Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Kėshilla per dashuri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vullnet

Vullnet

Numri i postimeve : 54
Age : 33
Registration date : 14/03/2007

Kėshilla per dashuri Empty
MesazhTitulli: Kėshilla per dashuri   Kėshilla per dashuri Icon_minitimeMon Mar 19, 2007 7:57 pm

Kėshilla per dashuri Love-heart
FJALĖT E PROFETIT TONĖ (PAQJA DHE MĖSHIRA E ALLAHUT QOFTĖ MBI TĖ) KĖSHILLA PĖR DASHURIKur njeriu e do njeriun pėr hir tė Allahut, ai duhet ti tregoj atij se e do. (Abu Dawud)

Jepni dhurata njėri tjetrit, pasi qė kjo do tė bėj qė tė doni njėri tjetrin edhe mė shumė. (Sahin Muslim)

Jepni dhurata njėri tjetrit dhe dashuroni njėri tjetrin. Jepni bukė njėri tjetrit. Kjo do tė prodhoj gjerėsi nė bukėn tuaj tė pėrditshme. (Al Hafiz in al-Dayba al-Shaybani, Taysir al-‘usul ilaJami al-‘usul, vol.16, f.239)

Profeti (paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė) ka thėnė: “Njėri qė ėshtė mė i miri prej jush nė tė gjitha drejtimet ėshtė mė i afėrmi me mua. Besimtari do dhe e duan. Nuk ka tė mira nė njė qė nuk do dhe nuk e duan.” (Imam Ghazzali, vol.2, f.95)

Dy vėllezėr janė si dy duar njėra fshin pluhurin nga tjetra. (Imam Ghazzali, vol.2, f.95)

Mos u zemėroni me njėri tjetrin dhe mos kini zili ndaj njėri tjetrit dhe mos u largoni nga njėri tjetri, dhe jini rob tė Allahut, vėllezėr. (Muwatta, rrėfehet nga Anas ibn Malik)

Doni Allahun pėr ato me tė cilat Ai u furnizoi juve. Dhe mė doni mua ashtu siē mė do Allahu. (Imam Ghazzali, vol.4, f.288)

I dėrguari i Allahut (paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė) ka thėnė: “Njė mysliman ėshtė vėlla i myslimanit tjetėr, kėshtu qė ai nuk duhet ta shtyp atė, as nuk duhet tė ia dorėzoj njė shtypėsi. Kushdo qė plotėson nevojat e vėllait tė tij, Allahu i plotėson nevojat e tij; kushdo qė e largon vėllain e tij (mysliman) nga sikleti, Allahu do ta largoj atė nga sikletet nė Ditėn e Ringjalljes, dhe kushdo qė ka mbuluar njė mysliman, Allahu do ta mbulojė atė nė Ditėn e Ringjallje.” (E transmetuar nga Abdullah bin Umar, Vol 3:#622)


Besimi formon njė forcė tė madhe shpirtėrore me forcėn e sė cilės ata duan njėri tjetrin pėr hir tė Allahut. Ashtu siē ėshtė shfaqur nė fjalėt e njė verseti, “Po ata qė ishin tė bindur se do ta takonin Allahun thanė: “Sa e sa grupe tė vogla me dėshirėn e Allahut kanė triumfuar ndaj grupeve tė mėdha!” Allahu ėshtė me durimtarėt.” (Suretu el-Bekare, 249), edhe nėse janė tė pakėt nė numėr, me besimin nė zemrat e tyre ata sigurojnė entuziazėm tė madh dhe vullnet me tė cilėt kapėrcejnė vėshtirėsitė e tmerrshme dhe telashet. Ata fitojnė ndihmėn dhe mbėshtetjen e Allahut pėr shkak tė vlerave tė moralit qė shfaqin ata. Ashtu siē zbulon Allahu nė kėtė verset, “Derisa ju jeni mė tė lartit, po qė se jeni besimtarė tė sinqert,” (Suretu Ali Imran, 139), ata formojnė njė forcė shpirtėrore tė tillė qė askush nuk mund ti kthej ata kundėr njėri tjetrit, dhe ti thyej ata nė mes veti.

Derisa ata sinqerisht kėrkojnė pranimin tek Allahu, ata kurrė nuk merren me ndonjė konfuzion, mospajtim apo grindje nė mes tyre. Kjo ėshtė sepse fjala e Allahut ėshtė njė; versetet nė Kuran janė tė qarta. Meqenėse tė gjithė besimtarėt pajtohen pa kushtėzime me Kuranin dhe gjithmonė veprojnė me njė me synim qė tė arrijnė sa mė shumė pranim qė ėshtė e mundur nga Allahu, rezulton njė harmoni dhe rend i madh. Tė gjitha gjėrat mund lehtė tė zgjidhen pėrbrenda rendit harmonik. Njė solidaritet i fortė ėshtė formuar sepse ata veprojnė nė dritėn e vlerave tė moralit tė Kuranit dhe interesave tė besimtarėve, edhe kur ata ndeshen me interesat e tyre personale, dhe mbajnė dėshirat e vėllezėrve tė tyre mbi dėshirat e veta.

Meqenėse besimtarėt caktohen tė jenė miq tė pėrjetshėm tė njėri tjetrit nė amshim ata janė tė lidhur me njėri tjetrin me dashuri tė thellė, respekt dhe besnikėri. Prandaj, ata nuk njohin rivalitet, mospajtim apo grindje. Pėr shkak tė frikės sė tyre dhe besimit tė sinqertė nė Allahun, pa marrė parasysh ēfarė vėshtirėsi apo telashe mund tė hasin ata kurrė nuk bien nė disfatizėm, relativizėm moral apo mungesė vullneti. Nėse ka krisje nė njėrėn prej kėtyre, tė tjerėt do tė mbėshtesin atė me vlera morale tė pėrshtatshme dhe do ta inkurajonin ndaj mirėsisė. Derisa ata nė mėnyrė konstante porosisin njėri tjetrin tė bėjnė atė qė ėshtė e mirė dhe tu shmangen mėkateve, besimi dhe forca e tyre nė mėnyrė konstante rriten. Forca shpirtėrore e poseduar nga besimtarėt, objektivet e tė cilėve, pėrpjekjet dhe lutjet e tė cilėve janė gjithnjė tė njėjta, tė cilat burojnė nga besimi dhe dashuria, janė pėrshkruar nga Bediuzzaman Said Nursi me shembullin nė vijim:

“Ashtu si njėra dorė e njeriut nuk mund tė konkurroj me tjetrėn, as njėri prej syve tė tij nuk mund tė kritikoj tjetrin, e as objekti i gjuhės veshin, as zemra e tij nuk i sheh gabimet shpirtėrore. Ēdonjėri prej anėtarėve tė tyre plotėson mungesat e tjerėve, fsheh mėkatet e tyre, ndihmon nevojat e tyre, dhe i ndihmon ata nė detyrat e tyre. Pėrndryshe jeta e njeriut do tė shuhej, shpirti i tij do tė zhduket, dhe trupi i tij do tė shpėrndahej. Ngjashėm, pjesėt e makinerive nė fabrikė nuk mund tė konkurrojnė me njėra tjetrėn nė rivalitet, tė kenė pėrparėsi ndaj njėra tjetrės, apo tė dominojnė njėra tjetrėn. Ato nuk mund tė spiunojnė gabimet e njėra tjetrės dhe tė kritikojnė njėra tjetrėn, tė shkatėrrojnė etjen pėr punė tė tjerave, dhe ti bėjnė ato pėrtace. Ato me mė dėshirė to tė ndihmonin lėvizjet e njėra tjetrės me gjithė kapacitetin e tyre nė mėnyrė qė tė arrijnė synimet e pėrbashkėta; ato marshojnė drejt qėllimit tė krijimit tė tyre nė solidaritetin dhe unitetin e vėrtetė. Po tė ndėrhynte edhe agresioni mė i lehtė apo dėshira pėr tė dominuar, ajo do tė shpinte fabrikėn nė konfuzion, duke shkaktuar atė tė mos ketė prodhime apo rezultate. Pastaj pronari i fabrikės do ta shkatėrronte tėrė fabrikėn.” (Bediuzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Collection, TheTwenty-FirstFlash)

Ky shembull i thėnėn nga Bediuzzaman ėshtė i njė rėndėsie tė madhe me vėshtrim tė jetė nė gjendje tė kuptoj unionin dhe bashkimin qė buron nga dashuria ndėrmjet besimtarėve. Nė llogari tė kėsaj dashurie dhe devotshmėrie tė vėrtetė qė buron nga besimi i tyre, nė tė njėjtėn mėnyrė qė makineria nė fabrikė do tė bashkohej tė krijoj forcė tė madhe, kėshtu qė ata kanė nevojė pėr forcė shpirtėrore tė palėkundshme me dashurinė dhe devotshmėrinė e tyre tė ndėrsjellė.


marrur nga: www.harunyahya.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.derislam.siteboard.de
 
Kėshilla per dashuri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: