Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 E verteta qė s'vihet re me shekuj qėllimisht!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vullnet

Vullnet

Numri i postimeve : 54
Age : 33
Registration date : 14/03/2007

E verteta qė s'vihet re me shekuj qėllimisht! Empty
MesazhTitulli: E verteta qė s'vihet re me shekuj qėllimisht!   E verteta qė s'vihet re me shekuj qėllimisht! Icon_minitimeMon Mar 19, 2007 8:09 pm

E verteta qė s'vihet re me shekuj qėllimisht! Writing
E verteta qė s'vihet re me shekuj qėllimisht!


Cdo njeri merr njė laps nė dorė disa herė nė ditė dhe shkruan dicka nė letėr. Kjo veprimtari, tė cilėn njeriu e sheh si normale, nė tė vertetė ėshtė njė rast i jashzakonshėm. Cdo njeri shkruan njė shkrim me laps brenda trurit tė tij, nė "letren" e cila po ashtu gjendet brenda trurit tė tij.

Ngacmimet qė arrijin nė majat e gishtrinjėve tanė, nėse e prekim lapsin, pėrmes nervave dėrgohen nė tru. Ne, kėtė ngacmim, e marrim si prekje nė qendrer trurore tė shqises sė prekjes. Nė trurin tonė njė ekzistencė, qė nuk posedon as gishtrinjė, as eshtra, as muskuj e as lėkurė, ndjen strukturen e fortė dhe tė lėmuar tė lapsit. Kjo ekzistencė brenda trurit tonė, e cila ndjen tė gjitha detajet e lapsit pa e prekur origjinalin, ėshtė shpirti.

Gjėrat tė cilat ne i njohim si laps apo letėr, nė tė vertetė rrjedhin nga ekzistenca qė shpirti ynė e sheh dhe kėto gjėra nė tė vertetė janė vetėm kopje tė origjinalit. Por njeriu nuk e vėren se ai nuk ėshtė i konfrontuar me origjinalin e lapsit dhe tė letrės dhe qė ndjehen vetėm si kopje nė trurin tonė tė ardhura nga shpirti. Pėr shembull; kur njeriu e merr lapsin nė dorė, gabohet kur bėson se prek origjinalin e lapsit, vec se ndjen plotėsisht materialin qė paraqitet si laps, fortėsinė e sipėrfaqes sė tij dhe strukturėn e lėmuar. Kėtė tė vertetė ai nuk e kupton ose nuk e vėren. Edhe pse kjo e vertetė ėshtė sqaruar nė libra dhe artikuj, ai largohet dhe nuk e pranon.

Milliarda njerėz tė cilėn kanė jetuar para qindra vjetėsh dhe njerėz tė cilėt edhe sot jetojnė, e pėrjetojnė kėtė mrekulli cdo moment panderprerė. Ky ėshtė njė realitet i qartė pėr tė cilin shumė mirė duhet tė mendojmė. Prandaj ju lutemi mendoni edhe ju pėr kėtė temė dhe mos iu shmangeni tė vertetės.

Harun Yahya
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.derislam.siteboard.de
 
E verteta qė s'vihet re me shekuj qėllimisht!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: