Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dialogu i Muslimanit me Kristianin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vullnet

avatar

Numri i postimeve : 54
Age : 32
Registration date : 14/03/2007

MesazhTitulli: Dialogu i Muslimanit me Kristianin   Sat Mar 24, 2007 2:19 pm

TAKIMI I MUSLIMANIT ME KRISTIANIN


Kristiani---- Nėse te tri besimet: Judaizmi, Kristianizmi dhe Islami thonė sa vijnė nga i Vetmi dhe i njejti Krijues, pėrse ndryshojnė atėherė?

Muslimani---- Tė tėrė profetet nga Adami tek Muhamedi (PQMT) u derguan me te njėjtin mesazh, e ky mesazh ishte nenshtrim i plotė i njerezimit ndaj Allahut. Ky nenshtrim ne Arabisht quhet Islam, Islam do tė thotė gjithashtu Paqe, paqe ndermjet Krijuesit dhe krijesave te Tij. Ne ndryshim nga Judaizmi dhe Kristianizmi, emri Islam ėshtė dhėnė nga Allahu, nga vete Ai dhe ne Suren 5:3: "Sot juve ua kam pėrkryer fenė tuaj, dhe begatine time ndaj jush e kam plotėsuar, dhe jam i kėnaqur qe Islami do tė jetė fe e juaj". As emri "Judaizem" e as emri Kristianizem" nuk gjendet ns Bibel, madje as ne fjaloret Biblike. Asnje profet izraelit nuk e permendi fjalėn "Judaizem. "Jezusi kurrė nuk e shpreh se donte te vendoste Kristianizmin mbi toke dhe kurrė nuk e shpalli veten Kristian. Fjala Kristian pėrmendet vetėm 3 herė ne Dhjaten e Re e pėr herė tė parė nga paganet dhe ēifutet ne Antioki rreth vitit 43 te eres sone, shumė kohe pasi Jezusi e kish lėnė kėtė botė. Lexo veprat e Apostujve 11 :26:... kėtu ne Antioki nxenesit pėr herė tė parė i quajtėn te krishtere".

Me vonė Mbreti Agripa i dytė i thotė Palit, lexo veprat e Apostujve 26:28:"Agripa iu pergjigj: "Edhe pak dhe po ma mbush mendjen te behem i krishtere.
Pra ishin armiqtė e jo miqte ata qe e pėrdoren pėr te parėn herė emrin "Kristian." Sė fundi ky emėr pėrmendet nga Pjetri ne njė leter ngushelimi dėrguar njė besimtari, lexo letra e Pare e Pjetrit 4:16;" Por ne qoftėse e peson pėr arsye se ėshtė i krishtere, nuk duhet te kėtė turp..."
Myslimani i parė ne toke nuk qe Muhamedi, por Abrahami i cili iu nenshtrua plotėsisht Allahut. Por Islami, si mėnyrė te jetuari, u ėshtė treguar Profeteve qe kanė qenė edhle me pare se Abrahami si Adamit dhe Noes. Me pas Islail erdhi si mynyre te jetuari ,pėr gjithė njerzimin.

Kristiani---- Si mund te ishte Abrahami Mysliman? Ai njihet si ēifutl
Muslimani---- ēifut? Kush ua tha kėtė?

Kristiani---- Kėshtu na e kanė mėsuar, madje dhe Bibla duhet ta kėtė konfirmuar.

Muslimani---- Mund te na tregosh se ne eilen pjesė te Bibles thuhet se ai ėshtė ēifut?

Nėse nuk e gjen dot shpejt, po tė ndihmoj.
Lexo Gjeneza 11 :31

Kristiani----"Terahu mori te birin, Abramin, nipin e tij Lot, birin e Haranit, gruan e Abramit, Sarani dhe se bashku u nisen nga Uri Qaldijaneve, pėr te shkuar ne Kanan. Dhe kur mberriten ne Haran u vendosen aty pergjithmone".

Kristiani---- Pra Abrahami nuk mund te kėtė qenė ēifut. Sė pari, sepse Uri i ({aldijaneve ku ai lindi ishte ne Mesapotami qe tani ėshtė pjesė e Irakut. Pra ka qenė me tepėr Arab sesa ēifut. Sė dyti; emri ēifut filloi te perdorej pas vdekjes se Judes, sternipit te Abrahamit (shih tabelen fqA) Lexo me tej ne Gjenezen 12:4-5.

Kristiani---- "...dhe kur Abrahami u largua nga Harani, ai ishte shtatedhjete e pesė vjeēē...dhe ne tokėn e Kananit ata mberrine".

Muslimani---- Pra Abrahami emigroi ne Kanan ne moshen 75 vjeēare dhe Bibla e thotė qartė se atje ai ishte plotėsisht i huaj Gjeneza 17:8:" Ty dhe atyre qe do tė vijnė pas teje unė do tua jap te tėrė tokėn e Kananit, ku ti je i huaj, perta pasur tuajen ngahera; dhe unė do tė jem Perendia i tyre." Tani lexo Gjenezen 14:13.
Kristiani---- "Njeriu qe shpetoi erdhi e ia tha kėtė Abram Hebreut."

Muslimani---- Si mund ta quani Abrahamin ēifut kur vete Bibla e quan Hebre qe do tė thotė banues i bregut tjetėr te Eufratit. Po ashtu ajo do tė thotė se ai i pėrket Eberit, pasardhės i Shemit. lexo tani "Gjenezen 32:28 se ēfare i ndodhi emrit te Jakobit pas luftės me engjellin.

Kristiani----"Dhe ai i tha, emri yt nuk dO te jetė me "Jakob",
por "Izrael" sepse ti luftove me Zotin dhe me njerėzitė."


Muslimani---- Pra Abrahami qe Hebre. Pasardhesit e Jakobit qenė Izraelitet qe perbeheshin nga 12 fise. Juda u mbiquajt "ēifut" ndaj ne fillim ēifute u quajtėn
vetėm pasardhesit e Judes. Lexo Eksodi 6:16-20, pėr te mėsuar se cili qe Moisiu ne te vėrtetė.

Kristiani---- Emrat e bijve te Levit sipas breznive ish in: Ghershon, Kanath, Merari...Dhe bijte e Kanathit qenė: Amrami... Amrami u martua me motren e te jatit e cila i lindi Aaronin dhe Moisiun."

Muslimani---- Kėshtu pra Moisiu nuk qe ēifut,pasi nuk rridhte nga Juda por nga Levi. Moisiu qe "ligj-dhenesi"(Torah ėshtė ligji) i bijve izraelit.


Kristiani---- Po kėsaj ē’'shpjegim i jepni?

MUSLIMANI: Sepse ne perdorim si standart Kur' anin e Shenjtė. Mund ta shpjegosh Biblen dhe te korrigjosh paragjykimet ēifute e kristiane duke i parė brenda kontekstit te Kur'anit. Ai ėshtė i fundit libėr i shenjtė i cili nuk ėshtė falsifikuar apo perdhosur. Pėrmbajtja e tij ėshtė vėrtetuar nga Allahu ne Suren 2:2 "Ky ėshtė libri qe nuk ka dy ne te"... e me pas ne Surean 15:9 "Ne me madherine tonė e shpallem Kur'anin dhe Ne gjithsesijemi mbrojtes te tij..."Ky varg ėshtė sfide pėr njerezimin. Ėshtė fakt se kanė kaluar me tepėr se 1400 vjet dhe Kur'anit nuk i ėshtė ndryshuar asnjė fjale, dhe ndonėse te pafete bene ēėshtė e mundur pėr ta shtremberuar ata deshtuan me turp ne pėrpjekjet e tyre. Siē thuhet dhe ne vargun e shenjtė "Ne gjithsesi jemi mbrojtes te tij".e pėr Allah, Ai e ka ruajtur.

Ne te kundėrtėn, te gjithė librat e tjerė te shenjtė (Torahu.. Psallmet, Ungjijte, etj Janė perdhosur ne formėn e shtesave, redaktimeve apo ndryshimeve te origjinalit.

Kristiani---- ēfare thotė Kur'ani pėr Abrahamin e Moisiun, qe te bėn te nxjerresh njė pertundim te tillė pėr Biblen?

Muslimani---- Ne Suren 3:65 thuhet: "0 ithtare te librit, pse po polemizoni me ne rreth Ibrahimit? E, nuk janė shpallur as Tevrati, as Inxhmi, vetėm se pas tij?1 A. nuk e kuptoni?"

Dhe ne Suren 3:67 thuhet: "Abrahami nuk ish as jehudi e as i krishtere por ai ishte larg besimeve te kota, ishte mysliman dhe nuk ishte prej idhutareve."

Ne Suren 2:140 thuhet: "A pretendoni se Abrahami, Ishmaeli, Isaku, Jakobi dhe pa(;ardhesit e tij qenė ēifute ose kristiane? Thuaj (0 Muhammed). "A e dini ju me mirė apo Allahu? Kush ėshtė me mizor se ai qe e ka deshmine Allahut tuaj pranė vetes dhe e fsheh; Allahu nuk ėshtė i panjoftuar me veprimet"


Patjetėr qe ata nuk qenė as ēifute e as kristiane, pasi emri "ēifut" u perdor pas Judes dhe emnri "kristian" erdhi shumė kohe pasi,kish ikur Jezusi.

Kristiani----Ėshtė paksa e ēuditshme te degjosh emrin "Allah". Kur dini te flisni Anglisht pėrse nuk perdomi "God" (Zot).

Muslimani---- Po, ėshtė e vėrtetė qe pėr jo-myslimanet emri Allah tingellon paksa i ēuditshem, por ky emėr ėshtė perdorur nga te tėrė Profetėt, qe nga Adami deri tek Muhammedi (POMT). Ai vjen nga bashkengjitja e dy fjalėve arabe AI-lIah, d.m.th. Zoti. Bie germa "I" dhe kėshtu formohet fjala "Allah". Ne varėsi te pozicionit qe merr me njė fjali ne arabisht, kjo fjale mund te marrė formėn "Allah ", e cila i afrohet fjalės qe pėrdorin Hebrenjte pėr krijuesin, d.m.th., "Eloha". Por pėrdorimi i formes se shumesit nga ēifutet perben njė gabim sepse jep idenė e me shumė se dy Perendive. Forma "Allah" i afrohet fjalės Aramaike "Alaha"= Perendi, te perdorur nga vete Jezusi (shih Enciklopedia Britanike, 1980, fjalėt "Allah" dhe "Elahim"). Pra, ndėrsa pėr jo-myslimanet fjala " Allah" tingellon e ēuditshme, ajo nuk qe aspak e ēuditshme pėr profetet qe nga Adami e deri tek Muhamedi "POMT", pasi ne thelb ajo qe ata thonė, ishte e njėjta: lslam., d.m.th. nėnshtrimi i plotė, dhe fjala Allah ėshtė emri i pervēem i Oenies Supreme. Kjo fjale nuk ka as shumes e as gjini, me njė fjale nuk kemi Allahet, as Allahun mashkull e femėr, siē kemi ne krishterim Perendi, Perendia dhe Perendite. Pėr me tepėr pėrdorimi i fjalės Perendi ėshtė tepėr i ngaterruar, pasi shumė Kristiane qe flasin "anglisht vazhdojnė ta konsiderojnė Jezusin si Perendi. Madje dhe fjala "Krijues" nuk ėshtė shumė e qartė, nga qe shumė kristiane thonė se kjo botė ėshtė krijuar prej Jezusit. I ēuditshem nuk ėshtė vetėm emri "Allah", por dhe mėnyra sesi myslimanet e adhurojne Allahun duke u pastruar, perkulur, gjynjezuar dhe duke agjeruar. Tė tera kėto duken te ēuditshme pėr ata qe nuk janė myslimane, por nuk kanė qenė aspak te ēuditshme pėr te gjithė Profetėtēdersa kristianet e kanė braktisur zakonin e te pastruarit ( larjen e duare, te kraheve, kembeve si dhe lagien e flokeve) pėrpara lutjes, ky zakon vazhdon te praktikohet nga myslimanet, ashtu siē praktikohej dhe nga profetet, gjė qe duket qartė ne kėto pjesė te Bibles:

Eksodi 40:31-32: "Dhe Moisiu, Aaroni e bijte e tij, ne atė koM lane duart dhe kembet e tyre. Ata pastroheshin sa herė qe hynin ne fartore dhe i afroheshin altarit. ashtu siē i kishte porositur Perendia Taoisine." Ndonėse Pali bėri shumė ndryshime ne mesimet e Jezusit, ai vazhdoi ta permbushe me besnikeri e respekt ritin e te pastruarit siē duket dhe ne "Veprat e Apostujve" 21 :26:"Pali e ndoqi kėshillėn dhe solli me vete 4 njerėzitė. Tė nesėrmen pasi u pastrua se bashku me ta, hynė ne tempull..."

Grate myslimane i kryejne lutjet me kokė te mbuluar ashtu siē; thuhet ne letren e Pare Derguar Korintasve 11 :5,6 dhe 13 "Perkundrazi, ėshtė shenjė mospenilljeje ndaj burrit ne qotte se gruaja e tij e emancipuar lutet ose profetizon me kokė te zbuluar gjatė sherbeses fetare. Ajo sillet sikur te ishte prostitute me floke te qethur. E po ndodhi qe ndonjė grua nuk do ta mbuloje koken, Ie te qethet (e Ie te perjashtohet). a mos ėshtė turp pėr gruan ne qoftė se e qeth ose e rruan koken? Kjo ėshtė njė arsye e metejshme pėr te mbuluar koken e saj... Gjykoni ju vete: aka hije qe gruaja te lutet para Perendise me kokė zbuluar?".

Myslimanet luten duke u perkulur, gjunjezuar, shtrire dhe pa kėpucė ashtu si(.fluteshin dhe Profetėt:

Psalmet 95:6: "Hajdeni te lutemi e te perkulemi, t'i gjunjezohemi Perendise, krijuesit tonė." Joshua 5:14{ Joshua u perkul gjer me toke e filloi te lutej..."

Mbreterit 118:42: "Por Elija u ngjit ne maje te Karmelit; ai u ul mbi gjunje dhe fytyren e uli (vuri) ne mes kembeve."

Numrat 20:61"... dhe ata MOISIU DHE AARONI u perkulen gjer mbi dhe e pėrpara tyre u shfaq lavdia e Perendise."

Gjeneza 17:3 "Dhe Abrami u gjunjezua, e Perendia filloi tė fliste duke i thėnė..."

Eksodi 3:5 dhe Veprat e Apostujve 7:33:"Dhe Ai(PERENDIA) i tha atij (MOISIUT) Hiqi sandalet sepse po qėndron ne toke te shenjtė."


Kristianet do tė dridheshin po tė dinin se peligrinazhi apo haxhilleku, siē i themi ne, i cili kryhet nga myslimanet duke u sjella rreth gurit ta shenjta Ka'bes . ne Meke, ėshtė kryer nga mjaft Profete, madje dhe nga Profete Izraelite.

Kristiani---- Ne Bibel nuk e kam hasur kurrė haxhillekun apo gurin e Shenjtė.
Muslimani----Kjo pėrmendet disa herė e mjaft qartė, por lexuesit e Bibles nuk e vėnė re:

1."Kur ish nisur pėr ne Padan-aram Jakobit iu shfaq njė vegim dhe te nesėrmen ai ngriti njė shtylle prej guri te cilėn e quajti "Beth-EI" d.m.th. Banesa e Perendise (Gjeneza 28:18-19).

2. Vite me vonė, po ky profet, Jakobi, u urdherua nga Allahu tė shkonte ne Beth-EI (Gjeneza 35:4,14,15). Perpara se tė shkonte atje, Jakobi hoqi te tėrė Perendite e huaja pėr te. Tė njėjtėn gjė bėri dhe Muhamedi me vonė kur hoqi te tėrė idhujt e vendosur rreth gurit te shenjtė: Ka'bes ne Meke.

3.Njė shtylletjeterguri ngriti Jakobi dhe vjehrri i tij Laban (Gjeneza 31 :4549:" Jakobi ngriti njė kollone te gurte. pasi e bėri kėtė u tha te afermve: "Mblidhni gurė" E ata mblodhen gurė e ngriten njė pirg e mbi atė pirg u shtruan te hane buke. Labani e quajti "Jegar-sahadutha" por Jakobi i vuri emrin "Galeed.." Dhe "Mizpah"; sepse ai tha: "Perendia ruajte mes meje e teje ..."

4."Xheptahu dhe Amoni ishin ne lufte mes tyre. Xheptahu iu betua Perendise pėrpara Mizpeutte Giledit se,"nesa fitonte do tė bėnte tli bijen e tij te vetme. Ai e flijoi dhe e dogji te gjallė vajzen e tij te vetme si kurban pėr Perendine (Gjykatesit 11 :29-39)

5."400.000 shpatare nga 11 fiset e Izraelit u betuan pėrpara Perendise ne Mizpah se do tė zhduknin nga faqja e dheut fiset e Benjaminit" ( Gjykatesit 20 dhe 21).

6."Bijte e Izraelit nėn udhėheqjen e Samuelit u betuan ne Mizpeh se nėse
do tė fitonin kundėr Filistineve do ti shkaterronin idhujt e tyre" (I Samuel 7)

7.Kur Samueli u caktua mbret i Izraelit, i gjithė kombi u mblodh ne Mizpeh
(I Samuel 10).


Pra, ėshtė me se e qartė se ne botė nuk ka mbetur asnjė Mizpeh, veē atij me te vjetrit ne qytetin e Shenjtė te Mekes, . ndertuar nga Abrahami dhe i biri Ishmaeli prej te cileve rrjedh dhe Profeti Muhamed. Myslimanet janė me te vėrtetė ndjekes te te gjithė Profeteve. Mund-te te tregoja edhe mjaft gjėra te tjera rreth Myslimaneve, Islamit dhe Muhamedit (POMT) se si ata jepen ne Bibel, por pėrse tė dish kėto kur nuk kėrkon tė dish te vėrtetėn?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.derislam.siteboard.de
Vullnet

avatar

Numri i postimeve : 54
Age : 32
Registration date : 14/03/2007

MesazhTitulli: Re: Dialogu i Muslimanit me Kristianin   Sat Mar 24, 2007 2:19 pm

Kristiani---- Kam mjaft besim ne perkushtimin tim si kristian, por kjo me nxit perte ditur me tepėr rreth te dy besimeve. Nganjėherė me duket vetja i perqeshur kur lexoj libra te shkruatur prej myslimaneve.

Muslimani---- Ka influencuar kjo ne jetėn tėnde fetare?

Kristiani---- Po, ndaj dhe tani nuk vete ne Kishe aq rregullisht si me pare. Fshehurazi lexoj libra shkruar prej myslimaneve. Shpesh kam pyetur disa Myslimane pėr atė gjėra qe kisha te paqarta, po nuk mbetesha i kėnaqur. Unė kerkoj njė besim tek i cili mund te mbeshtetem, besim i cili te me jape paqen shpirtėrore dhe te jetė i pranueshem e jo te besoj verbazi tek ai.
.
Muslimani---- Jam i njė mendimi me ty dhe e vleresoj qėndrimin tėnd. Por ne nuk na lejohet te joshim askėnd. Ne u flasim vetėm atyre qe desherojne te na degjojne.

Kristiani---- Megjithatė unė jam i lirė te besoj ē'te dua dhe askush s'mund te me ndaloje. ;.

MUSLIMANI Po, ėshtė e vėrtetė. Feja nuk e njeh detyrimin.por sipas zgjedhjes do kesh dėnim ose shperblim.

Kristiani---- Por atėherė pėrse kėrkojnė myslimanet qe te tjerat ta pranojna besimin e tyre?

Muslimani----Ashtu si kristianet u kėrkojnė ēifuteve qe ta pranojnė Jezusin si Mesia, ashtu dhe ne myslimanet u kerkojma kristianeve,ēifuteve dhe gjitha njerezimit qe ta pranojnė Muhamedin (POMT) si vulen e gjithė Profeteve.
Profeti ynė Muhamed (POMT) ka thanė: " Jepja fjalėn time edhe njė sherbyesje (varg j Kur'anit te Shenjtė)"
Po kėshtu Isaja perm end ne kapitullin 21 :13 "Pesha mbi Arabine" qe do tė thotė pėrgjegjėsia e Arabeve Myslimane, dhe tani e tare myslimanve, pėr te perhapur Islamin. Isaja i thotė kėto fjale pasi sheh nja vegim, ku janė njė karroce me gomere e njė me deve (21 :7):"Ai pa dy kalores mbi karroca, njė karroce e mbrehur me gomere e njė e mbrehur me deve:"

Karroca me gomere doli se qe Jezusi i cili hyri ne Jeruzalem mbi te (Gjoni 12:14: Mateu 21 :5) Cili qe atėherė karroca me deve? S'mund te kėtė qenė tjetėr njeri veē; Muhamedit (paMT), i eili erdhi 600 vjet pas shtaqjes sa Mesise. Nėse kjo nuk pranohet atėherė profetesia e tij ėshtė permbushur.

Kristiani----Kėto shpjegime me nxisin qe ta lexoj Biblen mė me tepėr kujdes. Do te me pelqente qe te diskutonirr.me tepėr se bashku.

Muslimani----Patjetėr, tė jesh i suksesshem na kėtė botė nuk do thotė se dote jesh I tillė dhe ne tjetrėn: Jeta tjetėr ėshtė shumė me e mirė e shumė me e gjatė. Tani njerėzitė janė herė materialiste e te ngushtė. Le tė takohemi e ti diskutojmė dallimet mes feve tona hapur e pa paragjykime. Islami bazohet mbi arsyen nuk pranon qe gjėrat te pranohen me symbyllur. Madje dhe Bibla thotė: "Por shqyrtoni me kujdes ēdo profeci dhe pranoni vetėm atė qe ėshtė me e mirė"."(Letra e Pare Drejtuar Selanikasve 5:21)

Kristiani----Tani sapo citove nga Isaja "karroce me deve" dhe nga kjo dola ne konkuzionin se ky ėshtė Muhamedi. Ėshtė profetizuar atėherė ai ne Bibel?

MUSLIMANI Sigurisht.

Kristiani---- Ne Dhjaten e Re apo te Vjeter?

Muslimani----Ne te dyja. Por pėr sa kohe qe nuk pranon se Perendia ėshtė Njė nuk do ta njohėsh (Muhamedin) kurrė ne Bibe!. E kam tjalan pėr sa kohe qe tė besosh ne Trinine e Shenjtė, Hyjnesina e Jezusit, ne Jezusin si bir ta Perendise, ne natyren mekatare te njeriut dhe na shlyerjen e mekatit. Tė gjitha doktrinat janė shpikur prej njerėzve. Jezusi profetizoi (Mateu 15:9) se njerėzitė do ta adhurojne me kot dhe do tė besojnė na doktrina te bėra nga vete njerėzitė "Par me kot me adhurojne mua, sepse vetėm masojne urdharesa te shpikura nga njerėzitė. "1)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.derislam.siteboard.de
Vullnet

avatar

Numri i postimeve : 54
Age : 32
Registration date : 14/03/2007

MesazhTitulli: Re: Dialogu i Muslimanit me Kristianin   Sat Mar 24, 2007 2:28 pm

A ESHTE . BIBLA E SHENJTE

Muslimani---- A je i sigurt se Bibla ėshtė e shenjtė?
Kristiani---- Sigurisht qe jam ajo ėshtė fjala e Perendise

Muslimani---- Lexo atėherė se ēfare thotė luka mbi ato qe ka shkruar vete, {luka kapitulli 1:2-3.

Kristiani---- "Kėto raporte na i lane ata qe ishin deshmitare tė atyre ngjarjeve dhe u ngarkuan me detyren e shpalljes se lajmit te mirė. Pėr kėtė arsye vendosa dhe unė t'i shqyrtoja tė gjitha me kujdes qe nga fillimi, dhe t'i shkruaj me rradhė, saktesisht, pėr ty, i Toofil, shkelqesia juaj".

Muslimani- Si mund te vazhdosh tė besosh se Bibla ėshtė fjala e Perendise kur vete Luka thotė se ai nuk qe deshmitar dhe gjithēka e mblodhi prej deshmitaresh te tjerė e jo nga fjale te frymezuara prej Perendise?

Kristiani---- Ndoshta vetėm kjo pjesė nuk ėshtė fjale e Perendise.
Muslimani---- Historia tregon se Bibla u ėshtė nėnshtruar ndryshimeve ne tė gjitha
epokat. "The Revised Standard Version" 1952 dhe f971 "New American Standard Bible" dhe "New World Translatio.n" kanė hequr mjaft vargje te Versionit te Mbretit Xhejms. Reader's Digest skartoi 50% te Dhjates se Vjater, ndėrsa Dhjaten e Ra a ngjeshi ne 25%. Mos do tė thotė fjala "a shenjtė" sa Bibla nuk ka gabime.

Kristiani---- Po ashtu ėshtė. Por pėr ēfare gabimesh e keni fjalėn?

Muslimani---- E zėmė' se ne njėrėn vjershe thuhet se njė person vdiq ne moshen 50 vjeēare, ndėrsa ne njė tjetėr po ky person thuhet se vdes ne moshen 60 vjeēare. A mund te jenė te dy pohimet te vėrteta?

Kristiani---- Jo, te dyja nuk mund te jenė kurrė te vėrteta. Ose njera ėshtė e drejtė e tjetra e gabuar ose te dyja janė te gabuara.

Muslimani---- Nėse njė libėr i shenjtė pėrmban vargja kontradiktora a mund te vazhdosh ta konsiderosh te shenjtė?

Kristiani---- Sigurisht qe jo, sepse shkrimi i Shenjtė ėshtė reveluar nga Zoti dha ėshtė e pamundur qe te permbaje gabime apo vargje kontradiktore.

Muslimani---- Pra nuk ėshtė i shenjtė

Kristiani---- Drejt, nga shenjteria e tij nuk mbetet asgjė.

Muslimani- Po qe kėshtu atėherė si beson dot plotėsisht. Cila mund te jetė arsyeja e kėtyre te metave?

Kristiani---- Ndoshta mund te jenė gabime qe janė bare gjatė shkrimit Ie librit ndryshime te qellimshme kryer nga shkruesit, shtime dhe redaktime.

Muslimani- Nėse Bibla do tė permbante vargje kontradiktore, a do tė vazhdoje ta konsideroje te shenjtė?

Kristiani---- Besoj se Bibla ėshtė e shenjtė, pasi ne te nuk shoh asgjė kontradiktore.
Muslimani---- Ndėrsa una them se ne te ka mjaft vargje kontradiktore.

Kristiani---- Ne Dhjatan e Re apo te Vjeter?

Muslimani---- Kontradikta gjen ne te dy Dhjatat. Ja disa prej tyre:

II Samuel 8:4
Dhe Davidi mori prej tij 1000 karroca, shtateqind kalores dhe njezet mijė kembesore.
{I Kronikat , 18:4 Dhe Davidi mori prej tij njė mijė karroca, shtatė mijė kalores dhe njezet mijė kembesore.Pyetje: Shtateqind apo shtatė mijė?

{II Samuel 8:9-10] Kur Toi, mbret i Hamateve degjoi se Davidi kish mundur ushtrine Hadadarezerit atėherė Toi dergoiv joramin birin e tij qe te pershndeste e uronte davidin pasi kishte luftuar dhe mundur hadadazerin, I cili kish qenė ne lufte me toin.Jorami mori me vete plor sende ari, argjendi dhe bronxi.

{I Kronikat 18:9-10}Kur Tou mbret I I hamateve degjoi se si Davidi kishte mundur te gjithė ushtrine e Hadarezerit mbretit te zobahut.Ai dergoi tk davidi birin e tij hadoram qe ta pyeste dhe pergezonte mbi fitoren eHadarezerit dhe me vete I dha plot sende ari argjendi dhe bronxi.

,
Pyetje: Toi apo Tou. Joram apo Hadoram, Hadadezer apo Hadarezer?

{II Samuel 10:18
Dhe sirianet ia mbathen pėrpara
Izraelit, dhe Davidi vrau ushtarėt e shtateqind karrocave siriane dhe dyzet mijė kalores. ai mundi Shobahun, komandantin e tėrė ushtrise, i cili vdiq aty.

Kronikat I 19:18
Por sirianet ia mbathen pėrpara
Izraelit; dhe Davidi vrau shtale mijė ushtare siriane mbi karroca dhe dyzet mijė kembesore si dhe vrau Sho pahun, Komandantin e Hire ushtrise.

Pyetje: Shtateqind karroca apo shtatė mijė ushtare? Dyzet mijė kalores apo kembesore? Shobahun apo Shopah?

II Mbreterit 8:26
Ahaziahu istlte njezet e dy vjeē; kur filloi te mbreteronte.

Ii Kronikat 22:2
Ahazihau ishte dyzet e dy vjeē;, kur filloi te mbreteronte.

Pyetje: Njezet e dy apo dyzet e dy?

II Mbreterit 24:8
Jehoakimi qe tetembedhjete vjeē kur filloi te mbreteronte dhe ai mbreteroi ne Jeruzalemper tre muaj.
II Kronikat 36:9
Jehoakimi ishte tetė vjeē; kur ai filloi te mbreteronte dhe ai mbreteroi Jeruzalem tre muaj e dhjetė ditė,


Pyetje: Tete apo tetembedhjete vjeē;? Tre muaj apo tre muaj e dhjetė ditė?

II Samueli 23:8

Kėto qenė emrat e trimave te Davidit: Takmoniti i eili ulej mbi fron e qe komandant i komandanteve; I tillė qe dhe Adino, Ezniti: ai ngriti sopaten e me njė te qėlluar vrau teteqind vete.

I Kronikat 11 :11

E ky ėshtė numri i. trimave qe kishte Davidi Jashobeam, njė Hakmo-nit, i eili qe komandant i komandanteve ai ngriti sopaten e me njė te qėlluar vrau treqind vete.


Pyetje: Takmonit apo Hakmonit? Teteqind apo treqind.

II Samueli 24:1
Pėrsėri u ndez zemėrimi I Perendise kundėr Izraelit dhe Ai e nxiti Davidin, duke i thanė "shko dhe numero Izraelin dhe Juden."

I Kronikat 21 :1
Satanai (djalli ngrit kundėr Izraelit dhe e nxiti Davidin qe te bėnte njė numerim te popullsise se Izraelit.

Pyetje: Mos ėshtė Satanai Zoti i Davidit? Mos 0 Zot!

{II Samueli 6:23 Dhe Mikela , bija e Solit nuk pati fėmijė deri sa vdiq}

II Samueli 21:8
Por mbreti mori Armonin dhe Mefiboshetuin, dy djernte e Rizpahut, vajzes se Ajahut, qe ajo i kish lindur me Solin; se bashku me pesė djemtė e Mikalit, bijen se Solit, te cilėt ajo i kish lindur me Adreielin birin e Barzilait, Meholatit.

A Pyetje: Kishte apo nuk kishte fėmijė Mikela?

Vini re: Emri Mikel qe pėrdoret ne librin e dytė te Samuelit gjendet si ne versionin e Mbretij Xhejms, ashtu dhe na botimin "New Wold Translation" i shkrimeve te shenjta, perdorur nga Doshmitaret e Jehovait, por e botimin e vitit 1973 "New American Standard Bible" ky emėr ėshtė ndryshuar na Merab

[b]Kristiani
---- Kjo nuk me kish rėnė kurrė ne sy me pare? A ka te tjera?

Muslimani- Kerkon tė dish me tepėr? Nuk ėshtė kjo e mjaftueshme pėr te mohuar shenjterine e Bibles?

Shih Gjeneza 6:3: "Dhe Zoti tha,- Shpirti im nuk do tė mbese pergjithmone
tek njeriu, pasi ai ėshtė i vdekshem; ai do tė jetoje njeqind e njezet vjet"
Por sa vjeē; ishte Noahu kur vdiq? Mbi njeqind e njezet vjeē:?

Shih Gjeneza 9:29:" Dhe Noahu vdiq kur kish mbushur nenteqind e pesedhjete vjeē", Disa teologe kristiane thonė sa njeqind e njezet vjetet nuk janė mosha maksimale e njeriut; por koha kur do tė ndodhte pėrmbytja, Por as kjo fluk pėrputhet' me Biblen, pasi ne kohėn e permbytjes Noahu duhet te kėto qenė gjashteqind e njezet vjeē(500+ 120), ndėrsa Bibla thotė se ai ishte gjashteqind vjeē, Studioni kėto vargje; Gjeneza 5:32 "Dhe Noahu ishte peseqind vjeē" Gjeneza 7:6 "Dhe Noahu ishte gjashteqind vjeē kur ujet e permbytjes mbu!uan tokėn..,"

[Isaja 40:18-25: "Me cilin doni ta krahasoni Perendine? Me ēpamje doni ta perqasni?..Me cilin doni te me perqasni? Apo cili ėshtė i barabarte me mua?"-tha Shejteria e Tij" Po ashtu shih Psalmet 89:6: "Cili nga ata, ne qiejt e siperm mund te krahasohet me Perendine? Kush nga qeniet hyjnore ėshtė si Perendia?" Dhe Xheremia 10:6,7:" Asnje nuk ėshtė si ty 0 Zot...asnjė nuk ėshtė si ty".

[jeremia 8-8]Si mund te thoni, 'ne jemi te mencur, dhe ligjet e Zotit janė me ne'? Por, kujdes, penda e shkruesve (te bibles) e ka kthyer ne Genjeshter.

Kristiani---- Por, te tera kėto bėjnė pjesė ne Dhjaten e Vjeter

Muslimani-- Ti kthehemi Dhjates sa Re tani.


Gjoni 5:37 Gjoni 14:9
"Ju nuk e degjuat kurrė zėrin e "..,Kush me pa mua,pa edhe
tij as nuk e pate formėn e tii" Atin”

Gjoni 5:31 Gjoni 8:14
"Nėqoftėse dote deshmoja pėr "Jezusi u pergjigj dhe u tha,
vetveten, deshmia ime nuk do tė. Ndonėse unė deshmoj pėr vetveten
ishte e vėrtetė deshmia ime ėshtė e virtete".,


Kėto janė vetėm disa nga kontradiktat qe gjenden ne Dhjaten e Re. Tė tjera do tė dalin nėse do tė diskutonim se bashku doktrinat e Kristianizmit modern si; Trinine e Shenjtė, shenjterine e Jezu Krishtit, Lindjen Hyjnore te Jezusit, natyren mekatare te njeriut dhe larjen e fajeve, pa pėrmendur zvetenimin e mjaft Profeteve ne Bibel,si adhuronjes te Perendive te rreme, duke i akuzuar gjithashtu pėr incest, perdhunim dhe tradheti bashkeshortore.

Kristiani---- Po kėto ku gjenden ne Bibel?

Muslimani---- Tregohet se Noahu u be aq tape saqė u zhvesh lakuriq ne sy te bijve

(Gjeneza 9:23-24): "Shemi dhe Jafeti moren njė rrobe dhe u kthyen duke ia hedhur mbi supe, duke mbuluar me te lakuriqesine e te jatit; fytyrat nuk i kthyen dhe nuk e pane te jatin lakuriq. Kur Noahu u pėrmend, ai e kuptoi se 9fare i kishte bore djali me i vogėl" .

Solomoni u akuzua jo vetėm sepse kishte njė harem tė madh, par edhe bashke adhuronte Perendi te rreme (I Mbreterit 11 :9-1 O)"Dhe Zoti u zemerua me Solomonin...Ai e kish keshilluar qe tė mos.shkonte pas Zotave te tjerė: par Solomoni nuk e perfilli urdhėrin e te Plotfuqishmit."

Aaroni; si Profeti qe kish shoqėruar Moisiun pertek Faraoni, u akuzua se u kish dhėnė izraeliteve pėr te adhuruar njė viē te arte (Eksodi 32:4):"Ai (AARON I) i mori tė gjitha VETMET E FLORINJTE) dhe me anė te njė vegle u dha formėn e njė idhulli qe paraqiste njė viē te arte; dhe ata thanė: kėto qofshin zotat e tu, 0 Izrael, te ēilet te nxorren nga toka e Egjyptit".

Po kėshtu do tė lexosh incestin e Profetit Lot me dy bijat e tij (Gjeneza 19:36 "kėshtu dy vajzat e Lotit mbeten shtatzena nga babai i tyre".Do te lexosh pėr njė Profet, i cili u martua ne te njėjtėn kohe me dy motra

(Gjeneza 29:28)"Jakobi kėshtu bėn. Javen e perfundoi me ato, ndėrsa me pas ai (LABANI) i dha pėr grua vajzen e tij, Rashelen." .

Dhe njė Profet tjetėr, i akuzuar pėr tradheti bashkeshortore

(Samueli 1111-4-5):"Atėherė Davidi dergoi lajmetare pėr ta marrė atė (gruan e Uriahut). Ajo erdhi e ai u shtri me te ajo u pastrua nga papastertia. Pastaj ajo u kthye ne shtepi. Gruaja u mbars dhe i dergoi Davidit fjale, duke i thėnė "Unė jam shtatzene."


Pyetja ime ėshtė?: Si mund te pranohej Davidi ne gjeneologjine e Jezusit, kur ai e filloi me tradheti bashkeshortore? Mos 0 Zotl A nuk bie kjo ne kundėrshtim me atė ēka thuhet ne Deuteronomi 23:22 "Asnje i lindur prej njė martesete paligjshme dhe asnjenga pasardhesit e tij deri ne brezin e dhjetė nuk mund te hyjė ne bashkesine e Perendise."

Njė tjetėr shfaqje incesti, shoqėruar me perdhunim ishte ajo qe kreu Amoni, i biri i Davidit, mbi motren e tij, Tamaren (II Samueli 13:1.4:") Por ai, AMONI nuk pranoi ta degjonte dhe duke qenė me i fortė se ajo, e perdhunoi:" Njė tjetėr perdhunim i Shumefishte ishte ai qe kreu Absalomi me gratė e Davidit, siē tregohet ne I' Samuelin 16:33: "Kėshtu ata i ngriten Absalo'nit njė tėnde mbi Qati dhe atjeai harboi me gratė e te jatit pėrpara gjithė Izraelit".

(Nuk besoj se ka njeri te aftė madje edhe mes barbareve, qe mund te kryeje diēka te tillė).

Inēesti tjetėr qe edhe ai ndermjet Judes dhe nuses se birit te tij, Tamares.

Rruges pėr ne Timnam, ku do tė shkonte pėr te qethur delet, ai pa Tamaren. Mendoi se ajo qe ndonjė prostitute pasi fytyren e kishte te mbuluar. (Gjeneza 38:18):"Ai ia dha UNAZEN, BYZYLYKUN E TE TJERAT dhe fjeti me te, dhe ajo mbeti shtatzene prej tij."

Ndonėse ēifutet dhe muslimanet janė armiq me njėri-tjetrin, asnjė musliman nuk do tė guxonte tė shkruante njė libėr ku profetet izraelite si Juda, Davidi, Jezusi (paqja dhe bekimi i Allahut qoftė pėrherė mbi ta) te kryenin perdhunime, inēeste, prostitucion apo te shkelnin kuroren.

Tė tėrė Profetėt u derguan nga Allahu perte udhehequr njerezimin. Mos mendoni se Zoti nuk dergoi njerėzitė e duhur?

Kristiani----Jo, nuk jam i atij mendimi. Po ti nuk beson ne Bibel?

Muslimani----Ne vertets besojme ne tė gjitha shkrimet e Shenjta, por ama kur atė janė ne formėn e tyre origjinale. Zoti i dergoi ēdo kombi Profet qe te sherbenle si paralajmerues dhe disa prej tyre kishin me vehte nga njė doreshkrim, i cili do tė sherbente si udherrefyes, vetėm' pėr atė komb. Suhofi i Abrahamit, Torahu (pjesė e Dhjates se Vjeter) i Moisiut, Zeburi (Psallmel) e Davidit dhe Inxhili (Dhjata eRe) i Jezusit. Asnje nga kėto doreshkrime nuk ka mbetur ne formėn e tij origjinale. Si pjesė e planit te bėrė prej Allahut, Ai pertundimisht dergoi Muhamedin (paqja qoftė mbi te) si vulen e tare Profeteve dhe i dha Kur'anin e Shenjtė si udherrefyes pėr tėrė njerezimin, kurdo dhe kudo qoftė.

Jezusi vetė tha se ai ish dėrguar vetėm pėr tek populli i Izraelit (Mateu 15:24) "Zoti me dergoi vetėm tek kopeja e humbur, tek populli i Izraelit."Gjithashtu (Mateu 1 :21) "Ajo do tė linde djalė: ti do t'ia vesh emrin Jezus (shpetimtar), sepse ai do ta shpetoje popullin e tij nga mėkatet." Ai madje tha se nuk kishte ardhur pėr te ndryshuar por pėr te permbushur (Mateu:5:17-18): "Mos mendoni se erdha pėr te anuluar Ligjin e Moisiut dhe udhezimet e Profeteve. Nuk erdha pėr te anuluar ato, por pėr t'i permbushur. Unė (Mesia) po ju them Derisa te jetė qielli dhe toka, asnjė shkronje dhe asnjė presje nuk do t'i hiqet ligjil derisa ai te bėhet realitet."

Kristiani----Por ne ungjillin e Markut 16:15 Jezusi thotė: "Dilni ne mbarė botėn dhe ia predikoni lajmin e mirė te gjithė njerėzve".

Muslimani---- Kjo bie ne kundėrshtim me atė ēka u tha me lart ne Mateun 15:24 dhe Mateun 1 :21. Sė dyti, shumė Bibla kanė hequr vargjet 16:9-20 te ungjillit te Markut. "The New American Standard Bible" e ka vendosur kėtė pjesė ndermjet kllapash dhe shkruan komentin e mėposhtėm "Disa nga doreshkrimet me te vjetra nuk i kanė vargjet 9-20". "The New World Translation" i shkrimeve te shenjta qe pėrdoret nga deshmitaret e Jehovait, pranon se disa doreshkrime te lashta vendosin perfundime te gjata apo te shkurtra pas Marku 16:8 ndėrsa disa te tjera e lėnė deri aty. "The Revised Version" boton shenimin e mėposhtėm "Disa nga autoritetet me te lashta e mbyllin Ungjillin me vargun 8..."kjo tregon se edhe ringjallja e paraqitur ne Markun 16:19 nuk ėshtė e vėrtetė.

Kristiani----Por Jezusi thotė ne ungjillin e Mateut 28:19: Pėr kėtė shkoni dhe . mesoni ta gjithė kombet” "

Muslimani----"Gjithė popujt" duhet shpjeguar si 12 fiset e Izraelit; ndryshe do tė binte ne kontradikte me Mateun 15:24 dhe Mateu 1 :21. Ne botimet "New American Standard Bible" dhe "New World Translation of Holy scriptures" kjo nuk perkthehet si "gjithė kombet" por si "te gjithė kombet". qe do tė thotė 12 fiset e Izraelit.
Dhe tani ēmund tė thuash pėr Biblen?

Kristiani---- Besimi im ka nisur te lekundet.

Muslimani---.Jam i sigurt se do tė bindesh pėr autenticitetin e Islamit. pasi tė kemi diskutuar edhe dallimet e tjera midis nesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.derislam.siteboard.de
Vullnet

avatar

Numri i postimeve : 54
Age : 32
Registration date : 14/03/2007

MesazhTitulli: Re: Dialogu i Muslimanit me Kristianin   Sat Mar 24, 2007 2:28 pm

Dialogu Vazhdon, se shpejti edhe pjesen tjeter !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.derislam.siteboard.de
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dialogu i Muslimanit me Kristianin   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dialogu i Muslimanit me Kristianin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: