėve nė lidhje me dashurinė:

[Ne thamė:] “O Jahja, merre librin me shumė kujdes, dhe ashtu Ne i dhamė atij urtėsi kur ishte fėmijė. Dhe nga ana jonė i mundėsuam tė jetė i butė, i pastėr dhe respektues” (Surja Merjem, 12-13)

Nė hadithe, profeti ynė (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė) na ka rikujtuar se dashuria qė ndjejnė besimtarėt pėr njėri tjetrin ėshtė pėr pranimin e Allahut:

Kush donė pėr hir tė Allahut, urren pėr hir tė Allahut, jep pėr hir tė Allahut dhe refuzon pėr hir tė Zotit ka besim tė pėrkryer. (Abu Dawud)

Janė tri cilėsi qė kushdoqoftė do ti shijoj me ėmbėlsi tė Imanit: tė duash Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij mbi tė gjitha, tė duash dikė vetėm pėr hir tė Allahut, dhe tė urresh tė kthehesh nė jobesim pasi Allahu tė ketė ēliruar prej saj, aq sa ai do tė urrente tė hidhej nė zjarrin e xhehenemit.” (Sahih Bukhari).

Besimtarėt qė kanė dashuri tė madhe ndaj Allahut, i frikėsohen Allahut, dhe bėjnė pėrpjekje tė sinqerta ashtu qė tė munden tė pranohen te Ai, janė individ tė mbarė qė i sjellin bukuri botės. Pėr shkak tė kėtyre vlerave morale mė tė larta, ata gjithashtu duan gjėrat qė i ka krijuar Allahu, ndjejnė dashuri dhe mėshirė pėr to, dhe dėshirojnė tė i mbrojnė ato dhe tė u sjellin mirėsi dhe bukuri atyre. Allahu ka dhėnė lajme tė mira qė janė rezultate pėr kėtė dashuri tė kėnaqshme qė buron prej besimit tė zemrave tė besimtarėve dhe frikės sė tyre nga Allahu, dhe pėr besnikėrinė e sinqertė tė tyre ndaj Atij, Ai do tė shpėrblejė ata me Parajsėn, sferėn mė tė bukur tė dashurisė dhe besnikėrisė.

Ėshtė njė respektim i rėndėsishėm religjioz pėr besimin tė kujtojmė njėri tjetrin pėr rėndėsinė e dashurisė ndaj Allahut dhe besimtarėve. Ēdo besimtarė duhet tė pėrpiqet tė jetoj me dashurinė qė tė sprovohet nė Parajsė derisa qėndron nė kėtė botė, dhe ata duhet tė lidhin vetėn e tyre me Allahun, miku dhe mbrojtėsin tonė t vetėm, dhe tė tė gjithė besimtarėve, me dashuri dhe devotshmėri.

Forca shpirtėrore qė vjen nga dashuria dhe solidariteti i besimtarit

Ēfarė qėndron pas dashurisė sė njerėzve tė cilėt nuk besojnė nė Allah dhe nė botėn e pėrtejme nė pėrgjithėsi ėshtė rėndėsia e ngjitur nė vlerat e kėsaj bote dhe shpresave tė drejtuara drejt interesave tė kėsaj bote. Duke u bashkuar, kėta njerėz nė njė kuptim bėjnė njė marrėveshje tė pėrbashkėt tė interesave; pjesėmarrėsit pėrkrahin njėri tjetrin dhe kėshtu mundohen tė arrijnė pėrparėsitė e ndėrsjella. Njerėzit nė atė aleancė e dinė qė bashkimi i tyre nuk ėshtė i bazuar nė besim dhe miqėsi, dhe qė, edhe pse kjo nuk shpallur haptas, aleanca varet nė numrin e kushteve. Kur njė element apo edhe ekip qė pajis tė tjerėt me kėto avantazhe mėnjanohet, gjithashtu bie edhe aleanca. A e lė kjo personin tjetėr nė vėshtirėsi apo nė nevojė pėr ndihmė askujt nuk i intereson. Kjo ndodh pasi qė aleancė e formuar ka trungun vetėm prej bashkimit pėr tė forcave dhe pritjeve pėr pėrfitime. Pėr kėtė arsye, kur kėto pritje largohen, ėshtė shumė e natyrshme tė bie edhe aleanca mėnjanė. Siē ėshtė thėnė nga Allahu nė kėtė verset “ Armiqėsia ndėrmjet tyre ėshtė e ashpėr. Mund tė mendohet pėr ta se janė tė bashkuar, e nė realitet zemrat e tyre janė tė pėrēara, sepse janė njerėz qė nuk logjikojnė.” (Suretu El-Hashr, 14) pa marrė parasysh sa shumė ata qė nuk besojnė mund tė shfaqen se kėnaqen me bashkim dhe solidaritet, thellėsisht ata nė tė vėrtetė nuk mund tė jenė tė bashkuar.

Forca e vetme nė Tokė qė mund tė krijoj miqėsi tė vėrtetė dhe aleancė nė mes tė qenieve njerėzore ėshtė “feja”. Me miqėsinė e tyre, besimtarėt qė i frikėsohen Ditės sė Gjykimit kanė vėnė themelet e njė zėri tė aleancė qė fillojnė nė kėtė botė dhe do tė vazhdojnė pėrgjithmonė nė jetėn e pėrtejme. Ata e duan njėri tjetrin pa pritje tė pėrfitimeve apo avantazheve, jashtė synimeve tė pastra dhe vetėm pėr aprovimin e Allahut, dhe ata janė miq tė njėri tjetrit pėr atė aprovim. Ėshtė e pamundur pėr kėtė lidhje, qė ėshtė e bazuar nė dashurinė e Allahut dhe frikės ndaj Allahut, tė humbet pėrveē nėse Allahu nuk e dėshiron.

marrur nga: www.harunyahya.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.derislam.siteboard.de
 
Dashuria e besimtarit ndaj tjerėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: