Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Perendimi Dhe Islami

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ali

avatar

Numri i postimeve : 13
Age : 31
Localisation : Tetova [ jo dhe shume kohe ]
Registration date : 15/03/2007

MesazhTitulli: Perendimi Dhe Islami   Thu Mar 22, 2007 9:06 pm

Dijetari angleZ Lord Davenport Thot : `` Arsyeja per te cilen feja Islame eshte perhapur me shpejtesi eshte rendesia e madhe qe ajo i jep Moralit. Musilamet gjithmon i kane falur dijataret te cilet kane humbur ne lufte kundert tyre. Themeluesit e shkences se sotme, themeluesit e veprave te vjetra, te reja dhe themeluesit e letersise kane qene Muslimanet e periudhes se Emevinjeve, Abaseve Dhe Osmaneve ``.

Juryo thot : Nuk mund te krahasohen fare menyra se si jane sjelle muslimanet ndaj te Krishtereve me menyren se si jane sjell Papati dhe mbreterit ndaj besimtareve te feve te ndryshme. Ne krahasim me torturat c`njerzore qe ka bere Papati sjelljet e Muslimaneve ndaj JoMuslimaneve jane te Buta si nje Femije qe ushqehet akoma me qumeshtin e nenes.

Milton Thot : Islami me sjelljen e ibadetit dhe sadakas u ka injektuar njerezve sjelljet e mira. Ndertoi themelin e te drejtave shoqerore. Nuk ka patur asnje popull ne bote qe ta respektoj dhe ti jape rendesi shkences aq shum sa i jep Feja Islame.

Ndersa

Schwarzenau , profesor i Ideologjise ne Universitetin e Dortmundit Thot :
Eshte e vertet se Kur`ani eshte Fjala e Allahut. Ia hap shpirtin njeriut e freskon ia largon merzine ia heq te gjitha dyshimet dhe ia kenaq ndjenjat. Eshte stili i shkrimit edhe nga kuptimi eshte i Pashoq dhe qendron shum me lart se Ungjilli. me zbukurimet dhe madheshtine e kuptimit i ngjan nje Xhevahiri te Pashoq. une vepren Time mbi Kur`anin e kam shkruah per te pohuar kete te vertet ....


[ Marur nga Doracaku -Kalendari`Fazilet ]


[b]"Pėr tė gjithė do tė bėj shefaat, pėrveē pėr ata qė i pėrgjojnė shokėt e mi." ( Hadithi sherif )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Perendimi Dhe Islami
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: