Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Disa dėnime nė varrė pėr disa Vepra

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TeutaNumri i postimeve : 5
Registration date : 04/03/2007

Disa dėnime nė varrė pėr disa Vepra Empty
MesazhTitulli: Disa dėnime nė varrė pėr disa Vepra   Disa dėnime nė varrė pėr disa Vepra Icon_minitimeSat Mar 24, 2007 6:41 pm

Tha: Muhamedi s.a.w.s “Ēfardo pamje trishtuese qė pashė,varrin e pashė edhe mė trishtues”

•Seciles xhenaze i kthehet shpirti ne varrin e saj qe te pyetet dhe melaqet e ulin atė !
•Dėnimin e njerzėve ne varrin e tyre e dėgjojnė tė gjitha gjallesat pėrveq njerzėve dhe xhindeve,e sikur ta degjonin do tė vdisinin nga frika!
•Nė varrin tėnd namazi do tė qendroj te koka,agjerimi nga ana e djathtė,lidhja e mire farefisnore dhe veprat tjera tė mira do tė qendrojnė tek kembėt pėr te mbrojtur nga sprova e varrit!
•Nuk ka njeri I cili mund tė shpetoj nga shtrengimi I varrit madje as fėmijet.
•Njė njeri u godit me nje qind kamxhik nė varrin e tij dhe ju mbush varri me zjarrė sepse kishte kaluar afer njerit tė cilit I bėnin zullum dhe nuk e ndihmoi!
•Lėnsit e zekatit do tė piqen nė pllaka tė zjarrit,do tė kullosin sikur shtazet dhe do tė hane nga therrat,pema Zekum dhe gurėt e xhehnemit ne varrin e tyre!
•Lėnsit e namazit dhe tė Kur'anit u shtypet koka nė varrin e tijė !
•Prostitutėt do tė hanė mish tė ndyt,do tė ken pamje,tesha dhe erė shum tė keqe dhe do tė piqen nė furrė tė zjarrit ne varrin e tyre,pėrvq kesaj grate prostitute do tė virren pėr gjinjet e tyre !
•Njeriu I cili ka marre emant dhe nuk mund ta kryej ,do te ngarkohet me barrė qfare nuk mund te barte ne varrin e tijė !
•Thirresve nė rrugen islame do tu kėputen buzėt e tyre me dana te hekurt apo tė zjarrit ne varrin e tyre !
•Ai I cili flet njė fjalė pėr tė cilėn pendohet I pėrngjan drites e cila del nga nje vrimė e vogel nė tė cilėn nuk mundet tė rikthehet prapė !
• Ngrėnsit e kamates do tė kenė barkun sa njė shtepi,do te shkilen nga turma tė mėdha,do notojnė nė njė lumė me gjakdhe do tu mbushet barku me gure ne varrin e tyre !
•Ngrėnėsve tė pasurisė sė jetimit do tu bėhen buzet sa tė deveve,do tu mbushen barqet me zjarrė I cili do tu dale nga mbrapa dhe do te bėrtasin nė varrin e tyre !
•Ofenduesve dhe pėrqeshėsve me njerėz,do tu keputet mishi nga krahet e tyre,do tė hanė mishin e tyre dhe do tu thuhet:Hani ashtu siq hanit mishin e vėllėzerve tuaj! Ata do ta gėrvishin fėtyren e tyre me thonje prej bakri !
•Genjeshtarit I shkyhen nofullat me grepa te hekurt nė te dy anėt nė varrin e tij !
•Bartėsit e fjaleve janė ne nje kodrin tė errėt si tė qmendur do tu fryhet zjarri nga mbrapa dhe duke dale pėr gojėt,hundet,veshėt dhe syte e tyre ne varre !
•Meshkujt tė cilet zbukurohen ashtu si nuk u lejohet,do tu kėputen lėkurat e tyre me dana tė hekurta,kurse grate qė zbukurohen ashtu si nuk u lejohet do tė jenė nė kazana mė erė shumtė keqe duke vuajtur ne varrėt e tyre !
•Ata tė cilet flasin atė qe nuk e punojnė,do tė jenė me nofulla tė shkyera nė varret e tyre !
•Ata tė cilet shikojne me sytė e tyre atė qė ėshtė e ndaluar dhe dėgjojnė atė qe ėshtė e ndaluar do tė kenė gozhda nė sytė dhe veshet ė tyre !
•Gratė tė cilat ja ndalojnė gjirin foshnjave tė tyre (pa arsye tė shendoshė) do tė virren me koka teposhtė dhe kėmbet e gjinjet e tyre do ti kafshojne gjarperinjet !
•Ata tė cilet bėjnė iftar para kohe,do tė varen me koke teposhtė,do tė lėpinjė ngapak ujė por shumė ujė tė valė !
•Muhamedi s.a.w.s pa besimtaret e vdekur duke ndejtur nėn hijėn e njė peme shumė tė madhe !
•Muhamedi s.a.w.s i pa femijet e besimtareve duke luajtur me vashėza ndėrmjet dy lumenjeve !
•Muhamedi s.a.w.s i pa besimtarėt e sinqertė,shehidėt dhe tė miret me fėtyra tė nderuara dhe me tesha me arome tė mirė !

Tė gjitha kėto kemi nxjerr nga hadithe tė ndryshme tė dashurit tone Muhamedit s.a.w.s e tė cilat dėnime I pėrjetojmė njerzit ne jeten e (Berzahut) Varrezave.Natyrisht realiteti dhe mėnyra e pėrjetimit tė kėtyre denimeve,pėr kėtė Botė ėshtė e pakonceptuar !
Natyrisht njeriu mund tė dėnohet pėr qdo veper tė keqe nė varrin e tij kurse dėnimet ne Xhehnem janė diqka tjetėr.

ALLAHU NA RUAJT NGA DĖNIMI I XHEHNEMIT,NGA DĖNIMI I VARRIT,NGA SPROVIMI I JETĖS SĖ VDEKJES SI DHE NGA SHERRI DHE SPROVIMI I DEXHALLIT !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali

Ali

Numri i postimeve : 13
Age : 32
Localisation : Tetova [ jo dhe shume kohe ]
Registration date : 15/03/2007

Disa dėnime nė varrė pėr disa Vepra Empty
MesazhTitulli: Re: Disa dėnime nė varrė pėr disa Vepra   Disa dėnime nė varrė pėr disa Vepra Icon_minitimeSun Mar 25, 2007 1:06 am

we selamun alejkum ... Allahu te shperbleft

Insha All-llah pas leximit te ketij texti do te ndryshojm mendje ..!![ Asnjhere nuk eshte vone te pendohesh, per derisa nuk te ka ardhur momenti vdekjes]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Disa dėnime nė varrė pėr disa Vepra
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: