Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Gazeta Rimekembja

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutoriMesazh
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:13 pm

KĖRKESA E MURATINES DUHEJ PRANUAR

Vizita e Ministrit tė Punėve tė Jashtėme tė Mbretėrisė sė
Spanjės, Miguel Angel Moratines, nė Republikėn e Shqipėrisė
doli se ka qenė e njė rėndėsie tė veēantė, ndoshta ndėr mė
tė rėndėsishmet e kėtyre viteve paskomuniste: pėrveē njė
pakete tė rėndėsishme e konkrete propozimesh biznesi dhe
kulture i kėrkoj Shqipėrisė edhe tė dėrgoj njė mesazh
tolerance nė Organizatėn e Konferencės Islamike (OKI) si
anėtare (e plotė, e paplotė etj., s’ka rėndėsi) e kėsaj
organizate. Qeveria shqiptare nuk e pranoi, “analistėt”,
“intelektualėt”, “studiuesit” e politikės etj., e refuzuan.

Rėndėsia
Rėndėsia e kėrkesės sė Muratinjos duket nė disa drejtime: e
para, nga njė vend serioz dhe ministėr serioz, dhe anėtarė
i BE i kėrkohet Shqipėrisė njė rol ndėrkombėtar nė shkallė
tė gjėrė, njė shėrbim ndaj Europės. Deri tani nga faktorė
tė rėndėsishėm ndėrkombėtar Shqipėrisė i ėshtė kėrkuar tė
luaj vetėm njė rol tė kufizuar nė rajon, “tė luaj rol
stabilizues nė rajon” qė e pėrkthyer do tė thoshte t’i
zbuste shqiptarėt nė kėrkesat ndaj Serbisė dhe tė
nėnshtrohej ndaj interesave greke. Ėshtė hera e parė nė
kėto gjashtėmbėdhjetė vite qė i kėrkohet tė luaj rol nė njė
ballafaqim botėror. E dyta, ėshtė e rėndėsishme sepse
Shqipėria po humbė para syve tanė njė rast qė vjen rrallė,
njė rast si i viteve ’60 apo viteve ’80 nė vizitin e
ministrit bavarez Shtraus, njė rast pėr tė cilin zakonisht
e kuptojmė mbas dhjetė vjetėsh dhe fillojmė e ankohemi pėr
udhėheqėsit e asaj kohe pse nuk i pranuan kėrkesa. E treta,
ėshtė e rendėsishme sepse refuzimi nga politikanėt
shqiptar, qeveria dhe opozita, “intelektualėt” dhe
“studiuesit” tregon se nė Shqipėri vazhdon tė ekzistoj dhe
ėshtė e fortė, e fortė sepse e dominoi qėndrimin dhe
mendimin, zyrat dhe mediat, ajo rrymė, pasardhėsit mendor
tė saj, qė nuk lejojnė qė Shqipėria tė afrohet mė Europėn
Perėndimore. Kėrkesa e misnistrit spanjoll ėshtė e
rėndėsishme nė kėtė kuptim tė fundit pikėrisht sepse na jep
mundėsinė ta shohim kėtė rrymė politike e mendore nė
veprim, ta shohin edhe ata qė s’besojnė. Ta shohim edhe se
“djallėzia mė e madhe e djallit ėshtė t’u mbushė mendjen
njerėzve se nuk ekziston”. Dhe idenė se njė rrymė e tillė
nė Shqipėri nuk ekziston e pėrhapė pikėrisht kjo rrymė.
Ata tė rrallė qė e trajtuan drejt dhe me seriozitet e
pėrgjegjėsi janė aq tė pakėt sa mund tė pėremnden me emra
si Abdi Baleta, zv. ministri i Integrimit Shqipėrisė Robert
Gajo (Metropol, 8.2.2006), Bashkim Kopliku (Gazeta
Shqiptare, 8.02.2006), Bashkim Muēa (Metropol 10.2.2006),
Alban Bala...

Ēka tha ministri spanjoll?
Ministri spanjoll tha se: 1. Shqipėria ėshtė vend me
shumicė myslimane; 2. Shqipėria ėshtė vend euromesdhetar;
3. Shqipėria tė dėrgoj mesazh moderimi nė OKI.
“Ėshtė e vėrtetė se Shqipėria ėshtė vend me shumicė
popullsie myslimane...” dhe se i ka kėrkuar kolegut tė tij
shqiptar “si anėtar i Konferencės Islamike, qė tė dėrgoj
atje mesazhin e moderacionit”....“Spanja dhe Shqipėria janė
dy vende mesdhetare... dhe ėshtė vullneti i qeverisė sė
Spanjės tė ofrojė Shqipėrinė nė proceset euromesdhetare.
‘Pėr kėto arsye ftojmė Shqipėrinė nė Samitin Euromesdhetar
tė Barcelonė si vėzhguese” – kėto janė ēka tha Moratines


Si u interpretua?
Nga kėto pohime u nxor pėrfundimi se ministri spanjoll
paska thėnė: 1. Shqipėria ėshtė vend arab; 2. Fetarisht
islamik; 3. Politikisht teokratik.
Ky lloj interpetimi u bė nga “analistėt”, “politikanėt”,
“intelektualėt” dhe “politologėt” tanė. P.sh. Sadik Bejko
(shkrimtar) e nis artikullin me peytjen retorike “A ėshtė
Shqipėria nė njė lagje me arabėt?” (Shekulli 8.2.2006). Po
kush i tha xhanėm?! Nga e nxori kėtė pėrfundim?! Blendi
Kajsiu (politolog) pėrgjigjet nė titull: “Shqipėria nuk
ėshtė shtet islamik” (Standart 9.2.2006). Po kush i tha
xhanėm?! Nga e nxori kėtė pėrfundim?! Piro Misha
(pėrkthyes): “A mund tė quhet Shqipėria sot vėrtetė njė
vend isalmik”? (Korrieri 9.2.2006) etj., etj.
Arsyetimi: edhe pse ministri spanjoll nuk i tha
shprehimisht kėto tri gjėra, nga kėrkesa qė Shqipėria tė
dėrgoj njė mesazh moderimi nė OKI del se i ka presupozuar,
nėnkuptuar, thėnė me ironi kėto pėrfundime.
Interpretimi dhe shpjegimi i sjelljes sė ministrit spanjoll
ka qenė dy llojesh: 1. Ka qenė i painformuar; 2. Ėshtė
tallė mė shqiptarėt.
Njėra palė thotė se ministri ka qenė i painformuar pėr
Shqipėrinė. Kėta fillojnė t’i tregojnė dhe u kėrkojnė
politikanėve shqiptarė t’i tregojnė se shqiptarėt nuk janė
arab, se Shqipėria ėshtė vend multifetar dhe se Shqipėria
ėshtė shtet laik-shekullar. Mė i papėrpmbajturi nė kėtė
drejtim ėshtė, fatkeqėsisht, kolegu im politolog Blendi
Kajsiu: “Nė thelb deklarata e misnitrit tė Jashtėm spanjoll
tregoi injorancėn dhe paragjykimin e tij mbi realiteitn
politik dhe fetar nė Shqipėri”.
Pala tjetėr thotė se ministri spanjoll ėshtė tallė mė
shqiptarėt dhe u ka kujtuar me ironi se janė anėtarė tė OKI
kur kėrkojnė tė integrohen nė BE dhe kulturėn perėndimore.
Kėta kėrkojnė qė Shqipėria tė dalė nga OKI.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:13 pm

Problemi i supozimeve
Problemi i parė ėshtė problemi i supozimeve, argumenti se
megjithėse ministri spanjoll nuk i tha shprehimisht i ka
presupozuar pėrfundimet qė nxorėn “analistėt”,
“politikanėt”, “intelektualėt” dhe “politologėt” tanė. Ky,
po, ėshtė problem i logjikės. Sipas rregullit tė
presupozimeve edhe kur dikush nuk e thotė njė gjė, nė qoftė
se pohimi i thėnė e presupozon njė pohim tjetėr, ėshtė
njėlloj si ta ketė thėnė. Sepse pa njė pohim tė nėnkuptuar
nuk do tė kishte kuptim ēka thuhet. Kjo pėrbėn atė qė quhet
shpesh “domosdoshmėri logjike”, “shtėrngim logjik”,
“detyrim logjik” etj. Vetė pėrfundimet e presupozuara kanė
dhe nisen nga njė presupozim: koherencėn logjike. Mbasi
presupozohet koherenca logjike, atėherė pranohet se,
pohimet e bėra kanė kuptim vetėm po tė pranohen mė parė
disa premisa.
Nė rastin tonė, “intelektualėt”, “analistėt”, “politikanėt”
nga kėrkesa qė Shqipėria tė dėrgoj mesazh moderimi nė OKI
kanė nxjerrė pėrfundimin se na ka presupozuar si vend arab,
islamik, teokratik, njėlloj si vendet e tjera tė tilla,
pėrndryshe s’do tė kishte kuptim tė na bėnte ne kėtė
krėkesė.
Sipas rregullave tė logjikės sė shėndoshė nga kėrkesa qė
Shqipėria tė dėrgoj mesazh moderimi nė OKI del pėrfundimi
se ministri spanjoll e konsideron Shqipėrinė ndryshe nga
vendet arabe, teokratike, islamike. Pėrndryshe, nė qoftė se
ministri spanjoll e konsideron njėlloj si vendet e tjera,
atėherė nuk ka kuptim (logjik) t’i kėrkoj tė ndėrmjetėsoj
tek tė tjerat si e moderuar. Atėherė do tė duhej kėrkuar
nga njė vend tjetėr tė ndėrhynte tek Shqipėria qė tė jetė e
moderuar.
Edhe ne kur u kėrkojmė amerikanėve tė ndėrhyjnė nė Ballkan,
veēanėrisht nė Kosovė, nuk kemi presupozuar se amerikanėt
janė ballkanas, sllavė-ortodoks dhe as
shqiptarė-shumėfetar. As amerikanėt nuk e kanė ndjerė
ndonjė herė veten tė fyer dhe tė na thonė se ne i
presupozokemi ballkanas, sllavė, shqiptarė ose grekė etj.
Nė tė folurit politik dhe shkencor perėndimor termat “vend
me shumicė myslimane” dhe “vend islamik” shėnojnė dy gjėra
tė ndryshme: termi “popullsi nė shumicė myslimane” tregon
njė fakt demografik-fetar, ndėrsa “vend islamik”
rregullimin shoqėror politik sipas sheriatit, ligjeve
kuranore. Kur minsitri spanjoll thotė se Shqipėria ėshtė
vend me shumicė myslimane bėn njė pohim pėrshkrues faktik
pa thėnė gjė pėr rregullimin shoqėror-politik. Vendet mė
shumicė mysliamne mund tė jenė islamike ose laike. Kjo
ėshtė e ditur nė gjuhėt perėndimore.
Shkurt “analistėve”, “politikanėve”, “intelektualėve” dhe
“politologėve” tanė u mungojnė aftėsitė dhe shprehitė
fillestare logjike-formale.

Skendėrbeu dhe Muratinos
Duke e marrė logjikisht tė drejtė mendimin se nga kėrkesa
pėr mesazh moderimi del pėrfundimi se na ka konsideruar
vend islamik duan ta “ndriēojnė” ministrin spanjoll se nuk
ėshtė kėshtu. Pėr kėtė i kujtojnė edhe Skėnderbeun. Madje
kundėr kėrkesės sė ministrit spanjoll dolėn pikėrisht ata
qė mbrojnė dhe kujtojnė vend e pavend mbrojtjen qė i ka
bėrė Skėnderbeu qytetėrimit, kulturės dhe vlerave
perėndimore tė mesjetės, kundėr tė cilave ishte ngritė
perėndimi si Piro Misha etj. Kėshtu p.sh. Sokol Dervishaj i
kujton ministrit spanjoll se “historia u njeh edhe
shqiptarėve tė epokės sė Skėnderbeut, ndonėse tė lėnė nė
mėshirė tė fatit, meritėn e veēantė tė parandalimit tė
shtrirjes sė mėtejshme tė ndikimit dhe zotėrimit islam nė
drejtim tė qytetėrimit europian...” (Korrieri, 9.2.2006
f.18). “Mirė, pra, mund t’i pėrgjigjej ministri spanjoll,
ne po ju kėrkojmė tė luani tani atė rol qė luajti dikur
heroi i juaj kombėtar, Skėnderbeu: ta mbroni tani
qytetėrimin europian nga ‘sulmi’ islamik”. Ndėrsa ata qė i
kujtojnė Skėnderbeun i pėrgjigjen: “Jo, ne tani nuk do tė
dalim nė mbrojtje tė qytetėrimit europian, nuk e pranojmė
kėtė kėrkesė”. Dhe qė ironia tė jetė edhe mė e madhe,
Skėnderbeut kėrkesat pėr luftė kundėr Perandorisė Osmane i
vinin me shumicė pikėrisht nga Spanja. Ndryshimi ėshtė
vetėm se Skėnderbeut i kėrkonin t’i shpallte e tė bėnte
luftė tė armatosur, dhe ai e bėnte; ndėrsa tani kėrkuan
vetėm qė tė themi njė fjalė. Por “tė mequrit” tanė i
pėrgjigjen se nuk e themi as njė fjalė nė mbrojtje tė
qytetėrimit europian!
Apo ndoshta mendojnė se Skėnderbeu bėri mirė qė mbrojti
kulturėn dhe vlerat mesjetare europiane ndaj tė cilave
europianėt po zhvillonin atė luftė heroike me miliona
sakrifica e jetėsh tė djegura nė turrėn e druve, ndėrsa
mbrojtja e qytetėrimit modern europian nuk ėshtė gjė e
mirė? Si shpjegohet ky parapėlqim i Europės religjioze
mesjetare pėrballė Europės moderne, laike, tė lirisė?
Sidoqoftė, nga kėrkesa e ministrit spanjoll del se na ka
presupozuar mbrojtės tė qytetėrimit europian dhe vijues tė
Skėnderbeut, e jo e kundėrta, luftėtarė kundėr qytetėrimit
europian. Prandaj t’i kujtosh, t’i shpjegosh, ta
“informosh” ministrin spanjoll se shqiptarėt janė mbrojtės
tė qytetėrimit europian duket logjikisht “rrjedhje”. Ai na
ka kėrkuar tė luajmė kėtė rol pikėrisht nėse e kanė
informuar se shqiptarėt janė pro qytetėrimit perėndimor, se
e mbajnė veten vijues tė Skėnderbeut etj. Por del se
shqiptarėt nuk janė kėshtu, se Skėnderbeun e duan nga qė
mbrojti mesjetėn e errėt europiane, qė u bashkua me papatin
e Vatikanin pėrballė humanizmit, rilindjes e ndriēimit,
ndėrsa nė mbrotje tė Europės sė sotme qė ka tradhtuar
mesjetėn religjioze-papiste nuk meriton tė thuhet as njė
fjalė. Ministri spanjoll ka qenė i “painformuar” dhe
“paragjykues” vetėm nė kėtė kuptim: nuk e ka ditė se kjo
kastė analistėsh e politikanėsh admirojnė Europėn e
Mesjetės dhe kanė tė njėjtėn urrejtje mesjetare ndaj
Europės sė vlerave moderne.

3. Urat dhe muret
Problemi i tretė logjik ėshtė i “urave”. Kundėr kėrkesės sė
Muratinos kanė dalė pikėrisht ata “politikanė”, “analistė”
dhe “politologė” qė kanė folė mė sė shumti pėr rolin e
rėndėsishėm pozitiv tė urave, tė “minoriteteve si ura”, pėr
“ndėrtimin e urave ndėrmjet popujve e kulturave” kundėr
nacionalistėve si “shkatėrrues tė urave” e “ndėrtues tė
mureve”. Kėshtu p.sh. Piro Misha qė mė sė shumti na ka
lodhė me “urat” e lidhjes e tė miqėsisė me serbėt e grekėt,
tani del kundėr “urės’ ndėrmjet Lindjes e Perėndimit. Misha
i mveshė Ramiz Alisė formulimin se Shqipėria ėshtė “urė”
lidhėse ndėrmjet Lindjes e Perėndimit, “Shqiptarėt i shohin
aleancat politike tė Shqipėrisė vetėm nė Perėndim. Nė kėtė
kontekst dyzime tė tilla tė mbarsura me pasoja tė dukshme e
tė padukshme, qė tė kujtojnė ngurimet e kohės sė Ramiz
Alisė, kur nisi tė bėhej fjalė pėr her tė parė pėr njė
Shqipėri as Lindje e as Perėndim, s’janė tė lejueshme” –
shkruan Misha (Korrieri 9.2.2006). Por kjo nuk ėshtė ide
origjinale e Alisė dhe as nuk ėshtė formuluar pėr her tė
parė prej tij. Kjo ėshtė njė tezė e shkencės shqiptare, e
mbrojtur qė nga Ēabej nė vitet ’30 (studimi “Shqipėria
ndėrmjet Lindjes e Perėndimit”) deri tek prof. Rexhep Qosja
sot. Nė pikėpamje tė tė vėrtetės shkencore Qosja ka tė
drejtė kur i pėrmbledhė rezultatet nė pohimin se: “kėtė e
dėshmojnė tė dhėnat historike, etnografike, kulturore,
gjuhėsore e tė tjera. Mėnyra e jetesės sė pjesės mė tė
madhe tė popullit shqiptar, arkitektura e qyteteve dhe e
fshatrave, objektet e kultit, veshjet popullore, kėngėt dhe
vallet popullore, kuzhina, ceremonitė rreth lindjes dhe
martesės, ritualet e varrimit, adetet dhe zakonet,
dėshmojnė, pėr mė tepėr, se qytetėrimi islamik ėshtė mė i
shtrirė nė jetėn e shqiptarėve se sa qytetėrimi i
krishterė... Tė thuash tani se shqiptarėt janė popull qė i
takon qytetėrimit perėndimor e tė mos thuash se i takon
edhe qytetėrimit lindor ėshtė e sigurtė se do tė thuash njė
tė pavėrtetė, prej tė cilės shqiptuesi i saj mund tė ketė,
ndoshta, ndonjė levėrdi, por prej sė cilės as shkenca
shqiptare, as vetė shqiptarėt kurrfarė dobie nuk mund tė
kenė...” (Korrieri, 10.02.2006).
Nga kjo del se kėrkesa e minsitrit spanjoll pėr
ndėrmejtėsim, pėr “urė” nuk na supozon plotėsisht vend
perėndimor, sepse atėherė nuk do kishte kuptim kėrkesa
mbasi do ishte njėlloj si t’ia kėrkonte kėtė gjė njė vendi
tjetėr tė BE-sė, por nuk na konsideron as plotėsisht lindor
mbasi kjo do tė ishte njėlloj si t’ia drejtonte kėtė
kėrkesė Iranit ose njė vendi tjetėr tė ngjashėm. Nga kjo
del se ministri spanjoll e supozon Shqipėrinė e shqiptarėt
siē janė, “urė” ndėrmjet Lindjes e Perėndimit. Nga kjo del
se i painformuar ose keqinformues ėshtė Misha dhe
bashkėmendimtarėt e tij si Kajsiu, dhe jo ministri
spanjoll, dhe as informuesit e tij objektiv pėr vendin ku
shkon. Nga kjo del se pėrfundimi i Mishės dhe
bashkėmendimtarėve se “nga kėrkesa pėr ndėrmjetėsim na ka
supozuar si vend islamik” nuk ėshtė pėrfundim i shėndoshė
logjik. Nga kjo del se Misha e bashkėmendimtarėt pranojnė
me qenė “urė” vetėm pėr fqinjėt serbė e grekė.
Por ka edhe mė pėr “urat” dhe “muret”. Pothuajse tė gjithė
nė Shqipėri pranojnė menqurinė e Titos qė diti tė
shfrytėzonte aq mirė lojėn ndėrmjet dy blloqeve ideologjike
dhe qė pėrfitoj aq shumė nga Jugosllavia si “urė” ndėrmjet
tyre; pothujase tė gjithė konstatojnė pėrfitimet e Turqisė
nė sistemin bipolar ndėrmjet dy blloqeve tė dikurshme
ushtarake-ideologjike dhe sot si “urė” ndėrmjet Europės dhe
Azisė. Por kur ky rast i ofrohet dhe propozohet Shqipėrisė
nga vet Perėndimi, pikėrisht ata njerėz nė Shqipėri qė
vlerėsojnė menqurinė e Titos e tė Turqisė, i refuzojnė
Shqipėrisė kėtė pėrfitim dhe burim fuqie. Kėto praktika e
shumė tė tjera ashtu si edhe shumė teoricienė tė
marrėdhėnieve ndėrkombėtare kanė dėshmuar bindshėm se tė
qenėt “urė”, “kryqėzim”, “kyē”, “nyje” etj., pėrbėn njė
epėrsi tė rėndėsishme dhe burim fuqie gjeo-strategjike nė
qoftė se pėrdoret me menquri e shkathtėsi. Shqipėria i ka
humbur tė gjitha shanset e mėparshme pėr tė pėrfituar nga
ky pozicion, si nė vitet ’60, si nė vitet ’80 kur erdhi
Shtrausi dhe po e humbė tani kur nuk ekziston mė bota
bipolare ideologjike, por u krijua njė bipolaritet
“kulturor” nė shkallė botėrore.Tani po humbė prap shansin,
dhe shansi nuk vjen shpesh. Atėherė e dimė kush na i humbi
shanset. Edhe tani e dimė: politikanėt si Berisha, Mustafaj
etj., politikanėt e opozitės pa pėrjashtim dhe
“intelektualėt”, “analistėt”, “politologėt” tanė tė sotėm.
Ditėn qė Muratinos i kėrkonte Shqipėrisė kėtė ndėrmejtėsim
presidenti i vendit tė vet, Zapatero, dhe kryeministri turk
Erdoan, deklaronin se “historikisht, Spanja dhe Turqia kanė
qenė nė kryqėzimin ndėrmjet Lindjes dhe Perėndimit. Pėr
kėtė arsye, ne tani jemi shumė tė vetėdijshėm, qė rruga nė
tė cilėn kėrkohet bashkėpunimi i ngushtė midis kulturave tė
ndryshme mund tė sjellė pėrmirėsime tė jashtėzakonshme, por
ajo gjithashtu mund tė shmangė pėrfundimisht konfliktet
destruktive” (Korrieri, 7.2.2006). Sipas logjikės sė
“analistėve”, “intelektualėve”, “politikanėve” dhe
“politologut” tė Shqipėrisė, Zapatero e ka fyer Spanjėn, e
ka supozuar vend islamik, lindor, teokratik, arab etj.,
sepse e ka quajtur “urė”, “kryqzim” ndėrmjet Lindjes e
Perėndimit. Por Zapatero nuk e ka fyer Spanjėn sepse
metafora e urės, pikės lidhėse, kyēit, udhėkryeqit etj.,
nuk shėnojnė pėrkatėsi nė njė anė, por pėrkatėsi lidhėse,
ndėrlidhhėse tė anėve tė ndryshme. As metafora e urės dhe
as semantika fjalės shqipe “ndėrmjetės” nuk thonė
logjikisht tė qenėt nė njėrėn anė, por ndėrmjet anėve, qė
lidhė anėt. Prandaj nga kėrkesa pėr ndėrmjetėsim nuk del
pėrfundimi logjik se Muratinos na ka vendosė nė anėn e
botės radikale islamike, arabe, teokratike. Del e kundėrta.
Ata e vednsoin edhe veten nė kėtė pozicion.
Kėshtu mund tė vazhdohet me tė gjitha “argumentet”, qė janė
dėshmi e mungesės sė njohurive mė elementare tė logjikės
dhe tė tė menduarit tė drejtė, logjikisht tė shėndoshė,
prandaj po e ndėrpresim pėr tė mos u zgjatė me tė gjitha.
Nė vėshtrimin logjik-analitik interpretimi qė i bėnė
kundėrshtarėt kėrkesės sė ministrit tė jashtėm spanjoll qė
Shqipėria tė dėrgoj nė mesazh moderimi nė OKI janė ilustrim
klasik, pėr librat shkollorė, tė defiēiencės mendore, tė
paaftėsisė pėr logjikim korrekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:14 pm

Sipėrfaqja vs. thellėsisė
Siē shihet nga kėrkesa e Muratinos bėrė Shqipėrisė pėr tė
dėrguar njė mesazh moderimi nė OKI nuk mund tė nxirret
sipas domosdoshmėrisė logjike se e ka supozuar Shqipėrinė
si vend islamik teokratik. Por pėr fat tė keq gabimin e
nxjerrjes sė kėtij supozimi nga kjo kėrkesė e bėn edhe njė
koleg i imi, politlogu Blendi Kajsiu, ēka bėri qė krahas
“intelektualėve”, “analistėve” e “politikanėve” nė listėn e
atyre qė gabojnė tė pėrfshij edhe “politologėt”. Por pėr
fat tė mirė ėshtė i vetmi. Politolog tė tjerė nuk e kanė
bėrė kėtė gabim. Por ėshtė mė i qarti nė gabimin e pohimeve
tė supozuara kur shkruan: “kjo ftesė, ėshtė edhe e pavend,
pasi ajo presupozon se Shqipėria nuk ėshtė njė shtet laik,
por me orientim fetar”; se “Shqipėria paragjykohet si njė
vend ku mungon shekullarizmi, sipas njė pėrfytyrimi islamik
tė saj” etj. (Standart, 09.02.2006). Tani e pamė se ftesa
logjikisht presupozon tė kundėrtėn.
Gabimi i Kajsiut vjen edhe nga pėrpjekjet e tij pėr
zbatimin, vend e pa vend, tė teknikave dhe metodave
pasmoderne tė analizės dhe dekonstruimit, duke qenė nė
fillim tė njohjes sė tyre. Pothujase nuk ka rast qė Kajsiu
tė mos qortoj kėdo, qė mendon ndryshe nga ai, se mendon me
kategori homogjene. Kajsiu e qorton edhe ministrin e
jashtėm spanjoll se mendon me kategori homogjene:
“Deklarata e ministrit tė Jashtėm spanjoll ėshtė shembulli
par excelance i njė qasjeje tė tillė homogjenizuese. Nė tė
islami shihet si njė dhe i pandarė kudoqoftė, dhe jashtė
njė konteksti kulturor, shoqėror apo historik, pra si njė
fe e palėvizshme...”. Problemi ėshtė se nga ēka tha
ministri i jashtėm spanjoll del e kundėrta. Ai tha pėr
Shqipėrinė se ėshtė “vend me shumicė myslimane”, pra nuk e
merr si fetarisht homogjen; ai i kėrkoi Shqipėrisė tė
dėrgoj mesazh moderimi, sepse mendon se ndonėse me shumicė
myslimane nuk ėshtė njėlloj si vende tė tjera me shumicė
myslimane si p.sh. Siria, e kjo do tė thotė se nuk e merr
islamin nė mėnyrė homogjene: kudo ku ka shumicė myslimane
ėshtė njėlloj, por pėrkundrazi nė “njė kontekst kulturor,
shoqėror apo historik” qė i lejon t’ia drejtoj kėtė kėrkesė
Shqipėrisė dhe jo Sirisė apo Iranit, sepse konteksti
kulturor, shoqėror apo historik i Shqipėrisė i thoshte se
ėshtė njė islam ndryshe nga i disa vendeve tė tjera. Pra i
merr islamin, vendet me shumicė myslimane etj., si
heterogjene.
Dekonstruimi i njė ligjėrimi duke u nisė nga teknika e
Derridas pėr kategoritė “homogjene/heterogjene”, “polare”,
“binare”, “dihotomike” etj., ėshtė vetėm njė nga metodat qė
ofron postmodernja. Vetė metoda, ashtu si mendimi njerėzor,
ėshtė plot me “truke” (‘tricky’). Kėshtu edhe Derrida (edhe
Kajsiu) pėrfundojnė nė njė pėrfytyrim dihotomik,
homogjenizues, nė kategoritė binare, polare, dihotomike qė
e klasifikon gjithė tė menduarin nė dy kategori: homogjen
ose heterogjen. Ky nuk ėshtė faji i tij.
Meqė jemi tek postmodernja dhe dėshira e Kajsiut pėr ta
njoftė e pėrdorė, ndoshta e ndihmoi po t’i kujtoj se
postmodernja ėshtė ballafaquar me modernen edhe me njė
filozfoi tjetėr tė njohjes qė mund tė pėrmblidhet nė
“sipėrfaqja pėrkundėr thellėsisė”. Shumė autorė postmodern
argumentojnė se nuk ka diēka tė thellė poshtė sipėrfaqes qė
duhet njohur, dhe qorton modernen qė ngulte kėmbė se e
vėrteta gjendet poshtė sipėrfaqes, si njė thellėsi, thelb,
esencė duke pėprfunduar kėshtu nė njė esencializėm tė
papranueshėm pėr postmodernen. Natyrisht edhe kjo ėshtė,
siē shihet, dihotomike. Nga vėshtrimi pasmodern, Kajsiu
gabon pikėrisht se prapa fjalėve qė tha Muratino kėrkon
diēka mė tė thellė, supozimet e tij tė fshehura, thelbin e
kėrkesės sė tij. Nuk do tė kishte gabuar po tė qėndronte nė
sipėrfaqe, nė atė ēka vėrtetė tha Muratinos: Shqipėria
ėshtė vend me shumicė myslimane, euromesdhetar dhe si i
tillė ėshtė e pritshme tė dėrgoj njė mesazh moderimi nė
OKI. Sikur bėrja e kėrkesės tė kishte si kusht logjik
presupozimin se vendi qė i bėhet ėshtė islamik, teokratik
dhe se vendet me shumicė myslimane janė tė gjitha njėlloj
(homogjene) atėherė nuk do tė kishte kuptim t’i drejtohej
Shqipėrisė tė ndikonte p.sh. mbi Iranin kur dihet se ėshtė
mė e pafuqishme, por do t’i ishte lutur Iranit tė ndikonte
pėr tė moderuar (zbutur) qėndrimet e Shqipėrisė.
Interpetimi i dytė, siē e thamė, argumenton se Muratinos
nuk ka qenė i painformuar pėr Shqipėrinė, por ėshtė tallur
dhe ka bėrė ironi.

Fuqia vs. gjesti i vullnetit tė mirė
Njė argument se Muratinos ėshtė tallur thotė se Shqipėria
ėshtė vend shumė i pafuqishėm pėr tė ndikuar nė vendet
anėtare tė OKI, prandaj nuk e ka pasė seriozisht kur ka
kėrkuar kėtė ndikim. Ai ėshtė tallur me pafuqinė tonė.
Ky argument nuk qėndron. Shqipėria ka dėrguar trupa
ushtarake nė Afganistan, Irak dhe Bosnjė e Hercegovinė. Nuk
ka dyshim se kur amerikanėt dhe tė tjerėt kėrkuan, ose sė
paku e mirėpritėn qė Shqipėria tė marr pjesė nė koalicionet
paqeruajtėse nė kėto vende, e kanė ditė se paqen nuk janė
duke e ruajtė ata 100 ushtarė shqiptarė. Me pjesmarrjen nė
koalicion Shqipėria nuk tregoi fuqinė e vet, por bėri
gjestin e vullnetit tė mirė pėr t’iu bashkuar koalicionit.
Megjithėse dihet pafuqia ushtarake e Shqipėrisė askush nuk
e quajti, me tė drejtė, ftesėn amerikane pėr nė koalicion
si fyerje, tallje me pafuqinė tonė etj. Angazhimi ushtarak
ėshtė realizu pikėrisht nė rajonin ku Shqipėria thotė se
ėshtė e pafuqishme, nė rajone arabe-islamike. Prandaj kur
me argumentin e pafuqisė nuk refuzojnė pjesmarrjen
ushtarake, mbetet logjikisht absurde refuzimi me kėtė
argument pėr tė thėnė njė fjalė, pėr tė bėrė njė gjest
diplomatik.
Pra, ministri spanjoll qė di pėr “fuqinė ushtarake” tė
Shqipėrisė, angazhimin e saj ushtarak nė atė rajon nuk
ėshtė tallur kur ka kėrkuar, tanimė jo ushtri e armė, por
vetėm qė Shqipėria tė thotė njė fjalė. Tė vetmit qė tallen
me ministrin spanjoll dhe popllin shqiptar janė
“intelektualėt”, “politikanėt” dhe “analistėt” tanė, duke
pėrfshi edhe njė “politolog”. Ministri spanjoll e di
pafuqinė e Shqipėrisė, por ka kėrkuar prej saj njė gjest tė
vullnetit tė mirė ndaj Europės dhe Perėndimit. Shqipėria ka
refuzuar tė bėj kėtė gjest tė vullnetit tė mirė.
Ėshtė hera e parė qė njė vend i BE i kėrkon Shqipėrisė njė
shėrbim ndėrkombėtar, dhe Shqipėria refuzon, nuk tregon
vullnetin e mirė t’ia ofroj Europės kėtė shėrbim.

Mė katolik se Papa
Papa i katolikėve e konsideroi gabim botimin e karikaturave
dhe humorin e tepruar me profetėt. Natyrisht kjo i
intereson sepse pėr te nuk janė tė mira as karikaturat dhe
humoret e tepruara me Krishtin.
Ėshtė e kuptueshme qė shoqėria laike perėndimore tė
shqetėsohet edhe nga ky qėndrim i Papės mbasi shohin njė
pėrpjekje pėr rritjen e pushtetit tė kishės nė shoqėri,
pushtet ndaj tė cilit e kanė fituar lirinė me sakrifica tė
jashtėzakonshme. Prandaj qeverive tė kėtyre vendeve nuk u
takon aq shumė tė dėnojnė botimin e karikaturave.
Ndėsa qeverisė shqiptare dhe gjithė politikanėve shqiptar u
takonte tė dėnojnė karikaturizimin e Muhamedit mbasi kanė
qortuar humorin e Agron Llakjat e Filip Ēakulit me Papėn.
Nė fund tė fundit ata bėnė humor me papėn qė ėshtė njeri,
dhe jo me profetin Krisht. E megjithkėtė qeveritarėt e
sotėm, opozitar tė atėhershėm, dhe opozitarėt e tanishėm,
pozitar tė atėhershėm i patėn qortuar dhe ndaluan shfaqjen
e mėtejshme tė humorit. Ndėrsa tani ėshtė bėrė “humor” me
vet profetin Muhamed, ndėrsa qeveria dėnon vetėm protestat,
por jo edhe karikaturat.
Kjo ėshtė dėshmi e marrjes sė anės fetare tė qeverisė sė
Shqipėrisė. Madje duke u treguar mė katolik se Papa, sepse
Papa i ka dėnuar karikaturat ndėrsa qeveria e Shqipėrisė
nuk i ka dėnuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:14 pm

Apo nė anėn e protestuesve islamik?
Nga refuzimi i qeverisė sė Shqipėrisė pėr t’iu kėrkuar
islamikėve me qenė mė tė moderuar nė protestat e tyre, mund
tė nxirret pėrfundimi se qeveria e Shqipėrisė deri diku
ėshtė nė anėn e tyre. Ministri i jashtėm e ka njoftuar
ministrin spanjoll se qeveria e Shqipėrisė ka bėrė njė
deklaratė qė i dėnon protestat, por ka refuzuar tė shkoj mė
tej, ta kėrkoj moderimin edhe nė konferencėn islamike. Kjo
mund tė merret se qeveria e Shqipėrisė ka bėrė njė
deklaratė nga largė, por “nuk ia mba” t’ua thotė kėtė nė
takimet e konferencės, ballė pėr ballė. Dhe anėtare ose jo
Shqipėria merr pjesė nė mbledhjet e saj, sidomos pėr tė
kėrkuar ndonjėj para. Ose kjo do tė thotė se ndoshta
qeveria e Shqipėrisė nuk dėshiron tė shkoj mė tej se njė
deklaratė, nuk dėshiron tė jetė mė aktive ndaj protestave
sepse nuk i shikon aq tė padrejta sa tė angazhohet mė shumė
se njė deklaratė. Kėshtu ministri spanjoll mund t’i
raportoj qeverisė sė vet pėr vizitėn nė Shqipėri se “i
kėrkova qeverisė tė dėrgoj njė mesazh moderimi nė OKI, por
qeveria nuk pranoj. Ajo mjaftohet me njė deklaratė dhe nuk
dėshiron tė shkoj mė tej”.
Duke dashur tė tregohen mė katolik se Papa nė tė vėrtetė
“politikanėt”, “analistėt”, “intelektualėt”, “politologu”
ynė kanė ēuar mesazhin se deri diku janė me protestuesit,
se e shumėta pranojnė tė bėjnė njė deklaratė, por nuk
pranojnė tė shkojnė mė tej nė zbutjen e protestave.

Ironia ndaj ministrit – “paragjykuesi” i paragjykuar
Disa argumentojnė se ministri spanjoll ka dashur t’i kujtoj
Shqipėrisė nė mėnyrė ironike se ėshtė anėtare e OKI dhe se
duhet tė dalė prej saj. Sipas Ndue Ukaj vizita e ministrit
tė jashtėm spanjoll, pavarėsisht nė ishte “njė ironi apo
njė dimension i vėrtetė botėkuptimi perėndimor ndaj
Shqipėrisė” i rikujtoi asaj njė “turp politik”, njė
“njollė” qė “kishte bėrė ish-presidenti Berisha me
anėtarsimin e Shqipėrisė nė Konferencėn Islamike” dhe se
“qeveria shqiptare, sidomos forcat pėrparimtare dhe
perėndimore duhet tė kėrkojnė urgjentisht qė Shqipėrisė t’i
hiqet kjo njollė, e dėmshme dhe e panevojshme...” (KJ,
8.2.2006).
Nė tė vėrtetė ministri spanjoll kėrkoi tė shkonim nė
Organizatėn e Konferencės Islamike e jo tė dalim prej saj.
Ai shprehi besimin dhe kėrkoi qė Shqipėria tė jetė njė zė
edhe i Europės dhe Perėndimit nė kėtė organizatė, ndėrsa
“analistėt”, “politikanėt”, “intelektualėt” tanė prej kėtej
nxjerrin pėrfundimin se paska kėrkuar qė Shqipėria tė dalė
prej saj! Po tė pėrdorim fjalinė e Ukajt atėherė “njė ironi
apo njė dimension i vėrtetė” qoftė botėkuptimi i kėtyre
politikan-analistė-intelektualėve tanė ndaj Perėndimit,
fakt ėshtė se ministri spanjoll kėrkoi tė shkojmė nė OKI
dhe t’i bėjmė njė shėrbim aty Europės, ndėrsa
politikan-analistė-intelektualėt tanė kėtė e quajtėn fyerje
dhe refuzuan t’i kryejnė kėtė shėrbim. I vetmi i fyer dhe
ironizuar ishte dhe mbetet minsitri i jashtėm spanjoll qė u
etiketua “injorant”, “paragjykues”, “joserioz” etj., etj.,
vetėm pse pohoi gjėra qė i ka provuar gjithė shkenca qė
merret mė shqiptarėt dhe pse u kėrkoi njė shėrbim ndaj
qytetėrimit perėndimor.

Krijimi i ministrit spanjoll qė nuk ekziston
Siē shihet “politikanėt”, “analistėt”, “intelektualėt”,
“politologu”, media jonė krijuan njė ministėr spanjoll qė
nuk ekziston. Ata i vunė nė gojė atij gjėra qė nuk i tha,
as shprehimisht dhe as tė nėnkuptuara e presupozuara. E
krijuan sepse u duhej tė arrijnė synime tė vetat politike.
Do tė dėshironin qė minsitri spanjoll t’i kishte thėnė
gjėrat qė i shpifėn, qė tė kishin njė rast sulmi kundėr
myslimanzimit, por mė tepėr pėr tė arritė qėllime tė tjera
politike. Kėto qėllime u formuluan si kėrkesa konkrete:

Tė dalim nga OKI
Kėrkesa e parė dhe mė e zėshme ishte ē’antarėsimi i
Shqipėrisė nga OKI. Kėtė e shtruan si kėrkesė njė mori
“intelektualėsh”, “analistėsh”, dhe “politikanėsh”. Por mė
i zėshmi ishte Ndue Ukaj ndonėse pa ndonjė argument se pse
duhet dalė nga OKI. Njė argument pėrpiqet ta zhvilloi Piro
Misha. Duke iu kundėvėnė qėndrimit tė zv. ministrit tė
integrimit, Gajo, Misha argumenton se anėtarėsia nė OKI na
angazhon nė qėndrime qė mund tė mos jenė nė pėrputhje me
vlerat dhe interesat tona. Si shembull sjellė nėnshkrimin e
deklaratave qė dalin nga kėto takime si ato tė takimit tė
dhjetorit 2005 me paragrafet: “Mbrojtja e identitetit tonė
islamik, e vlerave tona themelore dhe interesave mė tė
larta tė Ummas, mund tė arrihet vetėm nėpėrmjet besnikėrisė
sė sinqertė tė gjithė myslimanėve ndaj Islamit tė vėrtetė
dhe me angazhimin e tyre ndaj parimeve e vlerave tė
origjinės nė rrugėn e ngazėllyer tė jetės”; ose “ne
afirmojmė tė drejtėn e pamohueshme tė shteteve anėtare pėr
tė zhvilluar energjinė bėrthamore pėr qėllime paqėsore”; se
duhet bėrė dallim “mes terroristėve dhe luftėtarėve
legjitim tė rezistencės ndaj pushtuesit tė huaj” etj. Misha
nga kėto lloj shprehjesh nxjerrė pėrfundimin se e
pėrfshijnė politikėn shqiptare nė qėndrime tė njėllojta me
kamikazėt.
Nė tė vėrtetė nė tė gjitha kėto fjali thjeshtė pėrsėriten
parime tė njohura tė tė drejtės ndėrkombėtare dhe me tė
njėtėn gjuhė tė pėrgjithshme qė nuk thotė asgjė: P.sh.
“mbrojtjen e identitetit tonė islamik...” fjala ėshtė
“identietitn tonė” d.m.th tė atyre qė e kanė. Kjo nuk
drejtohet kundėr askujt. Po ashtu, ruajtja e identieteve
kulturore, fetare, etnike etj., janė parime themelore tė tė
drejtės ndėrkombėtare. Kush mund t’u thotė se nuk kanė tė
drejtė tė mbrojnė identitetin e vet?! Fjalia “besnikėri
ndaj islamit tė vėrtetė...”. Se cili ėshtė islami “i
vėrtetė” nuk e di askush edhe sot e kėsaj dite dhe lė vend
pėr t’u intepretuar. Myslimanėt shqiptar mund tė kenė “tė
vėrtetėn” e tyre islamike, arabėt tė tyren, talibanėt tė
tyren etj., etj. Pra fjalia nuk angazhon asgjė. Nė qoftė se
Umma kupton “grigjen” e myslimanėve nė gjithė botėn,
atėherė nė tė janė tė pėrfshirė myslimanėt shqiptar “par
definitionem” dhe as mund ta pėrjashtoj, as ta pėrfshij
kush edhe sikur tė dalim nga OKI; ndėrsa jomyslimanėt nuk i
ka pėrfshirė kush edhe sikur tė duan, sepse janė tė
pėrjashtuar “par definitionem”; “tė bėhet dallimi ndėrmjet
terroristėve e luftėtarėve tė rezistencės” ėshtė njė parim
elementar i tė drejtes dhe sjelljes ndėrkombėtare, po se
kush cilėsohet terrorist e kush jo vendoset konkretisht
gjithnjė sipas orientimit politik pa pasė ndonjė pėrkufizim
detyrues ndėrkombėtar...
Me fjalė tė tjera, nga faktet qė sjellė Misha nuk dalin me
domosdo logjike pėrfundimet qė nxjerrė, siē mendon ai. Ato
janė thejshtė riformulime tė tė deretjės ndėrkombėtare,
fjalė tė pėrgjithshme, si shumica e dokumenteve tė tilla qė
nuk thonė asgjė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:15 pm

Tė ftohemi me Spanjėn dhe Klubin Euromesdhetar
Nė qoftė se minsitri spanjoll na ka fyer, tallur, ironizuar
nga kjo del se ndaj tij do tė duhej bėrė protesta tė
ndryshme, qeveria protestė zyrtare, e ndoshta qytetarėt
demonstrime publike paqėsore, me tė cilat, e pakta tė
detyrohej tė kėrkonte falje. Kjo natyrisht ėshtė ftohje e
marrėdhėnieve me Spanjėn dhe krijim i njė imazhi afatgjatė
pėr Spanjėn si vend qė na paragjykon.
Kjo sjellje ndaj Spanjės dhe ftohja me tė ėshtė ēka synuan
tė arrijnė “politikanėt”, “analistėt”, “intelektualėt” dhe
“politologu” ynė duke u hequr si tė fyer nga fjalėt e veta
qė ia mveshėn ministrit spanjoll i cili jo vetėm nuk i tha
por nuk la shteg as tė nėnkuptohen.
Pėr mė tepėr, ndryshe nga Greqia, Italia ose fqinjėt e
tjerė ballkanikė nė tė cilat media e politikanėt kanė
krijuar intensivisht njė imazh tė shėmtuar pėr shqiptarėt
si burim krimesh e i gjithė tė kėqijave tė tjera, nė Spanjė
media dhe politika nuk kanė krijuar as afėrsisht njė imazh
tė tillė paragjykues pėr shqiptarėt. Dhe pikėrisht ministri
i jashtėm i kėtij vendi akuzohet, pa takt, pėr injorant e
paragjykues.
Ftohja me Spanjėn ėshtė njėkohėsisht edhe largim i
pėrspektivės pėr pėrfshirje nė Klubin Euromesdhetar ku
bėjnė pjesė vende tė tilla si Italia, Spanja, Franca etj.
Ftesa qė Shqipėria t’i bashkohet kėtij Klubi ėshtė njė
dėshmi e sinqeritetit pėr afirmimin ndėrkombėtra tė
Shqipėrisė dhe pėr mungesė paragjykimi ndaj saj si vend
islamik, teokratik etj., etj. Ėshtė dėshmi se nuk na
percepton si tė “lagjes arabe”, siē shpif ndaj tij Sadik
Bejko, por edhe si tė lagjes sė vet dhe na fton t’i
bashkohemi lagjes sė tij euromesdhetare ku na sheh
natyrshėm.
Shih edhe njė gjė: nuk thotė thejshtė mesdhetar, ēka
pėrfshinė edhe Algjerinė, Libinė, Tunizinė, Egjiptin etj.,
por euromedhetar, medehtarėve europian e jo arab...

Tė izolohemi nė Ballkan nėn fqinjėt grek e serb
Pyetja pse gjithė kėto shpifje dhe pse u shpik njė minsitėr
spanjoll qė nuk ekziton merr pėrgjigje pikėrisht nė kėto
pėrfundime qė nxorėn vetė, dhe qė dalin logjikisht: tė
largohemi nga OKI, tė ftohemi me Spanjėn, tė shtyjmė
ofertėn pėr pėrfshirje nė Klubin Euromesdhetar dhe tė
izolohemi vetėm nė Ballkan, nė gjirin e fqinjėve grek e
sllavė. Ēka i ka fyer kaq shumė “politikanėt”, “analistėt”,
“intelektualėt” dhe “politologun” tonė ėshtė angazhimi i
Spanjės, siē tha Moratino, “i plotė dhe i vendosur” pėr tė
forcuar marrėdhėniet mes dy vendeve, ēka shihej nė pasurinė
dhe seriozitetin e ofertave qė kishte sejllė me vete. Ky
angazhim i “i plotė dhe i vendosur” i Spanjės nė Shqipėri
ėshtė perceptuar si konkurencė e rėndėsishme ndaj pranisė
greke, ka shqetėsuar veēanėrisht filogrekėt e Shqipėrisė qė
shpėrthyen fushatėn shpifėse, fyese, paragjykuese etj.,
ndaj ministrit spanjoll. Ky angazhim “i plotė e i vendosur”
i Spanjės pėr tė qenė e pranishme nė Shqipėri, nga
filogrekėt shqiptar perceptohet si ndėrhyrje nė zotėrimin
grek, nė pronėn a feudin grek. Aq mė tepėr oferta pėr
shtrirje tė rolit tė Shqipėrisė qė nga Lindja (OKI) deri nė
Gjibraltar-Atlantik (Klubi Euromesdhetar) ėshtė krejt i
papranueshėm pėr nacionalizmat fqinjė dhe bartėsit e tyre
nė Shqipėri. Pėr nacionalizmat fqinjė dhe bartėsit e tyre
nė Shqipėri, Shqipėria nuk duhet tė dalė kurrė jashtė
sferės sė tyre tė ndikimit.
Prandaj njė nga serbofilėt mė tė hapur e mė tė paturpshėm
si Ilir Meta u shpreh drejtpėrdrejtė pėr kufizimin e
Shqipėrisė vetėm nė Ballkan: “Roli i Shqipėrisė pėr ēėshtje
tė tilla mund tė jetė i ndjeshėm vetėm nė rajonin e
Ballkanit”. Dhe ka qenė minsitėr i jashtėm i Shqipėrisė!
Si pėrfundim, mund tė thuhet pa mėdyshje se kundėr
ministrit spanjoll u ngrit ajo rrymė dhe pasardhėsit e asaj
rryme qė gjithnjė ėshtė pėrpjekė ta izoloj Shqipėrinė nga
Lindja e nga Perėndimi, pėr ta kufizuar nė marrėdhėnie me
vendet e Ballkanit, ose mė mirė nė marrėdhėniet e sundimit
nga vendet e Ballkanit.
Kjo ėshtė ana mė e rėndėsishme e vizitės sė Moratinos: na
bėri tė mundur tė shohim ekzistencėn dhe njerėzit qė
dėshirojnė izolimin e Shqipėrisė, ashtu si kanė bėrė nė
vitet ’60, nė vitet ’70, nė vitet ’80 dhe po bėjnė edhe
sot. Por a do t’i shoh kush?!

Hysamedin Feraj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:15 pm

97-ta TA HARROJMĖ?!

Lajmi i gėzuar i arrestimit tė hajdutes kriminele, ish
deputetes sė PS-sė, bėri qė emisioni: “Koha pėr t’u zgjuar”
tė TV “Teuta” tė datės 16.02.2006 t’a pushtonte kjo temė.
Me pėrjashtim tė njė gruaje hallemadhe, tė gjithė tė tjerėt
qė u angazhuan nė bashkėbisedim floėn vetėm pėr rastin:
“Luiza Hoxha”. Dhe nga kėta tė fundit vetėm njėri nuk u
bashkua nė pikėpamje me folėsen e parė qė duke shprehur
gėzimin pėr kėtė arrestim kėrkoi qė e arrestuara tė mos
dėnohet vetėm pėr krimin e vjedhjes por edhe tė gjakpirjes
sė oficerit tė SHIK-ut mė 1997 pėrpara studentėve tė
Universitetit tė Vlorės. Me kėtė rast shumica e atyre qė
hynė nė emisionin: “Koha pėr t’u zgjuar” i bėnė thirrje
Berishės tė mos e harrojė ’97-tėn; tė jetė i vėmendshėm
ndaj situatave analoge me ato tė fillimit tė ’97-ės qė po
krijon Edi Rama me socialistėt e tjerė dhe me “ZP”-nė; dhe
njėlloj si Luiza Hoxhėn tė hetojė dhe tė ēojė pėrpara
drejtėsisė edhe shokėt dhe drejtuesit e Luizės.
Njė vlonjate, mbasi shprehu gėzimin pėr kėtė arrestim, e
mbasi u solidarizua me parafolėsit pėr dėnimin e dyfishtė
(si hajdute dhe si kriminele) edhe tė drejtuesve tė Luizės,
me urrejtje tregoi se si kjo kriminele kishte vrarė me
sopatė oficerin e SHIK-ut dhe pastaj i kishte pirė gjakun,
gjė tė cilėn e kishte parė me sytė e vet. Nė emission hyri
dhe njė grua qė u paraqit si greke: - “Unė jam greke,- tha
ajo – por jam edhe shqiptare. Atė Luiza Hoxhėn, qė siē
thotė fjala “ēehreden bylir”, qė e tregon edhe fytyra se
ēfarė ka, unė e urrej shumė. Unė dua qė ajo tė dėnohet
rėndė edhe pėr krimet qė ka bėrė nė ’97-tėn. Unė e kam parė
nė televizionet greke, kur ajo ka pirė gjakun e oficerit,
djalit tė nėnės. Ju nuk e dini se ēfarė tmerre kam parė unė
nė televizionet greke, nga ato qė janė bėrė nė Vlorė. Po
nuk duhet tė dėnohet vetėm Luiza, por tė dėnohen shumė nga
ata qė dogjėn vendin dhe vranė djemtė e nėnave …”.
Mė duhet tė pranoj se nuk e prisja qė njė greke tė fliste
nė kėtė mėnyrė pėr 97-tėn! Por fjalėt e saj lidhur me atė
qė ka parė nė Greqi nėpėr ekranet televizive greke pėr
ēfarė ka ndodhur nė Jug tė Shqipėrisė nuk e kemi parė ne nė
Shqipėri, mė kujtuan ēfarė mė ka treguar njė miku im qė, nė
atė periudhė ka qenė nė Greqi. Nga ato do tė sjell kėtu njė
aspect fare tė shkurtėr, por tepėr domethėnės: nė tė gjitha
kanalet televizive greke 24 orė nė ditė pa ndėrprerje
jepeshin lajme me pamje filmike nga ato qė ndodhnin nė
Shqipėri. Nė mėnyrė periodike nė ēdo 6-7 minuta
ndėrpriteshin lajmet dhe pamjet e tjera dhe nė ekran
shfaqej harta e Shqipėrisė e cila pas pak nga Shkumbini e
poshtė shkėputej dhe binte.
Lexues i nderuar besoj se e kuptoni qė kjo lojė me hartėn u
thoshte grekėve se ajo pjesė qė i shkėputej Shqipėrisė do
t’i ngjitej sė shpejti Greqisė. Dhe tashmė mendoj t’a mbyll
me bashkėbiseduesit e “Koha pėr t’u zgjuar” duke sjellė
edhe mendimin e atij qė duke kundėrshtuar tė gjithė kėrkoi
tė harrohej ’97-a. Zotėria nė fjalė, sė pari shprehu
keqardhjen e tij qė parafolėsit e lidhėn arrestimin e Luiza
Hoxhės edhe me ’97-ėn. Kėtė mėnyrė tė trajtimit tė ēėshtjes
ai e quajti tė rrezikshme. Mbasi kujtoi faktin qė Berisha
’97-ėn e konsideron tė mbyllur, bėri thirrje qė ajo
periudhė tė harrohet, tė mos zihet mė nė gojė. Tė mos i
bėhet thirrje pėr luftė qeverisė, tha ai, duke kujtuar se
ēfarė ėshtė bėrė mė pėrpara, pas ēdo ndėrrimi pushteti, se
kėshtu nuk ka pėr tė gjetur qetėsi Shqipėria … .
Ai foli gjatė dhe i nervozuar, por harroi, apo deshi tė
harronte qė situatat e sotme tė krijuara nga Edi Rama,
socialistėt e tjerė dhe “ZP”-ja janė tė ngjashme me ato tė
fillimvitit ’97. ai harroi apo bėri sikur harroi qė ‘97-ta
ndodhi jo pėr faj tė piramidave, mė shumė se pėr atė qė
Berisha dhe qeveria e tij nuk i dėnuan krimet e diktaturės.
Ai harroi apo bėri sikur harroi qė “e keqja qė harrohet
pėrsėritet”.
Berisha veproi ashtu atėherė duke pėrdorur sloganin e
shpifur e me kuptim tė mbrapshtė: “Nėn diktaturė tė gjithė
kemi qenė bashkėfajtorė e bashkėvuajtės”. “Opozitarė por
vėllezėr” ishte slogani tjetėr. Se sa i goditur ishte ky
slogan ia treguan Berishės nė ‘97-tėn “vėllezėrit”
opozitarė. Nuk la gjė pa bėrė Berisha pėr t’u harruar
krimet e diktaturės! “Nuk do tė bėjmė njė luftė tjetėr
klasash” ishte njė slogan tjetėr berishian qė qarkullonte
nėpėr Shqipėri gjatė qeverisjes sė Berishės e qė synonte
harrimin e krimeve tė diktaturės. Shpesh kėtė slogan si pėr
tė na acaruar e dėgjonim edhe nga ndonjė prej tanėve. Prej
atyre qė edhe burgjet e diktaturės i kishin provuar! Pra,
asgjė nuk shkon pa lėnė gjurmė nė drejtimine synuar! Por
ata mjeranė qė atėherė kishin zėnė nga njė furrik pėr t’u
ushqyer, sot i shohim rrugėve nė pikė tė hallit! Vallė me
gjithė mend e pati Berisha, apo kjo ishte njė taktikė pėr
dorėzimin e pushtetit socialistėve sipas strategjisė
ramiziane?
Edhe po t’a kishte me gjithė mend Berisha, nuk e lanė
vėllezėrit opozitarė pėr t’a realizuar harresėn, ata
krijuan edhe njė periudhė tjetėr krimesh e mjerimesh:
‘97-tėn. E nėse Berisha e kishte vėrtet me gjithė mend t’u
shplante trurin shqiptarėve nga tė gjitha ē’kishin hequr e
vuajtur, ishte kjo arsyeja qė ndodhi ‘97-ta. Dhe e dini se
pėrse? Se ata qė pėrpiqen tė harrojnė tmerret qė kanė
hequr, duke kėrkuar tė bashkėjetojnė me masakruesit e tyre,
japin shenja tė qarta se janė frikacakė. E tė kėqinjtė,
masakruesit, kur shikojnė se viktimat e dikurshme u tremben
akoma nuk e zgjatin shumė, por bėjnė atė qė bėjnė lukunia e
ujqėrve mbi tufėn e deleve.
E Berisha, megjithė deklaratat e bėra pėr harresė dhe pėr
mbyllje hesapesh tė ‘97-tės, tė jetė i bindur se shokėt e
“idealeve” tė Luiza Hoxhės: ramėt, gjinushėt, ruēėt, braēet
etj., janė duke mbrehur dhėmbėt, jo vetėm pėr pushtetin e
tij (tė malokėve siē e quajnė ata); jo vetėm pėr mbrojtėsit
e kėtij pushteti, Berishėn dhe sejmenėt e tij, por mbi tė
gjitha mbi Shqipėrinė.
Ne, qė nė ‘97-tėn edhe pse nuk ishim me Berishėn dhe
politikėn e tij, iu afruam dhe ngritėm zėrin nė mbėshtetje
tė tij, kėtė herė paraprakisht le t’i lutemi Zotit qė ato
dhėmbė tė mos bien mbi interesat e kombit dhe mbi
mbrojtėsit e tij tė pafajshėm, por nė qafėn e Berishės dhe
tė sejmenėve tė tij qė nuk bėjnė detyrėn qė u takon.
Jo! ‘97-ta nuk duhet harruar as me thirrje e as me
inxheksione tė tjera. E keqja nuk mund tė harrohet vetėm
nga kujtesa e pashkruar kur i vjen koha nė kushte normale
tė harresės.


Tiranė, mė 17.02.2004 Eqerem Beqo Plaku

Pershendetje

Fillimisht ju shpreh pergezimet e mija stafit tuaj dhe z.
Baleta per
veprimtarine tuaj!

Z. Berisha kishte shpallur para disa kohesh nje census mbi
popullsine
shqiptare ku cdokush do kishte te drejten te shprehi
perkatesine fetare
sipas deshires. Lajmi gjendet ketu:
http://ėėė.makfax.com.mk/look/agencija/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=1\
&NrArticle=15662&NrIssue=340&NrSection=20

Por per cudi, megjithese ky rregjistrim ven ne rrezik
identitetin
kombetar
te nje pjese te madhe Shqiptaresh, asnjeri nuk duket se u
emancipua nga
ky
lajm.

Keshtu i mblodha vet disa mendime ne nje artikull duke u
munduar te
mbledh
shkaqet te cilat duhet te perbejne pengese per realizimin e
ketij lloj
rregjistrimi. Artikulli perben me nje fare menyre edhe
thirrje
sensibilizimi
kundrejt cdo force politike per te mbrojtur te drejtat
kombetare te
komunitetit shqiptar te Greqise.

Nese e shtypni kete artikull ne gazeten tuaj do ishte nder
per mua!
Thjesht
do ju lutesha te me lajmeroni per daten e publikimit nese
vendosni per
kete
gje!

faleminderit per mirkuptimin
me respekt
Erjus Mezini
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:15 pm

fatet e njė kombi nė Udhėn e Shkronjave
E morra edhe unė mundimin t’i bashkoj disa shkronja dhe tė
formuloj disa fjalė meqėnėse ėshtė bėrė e modės kėto kohėt
e fundit tė bashkohen shkronja dhe tė formulohen fjalė. Tė
gjithė bashkojnė shkronja tani -sikur tė jen ushtrime
aritmetike, nga ato tė fillores ku bashkonim gogla pėr tė
nxjerrur shifra- qysh nga kafja e Rremės e deri tek stafi i
Berishės! Me ndihmėn e mediave tashmė shkronjat kanė fituar
rėndėsi tė paparė, shkojnė e vijnė Tiranė-Athinė,
Athinė-Bruksel dhe anasjelltas.

Dikush del dhe flet nė emėr tė njė komuniteti, dikush
tjetėr flet nė emėr tė nje kombi dhe nė fund del mė i forti
dhe “ia mbyll gojėn tė gjithėve” nė emėr tė Bashkimit
Europian! Kėshtu shkronjat e para – “tė nxjerrura
gabimisht”- ose moderohen ose fshihen fare pėr ti lėnė
rradhėn shkronjave tė reja… duke krijuar kėshtu Udhėn e
Shkronjave.

Megjithatė unė nuk po e humb kurajon tė formuloj fjalė.
Djersa tetvjeēare nė mėrgim, sidomos kur bėhet fjalė pėr
mėrgim nė Greqi, besoj se i bashkon mė fortė shkronjat!
Sepse nėse nuk dalim vet ne emigrantėt tė bėrtasim atėhere
kush tjetėr do e bėj pėr ne? Do e bėj shteti grek qė na
gris pasaportat dhe qė na vjedh ekonomitė midis proēeseve
tė legalizimit, do e bėj drejtėsia greke qė na dėnon pa
gjyqe, do e bėj ushria greke qė na sakaton doganave apo
shteti shqiptar qė nuk na i mbron tė drejtat (pasaportat qė
na grisen kufinjėve shkruajnė me shkronja tė mėdha : “kjo
pasaportė ėshtė pronė e shtetit shqiptar”!).

Shtetin shqiptar nuk duket se e emancipojnė problemet e
shtetasve tė vet jashtė kufinjėve, do thoshte dikush se
ikja jashtė e shtetasve shikohet si njė zgjidhje e
vetkuptueshme dhe e domosdoshme nga ky shtet. Nuk duket se
e emancipojnė fėmijėt qė rezultojnė viktima tė trafikut tė
organeve as fati i Shqiptarėve qė rezultojnė tė humbur nė
kufirin shqiptarogrek.

Pra kėto dhe dhjetra probleme tė tjera qė do duhej tė
pėrbėnin axhendėn e poltikės sonė tė jashtme apo tė
marrėdhėnjeve dypalėshe me shtetin fqinjė grek as qė
pėrmenden ndonjėherė! E gjithė polemika e marrėdhėnjeve
dypalėshe rrotullohet reth fatit tė minoritetit grek nė
Shqipėri! Sigurisht qė nuk e vėjmė nė dyshim se nė njė
shtet demokratik tė drejtat e pakicave duhet tė gėzojnė
respekt por kjo presupozon qė nė fillim respektohen tė
drejtat e shumicės! E pra po tė bėjmė krahasim numrash
–meqėnėse kohėt e fundit tė gjithė po kapen me numrat dhe
shifrat e popullsisė shqiptare- shtetasit shqiptarė qė
banojnė nė Greqi, pamvarsisht nga kombėsia, janė numėr
shumė here mė i madh sesa ata minoritarėt qė ende po
preferojnė jetesėn brenda kufinjėve shqiptarė!

Janė kėta emigrantė qė nuk munden tė pėrparojnė si individė
ngase duhet tė paguajnė “haraēin” –si nė kohėn e Bizantit
apo edhe tė Perandorisė Osmane- pėr qėndrimin nė Greqi,
ngase nuk iu njihen diplomat, ngase nė administratėn greke
Shqiptarėt nuk mund tė punėsohen, ngase punėt e mira nuk
lėshohen tek shtetasit shqiptarė, ngase megjithėse mund tė
ken edhe 16 vjet nė Greqi apo mund t’iu jenė lindur dhe
rritur fėmijėt me atė vend ata nuk mund tė marrin
nėnshtetėsinė greke (mė bėn pėrshtypje qė Omonia dhe PBDNJ
nuk po nxjerrin ndonjė ankesė mbi kėto ēėshtje qė
gjunjėzojnė edhe minoritarėt nė Greqi).

Diskriminimi nuk mbaron me kaq, ajo qė diskriminohet mė
tepėr ėshtė vet identiteti i Shqiptarit! Administrata greke
i ndan shtetasit shqiptarė nė dy kategori, nė homogjenė
grekė (dmth. bashkėkombės grekė) dhe nė “alogjenė” tė
kombėsisė shqiptare. Pėrfitimi i tė parėve ėshtė “haraēi” i
zvogėluar i qėndresės, pensione nė raste tė veēanta,
pajisja shumė herė mė e kollajshme me dokumenta dhe disa
lehtėsira tė tjera praktike, si psh. vende “mė tė mira”
pune se Shqiptarėt e tjerė dhe disa vende vakante studimi
qė iu lėshohen nė universitete nga Ministria e Arsimit dhe
e Feve e Greqisė. Megjithatė problemi nuk ėshtė “fati” i
disa shtetasve shqiptarė qė tė ken njė komoditet mė tė mirė
nė shtetin fqinjė, problem pėrbėjnė kriteret sesi bėhet kjo
ndarje. Tė drejtėn e minoritarit nga administrata greke nuk
e gėzojnė vetėm ata qė nė ēertifikatat e tyre vėrtetohen se
kanė kombėsi greke. E gėzojnė gjithashtu tė gjithė ata qė
kanė prejardhje nga fshatrat qė shtrihen poshtė lumit
Vjosė, e gėzojnė pėrgjithėsisht ata qė e kanė prej’ardhjen
nga zonat qė shtrihen poshtė qytetit tė Vlorės, e gėzojnė
Ortodoksėt shqiptarė, e gėzojnė anėtarėt e komunitetit
vlleh tė Shqipėrisė dhe e gezojnė edhe ata qė kanė lekė pėr
tė paguar avokatėt grekė! Pra me pak fjalė duket qartė se
shteti grek nga njėra anė ka krijuar pėrcaktimin e vet reth
minoritetit grek nė Shqipėri –duke i dhėnė pėrmasa shumė
herė mė tė mėdhaja se ato qė njeh shteti ynė- dhe nga ana
tjetėr i jep mundėsinė shumė Shqiptarėve qė tė kthejnė
kombėsinė nė greke! Dhe kush e ka parasysh se ē’lloj
pengesash i krijohen Shqiptarėve gjatė legalizimit do bjeri
ndakort se ndrimi i kombėsisė nė kėtė vend pėrbėn zgjidhje
tė mirė pėr shumė bashkatdhetarė!

Kjo ėshtė pak a shumė gjėndja e mjerueshme e komunitetit
shqiptar nė Greqi dhe shteti jonė jo vetėm qė nuk ndėrhyn
pėr ndryshimin e kėsaj gjėndjeje apo pėr mbrojtjen e
identitetit shqiptar (siē e detyron edhe neni 8, paragrafi
1 i Kushtetutės sė Shqipėrisė, ku thuhet : “Republika e
Shqipėrisė mbron tė drejtat kombėtare tė popullit shqiptar
qė jeton jashtė kufijve tė saj” apo neni 59, paragrafi 1/j.
qė flet pėr : “mbrojtjen e trashėgimisė kombėtare kulturore
dhe kujdesin e veēantė pėr gjubėn shqipe”) por po
pėrgatitet pėr aventura tė reja. Kėsaj radhe Berisha i
moderuar midis njė rregjistrimi tė popullsisė ėshtė
pėrgatitur seriozisht t’i tregojė Athinės dhe Brukselit se
nuk ka asnjė lidhje me Berishėn e kallashėve tė 1997-ės.
Vetėm se z. Berisha ka harruar njė hollėsi tė vogėl, ai vet
mund tė jet moderuar por Athina zorė se moderohet! E
konstatuam me praktikat e zotėrinjve Micotaqis dhe Samaras,
e konstatuam me vizitat e z. Kranidiotis nė jug tė vendit
gjatė pėrleshjeve tė 1997-ės,e e konstatuam me fjalimet e
z. Stefanopulos dhe anullimet e z.Papulias… Athina nuk
ndryshon rrugė!

Mbase mileniumi ka sjellur njė frymė tė re nė marrėdhėnjet
dypalėshe por kjo nuk mjafton pėr tė na vėrtetuar se Athina
nuk dėshiron tė ket fjalė nė ēėshtjet shqiptare. Fjalimi i
disa ditėve mė parė i z. Papulias vėrtetoi se tani Athina
synon tė monopolizojė edhe dėshirėn tonė pėr tė hyrė nė
B.E. Nėse Athinės i interesonte thjesht minoriteti atėhere
do i lėnte kushtet e hyrjes tonė pėr mė vonė, nė fazė tė
parė do i interėsonte thjesht hyrja nė njė organizatė ku
kufinjtė midis „Greqisė mėmė“ me „bijėn Dropull“ do
ē’pėrbėheshin vetvetiu! Ēudia ėshtė se nga kėto qėndrime tė
Athinės nuk na u shqetėsuan as pėrfaqėsuesit e minoritetit,
ose mė mirė do ishte tė pėrmendnim se qėndrime tė kėtilla
kanė ardhur fillimisht nga anėtarėt e PBDNJ dhe pastaj u
pohuan nga Athina. Kėshtu lanė tė duket se minoritarėt mė
mirė do jetojnė me pasaporta jo-komunitare sesa me
komunitare-europiane tė cilat do i siguronin edhe vende mė
tė mira pune nė Greqi –ku jeton pjesa dėrrmuese e tyre- por
edhe hyrje dalje mė tė lirė me bashkatdhetarėt grekė nė
Greqi por edhe nė Amerikė apo Australi. Pra mė nė fund
Omonia me PBDNJ duhet tė vendosin me kė janė... me
minoritetin apo me Athinėn?

Sikur tė mos mjaftonin tė gjitha kėto doli z. Berisha dha
ia „vuri kapakun“ ēdo aspirate shqiptare me njė rregjistrim
ku ēdo shtetas shqiptar na paska tė drejtėn tė zgjedhi
sipas dėshirės fenė dhe kombėsinė. Dhe e morri z. Berisha
kėtė vendim nė njė kohė qė pėrtej kufirit Athina na paska
lėnė tė kuptohet se „homogenjėt“ (dmth. minoritarėt grekė,
Vllehėt rumanfolės, Ortodoksėt shqiptarė me qėndim nė Greqi
dhe ata qė paguajnė avokatin) do ken mundėsinė me kalimin e
kohės tė fitojnė nėnshtetėsinė greke. Kėshtu Athina e
theksoi pėrsėri se nuk i bėhet vonė se kush ka hedhur mė
shumė djersė nė kėtė vend, tė drejtė kanė ata qė do
deklarohen me kombėsi greke. Sepse ajo qė ka mė tepėr
rėndėsi pėr Athinėn ėshtė qė pasaportat greke tė mos
shkruajnė kurrė kombėsi shqiptare! Pra shteti grek i
frikėsohet krijimit tė njė minoriteti shqiptar nė Greqi.

Por pėrsėri ēėshtja nuk ka tė mbaruar. Athina mirė qė nuk
do qė tė ket minoritet shqiptar nė Greqi por nuk dėshiron
as qė tė humbasi minoritetin grek nė Shqipėri. Kėshtu z.
Berisha, me apo pa qėllim, na doli pėrsėri aleat i Athinės
me thėnjen e tij gjatė fushatės elektorale se qeverija e
tij do tė jet pro pasaportizimit nga ana e Athinės tė ēdo
minoritari dhe se nuk do lejonte qė minoritarėt me
nėnshtetsi greke tė humbasin shtetėsinė shqiptare.

Kėshtu Udha e Shkronjave duket se ku e ka shtegun.

*Athina e bėri tė qartė se rruga e Shqipėrisė pėr nė B.E.
duket tepėr e gjatė, megjithėse kėtė e njohin edhe vet
Shqiptarėt.

*Emigrantėt nė Greqi shikojnė midis ndrimit tė kombėsisė
njė mundėsi qė ta bėjnė mė pak komplekse qėndresėn e tyre
nė Greqi dhe gjithashtu e shikojnė si njė mundėsi qė dikur
tė bėhen edha ata pjesė e familjes europiane. Dhe pėr sa
kohė kėta emigrantė nuk shikojnė asnjė tė ardhme nė
Shqipėri –nė tė njėjtėn kohė qė Athina nuk i bėn lėshime-
ndrimi i kombėsisė bėhet rrugė e vetme!

*Tirana me rregjstrimin e programatizuar nga stafi Berisha,
ku ēdokush do tė gėzojė tė drejtėn tė zgjedhi kombėsinė
sipas dėshirės (siē deklaroi z. Berisha pėr kanalin
satelitor „Klan“ me 06/01/2006) i jep emigrantėve nė Greqi
atė rrugėdalje qė pėr vite me radhė po prisnin. Pra
emigrantėt me njė deklarim tė thjeshtė se nuk kanė kombėsi
shqiptare do munden tė pėrfitojnė tė drejtat e homogjenėve
grekė, midis tė cilave parshikohet edhe pajisja me
nėnshtetsi greke (propozim i dalė si fillim nga opozita e
z.Papandreu, qė ndodhet nėn pėrpunimin e pozitės tė z.
Karamanlis).

*Athina pas deklaratės sė z. Berisha se nuk do e humbasin
minoritarėt, me nėnshtetsi greke, shtetėsinė shqiptare e ka
rrugėn tė hapur pėr t’i dhėnė pasaportat greke
„minoritarėve“.

*Kėshtu duke arritur fundin e „Udhės sė Shkronjave“ –kush e
di edhe tematikėn e filmit tė Kinostudios e ka parsysh vet
pėrfundimin- Athina nga njėra anė arrin tė eliminoj
ndėrtimin e njė minoriteti shqiptar nė Greqi dhe nga ana
tjetėr e shumėfishon minoritetin grek nė Shqipėri. Pra me
pak fjalė atė qė nuk arritėn tė realizojnė Serbėt nė Kosovė
mė tanksa arrijnė ta realizojnė shkronjat qė bashkojnė
politikanėt shqiptarė para kamerave apo ne sallat e
mbyllura tė takimevė dypalėshe shqiptarogreke.

Sigurisht qė nuk ėshtė qėllimi i kėtij shkrimi propaganda
pro krijimit tė njė minoriteti shqiptar nė Greqi dhe as
propaganda kundra minoritetit grek nė Shqipėri. Gjithashtu
nuk dua tė lėj sė kuptuari se politika ėshtė matematikė ku
mbledhja e faktorėve A me B nxjerrin gjithmonė rezultatin
C. Por besoj se mė nė fund ka ardhur koha qė paria e kėtij
shteti tė sensibilizohet reth simbolikės sė saj. Sepse
pėrveē partisė, grupacioneve apo detyrimeve brenda apo
jashtė-shtetėrore ajo qė mė tepėr pėrfaqėsohet nga njė
politikan ėshtė kauza kombėtare. Pra duhet mė nė fund ta
kuptojnė pėrfaqėsuesit e kėtij shteti nacional se politika
nuk ėshtė thjesht bashkim shkronjash dhe formulim fjalėsh.
Ēdo fjalė e nxjerrur nga njė kryetar shteti detyron njė
shtet apo njė komb tė tėrė. Pra ėshtė pėrgjegjėsi e
politikanit qė gjithmonė tė parashikojė rrezikun mė tė madh
pėrpara se te vazhdojė nė veprimin mė tė vogėl. Njė shtet
mė tė ardhme ėshtė ai shtet qė di tė mbrohet nga rreziqet!

Gjithashtu nė fjalėn politike pėrbėn domosdoshmėri serioze
lidhja e ngushtė midis interesit kombėtar, qėllimit, mjetit
dhe rezultatit tė mundshėm. Kur flitet pėr komunitetin
shqiptar tė Greqisė bėhet fjalė pėr njė numėr prej reth 700
000 apo mė tepėr shtetasish shqiptarė. Pra nuk mundet njė
politikė serioze tė mos marri parasysh reth 25 me 30% tė
popullsisė shqiptare. Rregjistrimi i popullsisė me
pėrkatėsinė kombėtare ishte diēka qė duhej kryer kohė mė
parė por nė kėtė moment nuk mundet tė realizohet pėr
shkakun e thjeshtė se shteti grek na ka nxjerrur pėrballė
fakteve tė kryera. Me abuzimet dhe grekėzimet e Athinės
rezultati i njė rregjistrimi ku pėrmendet kombėsia sipas
dėshirės ėshtė tjetėrsuar pėrpara se tė fillojė proēesi. Ky
lloj rregjistrimi, nėn hijen e fakteve tė kryera nga
Athina, do duhej tė problematizonte edhe vet pėrfaqėsuesit
e minoritetit grek. Nėse ata besojnė nė veēantinė dhe
trashgiminė e vlerave tė minoritetit grek do duhej tė parėt
tė kėrkonin nga Athina ndalimin e grekėzimit tė
jo-minoritarėve!

Shteti shqiptar do mundej tė kryente njė rrėgjistrim tė
tillė vetėm kur Athina tė ndalonte abuzimet qė shtyejnė
emigrantėt nė ndrimin e kombėsisė. Pra nė kėtė moment
detyrė e shtetit tonė -qė qartėsisht parashtrohet nė
Kushtetutėn e Shqipėrisė (neni 8, paragrafi 1): „Republika
e Shqipėrisė mbron tė drejtat kombėtare tė popullit
shqiptar qė jeton jashtė kufijve tė saj“- ėshtė thirrja
ndaj Athinės qė tė ndalojė abuzimet dhe grekėzimet mbi
emigrantėt shqiptarė. Ky lloj rregjistrimi i popullsisė
pėrballė fakteve tė kryera tė Athinės jo vetėm qė bie ndesh
me kėtė qėllim kombėtar dhe me Kushtetutėn por kthehet nė
veglėn e Athinės. Dhe njė rezultat i kėsaj shkalle nuk mund
tė konceptohet ndryshe pėrveēse si dėshtim kombėtar!

E. Mezini
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:17 pm

AKULLI I HOLLĖ TĖ LĖSHON NĖ UJĖ

Nė Vienė nisėn bisedimet pėr statusin e Kosovės. Sa shumė
ėshtė folur e shkuar publikisht pėr nisjen e kėtyre
bisedimeve! Edhe mė shumė ėshtė biseduar e intriguar nė
fshehtėsi! Sa shumė kemi dėgjuar e ēfarė llafologjie dhe
demagogjie kemi gėlltitur deri tani! Edhe sa tė fshehta nuk
dimė e ndoshta nuk do t’i marrim vesh kurrė!
Por bisedimet filluan dhe puna na e do tė urojmė : qoftė
sahati i hajrit. Megjithatė pėrvoja e logjika na thonė se
mė shumė bisedimet do tė jenė vendi i sherrit. Tė paktėn
kėtė na fut nė mendje politika e taktikat qė kanė shpallur
serbėt pėr bisedimet e tyre me shqiptarėt nė Vienė. E
pranojmė apo jo bisedimet e Vienės janė bisedime
serbo-shqiptare pėr Kosovėn. Duam apo nuk duam atje do tė
bisedohet pėr pavarėsinė e Kosovės, sepse po nuk u bisedua
pėr kėtė nuk ka pėr tė pasur fare bisedime. Duam apo nuk
duam mė tė ngatėrruara punėt pėrsėri do t’i kenė
shqiptarėt.
Qysh tani janė bėrė nė fakt lėshime qė vit pas viti janė
mohuar nė gjuhėn e deklarata politike shqiptare. Ėshtė
thėnė gjthnjė se „pavarėsia e Kosovės ėshtė e
panegociueshme“. E kemi quajtur tė drejtė kėtė formulė. Na
ėshtė dukur dhe ėshtė nė tė vėrtetė dredhi kur ndonjė
politikan nė Tiranė ėshtė orvatur ta ndryshonte pakėz
„pavarėsia ėshtė e panegociueshme me Serbinė“. Por tani
dėgjojnė edhe nga Kosova fjalė qė tingėllojnė si modifikim
shqetėsuesi i formulės „mund tė bisedohet vetėm pėr
pavarėsi“. Nėse formula „mund tė bisedohet vetėm pėr
pavarėsi“ zėvendėson formulėn „pavarėsia ėshtė e
panegociueshme“, atėherė tėrhqeja politike nga ana e
shqiptarėve bėhet shumė e madhe. Ata qė janė juristė duhet
ta kuptojnė mė mirė kėtė gjė. Presidenti i parė i Kosovės
qė u nda nga jeta duke lėnė si amanet mė tė madh se
„pavarėsia ėshtė e panegociueshme“ ishte letrar. Presidenti
i dytė i Kosovės ėshtė jurist dhe nuk mund t’i shpėtojnė
ndryshimet qė ka midis kėtyre dy formulave.
Ėshtė shumė e vėrtetė dhe inkurajuese pėr shqiptarėt
formula e pėrdorur nga Presidenti i ri i Kosovės se
„pavarėsia po nuk qe e plotė nuk ėshtė pavarėsi“. Mbase
tani edhe shefi i diplomacisė sė Shqipėrisė Besnik Mustafaj
do tė vėrė pak mend e nuk do tė dalė mė andej-kėndej duke
pėrrallisur pėr „pavarėsi tė kushtėzuar“, apo „pavarėsi tė
shoqėruar“ ( shprehje qė gjuhėtari Mustafaj e mori hua nga
historiani Pėllumb Xhufi nėnkryetar i LSI). Tani mė shumė
se kurrė pėr ēėshtjen e Kosovės do tė marrin rėndėsi
fjalėt, termat, shenjat e pikėsimit, nuancat e fjalėve nė
gjuhė tė ndryshme. Ēdo gabim nė kėto drejtime gjatė
bisedimeve tė Vienės mund t’u kushtojė shumė shqiptarėve qė
pėr fat tė keq vuajnė mė tepėr se ēdo popull tjetėr nga
shkujdesja pėr tė parė gjėrat shumė hollė dhe nga njė
dembelizėm pėr tė ngulur kėmbė nė „cikėrrima“.
Kur Besnik Mustafaj bėri atė veprimin e rėndė e tė
pafalshėm duke pėrdorur nė OKB termat „pavarėsi e
kushtėzuar“ pėr Kosovėn na u desh tė kapeshim pas formulės
„ zgjidhje sipas vullnetit tė popullit tė Kosovės“, ndonėse
edhe kjo formulė nė vetėvete ėshtė e papėrcaktuar saktė dhe
lė shteg pėr veprime qė mund tė dėmtojnė. Tani qė edhe
diplomacia ruse po e mbėshtet kėtė formulė edhe kjo duhet
marrė me rezervat e nevojshme, duke ecur mbi tė si mbi njė
shtresė akulli ende tė hollė qė papritmas mund tė tė
lėshojė nė lumin qė ti kujton se tashmė ėshtė bėrė pėr ta
kapėrcyer nė kėmbė, serbes-serbes. „Vullneti i popopulli“
pa e specifikuar qartė e vendosur nė mėnyrė tė pakthyeshme
ėshtė ende njė formulė evazive. Tani duhet kėmbėngulur nė
formulėn „vullneti i popullit tė Kosovės“, sikurse ėshtė
shprehur tashmė nė vitin 1991 nga parlamenti dhe
sanksionuar nga kushtetuta pėr „pavarėsinė e Kosovės“.
Askush nuk mund tė mbėshtesė njė zgjidhje tė problemit qė
nuk do tė pėrputhet me vullnetin e Kosovės. Prandaj edhe
armiqtė e pavarėsisė sė Kosovės nuk do tė hedhin poshtė
kėtė formulė, por do tė pėrpiqen t’i rrotullojnė bisedimet
nė atė mėnyrė qė tė dalė se „vullneti i shprehur i popullit
tė Kosovės“ ishte pėr tė mos prerė ēdo lidhje, qoftė dhe
fare fiktive, me Serbinė. Pėrvoja tregon se edhe nė
vitin1945 Serbia e aneksoi Kosovėn duke pėrdorur argumentin
se ky ishte vullneti i popullit tė Kosovės nė mbledhjen e
Prizrenit. Edhe nė vitin 1989 kur Kosovės iu hoq autonomia
Serbia e justifikonte se ishte vullneti i popullit tė
Kosovės. Atėherė u gjetėn dhe politikanė e juristė
shqiptarė qė argumentonin para popullit tė Kosovės se
ndryshimi i Kushtetutės sė Serbisė nuk do tė prekte
autonominė e krahinės. Prandaj nuk mund tė pėrjashtohet qė
edhe njė herė armiqtė e Kosovės tė ėndėrrojnė tė gjenden
„zgjidhje“ tė tilla.
Kohėt e fundit ėshtė krijuar pėrshtypje se politika dhe
diplomacia serbe kanė mėrdhihur shumė nga dimri i ftohtė e
ngricat e forta ndėrkombėtare qė i rethojnė, sepse erėrat
mė tė ngrohta duket sikur po fryjnė nė drejtimin e
favorshėm pėr kėrkesat shqiptare nė Kosovė. Edhe nėse kemi
arsye tė besojmė se diēka e tillė ka ndodhur nuk duhet
kurrsesi tė besojmė se shtresa e akullit mbi ujėrat e
turbullta tė lumejve e tė hendeqeve sllave qė duan tė
mbajnė Kosovėn larg bregut tė pavarėsisė ėshtė aq e
qėndrueshme sa mbi tė tė kalohet pa u shqetėsuar. Shtresa e
kėtij akulli ėshtė shumė e hollė sa krijon rrezik tė
fundosesh nėn tė nė qoftė se nuk je i kujdesshėm nė ēdo hap
qė hedh. Kjo do tė duket edhe mė qartė gjatė bisedimeve tė
Vienės.
Serbia po luan shumė kartėn e blofit nė politikėn e
diplomacinė e saj pėr Kosovėn, sepse nuk ka ēfarė humbet as
nga dalja blof. Serbia kėrcėnon me pushtim. Ėshtė qėndrim
absurd. Serbėt e dinė se deklarata tė tilla nga pikėpamja e
teknikės diplomatike janė vetėvrasėse. Por ata i lėshojnė
si pa tė keq, sepse aq u bėn se ēfarė mendon bota pėr ta
dhe me shpresė se miqtė e tyre mund tė kapen pas
deklaratave tė tilla pėr tė shashtisur sado pak diplomacinė
botėrore.
Serbėt nuk e kanė pėr gjė tė propozojnė zgjidhje absurde
pėr t’i shtyrė edhe 20 vjetė tė tjera bisedimet pėr
pėrcaktimin e statusit tė Kosovės. Shpresojnė se shqiptarėt
nga frika mund tė bėjnė lėshime qė tė mos ndodhė kjo
shtyrje. Serbėt paraqesin planin mė tė papranueshėm pėr
shqiptarėt pėr ta kthyer Kosovėn nga koloni e shtetit serb
nė koloni tė enklavave serbe. Deri vonė pakica serbe nė
Kosovė sundonte nėpėrmjet Beogradit, tani Beogradi do njė
zgjidhje tė tillė qė ta sundojė Kosovėn nė emėr tė pakicės
serbe.
Nė bisedimet e Vienės pas kėtij plani serb praktikisht nuk
mbetet asgjė pėr t’u shqyrtuar. Shqiptarėt kanė vetėm pak
pyetje pėr t’u bėrė pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė: A ka kund
nė botė njė model tė tillė pėr trajtimin e pakicave
kombėtare nė njė shtet? A ka ndonjė praktikė serbe tė tillė
nė trajtimin e pakicave? A ka ndėrmend bashkėsia
ndėrkombėtare tė bėjė njė ndryshim tė tillė nė tė drejtėn
ndėrkombėtare pėr trajtimin e pakicave sa tė vendoset si
model propozimi serb? Kurse me serbėt as e vlen tė hyhet nė
diskutim pėr planin qė ata propozojnė se ai dihet qė ėshtė
i llogaritur tė sabotojė tė gjithė projektet qė ēojnė drejt
pavarėsisė reale e normale tė Kosovės si shtet sovran i
njohur ndėrkombėtarisht.
Ditėt qė do tė vinė do tė na tregojnė edhe mė mirė se sa
ngjan e sa ndryshon Mbledhja e Vienės nga Konferenca e
Rambujesė. Ndėrkohė shqiptarėve do t’u duhet tė ndėrrojnė
hapat mbi shtresėn e hollė tė akullit qė mbulon ujėrat e
turbullta qė i kėrcėnojnė.

19 shkurt 2006
Abdi Baleta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:17 pm

ĒFARĖ NUK DUHET HARRUAR NGA SHKURTI I VITIT 1991

U mbushėn 15 vjet nga zhvillimet tronditėse tė muajit
shkurt tė vitit 1991, kur Shqipėria u nda pėrfundimisht nga
enverizmi me rrėzimin nė mes tė Tiranės tė shtatores
gjigande dhe tė frikėshme tė Enver Hoxhės mė 20 shkurt nė
orėn 14 e 5 minuta. Para se zhvillimet politike nė vend tė
mbėrrinin nė kėtė pikė kulmore ishin zhvilluar protestat e
studentėve nė dhjetor tė vitit 1990, sollėn krijimin e tė
parės parti opozitare, Partisė Demokratike. Njė javė pas
krijimit tė kėsaj partie u krijua dhe Forumi pėr Mbrojtjen
e tė Drejtave e tė Lirive Themelore tė Njeriut, e para
organizatė me karakter tė tillė nė vendin qė pėr gati
gjysmė shekuli ishte nėn diktaturėn mė tė ashpėr tė
proletariatit. Po bėheshin pėrgatitje pėr tė organizuar pė
herė tė parė nė Shqipėri zgjedhje me rivalitet partiak nė
kushtet e pluralizmit politik.
Mė 13 shkurt u organizua Aktivi i parė Kombėtar i Partisė
Demokratike pėr tė shpėtuar kėtė parti nga dėshtimi pėr
shkak tė rivaliteteve karieriste e manipulimeve agjenturore
qė kishin plasur nė Komisionin e parė nismėtar. Nė njė
mbledhje aspak tė lehtė nė sallėn e bibliotekės kombėtare
mė nė fund u zgjodh njė Komision i Pėrkohėshėm Organizues
qė do tė drejtonte punėt e partisė deri nė Kongresin e saj
tė parė, duke pėrfshirė edhe zhvillimin e fushatės
zgjedhore qė ishte e afėrt. Mbas njė plotėsimi tė kėtij
Komisioni nė rrugėn e kooptimeve mė nė fund Sali Berisha
arriti tė kishte njė votė mė shumė se rivali i tij Gramoz
Pashko pėr tė dalė nė krye tė Partisė, ku vazhdon tė jetė
edhe sot pas 15 vitesh.
Ndėrkohė studentėt kishin filluar njė raund tė dytė
protestash pėr tė hequr emrin e Enver Hoxhės nga
Universiteti. Reagimet negative tė udhėheqjes sė PPSH, tė
Ramiz Alisė e tė ministrit tė tij tė arsimit, Skėnder
Gjinushi, i detyruan studentėt tė fillonin tė parėn grevė
urie nė Shqipėri, mė 18 shkurt 1991. Kjo grevė urie, kundėr
tė cilės doli edhe udhėheqja e Partisė Demokratike, shėrbeu
si katalizatori mė i fuqishėm politik pėr shumė shtresa tė
popullsisė nė Tiranė e nė mbarė vendin. Kėtu mori frymėzim
dhe vrull shpėrthimi i fuqishėm popullor qė mė 20 shkurt
ēoi nė rrėzimin e shtatore sė Enver Hoxhės dhe nė
radikalizimin e gjithė zhvillimeve tė tjera politike nė
vend dhe nė pėmbysjen e shumė skemave qė kishin ndėrtuar
Ramiz Alia, PPSH, Sigurimi i Shtetit dhe agjenturat e huaja
pėr dinamikėn e drejtimet qė duhej tė kishte ndryshimi i
fizionomisė politike tė Shqipėrisė. Kėto mekanizma ndėrhynė
brutalisht nė kėto zhvillime, krijuan shumė peripeci pėr
demokracinė, por kontrollin e plotė mbi procesin demokratik
nuk e vendosėn dot mė sikurse kishin menduar.
Nė shkurt tė vitt 1991 nė Shqipėri ndodhėn ngjarje tė mėdha
e dramatike qė kanė pėrcaktuar zhvillimet e mėvonshme nė
vend. Ishte bėrė e qartė se diktaturės komuniste i kishte
ardhur fundi, por ende ishte e pasigurtė se si do tė
vulosej ky fund dhe ēfarė do tė sillte ai pėr shqiptarėt,
pėr tė ardhmen e tyre dhe fatet e demokracisė nė Shqipėri.
Parrulla e pėrfaqėsuesve mė nė zė tė diktaturės komuniste
nė krye tė PPSh-sė dhe tė pushtetit tė saj edhe pas
rrėzimit tė shtatores sė Enverit ishte makabre :’’ me gjak
e kemi marrė pushtetin, me gjak do ta mbajmė“. Ramiz Alija
mundohej tė bėnte role tė dyfishta e tė trefishta dhe
pėrdorte demagogjinė e tij tė shpėlarė pėr „uljen e butė tė
avionit tė komunizmit qė kishte pėsuar avari“. Por
njėkohėsisht komunizmi i dėshtuar kėrciste dhėmbėt dhe
vringėllinte edhe armėt. Ramiz Alija krijoi, sipas
kėshillave tė Sabri Godos, njė mekanizėm antikushtetues tė
quajtur Kėshilli Presidencial ( kur Shqipėria nuk kishte
ende president) pėr tė mashtruar shqiptarėt se diēka po
ndėrmerrte, edhe pėr tė vendosur pushtetin e tij personal e
kėnaqur pjesėn mė konservatore tė komunistėve qė ulėrinin
pėr luftė e pėr gjakderdhje.
Tė nesėrmen e rrėzimit tė shtatores sė Enver Hoxhės nė mes
tė Tiranės pati pėrsėri demonstrata popullore me prirje tė
fortė antikomuniste. Ende sot e kėsaj dite nuk ėshtė
sqaruar mirė se si bashkėpunuan Ramiz Alia dhe krerėt e
Partisė Demokratike pėr tė shfrytėzuar kėto demonstrata pėr
manovrimet e tyre. Por edhe sot ka njerėz qė mburren se atė
ditė shmangėn njė gjakderdhje tė madhe. E ndėrkohė
ushtarakėt filluan tė bėnin kėrcėnime serioze. Ministria e
Mbrojtjes u kthye nė njė shtab tė rrezikshėm pėr veprimtari
tė dhunshme kundėr demokracisė. Ministria e Mbrojtjes e
drejtuar nga Kiēo Mustaqi, qė mė vonė u arratis nė Greqi e
qėndroi atje deri nė rebelimin e vitit 1997, akuzonte
Ministrinė e Rendit se nuk tregonte vendosmėri kundėr
demonstratave. Mė 22 shkurt u shėnua pika kulmore e kėtyre
zhvillimeve kėrcėnuese. Kursantėt dhe oficerė tė rinj tė
shkollave ushtarake, duke pėrfshirė edhe ato tė Sigurimit,
krijuan tė quajturin Komision Nismėtar tė Lėvizjes pėr
Mbrojtjen e Institucioneve tė Popullit e tė Atdheut, me nė
krye oficerin Agim Bajraktari. Ky Komision shpėrndau njė
memorandum-ultimatum partive opozitare qė ishin tri deri nė
atė kohė dhe thirri pėrfaqėsuesit e gjithė partive e
organizatave tė masave njė takim nė mbasditen e datės 22
shkurt nė mjediset e Shkollės sė Bashkuar tė oficerave
„Enver Hoxha“.
Kam qenė njėri nga tre pėrfaqėsuesit opozitarė ( nė emėr tė
Forumit tė tė drejtave tė njeriut) bashkė me dy
pėrfaqėsuesit e PD-sė, Neritan Ceka dhe Agron Ēika nė
ballafaqimin 5 orėsh me kėtė Komision ushtarakėsh qė kaloi
nė njė atmosferė tejet tė tendosur, nėn krismat e armėve se
jashtė ndėrtesės filloi ndeshja e ushtarakėve me popullsinė
civile dhe nėn britmat e reparteve tė reshtuara pėr luftė
qė kishin bėrė demonstrim force pėrballė kamerave
televizive gjatė gjithė ditės. Ky Komision qė vepronte si
njė shtab i mirėfilltė operativ i grushtit tė shtetit
kėrkonte me kėrcėnim qė pėrfaqėsuesit e politikės tė jepnin
pėlqimin e tyre qė gjendjen nė vend ta merrte nėn kontroll
ushtria, sepse Ministria e Rendit kishte humbur kontrollin,
komandanti i pėrgjithėshėn Ramiz Alia kishte
tradhtuar,Ministria e Mbrojtjes nuk kryente dot detyrėn,
ndonėse njė pėrfaqėsues i Ministrisė pohonte se Ministria
ishte nė krye tė detyrės dhe komandonte ushtrinė. Kėrkonin
qė shtatorja e madhe e Enver Hoxhės qė ishte nė oborrin e
shkollės tė zhvendosej nė sheshin „Skėnderbeg“ nė
piedestalin e mbetur bosh pas rrėzimi dy ditė mė parė tė
shtatores sė Enverit.
Si dėshmitar dhe si pjesėmarrės i ngjarjeve qė lidhen me
Aktivin e PD-sė tė 13 shkurtit, me pėrgatitjen e
zhvillimin e grevės sė urisė sė studentėve, tė pėrplasjes
me ushtarakėt nė shtabin e grushtit tė shtetit dhe
zhvillimet qė pasuan kam shkruar disa herė gjatė viteve nė
shtypin e Tiranės. Por pėrsėri nuk duhet heshtur kur jo
vetėm kėto ngjarje mbeten nė harresė, por sepse vazhdimisht
bėhen pėrpjekje pėr ta paraqitur ndryshe zhvillimin e
natyrėn e tyre, pėr tė ndryshuar rolet qė kanė luajtur
njerėzit nė atė kohė.
Mė 31 janar 2006 nė gazetėn „Panorama“ u shfaq njė titull i
madh shkrimi „Beteja te Shkolla Bashkuar, si shmangėn
tragjedinė“ dhe teksti i njė interviste nga zotėri Halim
Abazi, qė nė atė kohė ishte shefi i shtabit tė ushtrisė
shqiptare, pra personi numėr tre nė komandėn e ushtrisė pas
Ramiz Alisė dhe ministri tė mbrojyjes Kiēo Mustaqi. Ky
zotėri tenton tė na paraqesė njė Ramiz Ali qė interesohej
gjoja nė atė kohė tė rėndė vetėm qė tė mos i ndodhte
popullit gjė e keqe, njė ministėr mbrojtjeje „pėllumb
paqeje“, paēka se atėherė ai kishte tentuar tė bėnte rob tė
ushtarakėve edhe Ramiz Alinė e „butė“. Mbi tė gjitha nė
kėtė intervistė paraqitet njė shef shtabi, Halim Abazi
vetė, qė paska shmangur tragjedinė, madje paska dhėnė
urdhėr edhe pėr heqjen e monumentit tė Enverit nga oborri i
shkollės ushtarake, por dikush nuk ia kishte zbatuar
urdhėrin. Qysh atėherė ishim nė dijeni tė njė urdhėri pėr
tė zhvendosur shtatoren e Enverit, por pėr ta ēuar atė nė
sheshin „Skėnderbeg.
Nuk ėshtė ashtu siē pretendon Abazi dhe shkruan „Panorama“
se ky po flet pėr herė tė parė pėr kėto gjėra qė i paska
ruajtur sekret pėr 15 vjet. Para shumė vitesh Halim Abazi i
ėshtė pėrgjigjur njė shrimit tim mbi kėto ngjarje, duke
mohuar se nė Shkollėn e Bashkuar ishin kurdisur gjėra tė
tilla. Jo vetėm unė , por edhe tė tjerė kanė shkruar e
dėshmuar se grushti i shtetit mė 22 shkurt 1991 ishte
organizuar me shumė kujdes. Kshte tre shtabe drejtuese. Njė
i oficerėve tė rinj qė dilnin nė plan tė parė. Njė i
komandantėve tė shkollave ushtarake qė qėndronin mė nė
hije, por organizonin. Njė tjetėr nė Ministrinė e Mbrojtjes
ku ishin shpėrndarė armė, krijuar grupet komanduese
,pėrgatitur urdhėrat. Tirana ishte rrethuar me tanke e
reparte rezerviste. Nga rrethet e ndryshme disa rezervistė
kishin refuzuar tė marshonin drejt Tiranės. Vetėm njė frymė
e lartė rezistence e pėrgjithėshme popullore atė ditė e
ditėt nė vazhdim i shkurajoi organizuesit e grushtit tė
shtetit tė vazhdonin aventurėn e tyre.
Pėr fat tė keq pushteti demokratik i mėvonshėm asnjėherė
nuk u pėrqėndrua seriozisht nė sqarimin e kėsaj ndodhie.
Por tė paktėn ajo nuk duhet harruar dhe as nuk duhet lejuar
tė na e paraqesin ndryshe nga ēfarė ka qenė.

19 shkurt 2006 Abdi Baleta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:18 pm

BARROSO NA LEXOI LEKSIONIN E NJOHUR ENVERIST

Kryetari i Komisionit Europian Barroso na nderoi me vizitėn
e tij, ndonėse kjo vizitė ishte nė kuadėr tė njė turneu
ballkanik dhe jo enkas pėr Shqipėrinė. Vizita pėrkoi edhe
me pėrfundimin e bisedimeve pėr marrėveshjen e
Asocim-stablizimit tė Shqipėrisė me Bashkimin Europian, e
cila njė herė u “parafua” tani u “siglua” dhe pritet tė
nėnshkruhet.
Barroso ka biseduar me pushtetarėt e lartė shqiptarė. Mė
shumė nuk dimė pėr ato qė janė biseduar, sidomos me
kryeministrin Sali Berisha. Fundja kjo nuk ka ndonjė
rėndėsi tė madhe se edhe sikur t’i dinim tė gjitha nuk do
tė ishim nė gjendje tė bėnim asgjė, as pėr mirė, as pėr
keq. Edhe ne qytetarėt shqiptarė ashtu si pushtetarėt tanė
do dėgjojmė ato qė thotė Europa, do tė kėnaqemi me atė qė
ajo na jep dhe nuk do tė bėjmė zė nėse nuk na e var shumė.
Por patėm fatin tė dėgjonim fjalimin e zotėri Barrosos nė
parlamentin shqiptar qė na u duk se ishte i ndėrtuar
kryesisht pėr tė na mėsuar edhe njė herė ne shqiptarėve atė
parimin qė na e pėrsėriste vazhdimisht Enveri “tė
mbėshtetjes kryesisht nė forcat e veta” (domethėnė nė
forcat tona). Nė fund tė fundit edhe kėtė parim nuk e
kishte sajuar Enveri se brez pas brezi pleqtė shqiptarė u
kanė thėnė tė rinjėve “mos tė lėntė e tėndja”.
Barroso sigurisht nuk pėrtoi tė theksonte kujdesin e madh
qė ka Europa pėr pėrparimin e begatimin e Shqipėrisė dhe
pėrmendi ndihmėn e madhe internacionaliste europianiste qė
na ka dhėnė e do tė na japė. Por ama ndihmėn e tij mė tė
madhe e dha duke theksuar se vetė i zoti duhet ta nxjerrė
gomarin nga balta, vetė shqiptarėt duhet tė bėjnė punėra tė
mėdha qė tė bėhen gati pėr tė qenė anėtarė tė Europės sė
Bashkuar. Madje paralajmėroi se rruga do tė jetė e gjatė
dhe e vėshtirė.
Duhet falėnderuar shumė zotėri Barroso pikėrisht pėr kėtė,
pėr leksionin e mbėshtetjes nė forcat e veta se sikur e
harruam fare kėtė parim. Le tė shpresojmė se nga leksioni i
Barrosos diēka kanė kuptuar ata qė ka rėndėsi tė kuptojnė,
pushtetarėt, administratorėt dhe llafologėt qė e kanė
paraqitur rrugėn drejt Europės fushė me lule, bulevard
shtruar me qilim tė kuq qė mund ta pėrshkosh duke ecur me
duar nė xhepa e duke fishkėllyer melodi moderne europiane.
Fjalimi i Barrosos na vuri pak nė sėkėlldi se kėrkoi qė ato
punėrat e mėdha pėr tė bėrė dhe zbatuar ligje tė mira,
zgjedhje tė lira, liri tė plotė fjale, pėr tė shkulur tė
kėqijat qė kanė lėshuar rrėnjė nė Shqipėri, pėr tė marshuar
drejt Europės tė bėhen nė marrėveshje tė plotė midis
partive politike, pa sherre pushtet-opozitė. Kjo ėshtė punė
qė nuk bėhet lehtė nė Shqipėri. Po tė bėhet ēdo gjė me
marrėveshje tė kėqijat nuk shkulen kurrė. Mos vallė Europa
na do kėshtu si jemi, rrėmujė e rrokopujė, qė tė vijė kėtu
e tė bėjė vetėm leksione moralizuese dhe pastaj tė mos ēajė
kokėn sa vonohemi pėr tė hyrė nė Europė?! Kėtė punė duhet
tė na e sqarojnė qeveritarėt tanė, sepse ato qė tha Barroso
dukeshin sikur ishin pranga pėr duart e qeveritarėve qė tė
mos prishet rehatia e opozitarėve.
Barroso erdhi, pa, dha mėsim dhe iku. Ne mbetėn kėtu duke
vrarė mendjen se ēfarė tha e ēfarė nuk tha dhe si do tė
shkojnė mė tej hallet tona. Po sikur ta marrim mė
seriozisht atė leksionin enverist tė Barrosos pėr
mbėshtetjen kryesisht ( jo tėrėsisht) nė forcat tona, a nuk
na del vallė mė mirė?!

19 shkurt 2006
Abdi Baleta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:18 pm

NJĖ PYETJE PĖR LUAN RAMĖN NĖ PARIS

A DO TĖ ISHIN MĖ MIRĖ FRANCA DHE SHQIPĖRIA PA MYSLIMANĖ?!

Gjendja e acaruar e krijuar nė botė pas furisė sė
protestave myslimane kundėr fyerjes karikaturale pėr
Muhamedin ka vėnė nė njė siklet shumė tė madh edhe shumė
intelektualė shqiptarė, brenda e jashtė vendit qė kanė rėnė
nė dėshpėrim e huti intelektuale. Nė shtypin eTiranės janė
botuar shkrime edhe nga Muhamedin Kullashi e Luan Rama qė
jetojnė e punojnė nė Paris.
Deri tani kudo ėshtė shkruar e folur shumė pėr kėto
zhvillime dhe me siguri shpejt nė Perėndim do tė vėrshojnė
botime tė shumta. Po kėshtu edhe midis shqiptarėve janė
aktivizuar tė gjithė ata qė i pėrkushtohen propagandės pėr
tė dhėnė mendimet e tyre. Fatkeqėsisht tek shkruesit
shqiptarė vėrehet njė ēoroditje e llahtarshme, madje dhe
njė mungesė e theksuar njohurishė e aftėsie orientuse.
Fanatizmi i ka bėrė shumė nga shkruesit tė duken mjeranė.
Shkrimet qė janė botuar janė me gjithatė njė material i
bollshėm pėr tė analizuar gradualisht defektet.
Por ka shkrime qė tė ngacmojnė tė reagosh aty pėr aty. Nė
tė pėrjavshmen ABC mė 11 shkurt dhe nė tė pėrditėshmen
“Tirana Observer” mė 14 shkurt 2006 tėrhiqte vėmendjen njė
titull i bujshėm, por pėrēart “Aty ku mbaron liria ime,
fillon liria e tjetrit”. Njė egocentrizėm ekstremist. Nė
morinė e shkrimeve qė duhen lexuar por nuk lexohen dot
njėherėsh pėr ngjarjet lidhur me protestat myslimane ky m’u
duk si mė i domosdoshėm pėr t’u marrė me tė, sidomos kur
pashė dhe emerin e autorit, Luan Rama nga Parisi,
ish-ambasadorit tė Shqipėrisė nė Francė, qė edhe pas
largimit nga posti konsiderohet si ambasador i kulturės
shqiptare nė Francė dhe shkrimet e tij ndiqen me interes nė
Shqipėri.
Lexova vetėm fjalinė e parė tė shkrimit: “ Askush nuk mund
ta besonte qė botimi i 12 karikaturave me figurėn e
Profetit Muhamed nė njė gazetė daneze do tė shkaktonte njė
trazirė kaq tė madhe duke tronditur jo thjesht kancelaritė
diplomatike europiane, por mbarė opinionin botėror, duke
shkaktuar njėkohėsisht pikėpyetje jo vetėm nė marrėdhėniet
midis dy shtetesh, por midis dy kulturash e qytetėrimesh”.
E pabesueshme, si mund tė shkruhet kėshtu! Tė paktėn ata qė
shtypi perėndimor i ka akuzuar se pritėn rastin pėr tė
nxitur shpėrthimin e protestave e kanė besuar se
karikaturat po tė ribotoheshin shėrbenin si pretekst pėr
kėtė. Por edhe tė tjerė duhet ta kenė besuar se pėr fyerje
tė rėnda ndaj Profetit diēka mund tė ndodhte. Kėshtu ka
ngjarė nė historinė e shkuar. Kėshtu ngjau para tri
dekadash kur u botuan “Vargjet satanike” tė Selman Ruzhdiu.
Pastaj nė Francė duhej tė besonte gjithkush pas pėrvojės
me “festivalet e flakėve” nėpėr rrugėt e saj vetėm para
disa muajsh, kur myslimanė tė rinj, tė lindur nė Francė,
gjetėn si pretekst njė veprim policor qė ndodh shpesh pėr
tė shpėrthyer gjithė pakėnaqėsitė e akumuluara nga
diskriminimi shoqėror dhe fetar.
Po pse vallė zotėri Ramės i duket e pabesueshme ajo qė
ndodhi? Kėtė ai e ka shprehur nėpėrmjet titullit tė
shkrimit tė tij “Aty ku mbaron liria ime fillon, liria e
tjetrit”. Ėshtė njė filozofi fund e krye e mbrapshtė, qė
bėn apologjinė e arbitraritetit, tė arrogancės, tė
prepotencės sė individit qė e quan veten sipėror dhe mė tė
fortė. Ėshtė njė parim moral fetar e filozofik i kthyer
kokėposhtė. Nėse kjo ėshtė filozofia qė mbizotėron nė
kulturėn perėndimore atėherė kjo ėshtė dhe shkaku i atyre
qė ndodhėn.
Qysh nė Bibėl ėshtė thėnė “mos i bėj tjetrit atė qė nuk ke
dėshirė tė ta bėjė ai ty”. Filozofi gjerman Emanuel Kant e
formuloi parimin filozofik “Liria ime mbaron aty ku fillon
liria e tjetrit”. Ata qė kanė kurdisur provokimin
karikatural dhe ata qė habiten pse kjo ka shkaktuar reagim
tė fuqishėm, mbase jo nė pėrpjestim me sfidėn, tė keqen
duhet ta kėrkojnė nė filozofinė e tyre tė arbitraritetit qė
paska pėmbysur Kantin pėr tė fituar njė tė drejtė tė
pakufizuar pėr vete, njė liri tė pakufizuar pėr vete qė i
ēon detyrimisht nė pėrplasje. Nėse Luan Rama lirinė e
tjetrit e pėrfill kaq pak sa t’i njohė tė drejtėn tė
ekzistojė e tė veprojė vetėm atje ku mbaron liria e Luanit,
qė mund tė jetė dhe liri kapriēioze, atėherė kurrė nuk ka
pėr t’i kuptuar ata qė ushtrojnė lirinė e tyre. Ky kuptim i
lirisė ēon vetėn nė anarshi mendimi e veprimi.
Studentėve tė drejtėsisė kur u flitet si u caktua pėr herė
tė parė gjėrėsia e ujrave territoriale nga Hugo Groci u
thuhet se ai u nis nga njė parim i Mesjetės se “fuqia e
tokės mbaron atje ku mbaron fuqia e armės”. Groci mori njė
top, e vuri nė breg tė detit dhe bėri qitje. Gjylja
fluturoi 3 milje detare dhe ky ishte kufiri i caktuar
fillimisht i ujrave territoriale. Por sot fuqia e armės
mbėrrin nė Hėnė dhe ky parim nuk vlen mė sepse krijon
rrėmujė. Kėshtu mund tė thuhet edhe pėr kufirin e lirisė.
“Jo liria e tjetrit fillon ku mbaron liria ime, por liria
ime mbaron atje ku fillon liria e tjetrit”.
Ministri italian qė shkaktoi reagimin e libianėve, disa
prej tė cilėve mbetėn tė vrarė, provokimin e tij e bėri
disa ditė pasi bota ziente nga demonstratat. Ai duhej ta
dinte se po gabonte shumėfish kur doli nė ekran veshur me
bluzė ku ishin stampuar karikaturat. Ai lirinė e tij e ēoi
deri nė provokim trashani pėr lirinė e tė tjerėve. Ai
pėrmbysi filozofinė e Kantit dhe bėri njė gomarllėk qė mund
tė gėzojė tipa si Oriana Falaēi dhe ithtarėt e saj, midis
tė cilėve ka dhe shqiptarė, si Aurel Plasari qė kur
pėrktheu “Mllefi e krenaria” u shpreh me adhurim sa tha
“duhet puthur ajo dorė qė ka shkruar kėshtu”. Po tani janė
tė gėzuar falaēistėt pėr kėto qė ndodhin nė botė?
Nė Perėndim ka njerėz qė mendojė krejt ndryshe nga Falaēi,
nga Plasari apo nga Luan Rama. Esma Gjyl Hasan ėshtė njė
amerikane e lindur nė Ēikago nga prindėr pakistanezė.
Mėsimet e mesme i ka marrė nė njė kolegj katolik nė
Kolorado, pastaj ėshtė diplomuar pėr drejtėsi. Banon nė San
Francisko e shkruan pėr gazeta tė mėdha amerikane. Ka
mbrojtur doktoraturėn pėr Islamin nė SHBA. Ajo ka botur nė
vitin 2004 librin shumė tė thjeshtė pėr t’u lexuar e
kuptuar “Pse jam myslimane?”.
Ajo jep shumė arsye pse ėshtė myslimane, pėrveē origjinės.
Ndėr tė tjera ajo thotė se ėshtė myslimane pasi Islami e
ndihmon tė jetė amerikane e mirė dhe ėshtė amerikane e mirė
se kjo e ndihmon tė jetė edhe myslimane e mirė. Sipas saj
:”Nė fakt Kurani dhe thelbi i vlerave tė shoqėrisė
amerikane janė tejet tė ngjashėm”. Ajo u drejtohet tė
tjerėve me fjalė tė tilla bindėse: “Nėse ju mendoni se
myslimanėt janė armiqtė tuaj, dikur me siguri ata do tė
bėhen armiku juaj”. Sa kohė ka qė njerėzit mė tė shkolluar,
politikanėt mė tė dalluar nė Perėndim trumbetojnė se
myslimanėt janė armiku i Perėndimit, se Perėndimi ka nevojė
gjithmonė pėr njė armik dhe pas shembjes sė komunizmit
lindi problemi i zėvėndėsimit tė armikut, prandaj filloi
dhe fushata kundėr Islamit. Predikimin pėr pėrplasjen e
qytetėrimeve e ka bėrė politologjia perėndimore. Kėtė duhet
ta dijė edhe Luan Rama nė Paris. Libri i Hantingtonit
”Pėrplasja e qytetėrimeve nė Francė u ribotua pas 11
shtatorit 2001.
Esma Gjyl Hasani shkruan: “Si mund ta dini ju se unė nuk
jam armiku juaj? Si mund ta dini ju se unė nuk jam
terroriste? Unė mund t’ju the se nuk jam, por ju mund tė
mos mė besoni. Sikur bota tė mos kishte myslimanė, a do tė
ishim ne pa probleme? Unė nuk mendoj kėshtu, por ndoshta
unė nuk mund t’ju bind ju pėr kėtė. Ajo qė unė mund t’ju
them ju ėshtė se jam myslimane”. Dhe ajo shpjegon se nuk
ėshtė myslimane si ato qė i barazojnė me Bin Ladenin, apo
qė pėlqejnė vijėn e televizionit Al Xhazira.
Problemi a do tė ishte mė e mirė bota pa myslimanė merr
mprehtėsi mė tė madhe pėr ne shqiptarėt qė po na
bombardojnė vazhdimishit me propagandėn marroqe se
Shqipėria do tė jetė mė e mirė pa myslimanė. Intekeltualė
shqiptarė si Luan Rama qė jetojnė nė Paris duhet t’ua
shpjegojnė mė mirė shqiptarėve si ėshtė puna e kėsaj
islamofobisė nė Europė dhe se islamofobia qė importohet nė
Shqipėri nga Perėndimi ėshtė vėrtetė mall konsumi tė gjėrė
nė Francė, apo janė surrogato tė mykura qė nuk dihet nė
ēfarė magazinash gjysmė tė fshehura shkojnė dhe i marrin
islamofobėt kontrabandistė nga Shqipėria. A ėshtė nė
gjendje Luan Rama ta shpjegojė bindshėm nėse Franca do tė
ishte mė mirė pa myslimanėt e saj?! Tė presim, mbase na
thotė diēka bindėse!

19 shkurt 2006
Abdi Baleta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:19 pm

SA GUVERNATORATE TĖ HUAJA KA NĖ SHQIPĖRI?

Sabri Godo nuk duruaka dot mė guvernatorėt e OSBE

Ėshtė njė temė qė nė gazetėn tonė e kemi trajtuar shpesh
gjatė shumė vitesh. I rikthehemi kėsaj teme jo se ėshtė e
kėndshme pėr ta trajtuar, apo se ka ndonjė zhvillim tė ri,
por sepse ditėt e fundit krejt papritmas ka filluar tė
merret me tė edhe Sabri Godo, politikani qė u ka predikuar
me shumė zell vazhdimisht shqiptarėve tė pajtohen me
politikėn e zbathjes sė brekėve dhe tė bythėkthyerjes ndaj
politikave tė shteteve tė huaja e tė mekanizmave
ndėrkombėtare nė Shqipėri.
Mė 12 dhe 13 shkurt 2006 ekranet televizive dhe faqet e
gazetave njoftuan teleshikuesit e lexuesit se as Godo nuk
paska mė prapanicė pėr tė duruar gjithė mundimet qė
shkakton roli prej guvernatori qė ushtrojnė nėTiranė
pėrfaqėsuesit e OSBE-sė. “Godo rrufe OSBE-sė: Ėshtė e
padurueshme. Ata kanė marrė rolin e guvernatorit”,
njoiftonte “gazeta Shqiptare” mė 13 shkurt. Afėrsisht
kėshtu e pasqyronin edhe gazeta tė tjera shpėrthimin e
papritur tė Godos kundėr OSBE-sė. Nė shkrimin e gazetės
“Albania” tė datės 14 shkurt “Kujt i duhet OSBE-ja?” ky
shpėrthim qė po paraqitej si rrufe e lėshuar pėr herė tė
parė nė qiellin e politikės shqiptare nga “Zeusi” i
politikės dredharake, Sabri Godo, vendosej nė kontekstin e
pėrmasat normale me fjalinė: “Sabri Godo, kryetar nderi i
Asamblesė sė PR-sė ėshtė zėri mė i fundit qė ka kėrkuar
indirekt largimin nga Shqipėria tė kėsaj zyre, e cila qė
prej 6 nėntorit 2004 drejtohet nga ēeku Pavel Vaēek. Ardhja
e njė zėri nga partia qė ėshtė bėrė mė popullorja pas
rezultatit tė deformuar tė 3 korrikut 2005 do tė thotė
shumė”.
Qė britmat e Godos kundėr OSBE-sė duan tė thonė diēka ėshtė
e qartė. Sabri Godo nuk lėshon britma tė tilla pa qenė
dikush tjetėr qė i fryn nė vesh dhe e nxit tė duket
protagonist. Ramiz Alia qė e ka njohur Godon me dhėmbė e me
kica politikė ( se dhėmballė politike zor tė ketė pasur
ndonjėherė nė gojė) e ka karakterizuar atė para shumė
vjetėsh “mjeshtėr pėr rrėmbimin e flamurėve politikė”.
Gjatė gjithė kėtyre viteve kemi parė se ky karakterizim i
Ramiz Alisė ėshtė vėrtetuar shumė herė. Godo gjithnjė ka
rrėmbyer flamuj politikė edhe pse atij shpesh ata i kanė
mbetur si leckarka tė ndotura nė dorė. Por mjafton qė ata
tė quhen “flamuj politikė” dhe Godo i pėrdor me qejf pėr tė
fshirė djersėt e mundimit tė tij.
Edhe kėsaj here kėshtu ka ndodhur. Godo qė deri tani
qėndronte si lepuri nėn ngacmimet e breshkės sė OSBE-sė nė
ferrėn e politikės shqiptare, papritmas curr veshėt dhe del
e lėshon britmat kundėr OSBE-sė. Kush atėherė e ka marrė
zėt punėn e OSBE-sė nė Shqipėri?! Partia Republikane, ku
Godo ėshtė kryetar nderi, ka dalė mė e fituara kohėt e
fundit nga “ndihma e ēmuar” qė ka dhėnė OSBE-ja dhe
mekanizmi i saj ODIHR pėr pėrpunimin e zbatimin e “skemės
sė Dushkut tė madh” gjatė zgjedhjeve tė 3 korrikut 2005 nė
Shqipėri. Partia Republikane vuri njė numėr tė madh
mullarėsh dushku parlamentar pėr dhitė e PD-sė, nė njė kohė
qė shqiptarėt e dinė se me forcat e votat e veta kurrė PR
nuk ka mundur tė ēojė nė parlament asnjė deputet, as
kryetarėt e saj Sabri Godo e Fatmir Mediu.
Mos nuk janė urdhėrdhėnės apo suflerė shqiptarė ata qė kanė
kandisur Godon tė bėrtasė kundėr OSBE-sė, por janė
mekanizma tė huaja? Nga praktika shumėvjeēare e politikės
shqiptare dihet se krerėt e PR-sė e kanė huq tė vjetėr tė
shkojnė nė sallonet e ambasadave nė Tiranė dhe kur dėgjojnė
ndonjė pėshpėritje, ose u thuhet ndonjė mendim nxitojnė pa
e menduar dy herė ta tellallisin si shpikje tė tyre
politike.
Sidoqoftė nuk na vjen aspak keq pėr OSBE-nė kundėr tė cilės
tani vėrsulet edhe Godo, pas kritikave tė shumta qė i janė
bėrė gjatė viteve, pėr shkak se e bėri lėmsh demokracinė
zgjedhore nė Shqipėri dhe e pėrdhosi keq politikėn
shqiptare. Britmat e Godos nuk na shkaktojnė kurrfarė
keqardhje pėr OSBE , as na duken risi nė sjelljet politike
dallkauke nė Shqipėri pas britmave tė mėparshme tė
ish-kryeministrit Fatos Nanos, tė deputetit Neritan Ceka.
Prandaj duket dhe pėrfaqėsuesit e OSBE–sė e pėrbuzėn
deklaratėn e Godos duke e quajtur njė mendim personal qė
nuk meritoka komentin e tyre.
Megjithatė njėfarė komenti shqiptar duhet bėrė pėr kėtė
shpėrthim tė vonuar tė Sabriut. Komenti ynė kryesor synon
tė nxjerrė nė pah se nė Shqipėri guvernatorat tė huaj nuk
ka krijuar vetėm Zyra e OSBE-sė, e cila nė shtator tė vitit
1998, kur e drejtonte njė hollandez ndėrhyri aq shumė nė
politikėn shqiptare sa qė pushtetin qė revoltat popullore
ia hoqėn Nanos e PS dhe ia lanė peshqesh nė dorė Berishės e
PD, brenda dy orėsh ua mori kėtyre tė fundit dhe ua riktheu
uzurpatorėve tė vitit 1997, PS e Nanos. Nuk u sollėn mė
mirė edhe drejtuesit e mėpasmė tė kėsaj zyre, njėri
gjerman, tjetri finlandez qė e bėnė Shqipėrinė fushė golfi
politik pėr zbavitjet e tyre e pėr kėnaqėsi tė tjera.
Mbahet mend dhe njė Xhovani Porta qė la nam me punėra tė
errta deri sa e pėrcollėn jashtė Shqipėrisė. Drejtuesi i
tanishėm ēek na u duk si mė ndryshe, por edhe puna e tij
shkoi pėr dhajmė qeni me pėrdhosjen qė i ėshtė bėrė ligjit
e procesit zgjedhor pėr zgjedhjet parlamentare tė vitit
1995.
Krijohet pėrshtypja se gjithė specialistėt e OSBE kanė
pasur pėr qėllim t’u mėsojnė shqiptarėve vetėm shkencėn e
manipulimit tė zgjedhjeve, tė minimit tė bazave tė
demokracisė zgjedhore. Vjen e shkon njėfarė Vullēanov qė
duket se nė Shqipėri sjelll vetėm leksione tė reja pėr
manipulimet zgjedhore. Ndoshta tani qė paska marrė erė
shumė pisllėku i grumbulluar pėr 15 vjet edhe vetė OSBE
kėrkon tė lajė duart me Shqipėrinė si Pons Pilati me
vrasjen e Krishtit dhe nderin pėr tė lėshuar klithmat e
para ia kanė lėnė Sabri Godos.
Sikur ky Godo tė ishte vėrtetė i shqetėsuar qė Shqipėria
ėshtė kthyer nė guvernatorat (domethėnė nė protektorat edhe
mė tė nėpėrkėmbur) ndėrkombėtar nuk do ta linte punėn deri
tek OSBE-ja. Pikėsėpari Shqipėria ėshtė bėrė njė
guvernatorat janullatist politiko-fetar i ortodoksisė greke
me guvernator Janullatosin. Po Godo e ka mik tė madh dhe e
adhuron Janullatosin pėr cilėstė e tij “intelektuale”.
Shėqipėria ėshtė guvernatorat i ambasadave tė huaja qė sa
herė shohin se politika shqiptare bėn tė pakėnaqur ndonjė
mik tė tyre, nuk respekton ndonjė kontratė tė dyshimtė
dalin nė ekranin televiziv e batėrdisin me kritika qeverinė
shqiptare. Shqipėria ėshtė guvernatorat i nėpunėsve tė huaj
qė i caktojnė qeverisė shqiptare si duhet tė heqė e tė mos
heqė nėpunėsit e saj. Shqipėria ėshtė guvernatorat i
federatave sportive ndėrkombėtare qė e trajtojnė sportin nė
Shqipėri si veprimtari tė tyre private ku mund tė lulėzojnė
edhe mafia dhe qeveria shqiptare vetėm duhet tė bėjė sehir.
Shqipėria ėshtė guvernatorat shėrbimesh tė huaja
agjenturore qė veprojnė edhe nė “mėnyrė legale” pėr tė
krijuar nė Shqipėri bėrthama e lėvizje revolucionare me tė
cilat t’i bėjnė trysni ēdo qeverie, ose tė rrėzojnė
pushtetin kur u shkrepet. Shqipėria nuk mbush dot me dhera
njė gropė dhe nuk vendos dot vetė pėr ca mure tė shėmtuar
betoni nė kryqzim rrugėsh pa pyetur guvernatorė urbanistike
nga mekanizma europiane.
Nuk ėshtė lehtė tė dish sa guvernatorate tė huaj janė
krijuar nė Shqipėri. Prandaj Sabri Godo edhe pse foli me
zemėrim kundėr OSBE nuk na tha ndonjė gjė tė re pėr t’u
zemėruar dhe pėr t’u merakosur shumė.

19 shkurt 2006
Abdi Baleta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:19 pm

“VRASĖSIN ME PAGESĖ NĖ PUBLICISTIKĖ” E RIHEDHIN NĖ VEPRIM

Kastriot Myftaraj nuk ėshtė polemist, por shpifograf

Pra Kastriot m… nuk ka polemizuar me askend e pėr asgjė siē
mundohet ta paraqesė gazeta “Standard” qė tė fshehė faktin
se shpifjet, denigrimet, trillimet, falsifikimet, fyerjet
qė janė botuar me emrin e Kastriot m.. qenkan vetėm tė
kėtij dhe jo tė atyre qė i kanė bėrė nė tė vėrtetė.
“Standard” pėrpiqet tė zbukurojė Kastriot m.., qė tė hiqet
vėmendja nga ata qė kanė pėrdorur kėtė tip si vrasės me
pagesė nė publicistikė.
Vladimir Karaj kur fton lexuesin t’i kushtojė vėmendje
portretit tė kėtij tipi “ qė polemizon me tė gjithė” duhej
tė thoshte se me cilin ka polemizuar. Nuk janė polemika
shpifjet e sulmet e ndyra qė ai ka nėnshkruar me radhė
kundėr disa njerėzve tė politikės e tė publicistikės.
Kastriot m… deri nė vitin 2000 ishte nė anonimat tė plotė.
Pėrveē librarisė franēeskane nė Shkodėr askush nuk ishte
marrė me paloromanin e botuar nė emėr tė tij “Njė shenjtore
pėr rekonkistėn shqiptare”. Ishte harruar edhe njė shkrim
nė “Albania” i botuar nė vitin 1997 mbi zhvillimet nė Korēė
ku ishte atėherė Kastrioti. Ky shkrim madje ėshtė quajtur
si njė lloj denoncimi policesk i personave tė caktuar qė
edhe e kanė kėrcėnuar dhe nga kjo ai u detyrua tė braktiste
me ngut Korēėn, tė vinte nė Tiranė, tė shkonte pėr atė
specializimin nė Romė. Para Ēanit nė “Zonė e lirė”,
Kastrioti u trondit shumė kur ashtu shkarazi dikush
pėrmendi se c’lidhje ka me “grupet e 5 dyqaneve” nė Korēė.

Kundėr kujt ėshtė pėrdorur Myftaraj si “vrasės me pagesė nė
publicistikė”

Nė vitin 2000 ustallarėt qė e kishin marrė nė shėrbim e
ēuan si spiun birucash nė “Rimėkėmbja” dhe nė saje tė
moskokėēarjes sonė pėr tė mėsuar kush ishte dhe pėr tė
verifikuar fjalėt e tij se ishte nga fshatrat e Elbasanit,
se punonte nė njė fondacion pa emėr ai mundi disa muaj tė
botonte shkrime dhe i doli pak emri edhe nė “Bota Sot”, ne
ia dhamė kėtė mundėsi pėr pak kohė. Po kur ustallarėt panė
se nuk po i shkonte si donin ata misioni pėr tė futur nė
“Rimėkėmbja” frymėn “o sa mirė me qenė tropojan” e
tėrhoqėn, e hodhėn nė provokime pėr tė futur pyka midis
“Rimėkėmbjes” e “Bota Sot” dhe pasi dėshtuan edhe kėtu e
lanė pėrsėri nė qetėsi deri nė fund tė vitit 2001 kur u
shfaq palolibri “Nacional-islamizmi shqiptar, Baleta e
Feraj”.
Vladimir Karaj duhet tė mėsojė se si “vrasės me pagesė nė
publicistikė” Kastriot m… ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė
kundėr Abdi Baletės, Hysamedin Ferajt, “Rimėkėmbjes”.Ishte
koha kur PD zemėrohej nė kulm me ne pėr kritikat e forta qė
i bėnim politikės sė saj nė rrafshin e ēėshtjes kombėtare e
nacionalizmit, kur Berisha kishte nevojė tė provonte para
opinionit shqiptar dhe disa qendrave politike tė huaja se
tėrė punėn gjatė kohės qė kishte qenė nė pushtet ia kishte
ngatėrruar nacionalizmi e ekstremizmi i Baletės, Ferajt dhe
“Rimėkėmbjes. Kėta gjoja e kishin armiqėsuar me Greqinė, e
kishin shtyrė madje nė krahėt e vendeve myslimane, e kishin
futur edhe nė telashe me minoritetin grek, me demokratėt e
zonave jugore tė Shqipėrisė. Ama atė terminologjinė
ngacamane “areal vllaho-labo-ortodoks” nė “Rimėkėmbja” e
kishte sjellė Kastriot m…, i cili mė pas iu pėrkushtua me
zell shpifologjisė pėdėiste.
Gjatė emisionit tė Ēanit Kastriot m… e shpalosi pezmatimin
e tij qė ende Berisha nuk po arrin tė pėrmirėsojė pozitėn
duke zhdukur imazhin e politikanit qė lidhi Shqipėrinė me
islamikėt. Ndėrsa nė bisedėn e kafenesė me Vladimir Karajn
paska shprehur dėshpėrimin qė nuk po kuptohet “ideja e
madhe e Kastriotit” se toskėt e gegėt shqiptarė janė pėr
njėri tjetrin si serbėt e kroatėt, dy kombe tė ndryshme.
Myftaraj vetėm pėr njė gjė e qorton Berishėn, qė nė
vitin1997 nuk e zgjidhi “konfliktin historik 2500-vjeēar
brendashqiptar” duke rrėzuar urėn e Rogozhinės pėr tė ndarė
pėrfundimisht toskėt e gegėt, duke i lėnė toskėt tė bėnin
si tė donin me grekėt. Por edhe pėr kėtė “mangėsi” tė
Berishės ai akuzon kėshillat e Abdi Baletės.
Nė vitin 2002 Kastrioti nuk gjeti kishė ku tė falej nė
gazetat shqiptare qė nuk donin tė komprometoheshin nga
firma e tij. Nė vitin 2003 doli dhe njė herė nė skenė duke
ribotuar nė njė formė ideore dhe gjuhėsore mė tė pėrēudnuar
palolibrin e tij me titull tė ndryshuar “Kalvari i
gjysėhanės”. Viti 2003 ishte vit kur islamofobia nė
Shqipėri shtriu veprimin e saj nga propaganda nė
veprimtaritė zyrtare shtetrore, kur u organizua edhe ajo
konferenca famėkeqe pėr tolerancėn ndėrfetare nėn drejtimin
e Kadaresė, Pirro Mishės dhe nėn autoritetin e Presidentit
Moisiu. Prandaj duhej ribotuar palolibri i Myftarajt.
Kurse viti 2004 nisi me njė “rehabilitim gazetaresk” tė
Myftarajt dhe me njė shpėrthim tė ri tė aksioneve tė tij si
vrasės me pagesė nė publicistikė. Gazeta “Sot” u bė koburja
me tė cilėn nxirrte tym Kastrioti. Nė shėnjestėr u vunė
politikanė e pushtetarė si Fatos Nano, Alfred Moisiu,
Pandeli Majko. Fyerje, shpifje pa kandar kundėr tyre. Majko
e Moisiu mund tė ishin vėnė nė shėnjestėr nga ata qė
zotėronin gazetėn “Sot” pėr grindje tė vjetra midis klanesh
ushtarake nė Shqipėri. Kurse Nano vihej nė shėnjestėr nga
rivalėt politikė pėdėistė berishistė nė kuadėr tė
pėrgatitjes sė fushatės zgjedhore tė vitit 2005.
Vulgaritetit tė shpifjeve tė nėnshkruara nga Myftaraj nuk i
shpėtoi as Teodor Laēo, pėr tė cilin pėrgatitej terreni i
pėrjashtimit nga rrethi ortakėve tė ngushtė partiakė tė
Berishės. Po me nėnshkrimin e Kastriot m… u bė fushata e
trysnisė dhe e shantazhit kundėr pseudonimsave-sigurimsa
qė ishin tė angazhuar nė politikė nga tė dy krahėt qė kėta
tė rrinė sa mė urtė e tė mos u krijonin andrralla shefave
tė mėdhenj.
Nė gjysmėn e dytė tė vitit 2004 vrasėsin me pagesė Kastriot
m… e vunė nė dispozicion tė gazetės “Tema” e tė Mero Bazes.
Nėpėrmjet nėnshkrimit tė tij u hodhėn nė faqet e kėsaj
gazete shumė shkrime qė pėrēonin politikėn e Greqisė e tė
Serbisė, qė synonin ta paraqisnin figurėn politike tė
Berishės sipas orekseve politike serbo-greke. Gjatė katėr
muajve tė fundit tė vitit 2004 u sulmuan me tėrbim Oborri
Mbretėror dhe Leka Zogu qė kishin marrė nismėn e krijimit
tė Lėvizjes pėr Zhvillim Kombėtar dhe PD e Berisha
trembeshin se mund t’u shkėpuste ndonjė copė tė mirė tė
elektoratit nė zgjedhjet e ardhėshme. Shkrimet qė dilnin me
emrin e Kastriotit ishin tejet tė fėlliqura, provokuese
shpifėse. Po kėshtu njė fushatė e tillė u bė kundėr Abdi
Baletės. Pėr kėtė kam botuar njė seri artikujsh nė
“Rimėkėmbja” pėr tė demaskuar fytyrėn e vrasėsve me pagesė
nė publicistikė, Kastriot Myftaraj e Mero Baze, si
propagandues tė politikės sė Serbisė e tė Drashkoviēit, si
imitues tė propagandistėve serbė e tė frymės ēetnike, si
papagallė tė tezave politike greke pėr tė fajsuar
Shqipėrinė e shqiptarėt.
Kurse nė vitin 2005 Kastriot Myftarajn e pėrdorėn mė sė
shumti pėr tė botuar njė libėr qė e kishte premtuar Nikollė
Lesi kundėr Nanos, por pastaj pėr frikė e dinakėri ia lanė
Kastriotit ta adoptonte kėtė shkrim. Mė pas Kastrioti u
pėrdor si vrasės me pagesė nė publicistikė edhe kundėr
Ismail Kadaresė, duke nėnshkruar nė “Sot” artikuj fyes e
trillues, ose shkrime analitike mbi veprat e hershme tė
Kadaresė qė dukeshin fare mirė se ishin punime tė
pėrgatitura nga studiues tė mirėfilltė dhe tė stėrvitur tė
veprės letrare tė Kadaresė. E gjithė kjo fushatė e egėr
dhe e ēekuilibuar antikadareane u bė nė prag dhe menjėherė
pasi Kadareja mori njė ēmim pėr letėrsinė nė Londėr.
Mosreagimi i ithtarėve mė zhurmues tė Kadaresė ndaj kėsaj
fushate ishte shenjė se kėta ithtarė e dinin se prapa saj
qėndronin njerėz me tė cilėt nuk u leverdiste tė prishnin
qejf. Kėshtu u mbeti disa admiruesve tė veprės letrare tė
Kadaresė qė nuk pėrfitojnė ndonjė gjė nga simpatitė e tyre
pėr shkrimtarin tė dilnin nė mbėshtetje tė tij. Mė me
sinqeritet e dinjitet reagoi zonja Nadire Buzo qė edhe i
sfidoi kadareanėt zhurmues nė raste tė tjera e fodullė nė
lėvdata, duke u bėrė thirrjen tė mos heshtnin. Por pėrsėri
kėta qėndruan nė heshtjen e tyre utilitare. Pėrplasjet e
mėvonshme midis Kadaresė e Besnik Mustafajt, si midis dy
shemrave pėr pėrkėdhelitė franceze, ishin prova se vrasėsi
me pagesė nė publicistikė kishte sulmuar Kadarenė pėr hir
tė Besnik Mustafajt. Edhe njė herė u vėrtetua se Kastriot
Myftaraj mbetet gjithnjė nė shėrbim tė tė njėjtėve shtabe
politike e fetare si nė fillim, nė vitet 2000-2001. Kėtė
bindje e pėrforcoi edhe sulmi i tij nė gazetėn “Metropol”
nė maj tė vitit 2005 kundėr antisemitizmit tė Abdi Baletės
dhe Hysamedin Ferajt. Kėtė po e provon edhe aksioni i tij i
parė pėr vitin 2006 kundėr antisemitizmit tė Ramės e tė
Erion Velisė, pėr t’i shėrbyer tė njėjtės propagande
pėdėiste.
“Standard” e paraqet mercenarin e greqizmės si roje tė
shqiptarizmės, krejt ndyshe nga sa ishte nė kohėn kur bėja
polemikėn me “Temėn”, nga sa ka qenė mė parė e nga ēfarė do
tė jetė edhe tani e tutje.

Myftaraj di tė flasė vetėm nė dialektin korēar

Nė shkrimin e Karajt janė dhe disa fjali nėn
titullin”Anglo-shqipja e ēuditėshme”. Karaj ka shkuar tė
takojė Myftarajn nė kafene “Opera” me idenė se do tė
bisedojė me dikend me tė cilin mbase i duhej pėrkthyes,
meqenėse nė shkrimet e Myftarajt ka gjetur njė ēervish
gjuhėsor termash tė pėrziera gegnisht e anglisht. Ėshtė e
vertetė se disa shkrime tė Myftarajt ngjajnė me njė ēervish
tė tillė. Madje ia kishim vėnė nė dukje kur sillte shkrime
nė “Rimėkėmbja” qė tė mos pėrdorte shumė e pa vend, ose
gabim fjalė tė huaja nė tekstet tė shkruara nė shqipen
letrare. Pasi iku nga “Rimėkėmbja” i hipi nė kokė tė
botonte disa shkrime ēervish gegnisht-anglisht (mė shumė
dreqnisht) pėr tė mbėshtetur akuzėn se nuk e lejonim ne tė
botonte shkrime nė gegnisht e prandaj tosku i tropojanizuar
nuk do tė bashkėpunonte mė me gazetėn “Rimėkėmbja”. Nuk
zgjati shumė dhe Myftaraj e braktisi kėtė gjuhė ēervishi qė
ishte betuar publikisht se nuk do ta braktiste kurrė dhe
shkrimet e tij sėrish u botuan ashtu si mė parė nė shqipe
letrare, por nganjėherė tė mbingarkuara me barbarizma nga
gjuhė tė huaja perėndimore, ndonėse ai nuk njeh mirė
ndonjėrėn prej tyre.
Kėshtu qė Vladimiri nuk ka bėrė ndonjė zbulim dhe nuk ka
pėrse shpreh gjithė atė kėnaqėsi se Myftaraj “ēuditėrisht
flet njė gjuhė letrare tė rrjedhėshme”. Ai ėshtė njeri i
lindur dhe i rritur nė Shqipėri, mes njerėzve qė flasin
shqip dhe jo i vetmuar si ndonjė ushtar japonez i mbetur nė
xhunglat er Azisė Jug-lindore, ose nė ishujt pa banorė tė
Oqeanit Paqsor qysh nga mbarimi i LDB . Myftaraj kėshtu
fliste edhe kur mallkonte “gjuhėn toske tė bastarduar nga
grekėt” dhe kėrkonte tė flitej e shkruhej vetem nė njė
gegėrishte arkaike kishtare. Megjjithatė Myftaraj edhe pse
jeton prej vitesh nė Tiranė nuk ka mėsuar tė flasė
rrjedhshėn gjuhėn letrare shqipe si i ėshtė dukur Vladimir
Karajt, ose si ia ka qejfi Vladimirit ta paraqesė para
opinionit. Gjatė bisedės nė “ Zonė e lirė” mė 10 shkurt
2006 nė TV “Klan” Myftaraj pėrsėri fliste me dialektalizmin
e tij tė theksuar korēar siē e kemi njohur para 6 vitesh
dhe aspak mė rrjedhshėm.
Kot ėshtė pėrpjekur “Standard” tė fusė nė standarde normale
tė publicistikės njė “vrasės me pagesė nė publicistikė”.
Por edhe mė kot e kanė ata qė po e pėrdorin Kastriot
Myftarajn tė kryejė misione tė tillė tė fėlliqur kundėr
kundėrshtarėve politikė, si nė shkrimin pėr antisemitizmin
e Edi Ramės e tė Erion Veliajt .

12 shkurt 2006
Abdi Baleta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:19 pm

Antimuslimani.

Po pija nji kafe me nji mik timin e bisedė mbas bisede ra
fjala tek karikaturat pėr profetin Muhamed a.s.
E drejta e shprehjes apo respektimi i tė drejtave tė tė
tjerėve?
Cila ka ma randėsi? Pyeti miku im. Nė tė drejtėn e fjalės e
tė shprehjes nė perendim, hyn edhe e drejta e botimit tė
revistave pornografike, vazhdoi ai , por nuk besoj se
perendimorėt do tė mirprisnin nė kėto botime tė zinte vend
imazhi lakuriq i p.sh Nėnė Terezės apo i shėn Marisė. Unė
personalisht do tė isha krejt kundėr kėsaj ultėsije. Un do
i ndryja nė burg keso gazetarėsh langaraqė qė nė kėtė rast
do tė fyenin shum rėndė besimtarėt katolikė vazhdoi i
irituar miku im.
Mori edhe njė kafe tjetėr mbasi tė parėn e kapėrdiu me dy
hurfa. Hajt… kėta perendimorėt se u paska perendu truni, e
nė fund tė fundit nuk dashkan tė pyeskan pėr ndjenjat e
muslimanėve, po kėta anal-istat tonė nė Shqipėri cfar kan
qė jan cuar nė bisht kundėr muslimanizmit?
Ishte shum i nxehur dhe po e ngrinte zėrin miku im sa
njerėzit pėrreth filluan tė kthejnė kokėn.
Lėre i thashė se bisedojmė nji her tjetėr. Tė pijme kafetė
e le tė ikim. A e din se cfarė shkruante Lesi te “Koha
Jonė” kundėr muslimanėve? Po tek “Shekulli” a e din se
ēfarė…? Po tek…
E mi numėroi njė mori gazetash e anal-istash qė kan kohė
qė vec se fyejnė Islamin e besimtarėt muslimanė. Ishte shum
i revoltuar por kishte tė drejtė.
E pėrcolla deri tek stacioni i trenit aty afėr, e kundėr
dėshires sė tij u ndamė. Them kundėr dėshires sė tij, pasi
e pashė qė kishte nevojė tė fliste, tė shfrynte. Dhe kishte
tė drejtė.
Kur i dhashė dorėn mė tha se do tė mė shkruante njė e-mail
pėr te plotsue ēka la pa thanė. Tė nesmen kur hapa
kompiuterin, pashė se me tė vėrtetė mė kish shkruar.
Mė kishte shkruar tekstualisht kėshtu:

I dashtun mik!
Meqė nuk mė le tė vazhdoja bisedėn po tė shkruaj diēka qė
un mendoj rreth antimuslimanėve nė vendin tonė.
Shih si e mendoj un nji antimusliman:
Antimusliman mund tė jetė vetėm nji ateist i ndyrė.
Antimuslimani asht edhe antikristian, antibudist,
antiēifut, antihinduist e gjithēka tjetėr. Antimuslimani
mund tė ketė qenė dje spiju i sigurimit. Mund tė jetė sot
asfalist, udėbėist, kėgėbėist etj.
Antimuslimani asht qenie e pėrēudnuar, me turi prej derri,
tru prej gomari e zemer qeni. Ai mund tė jetė i biri i
ndonjė putaneje brigadjere nė kooperativė. Mund tė jetė i
biri i ndonjė spijuni lagje a fshati, servil i operativit
tė zonės. Mund tė jetė janullatist. Mundet me qenė omonist
a pėbėdėnjėist. Mund tė jetė minoritar grek a vllah. Mund
tė kapardiset nepėr studio televizive duke pirė duhan me
llullė thua se asht anglez e jo veē skraparli me mbiemėr tė
ndyrė. Antimuslimani mund tė ketė pėr mbiemėr emrin e
ndonjė kryeqyteti, psh atij tė Maqedonise. Mund tė jetė
piktor, ish i burgosur, i rrahur nė rrugė por prap
antimusliman. Antimuslimani mund tė quhet ēfardo, psh mund
tė quhet Kiēo, Frrok, Nikollė, Preē, Broz, Moisi, Fatos por
edhe Ismail, Skėnder, Sadik a diēka tjetėr.
Mund tė ketė e tė mos ketė fis e farė. Mund tė jetė kopil.
Mund tė ketė vetėm motra e vėllazėn prej nane, etj-etj.
Antimuslimani mund tė jetė homoseksual apo i tėrhequr nga
incesti. Mund tė jetė marksist, komunist, nihilist-
masturbist, paneuropianist, ballkanist etj.
Antimuslimani asht askushi. Zero. Shkarpė. Ballgam-gėlbazė.
Ai asht pleh, horr,derr…

Tė fala T .H.


Mė erdh keq me tė vėrtetė pėr te. Ma shum u mėrzita kur
mendova se kėshtu mund tė ndjehen shum muslimanė tė
devotshėm nė Shqipėri, burra e gra, djem e vajza tė
ndershėm, shqiptarė tė vlerė. Askush, mendova nuk duhet
lejuar tė fyej e nėpėrkambė besimtarėt muslimanė.
Ata(muslimanėt) kah ana tjetėr duhet tė mėsojnė me i dalė
zot vedit. Ata nuk duhet me harrue se i pėrkasin njė feje
tė ndritshme, tė zbritur nė tokė nga vet Allahu i
madhnueshėm pėrmes tė zgjedurit tė Tij profetit Muhamed
a.s. paqa e Zotit mbi te.

Adnan Ramadani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:20 pm

Nje kujtese per kujdes
Grupit negociator.


Si ēdo shqiptar, edhe unė i pres me padurim dhe ankth
bisedimet e Vjenės pėr statusin e Kosovės. Mė duket se
zemra po mė del nga vendi. Me kėtė rast edhe unė nuk mund
tė rri pa i thėnė Grupit negociator nėpėrmjet “Rimėkėmbjes”
nja dy fjalė urimi: Punė tė mbarė dhe suksese, suksese,
suksese dhe njė “porosi” tė vonuar. Pėr tė qenė i ndershėm,
porosinė nuk e kam tamam nga vetja ime; e kam nga historia.
Nga Historia e ngritjes sė Shqipėrisė Nanė vendosa tė
pėrcjell njė pėrvojė duke riprodhuar pa asnjė koment njė
copėz nga “Kujtimet” e politikanit dhe diplomatit shqiptar
Mehdi Frashėri.
“Me Blinishtin bashkė, u nisėm nga Gjenova e Italisė pėr nė
Gjenevė tė Zvicrės. Nė stacion doli na priti major Abrami,
qė ishte ingliz dhe sekretar i seksionit politik tė Lidhjes
sė Kombeve. Na mbajti pėr drekė nė restorantin afėr
stacionit dhe pastaj u ndamė. Major Abrami ishte porositur
prej inglizėve qė tė pėrkrahte ēėshtjet tona nė Lidhjen e
Kombeve.
Atėherė direktor i minoriteteve ishte zoti Kolban, njė
suedez nga nėnshtetėsia, njeri shumė i ėmbėl dhe i drejtė,
siē janė popujt skandinavė. Sekretari i pėrgjithshėm i
Lidhjes ishte zoti Enric Drumont, me nėnshtetėsi inglize.
Blinishti ishte sekretar i pėrgjithshėm pranė Lidhjes sė
Kombeve nė Gjenevė dhe banonte nė “Hotel de Russie”,
prandaj edhe unė rashė nė kėtė hotel, ku kishte ndenjur
edhe dėrgata e parė shqiptare e kryesuar prej Imzot Fan
Nolit. Tė nesėrmen vajta e u poqa me zotin Enric Drumont,
me Kolbanin e me major Abramin.
Tė pasnesėrmen ishim tė thirrur nė kėshill, qė krysohej
prej ministrit tė Jashtėm tė Britanjės sė Madhe, zoti E. J.
Belfour, njė plak tepėr simpatik dhe i ditur, dashamir pėr
shqiptarėt, saqė kuptohej edhe nga fjalėt, edhe nga gjestet
e tij.
Unė pėr herėn e parė paraqitesha nė Lidhjen e Kombeve
pėrpara diplomatėve mė tė mėdhenj tė botės.
Qeveria shqiptare, simbas vendimit tė Kėshillit tė Kombeve,
kishte adaptuar njė ligj rreth organizimit tė komuniteteve
fetare. Kėtė ligj e kisha hartuar vetė, kur isha ministėr i
Brendshėm, dhe i ishte paraqitur pėr dijeni Lidhjes sė
Kombeve.
Pasi u dhashė shpjegimet e duhura, dola jashtė. Komisioni i
Lidhjes sė Kombeve qė kishte ardhur nė Shqipėri, kishte
paraqitur raportin e vet pėr sa u pėrkiste minoriteteve.
Profesor Sederholmi, me qėllim qė tė emėrohej nga ana e
Lidhjes si inspektor pėr aplikimin e dispozitave qė u
pėrkisnin minoriteteve, kishte marrė edhe pėlqimin e Xhafer
Ypit (kryeministėr i Shqipėrisė-BXh) pėr kėtė inspektim tė
Lidhjes sė Kombeve, por, meqenėse njė gjė e tillė do tė
ēelte shumė plagė nė Shqipėri, unė u fjalosa me Enric
Drumont-in, me zotin Kolban dhe me major Abramin, duke u
thėnė se njė inspektim permanent nuk ishte i pajtueshėm me
parimet e sovranitetit tė njė shteti dhe sidomos nuk kishte
asnjė precedent pėr shtetet e tjera qė kanė minoritete
shumė mė tė rėndėsishme, prandaj njė gjė tė kėtillė nuk
mund ta pranonim (bold-BXh); sa pėr pėlqimin e
kryeministrit tonė, kjo do tė ketė rrjedhur nga njė
mosmarrėveshje. Profesor Sederholmi kishte rėnė nė “Hotel
de Bergues” dhe ishte i sėmurė. Vajta e poqa nė shtrat dhe
i bėra fjalė se pėlqimi i kryeministrit rridhte nga
mosmarrėveshja, dhe qeveria, ashtu dhe parlamenti shqiptar,
nuk mund tė pranonte njė gjė tė kėtillė. Kurse nė realitet
qeveria e atėhershme, pėr mungesė eksperience, e kishte
pranuar njė gjė tė kėtillė.
Mbi kėto veprime e demarshe, nė vendimin e Kėshillit
kontrollimi permanent u la jashtė, megjithėqė grekėt kishin
bėrė ē’ishte e mundur pėr ta futur kėtė kontroll nė
Shqipėri. (Mehdi Frashėri, “Kujtime (Vitet 1913 - 1933”
OMSCA-1, 2005, f. 140 - 142).
Mu fiksua gjithė shqetėsim ky pasazh qysh se pat filluar
zhurma e madhe pėr afrimin e ditės sė bisedimeve pėr
zgjidhjen e statusit tė Kosovės, por sidomos kur lexova
shkrimin e zotėri Mexhid Yvejsit nga Gjakova “Kosova hyri
nė vitin e ri me iluzione tė vjetra” botuar nė “Rimėkėmbja”
tė datės 24 janar 2006. “...Bisedimet nuk janė pėr statusin
e Kosovės, por pėr statusin e serbėve brenda nė Kosovė”,
shkruan ai duke iu referuar njė burimi diplomatik qė mė
pėrshkoi si njė thikė e ftohtė. Nuk besoj tė ketė pėrshkuar
ndonjė vend tjetėr mė shumė se sa Shqipėrinė ajo “thika e
ftohtė e diplomacisė”. I pėrcjellim shqetėsimin Grupit
negociator kosovar qė tė pėrpiqen sa tė munden, tė mos
lejojnė t’i ngulet Pavarėsisė ndonjė gozhdė e madhe e
ndryshkur nė faqe tė murit nė emėr tė mbrojtjes sė tė
drejtave tė njeriut sa qė, pėr ta shkulur mė pas, ajo mund
tė tėrheqė pas vetes gjithė faqen e murit e tė rrezikojė tė
shėmbė krejt ndėrtesėn e Pavarėsisė duke i zėnė brenda
shqiptarėt. Inshallah diplomacia nuk do t’i vėnė mbi kurriz
tė Pavarėsisė ndonjė arkė me xhama pėr t’i bėrė shqiptarėt
tė flasin me vete.

Shkodėr, 14 shkurt 2006 Bajram XHAFA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 8:21 pm

Liri e shprehjes apo diktature e ”lirisė sė shprehjes”

As vetė karikaturisti nuk e imagjinonte, ndėrkohė qė lapsi
i tij rrėshqiste nė letrėn e bardhė, se kjo vepėr jashtė
naivitetit qė ai po realizonte, do ta ngrinte nė njė
shkallė apo nivel mė tė lartė, dashurinė e muslimaneve pėr
profetin e tyre si dhe kureshtjen e mijėrave tė tjerėve pėr
tė ditur rreth kėtij njeriu tė madh. Pak kush mė parė e
njihte gazetėn “Jylland Posten” e cila po ashtu nuk e
kishte imagjinuar se sa njė bum i tillė gazetaresk do tė
kthehej nė njė torturė tė vėrtetė mediatike. Ėshtė i
ēudistshėm fakti se si pėrzgjidhet blasfemia pėr tė matur
shkallėn e lirisė sė shprehjes nė disa vende tė caktuara.
Blasfemia ėshtė blasfemi dhe liria e shprehjes ėshtė liri e
shprehjes. Kėta janė gjėra tė ndara. Pėrqeshja, tallja,
poshtėrimi nuk janė kritere pėr tė vlerėsuar arritjet e
lirisė sė tė shprehurit, pėrkundrazi nė mos pėr tė
vėrtetuar degradimin e saj. Liria e shprehjes ėshtė ajo
kategori e tė drejtės cila futet nė liritė relative. Liria
e mendimit ėshtė ajo kategori e tė drejtės qė futet ne
liritė absolute si liri personale e ēdo individi pėr t’iu
qasur botės qė e rrethon. Ndėrsa, liria e shprehjes nuk
mundet asesi tė jetė absolute sepse kushtėzohet nga faktorė
morale e shoqėrore dhe e bėn atė relative nė sajė tė
kushteve dhe konjukturave tė realitetit. Kėshtu ēdonjėri
nga ne ka mendime tė ndryshme pėr persona tė ndryshėm, por,
tė shprehurit ndaj tyre varet nga marrėdhėniet shoqėrore
dhe kriteret etiko-morale, duke bėrė kėshtu qė shpesh herė
nė mes tė menduarit tė tij dhe tė shprehurit tė ketė
diferenca tė mėdha. Tani shohim se me rastin e karikaturave
apo blasfemive tė tjera tė ēdo ane qofshin, duan qė lirin e
shprehjes, nga njė liri relative ta kthejnė nė njė liri
absolute dhe lirinė e mendimit nga njė liri absolute dhe e
pakufizuar nė njė liri relative sipas tekave tė grupimeve
tė caktuara, duke prishur kėshtu natyrshmėrinė e pėrbėrjes
sė njeriut dhe tė marrėdhėnieve shoqėrore. Liria e
shprehjes ėshtė njė nga shtyllat e demokracisė, po ashtu
siē ėshtė edhe liria e besimit. Pėr sa kohė qė tė dyja
mendohej se shkonin paralel askush nuk shqetėsohej pėr
vijueshmėrinė e tyre, tani qė me kėtė rast kėto tė dyja nga
keq impostimi i tyre u pėrplasėn, lindi pyetja, liri e
shprehjes apo liri e besimit? Ato janė tė pandara nga
njėra-tjetra brėnda njė konteksti tė caktuar. Ndarja
mekanike e lirisė sė shprehjes nga besimi (tė paktėn ai
islam) dhe absolutizimi i i saj, ēon nė dogmatizim tė kėsaj
tė fundit dhe ēdo dogmatizim ka premisa pėr t’u
kthyer nė diktat. Kėshtu mund tė themi se nėse vazhdohet
me absolutizim tė pakufi tė lirisė sė shprehjes duke mos
pėrcaktuar limite njerėzore, rrezikojmė ta kthejmė lirinė e
shprehjes nga shtylla e demokracisė nė godinėn e diktatit,
tė njė diktati “ tė lirisė sė shprehjes”. Natyrisht secili
nga ne edhe pse ne disa raste nuk duam ta pranojnė e dime
qė nė marrėdhėniet shoqėrore ka kufinj tė mirėpėrcaktuar,
ka njė kuadėr etiko-moral i cili respektohet pikėrisht pėr
tė ruajtur thurjen sociale nė rastin mė tė keq, dhe pėr tė
pėrmirėsuar dhe ngritur nė njė nivel mė tė lartė shoqėrinė,
nė rastin mė tė mirė. Ndaj edhe karikatura tė tilla
absolutisht nuk tregojnė ndonjė fitore tė demokracisė nė
kontekstin e lirisė sė tė shprehurit, por vetėm na kujtojnė
tė gjithėve ne, se kufiri pėr tė cilin folėm mė lart, ėshtė
cėnuar. Dhe kur kufinjtė cėnohen e kemi shumė tė vėshtirė
tė parashikojmė pasojat. Prandaj nė pėrgjithėsi morali i
gjithė kėsaj qė ndodhi na kujtoi se shoqėria njerėzore dhe
bota muslimane nė veēanti e ka kufirin e vet tė
mirėpėrcaktuar dhe se liria e e shprehjes mbi tė gjitha
duhet tė jetė bashkėudhėtare me pėrgjegjshmėrinė. Pasojat
tė gjithe ne i pamė. Pjesa mė e madhe e besimtarėve
muslimanė nuk mund tė pajtohen me aktet e dhunshme tė bėrė
nga disa grupime tė caktuara nė disa zona tė nxehta tė
vendeve muslimane tė cilat tymin e luftės e transformuan
pėr pak ditė nė tymin e djegies sė pėrfaqėsive diplomatike
skandinave. Duke i dhėnė material kamerave “tė uritura” nė
kėrkim tė hijeve tė fondamentalizmit. Bota muslimane ka
patur reagime
shume mė diplomatike dhe shumė mė tė efektshme se ato qė
na servirėn monopolistėt e lajmit nė botė. Me muaj tė tėrė
njė lėvizje e fuqishme diplomatike u shoqėrua edhe me njė
lėvizje tė fuqishme tė titullarėve tė fesė pėr tė shpjeguar
nė mbarė botėn realitetin rreth figurės sė Profetit Muhamed
dhe se fitilat e bombat janė pajisje ushtarake dhe nuk kanė
gjė tė pėrbashkėt me mėsimet e fesė. Paralelizma tė tipit
“muslimanė barbarė” tė bėrė nga ndonjė gazetar nė Shqipėri
i tipit Babaramo, qė mundohet qė tė kuptojė botėn vetėm me
5 pyetje, janė patetike dhe tregojnė se mllefi vazhdimisht
i bėn striptizė injorancės sė thekur qė vegjeton nė kokėn e
tij pėr ēėshtje tė tilla. Ndaj edhe pėrgjegjshmėria ėshtė
kriter bazė qė kėrkohet nga gazetarėt dhe opinionistėt jo
vetėm nė raste tė tilla por gjatė gjithė punės sė tyre
normale. Ėshtė pėr t’u pėrshėndetur deklarata e
Kryeministrit danez Rasmussen nė lidhje me karikaturat, e
lėshuar para njė muaji ku ndėr tė tjera thuhej: “…Nė njė
deklaratė pėr shtyp mbrėmė “Jylland Posten” i kėrkoi falje
botės muslimane…. Me anė tė kėsaj deklarate dua tė theksoj
mendimin tim personal se unė respektoj ndjenjat fetare tė
njerėzve tė tjerė. Si rrjedhim, unė pėr veten time nuk do
tė zgjidhja kurrė tė pėrshkruaja simbolet fetare nė kėtė
mėnyrė…. Dua tė theksoj se Qeveria Daneze dėnon ēdo lloj
shprehjeje, veprim apo shenjė si pėrpjekje pėr tė
demonizuar grupet e njerėzve mbi bazėn e besimit tė tyre
fetar apo prejardhjes etnike. Ėshtė njė lloj gjėje qė nuk i
takon njė shoqėrie e cila ėshtė e bazuar mbi respektin pėr
qėniet njerėzore individuale…. Liria e shprehjes dėmtohet
nė pėrmasa shumė tė mėdha nėse flamurin e mbrojtjes sė saj
e merr fanatizmi kulturor i cili nga ana e vet prodhon
efektin e kundėrt me lirinė e shprehjes. Ashtu ėshtė gabim
pėr ata qė mendojnė se liria e shprehjes dhe demokracia
duhet te merren herė pa here nė provim duke futur si tezė
provimi, blasfeminė apo poshtėrimin ndaj kolosėve tė
njerėzimit. Kjo mė tepėr ngjan me njė eksperiment pervers
pėr tė testuar mė shumė se sa lirinė e shprehjes, rėnien e
lirė tė shoqėrisė njerėzore drejt humbjeve tė vlerave.
Provimin e vet demokracia e kalon duke garantuar liritė
themelore tė njeriut, ku e drejta pėr pacėnueshmėrinė dhe
integritetin moral tė tij ėshtė pjesa mė e rėndėsishme e
saj dhe treguesi kryesor i limiteve tė pashkelshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 11:19 pm

“(ANTI)DIPLOMACIA E KUSHTĖZUAR” E BESNIKUT

Kryediplomati i lumturuar i “shtetit pa armiq”

Dihatja e Tadiēit nė njė intervistė tė Besnikut

Anglezi Petifer mė i shqetėsuar pėr fatet e Shqipėrisė se
ministri i saj i jashtėm

Politikanėt e pushtetarėt shqiptarė vetėm papagallė nė
diplomaci

Nuk bėhet diplomaci shqiptare me impresionizėm dhe
ekspresionizėm francez

Besnik Mustafaj merret me diplomaci pėr famė e reklamė

Kėsi mendimesh tė vinė menjėherė nė kokė sapo lexon titujt
dhe nėntitujt e dy intervistave tė botuara mė 4 mars 2006,
“ditėn e reklamės” gazetareske pėr Besnik Mustafajn,
ministrin e jashtėm mė dėshtak, por edhe me vetėvlerėsues
qė ka pasur Shqipėria deri tani. Sapo Besniku kishte marrė
funksionin e ministrit tė jashtėm, nė shtator tė vitit
2005 ( se nė prill tė vitit 1992 ia hoqėn nga goja pėr t’ia
dhėnė njė shqiptari tė besimit katolik, mjekut pediatėr
Afred Serreqit, qė e sollėn me ngut nga Kanadaja ku kishte
emigruar), njė gazetė diku jashtė Shqipėrisė shkroi njė
panagjerikė-paradhėnie pėr sukseset e shkėlqyera tė 100
ditėve tė para tė diplomacisė sė Besnikut qė do tė vinin.
Nė mbarim tė 200 ditėve tė para tė diplomacisė sė Besnikut
mund tė thuhet me plot gojėn se kjo periudhė tejet e
shkurtėr ėshtė mbushur me aq gafa e mossuksese sa nuk janė
grumbulluar pėr vite tė tėra mė parė.
Por Besniku nė intervistėn qė i ka dhėnė gazetarit Henri
Ēili, e cila zė 3 faqe tė gazetės “Standard” mė 4 mars
2006, ka mendime krejt tė tjera, ėshtė nė ekstazė pėr
sukseset e diplomacisė sė tij dhe pėr filozofinė e tij
kozmopolite qė e udhėheqka tė bėjė “politikė kombėtare
konservatore” nė fushėn e marrėdhėnieve shtetėrore. Edhe
Ēili e ka shkrirė aq talent tė lindur gazetaresk sa ka dhe
gjithė mjeshtrinė qė ka mėsuar kur studionte nė Francė (ku
ėshtė bėrė frankofon, mbase edhe frankofil si Besniku) pėr
t’i dhėnė fuqi vetėreklamimit tė ministrit tė jashtėm. Ēili
ėshtė pėrpjekur tė tėrheqė jo vetėm vėmendjen, por edhe ta
drejtojė mendjen e lexuesit tė kuptojė e tė vlerėsojė me
entuziazėm pėrgjigjet e Mustafajt duke pėrzgjedhur si
nėntituj: “Ministri i jashtėm rrėfen paragjykimet si
filofrancez (megjithėse paragjykimet e tė tjerėve nuk
rrėfehen por kundėrshtohen. AB) dhe hapat e reja me Athinėn
e Beogradin. Pse qeveria e djathtė po tregohet aq
kozmopolite me grekėt duke “tradhtuar” elektoratin
konservator shqiptar, pse nuk ėshtė penduar pėr deklaratėn
e javėve tė para si ministėr pėr pavarėsinė e kushtėzuar tė
Kosovės. Dobia e kritikave nga tė gjitha anėt ndaj
reformave dhe dyshimet e tij pėr disa reforma. “PD-ja po
gjykohet shumė ashpėr nė kaq pak kohė”. Kaq ka mundur tė
bėjė Henri Ēili pėr t’ia dhėnė lexuesit tė shtrydhur
pėrmbajtjen e intervistės, nė tė cilėn kur e lexon gjen
shumė mė tepėr demagogji, fodullėk, amatorizėm diplomatik
ekstravagant, lajthitje e kalamallėqe politike, siē ėshtė
pėr shembull thėnia e Besnikut se: “Shqipėria nuk ka armiq,
as Serbinė”.
Ėshtė vėrtetė kaq mjeranisht naiv, apo ka arritur njė
shkallė tė pabesueshme sharlatanizmi mashtrues nė politikė
ky Besnik Mustafaj qė lėshon nė publik njė rrenė tė
tillė?! Edhe nėse nuk i beson, ose nuk ia ka ėnda t’i
besojė fjalėt tejet shqetėsuese dhe tė vėrteta, pėr
rreziqet qė kanosin interesat e fatet e Shqipėrisė qė i tha
analisti i shquar anglez i ēėshtjeve ballkanike, Xhejms
Petifer, nė TVA e gazetėn ABC mė 21 janar 2006, pėrsėri
Besniku pėr pak cipė shqiptare e pėr seriozitetin e postit
qė ka zėnė nuk duhej tė dilte me kaq arrogancė kundėr asaj
analize dashamirėse pėr shqiptarėt, qė pėrfaqėson jo
thjesht mendimet e Petiferit, por njė mesazh tė politikės e
diplomacisė britanike pėr Shqipėrinė dhe njėfarė
paralajmėrimi pėr Greqinė e tė tjerėt.
Ja disa nga mendimet e shqetėsuara dhe paralajmėrimet e
Petiferit: “Mendoj se krahu i djathtė i spektrit tė
politikės greke ka pasur tendencė pėr ta parė Shqipėrinė nė
njė mėnyrė jo tė pėrshtatėshme me normat e politikat
moderne europiane. Ata e kanė parė Shqipėrinė gjithmonė si
vend nėn protektoratin e tyre dhe mendoj se ky mentalitet
vazhdon akoma”. Ta pranojmė se pėr shkak tė frankofilisė sė
tij dhe tė obsesionit se “Shqipėria nuk ka armiq”, Besnik
Mustafaj nuk e falėnderonte dot publikisht Petiferin pėr
kėtė shėrbim qė i bėn Shqipėrisė, po pse duhet t’i
kundėrvihet nė mėnyrė aq harbute publikisht paralajmėrimit
tij, siē ka bėrė gjatė tėrė intervistės sė botuar nė
“Standard”?. Ne tė tjerėve qė nuk kemi mundėsitė qė ka
Mustafaj pėr tė folur nė emėr tė shtetit shqiptar nuk na
mbetet veēse tė falėnderojmė nga zemra zotėrinė, Petifer qė
e sheh se Shqipėrinė e ka mbėrthyer oktapodi politik grek
dhe diplomacinė shqiptare nuk e lė tė marrė fymė astma e
kozmopolitizmit.
Mirė se dozėn e narkozės sė kozmpolitizmit Besniku e ka
marrė aq tė fortė sa paralajmėrimet e Petiferit nuk e bėjnė
dot esėll, po ardhja e zėvendėsministrit tė jashtėm grek pa
ftesėn e lejen e Besnikut nė Himarė ( si famėkeqi
Kranidiotis nė Gjirokastėr nė kohėn e trazirave tė vitit
1997) pėr tė dirigjuar koret e grekėve e grekomanėve
“Himara ėshtė Greqi, duam bashkim me Greqinė” nuk ia vrau
veshėt Besnikut pėr t’i kujtuar se Greqia ndjek politikė
armiqėsore? Nuk i mjaftojnė Besnikut tė vijė nė vete
kėrcėnimet e deputetit grekofon Vangje Tavo; Berisha mbaj
premtimin pėr tė lėnė shqiptarėt tė regjistrohen si grekė,
ndryshe Athina ta lė qeverisjen pa brekė. Po kėrcėnimet
ultimative tė Koshtunicės se nuk do tė lejojė pavarėsinė e
Kosovės dhe deklaratat politike nė Serbi pėr tė ripushtuar
ushtarakisht Kosovėn nuk tregokan armiqėsi edhe ndaj
Shqipėrisė sipas Besnik Mustafajt?!
Fjala “e(i) kushtėzuar” duket ka marrė fuqi magjike dhe
hipnotizuese nė mendimin politik e sjelljet diplomatike tė
kryediplomatit tė tanishėm tė Shqipėrisė, Besnik Mustafajt,
sa e mbėrthen atė keq njė lloj antidiplomacie shqiptare. Ai
ēdo gjė e do “tė kushtėzuar”, jo vetėm kur bėhet fjalė pėr
pavarėsinė e sovranitetin e Kosovės, por edhe pėr
zhvillimet nė pėrgjithėsi nė Ballkan. Besnik Mustafaj na
paraqitet si mishėrimi i politikanit dhe diplomatit
shqiptar mė tė vetėkushtėzuar nga kushtėzimet mė tė
ēuditėshme qė bota do t’u bėjė tė drejtave dhe interesave
tė shqiptarėve. Tė pakushtėzuar Besniku ka vetėm
vetėvlerėsimin pėr aftėsitė e tij politiko-diplomatike,
anarshizmin e tij intelektual nė trajtimin e problemeve dhe
etjen e madhe pėr reklamė si kompromisaxhi e si kushtėzues
i besnikėrisė qė njeriu duhet tė ketė ndaj kombit e shtetit
tė vet.
Po mė 4 mars 2006 kėtė egoizėm tė Besnikut pėr famė e pėr
reklamė e ka pasqyruar dhe mbėshtetur gazeta “Tirana
Observer” ku ėshtė botuar intervista e bashkėshortes sė
Mustafajt me titullin “Donika, besnikja e Besnikut”,
shoqėruar dhe me fotografi me ngjyra tė ēiftit nė faqe tė
parė, sikurse shoqėrohej dhe intervista nė “Standard” me
njė fotografi me ngjyra mbresėlėnėse tė Besnikut. Kėshtu dy
gazeta tė Tiranės, njėra nga e “djathta-liberale” tjetra
nga e majta konservatore, nė marrėveshje me njėra tjetrėn,
apo sipas bashkėrendimit nga tė tretė, kishin montuar njė
fushatė tė pėrsosur reklame pėr Besnik Mustafajn nė tė
njėjtėn ditė.
Gazeta “Tirana Observer” e po asaj date dy faqe 14-15 i
kishte zėnė me fotografi e shkrime pėr ēiftin dikur tė
famshėm nė pushtetin komunist tė Hysni e Vito Kapos. Klani
Kapo ėshtė mė i fuqishėm edhe sot nė politikėn shqiptare
nga klanet e vjetra komuniste labo-gjirokastrite. PD-ja dhe
Berisha janė mė tė afėrtit me “Klanin Kapo” nė spektrin e
sotėm politik shqiptar. Mos edhe kjo ishte njė gjetje pėr
t’u shtėnė nė mendje shqiptarėve se Besnik Mustafaj ėshtė
nga mė tė pėlqyerit e “Klanit Kapo” nė qeverisjen e PD-sė,
se ēifti Mustafaj sot, ėshtė nė qiellin e politikės e tė
diplomacisė shqiptare si ēifti Kapo dikur, sidomos tani qė
Besniku thotė se as Serbia nuk ėshtė armik i Shqipėrisė?
Intervistuesi i Donika Mustafajt nuk ka “harruar” t’i bėjė
asaj pyetjen giciluese pėr megallomaninė e Besnikut: a e
imagjinoni dot veten gruaja e Presidentit tė ardhėshėm tė
Shqipėrisė. Natyrisht bashkėshortja e Mustafajt nuk ka
dashur tė nxitojė nė pėrgjigje, por ama e ka lėnė shtegun
pėr interpretim se ėshtė variant i mundėshėm nė karierėn e
ardhėshme tė Besnikut.Ky llaf ka qarkulluar edhe mė herėt.
Mbase kjo ėshtė njė nga arsyet shtesė, veē xhelozive pėr
pėrkėdhelitė franceze, qė motivon sherret Kadare-Mustafaj
qė tashmė kanė dalė hapur nė shtyp.
Thėnia “reklama ėshtė shpirti i tregtisė” pėrdorej pėr tė
karakterizuar sjelljet e njerėzve qė donin tė dukeshin edhe
nė kohėn e komunizmit kur nuk kishte as tregti, as reklamė.
Ne kohėn e “ekonomisė dhe tė propagandės sė tregut tė lirė”
reklamimi e vetėreklamimi janė bėrė veprimtari e dorės sė
parė edhe nė fushėn e politikės. Njė variant i ri i
reklamės pėr poltikanėt ėshtė intervistimi i bashkėshorteve
tė tyre. Nuk ka ndonjė gjė tė keqe, pėrveē njė rreziku tė
vogėl qė ndonjėherė nga zelli i tepruar i gruas pėr tė
ndihmuar karierėn politike tė burrit “Ajo” e pėrshkruan
“Atė” pakėz mė ndryshe nga sa ėshtė njohur nė publik dhe e
paraqet jetėn bashkėshortore krejt rozė. Jo rrallė kemi
dėgjuar e lexuar thashetheme se ky apo ai politikan ka
ndonjė histori tė vogėl tė ngjashme nė atė qė quhet
“ēėshtja Monika Levinski” dhe jo tė gjitha gratė e
politikanėve tanė kanė aftėsinė ta luajnė pjesėn si Hilari
Klinton. Nė terrenin tonė shqiptar gratė e politikanėve e
tė pushtetarėve kur marrin pėrsipėr tė bėjnė reklama
publike pėr bashkėshortėt duhet tė tregohen tė matura,
sidomos gratė e atyre politikėanve qė opinioni publik ka
tashmė 15 vjet qė i sheh nė udhėheqėsitė partiake, nė
tribunat e mitingjeve, nė karriget parlamentare dhe nė
kolltuqet qeveritare.
Qysh nga formimi i qeverisė sė Berishės midis politikanėve
pushtetarė mė shumė ka rėnė nė sy pėr etjen e tij pėr
reklamė minisitri i jashtėm Besnik Mustafaj. Shpesh daljet
e tij nė ekran e faqe gazetash pėr intervista, nė
konferenca shtypi, me raste veprimtarishė diplomatike,
brenda e jashtė Shqipėrisė, nuk janė nė funksion tė
kryerjes sė njė veprimi normal qė ia imponon detyra, por
pėr t’u dukur. Ndryshe nga disa ministra tė tjerė qė
gjithashtu i shohim shpesh nė mjetet e informimit, Besniku
nuk ėshtė i detyruar tė shfaqet para opinionit publik pėr
tė bėrė luftė politike, pėr tė sqaruar ēėshtje tė punės.
Besniku nuk ndeshet me askend politikisht, sikurse janė tė
detyruar tė bėjnė pushtetarė tė tjerė. Edhe kur ndonjėherė
i ka rėnė mė qafė me ndonjė deklaratė zevzeke Arta Dade e
kemi parė Besnikun t’i pėrgjigjet pa zemėrim se kjo vjen
nga intimitete tė vjetra midis tyre, si duket nga koha kur
studionin njėri pėr frėngjisht e tjetra pėr anglisht, ēka u
hapi tė dyve rrugėn qė nga mėsues e pėrkthyes tė bėheshin
ministra tė jashtėm.
Besniku nuk ka sqaruar asnjėherė ndonjė problem diplomatik
me rėndėsi, sepse mė shumė ka vepruar pėr ekzibicionizėm
personal, ka improvizuar veprime diplomatike qė ngjarjet i
kanė nxjerrė blof shumė shpejt. Edhe kur bėn ndonjė
deklaratė tė bujshme ajo bie poshtė nga hapat vijues tė
Kryeministrit ose tė Presidentit tė Republikės, apo tė
ndonjė zyrtari tjetėr tė lartė. Besnik Mustafaj mė shumė
duket nė punė se i ka puna dukje.
Prandaj bėjnė mė shumė pėrshtypje intervista e fundit e
Besnikut nė “Standard” ku ai ka tentuar tė bėjė njė
mbrojtje tė dėshpėruar tė diplomacisė sė tij, si dhe
intervista reklamuese e bashkėshortes sė tij nė gazetėn
“Tirana Observer” mė 4 mars 2006 me njė titull kumbues
“Donika Mustafaj, besnikja e Besnikut”. Edhe mė shumė ky
titull na bėn pėrshtypje ne qė mė 11 tetor 2005 kishim bėrė
nė “Rimėkėmbja” pyetjen “Besnik i kujt ėshtė Besniku?” dhe
ende duhet ta shtrojmė kėtė pyetje. Ne nuk e kishim fjalėn
pėr besnikėrirat nė suazat familjare, por pėr besnikėrinė
politike e diplomatike tė kryediplomatit shqiptar, i cili
kishte lėshuar nė OKB atė bombėn tymėse e shurdhuese “Duam
pavarėsi tė kushtėzuar pėr Kosovės”( ”Panorama” 23 shtator
2005).
Si para 5 muajsh dhe tani qė ballfaqohemi me titullin
“Besnikja e Besnikut” nuk na interesojnė besnikėrirat e tij
familjare, por besnikėria e tij nė punėt shtetėrore dhe nė
ēėshtjet kombėtare. Kėshillėn magjike pėr ruajtjen e
baraspeshės nė marrėdhėniet familjare nuseve shqiptare ua
ka dhėnė kėngėtarja A.Toska kur kėndon:“Mirė me vjehrrėn,
mirė me burrin/ merre punėn butė e butė/ tėrhiqe penin mos
e kėput”. Nusja e re nė marrėdhėniet ndėrshtetėrore e
ndėrkombėtare tė Shqipėrisė, Besnik Mustafaj, sikur e ka
marrė shumė pėr zemėr kėtė kėshillė dhe duket se kėndon me
vete “Mirė me serbėt mirė me grekėt/ nė fund tė kėmbėve
lėshoji brekėt/ merre punėn butė e butė? kur komshitė duan
me ta…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 11:20 pm

Nuk mund tė bėhet martesė me Amerikėn e dashuri me Francėn

Besniku sikur e ka ndjerė edhe vetė se kėtė pėrshtypje po
krijon tek shqiptarėt prandaj nė intervistėn e tij nė
“Standard” ka tentuar tė na paraqitet me portret tjetėr, tė
burrit tė vėrtetė shqiptar nė fushėn e politikės e tė
diplomacisė, jo tė njė “pispilluqi kozmopolit”, i lyer e
pėrlyer vetėm me impresionizėm e ekspresionizėm francez ,
siē e paragjykuakan, sipas ankimit tė Besnikut pėr shkak tė
mosnjohjes e tė injorancės. Prandaj para Ēilit, Besniku ka
dalė i veshur me kostumin e burrave kreshnikė tė malsisė
paēka se ėshtė kozmopolit ka pėrdorur njė herė tė folmen
prej nacionalisti: “Unė po ju them juve se nė konceptin qė
kam pėr politikėn e jashtėme shqiptare nuk ka asgjė mė tė
rėndėsishme se interesat e Shqipėrisė. Dhe nė emėr tė
interesave tė Shqipėrisė ndėrtohen marrėdhėniet. Shqipėria
nuk ėshtė vetėm njė terren rivaliteti pėr Ballkanin, ajo
nuk ėshtė njė terren rivaliteti midis Europės dhe SHBA-sė,
e aq mė pak midis Francės dhe SHBA-sė.”
Besniku mund tė thotė ēfarė tė dojė, por tė tjerėt nuk janė
tė detyruar tė besojnė atė qė thotė ai, vetėm pse e thotė
ai. Nuk janė tė pakėt ata qė nuk i besojnė gjėrat pikėrisht
pse i thotė ai dhe kur i thotė ai. Nuk mund tė besosh qė ai
u jep rėndėsi interesave tė Shqipėrisė kur bėn politikė tė
bazuar vetėm nė kozmopolitizėm edhe me armiqtė tradicionalė
tė Shqipėrisė. Edhe pėrfaqėsues i interesave kombėtare,
edhe kozmopolit nuk shkon fare. Nėse hiqesh i tillė ose
mashtron, ose pastaj bėn lojėn e armiqve tė interesave tė
kombit tėnd. Besniku ėshtė betuar para Ēilit ”nė konceptin
qė kam pėr politikėn e jashtėme nuk ka asgjė mė tė
rėndėsishme se interesat e Shqipėrisė”. Edhe nėse do ta
besonim Besniku ne kėtė vlerėsim asgjė nuk mund tė
ndryshojė. Njė ministėr i jashtėm interesat e Shqipėrisė do
t’i pėrfaqėsojė dhe t’i mbrojė, jo sipas konceptit tė tij,
por sipas konceptimit kombėtar. Besniku si ministėr i
jashtėm duhet tė ketė konceptim kombėtar shqiptar jo
konceptim mustafajan pėr interesat e Shqipėrisė. Kurse e
meta kryesore e Besnikut ėshtė se ai gjykon, flet, vepron
sipas konceptimit tė tij mustafajan, me moskokėēarje
fantastike pėr atė qė duhet tė jetė e qėndrueshme, e
pėrhershme, kombėtare shqiptare nė ēdo veprim tė
diplomacisė shqiptare. Ai me mendjen e tij mund t’u japė
rėndėsi interesave tė Shqipėrisė, por ashtu si gjykon e
vepron ai shėrbimi shkon pėr interesat e Serbisė, tė
Greqisė e tė tjerėve. Ky ėshtė aspekti tragji-komik i i
asaj ndershmėrie qė mund tė ketė nė pėrbetimet e Besnikut
nė intervistėn nė ”Standard”.
Nuk mund tė thuash se mbron interesat e Shqipėrisė kur
pohon se Shqipėria nuk ka armiq e armiqtė na vėrtiten si
tufa sorrash mbi kokė pėr tė na nxjerrė sytė, Nuk mund tė
thuash se nė qendėr tė vėmendjes ke interesat e Shqipėrisė
kur u thua shqiptarėve se Serbia nuk ėshtė armik, se me
Greqinė duhet tė bėjmė vetėm politikė tė bazuar nė sjellje
kozmopolite, kur Greqia ndaj nesh bėn politikė
ultrashoviniste. Me njė fjalė nuk mund tė thuash se mbron
interesat e nderin e Shqipėrisė kur predikon e praktikon
politikėn e zbathjes sė brekėve e tė bythėkthyerjes ndaj tė
gjithė atyre qė tė afrohen, si miq apo armiq. Nuk bėn as
politikė nacionaliste, as politikė liberale, as politikė
kozmopolite kur tenton tė mohosh njė rivalitet tė dukshėm
midis SHBA e Europės nė Shqipėri dhe nė pėrgjithėsi pėr
problemet e shqiptarėve nė Ballkan.
Kėtė nuk e ha kush se gjėrat duken. Sa herė kemi parė tė
shpėrthejė nervozizmi francez pėr qėndrimet e Shqipėrisė
pro SHBA dhe sidomos pėr dashurinė qė kanė shqiptarėt pėr
amerikanėt. Sa herė na ka ndėshkuar BE pėr kėtė. Sa herė
udhėheqėsit e lartė francezė kanė premtuar tė vizitojnė
Shqipėrinė e nuk kanė ardhur. Njė pjesė tė madhe tė
intervistės Besniku e ka me shpjegime tė tipit berishian
”shkova, takova, pashė, mė tha, i thashė...” pėr vizitat e
tij tė fundit nė SHBA e Francė. Por kot ėshtė lodhur se nuk
e ka vėrtetuar dot se SHBA e Franca pėr Shqipėrinė janė
njėsoj. Besniku ėshtė munduar tė sillet si njė kategori
burrash qė duan tė kenė pėrfitimet e besnikėrisė sė
bashkėshortes dhe kėnaqėsinė e pėrkėdhelive tė dashnores.
Por kėtė nuk mund ta bėsh nė marrėdhėniet me fuqi tė mėdha
si SHBA e Franca. Mėnyra si ka folur Besniku ėshtė pėr t’u
thėnė shqiptarėve se nuk prishet ndonjė punė e madhe nė
rast se nė Kosovė rolin parėsor qė kanė amerikanėt e marrin
europianėt, ku dirigjentė do tė bėhen francezėt. Nėse ndodh
kjo pėr shqiptarėt do tė jetė njė goditje e rėndė dhe pėr
serbėt njė avantazh i dukshėm.
Pra nė fushėn e diplomacisė martesė me Amerikėn e dashuri
me Francėn nuk mund tė ketė. Besniku ka pas shumė nevojė tė
dėshmojė se ėshtė pritur nė SHBA nė mėnyrėn mė miqėsore. Na
pėlqen ta besojmė kėtė dhe e dėshirojmė kėtė sepse pėrfiton
Shqipėria. Por zhvillimet do tė tregojnė sesa e vėrtetė
ėshtė ajo qė thotė Besniku. Kurse pėr Francėn ai ka
rreshtuar emocionet e nostalgjitė e tij dhe nė fakt as ka
tentuar tė hedhė poshtė mendimet se ėshtė filoftrancez. Mė
mirė qė nuk ka tentuar se nuk e arrin dot. Intervista e
Besnikut kullon yndyrė e parfum francez.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 11:20 pm

Kur nuk pendohesh pėr mėkatin apo krimin bėhesh edhe mė
mėkatar e fajtor

Henri Ēili e ka nxjerrė fort nė pah qėndrimin e Besnikut se
nuk ėshtė penduar pėr deklaratėn mbi Kosovėn me pavarėsi tė
kushtėzuar. Kėtė e kemi ditur pa na e thėnė kėta, ndonėse
Besniku ėshtė munduar tė bėjė sikur u tėrhoq nga ajo
deklaratė. Po tė ishte penduar sinqerisht Besniku pėr atė
deklaratė ai duhej tė kishte dhėnė dorėheqjen, sepse ėshtė
deklarata mė antikosovare e mė antishqiptare e diplomacisė
sė Tiranės. Prandaj Besniku pėrpiqet me gjithė mėnyrat tė
justifikohet.
Besniku tė habit shumė me shprehjen: „Nuk mendoj se ėshtė
nevoja qė ministri i jashtėm i Shqipėrisė tė analizojė ēpo
ndodh nė Beograd“. Nė mos qoftė nevoja tė bėjė kėtė, nuk
ėshtė nevoja pėr asnjė nga punėt tjera qė ministri i
jashtėm i Shqipėrisė thotė se po bėn. Ndoshta „pėr
diplomaci“ duhet tė thotė se nuk ėshtė nevoja qė ministri i
jashtėn i Shqipėrisė tė pėrzihet nė ato qė ndodhin nė
Beograd, megjithėse nevoja ėshtė e madhe dhe nė kėtė
drejtim, por ministrat tanė nuk janė tė zot tė bėjnė
ndėrhyrje sikurse bėn Drashkoviēi nė Tiranė. Ama analiza e
asaj qė ndodh nė Beograd duhet tė jetė detyrė parėsore e
ministrit tė jashtėm Mustafaj, e kryeministrit Berisha, e
Presidentit Moisiu e shumė tė tjerėve. Tė bėsh analizė nuk
do tė thotė tė ndėrhysh nė punė tė tjetrit. Tė mos bėsh
analizė se ēfarė ndodh nė shtetin fqinj me tė cilin ke
shumė probleme do tė thotė tė mos kesh haber nga
diplomacia.
Vetė Besniku nė njė paragraf tjetėr thotė: “Shqipėria duhet
t’i marrė pėrgjegjėsitė e saj dhe tė mos jetė nė pritje pėr
ēėshtjen e Kosovės“. Po si e bėn kėtė Besniku nė qoftė se
ka hequr dorė nga analiza e asaj qė ndodh nė Beograd, apo
ēdo qėndrim e fjalė qė do t’i vijė nga serbėt e Beogradit
do ta quajė tė mirėqenė pėr Kosovėn?! Vetė Besniku ėshtė
shprehur: „ nė bordin e kėsaj ministrie ka ardhur
Drashkoviēi dhe ka deklaruar se nuk mund tė ketė pavarėsi
pėr Kosovėn. Dhe ministri i jashtėm paraardhėsi im nuk ka
guxuar tė thotė po ėshtė njė version qė duhet parashikuar“.
E pamundur tė kuptohet ēka dashur tė thotė Besniku nė kėtė
fjali. Po Besniku si kujton se vetėm pse pėrmendi fjalėn
pavarėsi duke i vėnė njė „e kushtėzuar“ si bisht ka mbajtur
qėndrim mė tė mirė se Kastriot Islami? Edhe serbėt kur
mohojnė pavarėsinė e Kosovės e pėrmendin fjalėn pavarėsi.
Ama del se Drashkoviēi nė mes tė Tiranės ia ka pėrplasur nė
fytyrė diplomacisė shqiptare planin e vet dhe kjo nuk ka
qenė e zonja tė reagojė.
Besniku ka hyrė nė kėto ujra se i ėshtė dashur tė pėrpiqet
mbi 100 herė tė justifikohet pėr atė gafėn e madhe qė bėri
duke kėrkuar „pavarėsinė e kushtėzuar si zgjidhje mė e mirė
pėr Kosovėn“ dhe pėr tė dalė nga ai batak ku ra. Por kot e
ka se mund tė dalė me nder nga ai batak, duke akuzuar
kundėrshtarėt politikė si nė fjalinė: “Ajo qė mė ēuditi
ishte se reagimi nga Beogradi dhe reagimi i opozitės nė
Tiranė ishte i njėjtė. Thelbi i kundėrshtimit qė bėhej
ishte i pėrbashkėt. Unė nuk them se opozita shqiptare mbron
tė njėjtat interesa si Beogradi pėr Kosovėn“. Kurse ne e
kemi thėnė dhe e themi se Besniku mbrojti tė njėjtat
interesa e tė njėjtėn formulė si Beogradi pėr Kosovėn dhe
opozita shqiptare gjeti rastin tė kapej pėr tė marrė poza
mė kombėtare se Besniku.
Pėr tė marrė me tė mirė serbėt Besniku sapo kishte veshur
uniformėn e tė parit tė diplomacisė sė Shqipėrisė bėri njė
zallamahi shumė tė dėmshme pėr Kosovėn e gjithė kombin
shqiptar me atė formulėn “pavarėsia e kushtėzuar ėshtė
zgjidhja mė e mirė pėr Kosovėn”. Kemi shkruar mjaft pėr
kėtė lėshim tė tėrė lėmshit tė perit diplomatik shqiptar qė
u bėri Besniku serbėve dhe jemi shprehur pa mėdyshje se
besnikėria e tij nuk ishte mė ndaj ēėshtjes shqiptare, por
ndaj nacionalizmit serb. Nuk kemi gabuar.
Kundėr qėndrimit tė ministrit tė jashtėm u ngritėn politika
dhe opinioni nė Kosovė, shumica e strukturave politike dhe
opinioni nė Shqipėri. Kėtė kundėrvėnie masive ndaj
qėndrimit tė ministrit tė jashtėm na e ka pohuar edhe
gazetari Astrit Nuri nė njė apologji tė tij inatēore tė
botuar nė gazetėn “Albania” mė 4 shkurt nėn titullin “A ka
mė pyetje pėr ministrin e jashtėm”. Astrit Nuri ishte shumė
i mllefosur qė propaganda shqiptare “i bie fyellit nė njė
vrimė” dhe “… u bėnė disa muaj qė kudo ku ftohet ministri i
jashtėm nėpėr stacione televizive pa tjetėr do tė pyetet:
cili ėshtė komenti juaj, zoti ministėr lidhur me
pavarėsinė?... Dhe ai ėshtė i detyruar tė tė verė kasetėn
qė ta dėgjojnė shqiptarėt. Akoma nuk e kam verifikuar, por
dua t’i besoj njė kolegut tim qė paska numruar kėto
shpjegime e komente tė zotit Mustafaj dhe ato qenkan bėrė
deri tani 95”. E shikoni pra, pėr 3 muaj Besnik Mustafaj ka
dalė 95 herė nė media. Hajde reklamė, hajde. Nuk e dimė e
sata herė ėshtė intervista nė “Standard: tė datės 4 mars
2006 qė Besnik Mustafaj vė pėr shqiptarėt tė njėtėn kasetė.
Por pamė se nuk ėshtė i zoti tė prodhojė ndonjė gjė mė tė
mirė se kjo kasetė. Nuk e ndihmon as dalja e gruas me
shpjegime pėr jetėn personale nė gazetė.
Po Astrit Nuri pse ėshtė kaq i mėrzitur qė shqiptarėt i
kėrkojnė shpjegime Besnikut pėr punėn e pavarėsisė sė
Kosovės?! Ēfarė kėrkon dhe ky Nuri qė shqiptarėt vetėm t’i
luten Besnikut tė kėndojė mė shpesh kėngėn “mirė me serbėt
, mirė me grekėt, nė fund tė kėmbėve lėshoni brekėt…”?!
Nuri ishte pezmatuar qė deri njė mik i Besnikut si Sabri
Godo paska thėnė: “Ministri bėn si i thonė ndėrkombėtarėt”.
Pėr cilėt ndėrkombėtarė e kishte vallė fjalėn Sabriu?
Amerikanėt pak ditė pas deklaratės sė Besnikut nė OKB thanė
tė kundėrtėn se “ēėshtja e Kosovės duhet zgjidhur sipas
vullnetit tė popullit”. Zaten kjo e bėri Berishėn tė hiqte
dorė nga mbėshtetja disa-ditore pėr qėndrimin e Besnikut.
Kėshtu filluan tė deklaronin edhe perėndimorė tė tjerė. Mė
nė fund edhe diplomacia ruse pėrdori formulėn “zgjidhje
sipas vullnetit tė popullit tė Kosovės”, pavarėsisht se
mund tė ketė prapamendimet e saj pėr ta shpėrfytyruar atė
qė quhet “vullnet i popullit”..
Pėr shqiptarėt janė ndėrkombėtarė edhe serbėt e grekėt. Mos
kėta kishte parasysh Godo kur qortoi Besnikun”! Serbėt
dihet se janė pėr formulėn e Besnikut, qė nė gjuhėn serbe e
thonė pak mė ndryshe “mė shumė se autonomi, mė pak se
pavarėsi”. Edhe grekėt janė pėr tė njėjtėn gjė. Kėtė e
dėshmoi edhe ministrja e re e Greqisė pėr punėt e jashtėme
, Dora Bakojanis gjatė vizitės nė Kosovė nė ditėt e para tė
muajit mars 2006. Kėshtu mbetet tė besojmė se nga ato qė
thotė Godo, Besniku pėr vete kėndon me zė tė mbytur “mirė
me serbėt, mirė me grekėt...”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 11:21 pm

Besniku trulloset sėrish gjatė vizitės nė Paris

I gjendur ngushtė edhe vetė Besniku nganjėherė e ka dredhur
llafin pėr tė treguar se edhe ai pėr pavarėsinė e plotė tė
Kosovės ėshtė, ndonėse me konfirmimin nė “Standard” se nuk
ėshtė penduar, i zhveftėson kėto llafe dhe vėrteton se
mendja i rri tek kushtėzimet qė duhet tė ketė kjo pavarėsi
pėr ta pasur mirė me Beogradin.
Gazetari Astrit Nuri kur ėshtė munduar t’i verė vetulla
qėndrimit tė Besnikut ia ka nxjerrė sytė, sepse ka
pėrmendur qė nė emisionin e Rudina Xhungės “Shqip” Besniku
i ka rėnė fyellit tė tij po nė atė vrimė kur qenka shprehur
“Pavarėsia nuk negociohet, negociohen kushtet”. Kėtė fjali
e gjejmė edhe nė intervistėn e Besnikut nė “Standard”,
veēse kėtu nė vend tė fjalėve shqipe “kushtet” ėshtė
pėrdorur termi frėng “kondicionet”. Pra, “jo Ali Hoxha, por
hoxhė Aliu”. Sa herė i paraqitet rasti Besniku dėshmon se
i mbetet besnik formulės qė pėrdori fillimisht pėr
pavarėsinė e kushtėzuar tė Kosovės. “Gazeta Shqiptare” mė
1 mars 2006 ka botuar nėn titullin e madh “Kosova me
sovranitet tė kushtėzuar” njė intervistė qė Izabelė Laserr
i kishte marrė Besnikut pėr gazetėn “Le Figaro”. Edhe njė
herė Besniku ka shprehur obsesionin e tij qė pavarėsia e
Kosovės “tė jetė njė formė kompromisi midis shqiptarėve e
serbėve”, dhe tregohet i dėshpėruar qė “nė Ballkan nuk
ekziston ndjenja e kompromisit”, pra ende nuk kėndohet
“mirė me vjehrrėn, mirė me burrin…”.
Nė intervistėn mė tė re nė Francė Besniku edhe njė herė ka
shfaqur njė besnikėri tė patundur ndaj formulave qė u
pėlqejnė serbėve dhe miqėve tė tyre. Ka predikuar pikėrisht
ashtu si udhėheqėsit e Beogradit pėr njė “kompromis po aq i
nevojshėm pėr serbėt sa pėr shqiptarėt” qė t’i japė formė
njė pavarėsie qė do tė ndiqet nga komuniteti ndėrkombėtar,
ēka do tė thotė njė lloj sovraniteti i kufizuar”. Besniku
mund tė dijė termat “sovranitet e sovranitet i kufizuar,
por zor se mund tė ketė njohuri tė sakta pėr kėto koncepte
politiko-juridike, sidomos nė fushėn e marrėdhėnieve
ndėrkombėtare. Nuk ka nė botė sovranitet absolutisht tė
pakufizuar nė kuptimin e mirėfilltė tė fjalės, sepse vetė
fakti qė nė planetin tonė duhet tė bashkėjetojnė mbi 200
subjekte tė sė drejtės ndėrkombėtare do tė thotė edhe
sovraniteti i shtetit ėshtė si liria e individit, duhet tė
shtrihet deri aty ku fillon sovraniteti i tjetrit. As SHBA,
hiperfuqia e vetme e kohės sonė, nuk ka sovranitet tė
pakufizuar nė kuptimin absolut. Vetė SHBA ankohet se ėshtė
e kėrcėnuar nga terrorizmi ndėrkombėtar, nga Al Kaeda e
Bind Ladeni, qė do tė thotė se kėta nuk njohin sovranitetin
absolut tė Amerikės.
Por pėr “sovranitetin e kufizuar tė Kosovės” Besnik
Mustafaj paska bėrė njė teorizim tė veēantė nė Francė,: “…
njė Kosovė e pavarur do tė kishte kuptim vetėm nėse do tė
ishte demokratike. Ballkani nuk ka nevojė pėr njė vend tė
ri qė nuk ėshtė shtet i sė drejtės. Kjo zgjidhje do t’i
lejonte komunitetit ndėrkombėtar tė garantonte se nuk do tė
kishte ndonjė ndryshim nė kufijtė e rajonit”,
Tė gjitha janė gjepura teorike, pėrēatje politike dhe
poshtėrsi qytetare. Mbetet pėr tė parė se ku i ka mėsuar
Besnik Mustafaj kėto. Nuk ka bėrė asnjė shkollė, apo kurs
kualifikmi pėr diplomaci. Ėshtė marrė mė shumė me letėrsi
se me zanatin qė kujton se di ta bėjė. Sikur tė vazhdonte
me letėrsinė do tė bėnte gjėnė mė tė mirė pėr Shqipėrinė.
Mė mirė tė prodhojė romane si “Boshi”, qė tė verė nė punė
tė kėndshme komentuesit e letėrsisė se tė japė intervista
si ajo nė “Le Figaro” qė detyrojė tė tjerė tė hyjmė e tė
bėjnė komente pa pikė dėshire e kėnaqėsie. Miranda Haxhia
njė koment tė saj nė “Metropol” tė datės 14 janar 2006 pėr
romanin mė tė fundit tė Besnikut e ka titulluar ”Nga Boshi
i madh fillon prishja e arsyes njerėzore”. Pa e ditur
ē’ėshtė ky roman, vetėm duke u nisur nga titulli i mėsipėrm
mė pėlqen tė shtoj se nga zbraztitė nė formimin politik e
diplomatik fillon prishja e arsyes shtetėrore. Fantazia e
trillimi vlejnė pėr t’u marrė me letėrsi. Pėr t’u marrė me
diplomaci duhen njohuri, pėrvojė, shprehi tė pėrgjegjėsisė
e vetėdisiplinės dhe bosht nacionalist nė edukim.
Gruaja e tij dėshmon se Besniku ishte mė i dobėt se ajo nė
mėsime, edhe pse ishte mė i lexuar. Por ēfarė ka lexuar?!
Mė 16 shkurt 2006 nė gazetėn “Tema” ėshtė botuar shkrimi i
titulluar “Pėrgatitja e diplomatėve, tani akademi e re”, ku
njoftohet se Besnik Mustafaj paska vendosur qė nėn
drejtimin e tij tė krijohet njė Akademi diplomatike qė tė
kualifikojė diplomatėt qė janė nė funksion tani. I pari qė
ka nevojė pėr tė qenė nxėnės e jo drejtues i njė akademie
tė tillė ėshtė vetė Besniku. Madje sipas pėrēartjeve qė ka
bėrė nė intervistėn pėr “Le Figaro” paska nevojė pėr njė
kurs mė tė ulėt kualifikimi fillimisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 11:21 pm

Zgjidhja e problemit kombėtar ėshtė detyrė mbi detyrat nė
Kosovė

Ministri i jashtėm i Shqipėrisė merr guximin (lexo lajthit)
para gjithė botės tė thotė se “nuk ka kuptim tė pavarėsohet
Kosova po tė mos jetė berė mė parė demokratike”. Po pse
paska mė shumė kuptim qė “Kosova jodemokratike” tė qėndrojė
nėn Serbinė? Mos vallė pėr Besnikun Serbia e Tadiēit,
Koshtunicės, Nikoliēit qenka bėrė mė demokratike meqenėse
deklaron se nuk do tė lejojė pavarėsimin e Kosovės, se po
nuk ia lanė Kosovėn me tė mirė do ta pushtojė ushtarakisht?
Pse nuk thotė se as Serbia nuk duhet tė ekzistojė kėshtu
siē ėshtė, shtet sovran jodemokratik nė Ballkan, por duhet
tė kalojė nėn administratėn e OKB-sė nė rast se ka parasysh
qė Kosova tė mbetet nėn administrim ndėrkombėtar derisa
botės t’i mbushet mendja se qenka bėrė demokratike?
Sipas atyre qė ka deklaruar Besniku nė Francė mjafton tė
thuhet se Kosova ende nuk ėshtė bėrė demokratike dhe qenka
e pėrligjur qė ajo tė mbetet nėn Serbi, apo nėn administrim
ndėrkombėtar. Kjo i shkon pėrshtat kėkesės sė bėrė nga
Presidenti i Serbisė, Tadiē, se pėrcaktimi i statusit tė
Kosovės duhet tė shtyhet pėr 20 vjet. E ka dėgjuar vallė
Besniku propozimin eTadiēit? E di Besniku se sekretari i
pėrgjthėshėm i OKB-sė, Kofi Anan, para pak kohėsh bėri njė
deklaratė mjaft shqetėsuese pėr shqiptarėt, me vlerėsime tė
ashpra pėr pėrparimet e pakta nė Kosovė drejt stabilitetit?
Pra, Kosovėn tani e quan jo demokratike, kur shqiptarėt
kanė arritur neovele tė admirueshme tė demokacisė qė nuk i
kanė arritur vende mė zhvillimtėqetė qė mburren pėr
demokraci. Ngjarjet e marsit nė vitin 2004 nuk ishin aspak
pėr faj tė shqiptarėve por tė tė huajve nė Kosovė dhe tė
agjenturės serbe. Kurse ngjarjet e dhunshme nė Francė, ku
pėr disa muaj u vendos gjendje e jashtėzakonshme, ishin
tėrėsisht pėr faj tė demokracisė franceze.
Nik Uadhams i “Asoshiejted Press” ka shkruar vėzhgimin
“Vlerėsimi negativ i Ananit pėr Kosovėn”, ribotuar nė shqip
nga “ABC” mė 4 shkurt 2006. E di Besniku se kėto deklarata
tė Ananit bien nė kundėrshtim me raportimet pėr pėrparimet
e stabilitetit dhe tė demokracisė nė Kosovė qė i ka bėrė
kreyadministratori i OKB-sė Petersen, si dhe me ato qė bėri
norvegjezi Kai Ajde, i dėguari i Ananit? Di gjė Besniku
pėrse Anani ka bėrė kėtė kthesė nė drejtim negativ pėr
Kosovėn? Ka dėgjuar gjė Besnik Mustafaj se kohė mė parė,
kur Besniku nuk ishte ende ministėr dhe Anani kishte
lėshuar vlerėsime negative pėr shqiptarėt nė Kosovė, ėshtė
thėnė se tek ai kishin ndikuar disa kėshilltarė francezė
pranė tij, me porosi sigurisht nga Parisi, aleat i
Beogradit? Apo Besniku nė atė kohė ka qenė i zėnė me
trillime skenash e dialogjesh pėr romanin “Boshi”?!

(Anti)diplomacia e Besnikut e kushtėzuar nga propozimi
iTadiēit

Sipas gjithė arsyetimeve tė mbrapshta qė bėn Besniku Kosova
duhet tė mbetet nėn Serbi, derisa t’u bėka modeli mė i
kulluar i demokracisė nė botė, aq i kulluar sa edhe mė tė
ligjtė midis serbėve tė Kosovės e tė Serbisė tė mos kenė
gojė tė thoė se nuk ėshtė demokratike. E ku ka model tė
tillė demokracie?. Besnik Mustafaj nuk arrin tė kuptojė njė
gjė fare elementare se pavarėsimi i njė kombi dhe
shndėrrimi i njė vendi nė shtet tė pavarur nuk ka si
premisė kryesore e si motivim themelor legjitimiteti
shkallėn e demokracisė, por faktin qė ėshtė komb e vend i
veēantė nga tė tjerėt. Kurse Mustafaj bėn si premisė e
kriter tė pavarėsimit tė Kosovės shkallėn e demokracisė,
sepse kėshtue e kanė mė tė lehtė serbėt e miqtė ė tyre tė
manovrojnė pėr tė mohuar tė drejtėn e Kosovės pėr
pavarėsim.
E ka idenė Besniku se ēfarė ėshtė ai plani famėkeq i
francezit Badinter, i vitit 1991, pėr t’i mohuar Kosovės tė
drejtėn e shkėputjes nga ish-Jugosllavia, kur kėtė tė
drejtė ua njohėn njėsive tė tjera tė federuara?. Mos vallė
ėshtė pėrsėri po ai Badinter, ose ndonjė nxėnės i tij i
zellshėm, qė po sajon njė “justfikim” tė ri, pas 15
vjetėsh pėr t’ia mohuar Kosovės tė drejtėn e pavarėsimit
nėn njė pretekst jo mė poilitiko-juridik, por
politiko-shoqėror? Mos vallė Besniku para se tė jepte
intervistėn nė “Le Figaro” ka lexuar nė dritėn e abazhurit
nė dhomėn e hotelit njė studim tė kėsaj natyre nė
frėngjisht, sepse fjalėt e tekstit shqip kanė morfologji e
sintaksė tė pėrdhosur tė gjuhės shqipe?!. Besoj qė Besniku
e ka parasysh se mua kjo mė bie nė sy kollaj si njohės i
mirė i frėngjishtes.
Edhe njė herė duket se kemi tė bėjmė me besnikėri ndaj
Serbisė e tradhėti ndaj Shqipėrisė. Kosova duhet tė behėt e
pavarur sepse ėshtė shqiptare , jo se u bė demokratike.
Sipas logjikės sė Besnikut e studimeve tė ndonjė Badinteri
nė Francė Shqiėpria e Enver Hoxhės duhej zhdukur nga harta
e sheteve se nuk ishte demokratike, Sipas Besnikut gjithė
shtetet e botės qė nuk janė demokratike nuk duhet tė jenė
shtet por tė shkojė t’i pushtojė dikush? Mos vallė Besniku
beson se SHBA do tė dojė, ose do tė mundė tė pushtojė si
Irakun ēdo shtet ku ka, apo mund tė shpallet ndonjė Sadam?!
Kėto janė marrėzira t’i besosh.
Po shkallėn e demokracisė qė njė vend e njė popull tė bėhet
shtet i pavarur kush do ta pėrcaktojė, sipas Besnikut? Mos
atje nė Francė e kanė informuar se po bėhet gati propozimi
pėr tė krijuar njė “Gjykatė Ndėrkombėtare pėr Demokracinė e
Pavarėsinė” e shteve, siē propozuan francezėt atė Gjykatėn
e Hagės pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi ku englediset
Milosheviēi dhe nuk denjojnė tė shkojnė Mlladiēi, Karaxhiēi
etj.?! Nėse krijohet njė “Gjykatė Ndėrkombėtare pėr
Demokracinė e Pavarėsinė” e shteteve a nuk do ta zhysė ajo
botėn nė kaos duke hequr e dhėnė pavarėsira si liēencat e
automobilave?! E cili qenka ai shtet nė botė qė ka shkallė
demokracie tė paqortueshme qė t;i shpėtojė njė gjykate tė
tillė?! Shete tė tillė nuk janė as Franca me SHBA.
Besnik Mustafaj ka lajthirtur kur pavarėsinė e Kosovės e
shikon sikur ai tė ishte ministėr i jashtėm i rajonit tė
Ballkanit, si Fatos Nano para disa vitesh kur fliste pėr
Ballkan pa mure ndarėse. Besniku ia kalon edhe
panballkanizmit tė Fatos Nanos kur thotė : “Ballkani nuk ka
nevojė pėr njė shtet tė ri qė nuk ėshtė shtet i sė
Drejtės”. Kė ka pyetur ai nė Ballkan kur flet kėshtu?
Serbėt? Grekėt” Po pse pėr hir tė Ballkanit apo pėr hir tė
tė drejtave dhe tė interseave tė shqiptarėve duhet kėrkuar
e mbėshtetur pavarėsia e Kosvės? Nė mos pastė nevojė
Ballkani i Besnikut pėr shtet tė ri “qė ende nuk ėshtė i sė
drejtės”, kanė nevojė shqiptarėt pėr kėtė shtet qė ta bėjnė
hap pas hapi tė sė drejtės dhe siguri do ta arrijnė edhe
pse nuk do Besnik Mustafaj.
Shteti ėshtė si njeriu. Lind njomcak i brishtė, bėhet
fėmijė, i pėrkėdhelur, tekanjoz e sherxhi siē janė bėrė
Serbia e Greqia nė Ballkan, ose i nėpėrkėmbur si Shqipėria;
grindet e qaravijtet, rritet, bėhet adoleshent, piqet,
bėhet burrė tamam. Kurse Besnik Mustafaj shtetin e Kosovės
e dashka qysh nė lindje burrė tė madh, madje dhe evlija nė
sjellje e bujari. Se kėshtu thonė nė Beograd dhe nė Paris.
Shteti i sė drejtės ėshtė nocion mjaft i papėrcaktuar nė
teori dhe shumė i vėshtirė pėr t’u reralizuar nė praktikė.
Ē’i duhet mėsuesit tė gjuhės frėnge, Besnik Mustafa,j tė
hyjė nė fusha ku nuk ka haber fare?! Pėr t’u bėrė qejfin
miqėve nė Beograd e Paris para tė cilėve do tė mburret si
kompromisaxhi i madh?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 11:22 pm

ĖSHTĖ KRIZĖ E DYPUSHTETIT, JO KRIZĖ E PARLAMENTIT

Partia Socialiste dhe aleatėt e majtė pėr shumė ditė me
radhė kanė vėnė kujen se nė Shqipėri ka plasur “kriza e
parlamentit” dhe gjoja pėr tė dalė nga kjo krizė i kėrkojnė
Presidentit tė Republikės tė thėrrasė njė tryezė tė partive
parlamentare pėr tė biseduar dhe pėr tė rėnė nė ujdi tė
pranueshme pėr tė gjthė. Kurse PD nė emėr tė shumicės
qeverisėse pėrgjigjet se nuk ka krizė parlamentare e nuk do
tė tilla bisedime. Por Berisha ia lė topin Presidentit tė
luajė si tė dojė nė fushėn e tij, duke thėnė se nuk ndėrhyn
nė punėt e tij nėse do apo jo tė marrė nisma siē kėrkon
Rama.
Nė parlament kemi parė skena tė shėmtuara, qė edhe po tė
krijoheshin nga rrugaēėt e tė droguarit nė rrugė do tė
ishin tė pafalshme. Deputetė qė shkojnė me pranga, me
bilbila, me daulle. Pėr tė ulur zjarminė e kėtyre tė
revoltuarve revolucionarė shumica rreshton njerėzit e
Gardės pėr tė mbrojtur deputetėt e ministrat e saj tė urtė.
Kjo i tėrbon edhe mė shumė tė revoltuarit qė zėnė e ankohen
se janė keqtrajtuar nė sallė dhe ngrenė padira nė
prokurori. Kishim parė skena tė pahishme rreth parlamentit.
Demonstrata tė fuqishme nė vitin1991 qė irrituan aq shumė
kryetarin Kastriot Islami saqė ky harroi se kishte
mikrofonin hapur dhe u shpreh sikur tė mė garantojė kush
familjen jap urdhėr e dal vetė me mitroloz t’i grijė. Kemi
parė parlamentin nė shtetrrethim kur vendoste gjendjen e
jashtėzakonshme nė vitin 1997. Kemi dėgjuar pėr krismat e
armėve nė korridorin parlamentit kur iu bė atentat Azem
Hajdarit. Kemi parė karnavalet e PD-sė nė vitin 2001 kur
deputetėt me divizėn bardhė e blu ndiznin qirinj pėr tė
bėrė varrimin simbolik tė parlamenti tė dushkut. Por ende
nuk kishim parė kėtė yrnekun e tanishėm qė brenda nė sallėn
e parlamentit tė bėhen kėrcėnime ose tė dėgjohen ultimatume
si tė Komitetve tė Jugut mė 1997: bėni si themi ne ose s’ka
parlament. Nuk kishim parė qė nė emėr tė demokracisė e tė
“kthimit tė fshehtėsisė sė votės” tė bėhej tentativė nga
pakica pėr tė marrė peng parlamentar shumicėn, pėr tė
shndėrruar sallėn e parlamentit qė tė gjthė me hipokrizi e
quajn “tempulli i demokracisė” nė njė mjedis vagabondazhi.
Edhe kėtė e pamė.
E keqja dhe e liga nė demokraci pėrtėrihen e pėrsosen shumė
mė shpesh se tė mirat e demokracisė. Hipokrizia lulėzon pa
pengesė. U vėrtetua se fajin nuk e ka aq shumė
mosrespektimi i fshehtėsisė sė votės, por spekulimi
hipokrit me fshehtėsinė e votės. Pėr tė qenė mė tė saktė
fajin e ka edhe vetė fshehtėsia e votės. Nė parlament nuk
duhet tė ketė votim tė fshehtė asnjėherė e pėr asgjė. Nė
qoftė se deputetėt nuk guxojnė tė votojnė hapur nė
parlament do tė thotė se nuk ka demokraci nė vend, ose nė
parlament nuk kanė shkuar njerėz dinjitozė e demokratė tė
vėrtetė. Vota e fshehtė nuk pjell demokraci, por hipokrizi
e paburrni, nuk sjell zgjidhje demokratike serioze, por
nxit e pėrligj intrigėn, pabesinė e rrufjanllėkun.
Frikacakėt nuk kanė pėrse tė shkojnė nė parlament.
Gjithēka nisi si njė skenar dhe regjisure banale kur
“Kapedan-Sulot” e sė majtės shpallėn se namuzi i tyre
maēoist politik e shijet e tyre demokratike fort burrece
nuk mund tė duronin mė shumė se 200 ditė tė komandoheshin
nga njė femėr “noprane”. Jozefinėa e shkretė ėshtė sjellė
si shelege e butė nė parlament po ta krahasosh me Kastriot
Islamin e vitit 1991 dhe sidomos me Skėnder Gjinushin
prepotent tė viteve 1997-2001 qė ishte ulur nė karrigen e
kryetarit me vrullin e komandantit politik tė njė rebelimi
tė armatosur. Edhe Servet Pėllumbi i moderuar po tė jetė
pėr hile e shkelje ka bėrė mė shumė dhe mė tė rėnda se ato
qė i quhen mėkate tė pafalshme Jozefinės. Por socialistėt
imituan xha Sulon nė filmin “Kapedani” qė nuk mund ta
lėshonte pėr tokė namuzin e mustaqeve dhe tė punonte nė
kooperativėn bujqėsore qė drejtohej nga njė ēupėrlinkė. “Ta
shkarkojmė Jozefinėn”, ishte kushtrimi i “Sulo-kapedanėve”
tė parlamentit , tė cilėt pėr tė qenė tė ndershėm duhet
thėnė se nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me fisnikėrinė e
personazhit “xha Sulo” nė film.
Por puna e shkarkimit tė Jozefinės nuk u doli si e kishin
nisur ata dhe ndonjė ”karrigethyer” nga kampi i shumicės. U
kuptua qė pėrveē sebepit pėr sherr politik ata qė nisėn
procedurat e shkarkimt kishin dhe njė plan praktik pėr tė
vėnė nė jetė, tė sillnin nė krye tė parlamentit ndonjė
“karrigethyer” nga rrethi i Berishės. Pėrveē ngjashmėrive
tė tjera me zhvillimet e vitit 1997 duhet mbajtur shėnim
edhe kjo veēori, nė kampin e PD-sė u shfaqėn
karrigethyerit.
Jozefina nuk u rrėzua, pėrkundrazi u nis pėr nė Amerikė dhe
atje u vlerėsua si njė fitore pėr Shqipėrinė qė jep
shembull tė tillė demokracie qė vė njė grua tė drejtojė
legjislativin. Merreni me mend ēfarė pėrshtypje tė keqe do
tė kishte bėrė sikur tė nddhte qė nė Shqipėri tė shkarkohej
brenda dy muajsh e para grua nė historinė e saj e zgjedhur
kryetare parlamenti. Kjo mund tė ndodhte vetėm sikur
Jozefina tė kishte kryer krime tė tilla si serbja Pllavēiē
qė e kėrkoi dhe e dėnoi Gjykata e Hagės pėr krime nė
Bosnje. Sikur nė vend tė Jozefinės tė ishte zgjedhur Luiza
Hoxha me siguri “Sulo-kapedanėt” do tė ngriheshin si trup i
vetėm nė mbrojtje tė saj. Votimi pėr Jozefinėn u kthye nė
humbje tė madhe pėr “Sulo-kapedanėt”, se nuk doli gjė ai
alarmi pėr shkelje tė fshehtėsisė sė votimit. Atėherė
“Kapedan-Sulot” nxorrėn nga arkivi dosjen e praktikave
beogradase. Nė vitin1997 pėrdorėn simbolet serbe tė
ngritjes sė tre gishtave pėr tė nxitur turmat e britmave
“duam paratė tona”. Kėsaj radhe bėnė si ato ditėt nė rrugėn
e Beogradit kur rrėzohej Milosheviēi, filluan koncertin e
bilbilave, zhuzhatjen si gjinkallat nė korrik, jo nė rrugė
por brenda nė parlament, tundėn dhe prangat e policėve , si
pėr t’u thėnė rivalėve nga shumica, ose na lidhni ju qė tė
dukemi heronj, ose pranoni tė lidhim ne shumicėn me prangat
e votimeve tė fshehta qė shumica tė mos bėjė dot gjė pa
izmin e pakicės. Nuk u eci qė incidenti tė kishte edhe gjak
e bojė tė kuqe si nė sheshin “Skėnderbej” mė 28 maj 1996.
Por ama njė konflikt me njerėzit e rendit brenda nė sallė e
krijuan. Qaravitjet nė kupė tė qiellit zbuluan madje edhe
njė “filmues hafije” qė i pėrkiste gardės, mekanizėm
shtetėror. Kjo pėr bilbilsat ishte e padurueshme. Ata nuk
kanė gajle tė filmohen nga gjithfarė reporterėsh,
kameramanėsh, tė njohur e tė panjohur,tė gjithėfarė
televizionesh qė nuk dihet mirė pėr kė punojnė e ku i ēojnė
prodhimet e tyre. Por nga njė gardist kurrsesi nuk duan tė
filmohen.
Edhe kjo nuk e zgjidhi punėn, tani ka mbetur zgjidhja ose
tek presidenti ose tek “rebelimi” si nė vitin1997 ( edhe
atėherė nė fund tė shkurtit e nė fillim tė marsit u bė
zallamahia. Kėsaj radhe e majta ka njė mangėsi, nuk ėshtė
bashkuar, nuk ka mė njė “Forum pėr Demokraci”, sepse Gumeni
s’ėshtė nė Shqipėri, Kurt Kolės i ka rėnė itibari, Fatos
Lubonja ėshtė mė shumė nė anėn e Berishės, As Arben Imamin
nuk e kanė si mė 28 mars 1996 qė t’u jepte zemėr nė sheshin
“Skėnderbej” pėr tė rrėzuar diktatorin Berisha, se ka
shkuar shef kabineti tek Berisha. Nuk ka shenja se diku po
krijohen komitete tė shpėtimit publik. E gjitha e reja
ėshtė njė takim i tė majtėve tė pėrēarė dhe lėvizja e Metės
drejt PS-sė.
Edhe shumica nuk i ka punėt mė mirė. Teprica e votave mbi
pakicėn ėshtė e brishtė. Rreziku i aktivizmit tė
karrigethyerve ėshtė i madh. Nismat pėr tė ndryshuar krerėt
e institucioneve, sidomos prokurorin e pėrgjithėshėm po
ngecin. Madje kėrcėnimi pėr postin e Sollakut, u kthye nė
hyxhym pėr t’i hequr kolltukun Jozefinės. Shumica e ka
pėsuar si nė pėrrallėn e atij qė kapi hajdutin, por nuk e
ēonte dot ku duhej, as e lėshonte dot, se hajduti nuk e
lėshonte mė atė.
Opozita bėrtet “bėni lėshim tė dalim nga kriza
parlamentare”. Nė tė vėrtetė nuk ka krizė parlamentare se
njė krizė e tillė ndodh kur parlamenti nuk ėshtė nė gjendje
t’i japė njė qeveri vendit dhe pasi janė provuar gjithė
variantet e mundėsitė duhet tė shpėrndahet pėr tė kėrkuar
zgjidhje nėpėrmjet zgjedhjesh tė reja para kohe. Kėtė e
dinė mirė tė dy palėt. Edhe opozita qė bėrtet se ka krizė
parlamentare e di se bėn gabim. Shumica nuk ka garanci tė
plota se nuk mund tė shkohet edhe drejt njė krize
parlamentare se “dukuria Xhuveli” qė dėmtoi tė majtėn mund
tė infektojė edhe tė djathtėn.
Krizė parlamentare ende nuk ka. Por ka shpėrthim tė ri tė
njė krize tė vjetėr, tė „krizės sė dypushtetit“ dhe tė
„krizės sė bashkėqeverisjes informale“. Kėto dy kriza e
kanė zanafillėn qysh nga viti 1991. PPSH qė kishte 2/3 pas
31 marsit 1991 deshi bashkėqeverisje, jo informale por
zyrtare me PD dhe ia arriti duke i imponuar qeverinė e
stabilitetit,qė doli njė dėshtim i plotė. Menjėherė pas
fitores sė PD mė 22 mars 1992 PS kėrkonte t’i impononte
PD-sė „bashkėqeverisjen informale“ dhe qysh ditėn e parė tė
parlamentit Nano kėrkoi zgjedhje tė reja. Kjo donte tė
thoshte „ose qeverisni nė ujdi me ne, ose nuk ju lėmė tė
qeverisni tė qetė.“ Nė vitin 1996 PS pėrsėri kėrkoi
krijimin e situatės pėr bashkėqeverisje informale. Meqenėse
nuk e arriti filloi pėrgatitjet pėr pėrmbysjen e vitit
1997. PD tentoi me ato fuqi qė i kishin mbetur t’ia nxinte
jetėn qeverisjes sė PS-sė, madje a mori pėr pak orė
pushtetin nė shtator 1998. PD shumė kohė ka luajtur kartėn
e zgjedhjeve tė parakohėshme dhe i imponoi PS-sė
bashkėqeverisje informale nė vitin 2002 me marrėveshjen
Nano-Berisha dhe me zgjedhjen e Moisiut president
konsensual e tė Sollakut prokuror tė pėrgjithėshėm.
Kėtė do tė bėjė tani PS, tė riaktivizojė marrėveshjen
Nano-Berisha pėr bashkėqeverisje informale, sepse me provat
e fundit duket e kuptoi se taktika leniniste e
shpartallimit tė Dumės si nė kohėn e dypushtetit nė Rusi
pas revolucionit tė shkurtit 1917 nuk ėshtė e lehtė dhe
parrulla “gjithė pushtetin ramo-socialistėve” nuk ka gjasa
pėr sukses. Prandaj Rama e PS duan njė ujdi me PD-nė e
Berishėn qė tė parėve t’u lėshohet terren pėr sukses nė
zgjedhjet lokale. Rama kėrkon me ēdo kusht qė tė sigurojė
vazhdimėsinė e pushtetit tė tij nė Bashkinė e Tiranės..
Kėrkesa e Ramės qė Moisiu tė thėrresė tryezėn e partive do
tė thotė tė pranohet se vendi ka hyrė tashmė nė krizėn
institucionale, edhe pse nuk ka krizė tė mirėfilltė
parlamentare. Gjithnjė tryezat e partive janė thirrur pėr
tė zhvleftėsuar parlamentin, pėr tė vėnė pazarllėqet e
matrapazllėqet politike mbi zgjidhjet institucionale. Kėtė
bėnte Ramiz Alia kur krijonte Kėshill Presidencial tė
paligjėshėm nė fillim tė vitit 1991, tryeza partishė nė
qershor e nė dhjetor tė atij viti. Kėtė imponuan
socialistėt nė 9 mars tė vitit 1997. Kėtė imponuan
demokratėt gjatė ujdisė Nano-Berisha 2002. Kėtė duan tė
bėjnė ramosocialistėt tani. Kėta duan me ēdo kusht tė
shmangin rrezikun qė fushata e egėr verbale e Berishės
kundėr korrupsionit tė tyre tė mos kthehet nė fushatė
veprimesh konkrete.
Tollovitė qė kanė ndodhur nė Shqipėri janė gjithashtu nė
njė linjė tė njohur zhvillimesh ndėrkombėtare pėr Kosovėn.
Sa herė i duhet Sebisė tė vėshtirėsojė pozitėn e
shqiptarėve tė Kosovės nxisin sherre nė Shqipėri. Dhe sa
herė serbėt ndjejnė njė nevojė tė tillė grekėt provokojnė
tensione me Shqipėrinė. Kėshtu ka ndodhur edhe kėto kohė.
Aktorėt kryesorė tė gjithė kėtyre kombinacioneve tė
fėlliqur janė po ata qė e kanė nisur kėtė punė qysh nga
vitit 1991.

5 mars 2006 Abdi Baleta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 11:22 pm

KONSUMOHET KRYEKRIMI “SHKENCOR”
Kohėve tė fundit ėshtė bėrė i njohur njė dokument i
Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė (ASHSH) me titull
“Platformė pėr zgjidhjen e ēėshtjes kombėtare shqiptare”,
pėrfunduar mė 20 tetor 1998. “Platforma” paraqet dokumentin
mė antishqiptar dhe mė tė turpshėm tė publikuar nga kjo
Akademi.
Sė pari, sipas ASHSH ēėshtja shqiptare ėshtė e zgjidhur.
ASHSH quan zgjidhje tė ēėshtjes shqiptare mbetjen e Kosovės
nė Jugosllavi, tė shqiptarėve tė Malit tė Zi nė Mal tė Zi,
tė shqiptarėve tė tjerė nė Maqedoni, tė ēamėve nė Greqi dhe
tė shqiptarėve tė Kosovės Lindore (Medvegjė, Bujanovc,
Preshevė etj.) nė Serbi d.m.th. ashtu siē janė. Kjo
“zgjidhje” nuk ėshtė paraqitur si njė nga hapat, por si
vetė zgjidhja e ēėshtjes shqiptare. Mbasi e ka zhvilluar mė
hollėsisht kapitullin “rruga e zgjidhjes” nė formė tė
pėrmbledhur dhe me shkronja bold “Platforma” pėrfundon:
“Akademia e Shkencave kėrkon ndėrhyrjen e pėrbashkėt tė
forcave demokratike shqiptare dhe tė faktorėve me peshė
ndėrkombėtare pėr tė njohur Republikėn e Kosovės si element
konstitutiv tė Republikės Federale tė Jugosllavisė, pėr t’i
trajtuar shqiptarėt e Maqedonisė si qytetarė tė barabartė
me maqedonėt, pra pėr t’u dhėnė tė drejtėn e popullit
shtetformues, pėr t’i ndihmuar shqiptarėt e Malit tė Zi tė
kenė krahinėn e tyre autonome dhe pėr t’u siguruar
shqiptarėve tė Greqisė tė drejtėn tė mėsojnė nė shkollat
shtetėrore dhe gjuhėn e tyre amtare” (f.51). Nė qoftė se
kjo ėshtė zgjidhja e ēėshtjes kombėtare shqiptare, atėherė
ajo ēėshtje ėshtė e zgjidhur sepse shqiptarėt tani mė veē
gjenden nėn kėto pesė shtete. Me kėtė “Platforma” nė emėr
tė institucionit mė tė lartė shkencor, Akademisė, del para
publikut shqiptar dhe joshqiptar me tezėn se ēėshtja
shqiptare nė thelb ėshtė e zgjidhur, ndėrsa ēka mbetet pėr
t’u bėrė janė vetėm ēėshtje tė rregullimeve tė brendshme tė
kėtyre shteteve duke u njohur shqiptarėve mė shumė tė
drejta.
Sė dyti, ASHSH del kundėr bashkimit tė shqiptarėve dhe
territoreve tė tyre nė njė shtet tė pėrbashkėt. Si argument
pėr ketė sjellė moslejimin nga faktori ndėrkombėtar tė
ndryshimit tė kufijve! Sipas “Platformės” ASHSH mendon “se
nė kushtet e tanishme, kur faktorėt ndėrkombėtar nuk
lejojnė ndryshimin e kufijve aktualė dhe kur nė Gadishullin
Ballkanik ende nuk janė kapėrcyer pasionet nacionaliste,
synimi madhor i Rilindjes kombėtare do tė arrihet nė mėnyrė
tė shkallėzuar, dora dorės me ecurinė e procesit tė
integrimit tė Gadishullit Ballkanik nė bashkėsinė
evropiane” (f.50). Ėshtė vėshtirė tė pėrmblidhet nė kaq pak
fjalė dhe vetėm nė njė fjali kaq shumė injorancė,
keqėdashje, absurditet dhe imoralitet. Megjithatė ėshtė e
vetmja fjali qė tregon se sė paku pėr injorancė,
keqėdashje, absurditet dhe imoralitet hartuesit janė
vėrtetė tė aftė dhe po tė ishin kėto karakteristika tė
akademikut, atėherė e meritojanė plotėsisht titullin
akademik.
Injorancė, sepse duket sikur nuk e dinė se kufijtė janė tė
ndryshueshėm, se kanė ndryshuar kudo nė Evropė, por edhe
pikėrisht nė Ballkan dhe tė mos njohėsh kaq fakte ėshtė
injorancė kulmore; injorancė, sepse duket sikur nuk e dinė
se faktori ndėrkombėtar as praktikisht e aq mė pak
teorikisht as nė tė kaluarėn, as sot dhe as nė tė ardhmen
nuk ndalon ndryshimin e kufijve meqenėse me kėtė do t’i
pritej rruga pėrjetėsisht krijimit tė ēdo shteti tė ri; do
tė ndalohej ēdo luftė nacionalēlirimtare; do tė ndalohej
ēdo luftė antikoloniale dhe vetė bashkimi i Evropės; do tė
ngurtėsohej gjendja e sotme e botės dhe do tė ndaloheshin
shumė ndryshime. E drejta ndėrkombėtare nuk ėshtė as kaq
injorante, as kaq konservatore dhe as kaq iracionale sa tė
pėrpiqet tė ndaloj ndryshimin. Ndoshta hartuesit e
“Platformės” kanė pasur parasysh rregullat qė ndalojnė
pėrdorimin e dhunės pėr ndryshimin e kufijve. Por, kėtu
shfaqet pėrsėri injoranca e hartuesve tė “Platformės”,
sepse prej kėtij rregulli s’mund tė nxirret pėrfundimi se
nga e drejta ndėrkombėtare ndalohet ndryshimi i kufijve.
Kjo rregull u drejtohet mjeteve tė ndryshimit tė kufijve
dhe ndalon pėrdorimin e mjeteve tė dhunės, por rregullat
mbi mjetet e ndryshimit tė kufijve nuk do tė kishin kuptim
nė qoftė se vetė kufijtė do tė ishin tė pandryshueshėm.
Injoranca duket edhe mė shumė kur si program paraqiten
rrugė dhe kėrkesa qė tanimė ka vite e vite qė i dėgjojmė
nga politikanėt shqiptarė si: “Kosova Republike e hapur
ndaj Shqipėrisė e Serbisė”, “status shtetėformues”, “kthim
tė pronave ēamėve” etj. “Platforma” pėrsėritė thjeshtė
artikujt e pėrditshėm tė gazetave vetėm se mė keq dhe mė
cekėt. Sė paku t’i thonin shqip emrat e vendeve e jo siē i
thonė Leskovcit si serbėt: Leskovac (f.6). Po ashtu nė
shumė vende thuhet se shqiptarėt duhet tė tregohen ashtu e
kėshtu para botės, tė marrin masa organizative e tė kryejnė
veprime qė pėlqehen nga faktori ndėrkombėtar (ff.42,43
etj.), a thua se programi nuk hartohet pikėrisht pėr tė
treguar se cilat janė kėto veprime, organizime etj.
“Platforma” duket se kėrkon tė hartohet njė platformė
tjetėr qė tė tregoj pikėrisht ēka duhet bėrė qė tė zgjidhet
ēėshtja shqiptare. Me kėtė kėrkesė ajo e hedhė veten poshtė
si platformė pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare.
Mė tej, kjo fjali ėshtė edhe absurde, sepse ėshtė
logjikisht kontradiktore. Nė shumė faqe tė mėparshme shumė
herė nga hartuesit e “Platformės” ėshtė ngulur kėmbė se
pasionet nacionaliste tė popujve qė mbajnė nėn sundim
shqiptarė nuk mund tė shuhen deri sa t’u jepen tė drejtat
shqiptarėve, ndėrsa kėtu pohohet se shqiptarėt s’mund tė
fitojnė tė drejtat e veta deri sa tė shuhen pasionet
nacionaliste tė kėtyre popujve. Pra, nė fillim thuhet se
zgjidhja e ēėshtjes shqiptare ėshtė kusht i shuarjes sė
pasioneve nacionaliste, nė fund thuhet se shuarja e
pasioneve nacionaliste ėshtė kusht i zgjidhjes sė ēėshtjes
shqiptare! Ndoshta mendojnė se pasionet shuhen po tė
pranohet “zgjidhja” e ofruar nga “Platforma” d.m.th.
dhėnien e statusit tė Republikės Kosovės etj. Mirėpo, kjo
ėshtė e gabuar, sepse pasionet nacionaliste serbe nuk i
zbutė statusi i republikės sė Kosovės nė Jugosllavi mbasi
dihet se kėto pasione serbėt i kanė ruajtur e forcuar edhe
kundėr popujve qė kishin statusin e republikės nė
ish-jugosllavi d.m.th. kundėr kroatėve, sllovenėve etj.
Prandaj “zgjidhja” e ofruar nuk shuan pasionet
nacionaliste, e shuarja e tyre vihet si kusht pėr
“zgjidhjen” e ēėshtjes shqiptare. Po ashtu ėshtė provuar se
as statusi i shtetėformuesit nuk i shuan pasionet radikale
nacionaliste: sllovenėt dhe kroatėt kanė pasur statusin e
shtetėformuesit nė Mbretėrinė Serbo-Korato-Sllovene dhe
pasionet nacionaliste tė serbėve kundėr tyre jo votėm nuk u
shuan, por u ndezėn edhe mė shumė etj.
Ėshtė keqėdashėse, sepse e gjithė kjo injorancė dhe
absurditet pėrdoren pėr tė argumentuar kundėr vullnetit tė
shqiptarėve me synim lėnjen e tyre nėn sundimin dhe
masakrimin sllav e grek.
Ėshtė imorale sepse akademikėt e dinė se kufijtė kanė
ndryshuar, se janė tė ndryshueshėm, se e drejta
ndėrkombėtare nuk pėrmban asnjė nen qė ndalon ndryshimin e
kufijve, por vetėm rregulla qė rregullojnė ndryshimin e
tyre, e megjithkėtė i fshehin kėto fakte. Fshehja e fakteve
ėshtė nė kundėrshtim me moralin shkencor, nė kundėrshtim me
moralin njerėzor dhe nė kundėrshtim me moralin kombėtar.
Ėshtė imorale, sepse ėshtė mosmirėnjohje dhe pėrdhosje e
gjithė pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr bashkim kombėtar, i
gjakut tė derdhur, jetėve tė dhuruara pėr kėtė qėllim.
ASHSH kėrkon dhe sajon argumente pėr t’i bindur shqiptarėt
tė heqin dorė nga ideja e bashkimit kombėtar, pėr t’i
bindur se ky ėshtė njė proces i pamundur dhe se siē thotė
Millosheviqi nuk do tė lejohet kurrė. Pėr ASHSH bashkimi
kombėtar ėshtė i mundshėm vetėm si rrezultat i procesit tė
integrimit tė Ballkanit nė bashkimin evropian, pra njė
proces tė cilin shqiptarėt nuk mund t’a ndalojnė. Mirėpo,
sipas kritereve tė pranimit dhe integrimit nė bashkimin
evropian Ballkani nuk mund tė integrohet pa zgjidhur
konfliktet e thella me bazė nacionale dhe pa u
demokratizuar. “Platforma” shpesh pohon se Ballkani nuk
mund tė demokratizohet pa e zgjidhur ēėshtjen shqiptare dhe
ky konstatim ėshtė pranuar pėrgjithėsisht si i saktė.
Mirėpo prej kėtej del se zgjidhja e saj do tė duhej t’i
paraprinte integrimit tė Ballkanit nė Evropė dhe jo
integrimi i Ballkanit nė Evropė zgjidhjes sė ēėshtjes
shqiptare. “Zgjidhja” qė ofron “Platforma” nuk e
demokratizon Ballkanin, sepse as statusi i Republikės sė
Kosovės brenda Jugosllavisė, as i shtetėformuesit nė
Maqedoni nuk i shuajnė pasionet radikale nacionaliste
sllave.
Sė treti, ASHSH i kundėrvihet me themel Rilindjes Kombėtare
Shqiptare. ASHSH e pohon kėtė edhe vetė, por pėr mė tepėr
edhe e fyen atė duke e shtrembėruar, duke e paraqitur
situatėn e tyre si shumė tė thjeshtė e tė lehtė etj.. Sipas
“Platformės”: “Atėherė tė gjitha trojet etnike shqiptare
ndodheshin nėn sundimin e njė shteti tė vetėm - nėn
zgjedhėn e Perandorisė Osmane. Atėherė tė gjithė shqiptarėt
qenė rreshtuar nė njė llogore tė vetme dhe qėllonin
bashkėrisht kundėr tė njėjtit poligon - kundėr Portės sė
Lartė” (f.35). Ky ėshtė njė fallsifikim i situatės dhe
fyrje e rilindėsve. Atėherė trojet shqiptare ndodheshin nėn
njė sundim tė dyfishtė: greko-serb dhe osman. Rilindėsit
pėrgjithėsisht, Lidhja e Prizerenit veēanėrisht pėrcaktuan
si armiqtė mė tė rrezikshėm pikėrisht pushtuesit
sllavo-grekė dhe u pėrpoqėn tė rreshtohen tė gjithė nė njė
llogore e tė qėllojnė bashkėrisht kundėr tė njėjtės
shėnjestėr: serbėve e grekėve. Por, kėtė bashkim nuk e
arritėn, sepse njė pjesė prej tyre tė prirė nga Abdyl
Frashėri i drejtuan pushkėt kundėr Portės sė Lartė. Pėr
ASHSH shqiptarė janė vetėm ata qė luftuan kundėr Portės sė
Lartė sepse thotė ‘tė gjithė shqiptarėt’ u rreshtuan kundėr
saj, ndėrsa ata qė i drejtuan armėt kundėr pushtuesve serbė
e grekė nuk i konsideron shqiptarė. Pėrkundrazi, tani
situata ėshtė mė e qartė, mė e thjeshtė, sepse shqiptarėt
kanė pėrballė vetėm njėrin prej pushtuesve: sllavėt dhe
grekėt. Situata nuk ka qenė asnjėherė kaq e thjeshtė dhe e
qartė, sepse shqiptarėt gjithnjė janė gjendur nėn pushtues
tė dyfishtė: osman e sllavo-grek gati pesėqind vjetė;
francez e sllavo-grek, austro-hungarez e sllavo-grek nė
Luftėn e Parė Botėrore; italian e sllavo-grek dhe gjerman e
sllavo-grek nė luftėn e Dytė Botėrore. Ėshtė hera e parė qė
shqiptarėt ndodhen vetėm nėn sundimin sllavo-grek.
Sė katėrti, ASHSH i kundėrvihet referendumit tė shqiptarėve
pėr pavarėsinė e Kosovės. Me referendum shqiptarėt e kanė
shpallur pavarėsinė e Kosovės dhe Kuvendi Popullor i
Shqipėrisė e ka njohur atė me anė tė njė Deklarate, ndėrsa
ASHSH kėrkon mbetjen e saj nė Jugosllavi. Duke mos e
pranuar dhe njohur vetė vullnetin e popullit tė Kosovės,
ASHSH i heqė vetes tė drejtėn morale t’i kėrkojė
Millosheviqit qė tė pranoj e njoh vullnetin e shiptarėve tė
Kosovės. ASHSH jep e para shembullin se vullneti i popullit
dhe rrugėt demokratike tė shprehjes sė tij nuk duhen
pranuar. Me kėtė vėrteton se ēėshtja shqiptare nuk mund tė
zgjidhet nė rrugė paqėsore e me mjete demokratike, sepse
mjetet demokratike (referendumin) nuk i pranon as njė
akademi ‘shkencash’ e aq mė pak politikanėt.
Sė pesti, ASHSH i kundėrvihet UĒK-ės. Sipas “Platformės”
mjetet pėr “zgjidhjen” e ēėshtjes shqiptare janė tė
ndryshme nė rrethana tė ndryshme, por “pavarėsisht nga kjo,
zgjidhja duhet kėrkuar nė kuadrin e procesit historik qė
pėrshkon sot kontinentin evropian - pra me rrugė paqėsore,
me mjete demokratike dhe me pėrkrahjen e organizatave
ndėrkomėbtare, tė cilat i kanė shpallur dhe i mbrojnė kėto
parime” (f.39). ASHSH konstaton se rruga paqėsore e ndjekur
nga shqiptarėt as nuk u pėrkrah nga faktori ndėrkombėtar
dhe as nuk dha rezultate, lavdėron UĒK pėr kontributin nė
ndėrkombėtarizimin e ēėshtjes dhe pastaj del kundėr luftės
sė UĒK dhe pranon si tė vetmin mjet rikthimin vetėm tek
rruga dhe mjetet paqėsore. Me kėtė i heqė ēdo rol dhe
legjitimim ekzistencės sė UĒK.
Sė pesti, ASHSH e ka hartuar “Platforėmn” pėr tė ruajtur
kufijtė politikė qė i ndajnė shqiptarėt. Hartuesit
theksojnė se “zgjidhjet” e propozuara prej tyre “nuk i
cėnojnė kufijtė e sotshėm politikė tė shteteve tė
Gadishullit Ballkanik” (f.51). Kėshtu ajo merr pėrsipėr tė
ruaj integritetin territorial tė Serbisė e Greqisė dhe
pėrgjithėsisht kufijtė politikė tė shteteve ballkanike qė
janė kufijtė qė i kanė ndarė shqiptarėt.
Sė gjashti, ASHSH e ka hartuar “Platformėn” pėr tė ruajtur
e ringjallur idenė e bashkim-vllazėrimit e tė bashkėjetesės
sė kombeve dhe kombėsive nė Jugosllavi. Pėr kėtė,
shtrembėrohet gjithė historia e marrėdhėnieve
shqiptaro-serbe dhe shqiptaro-greke. Nė “Platformė”
zgjidhen pėr t’u pėrmendur e lavdėruar vetėm ngjarje e
shembuj qė dėshmojnė bashkėpunimin e ngushtė shqiptaro-serb
dhe shqiptaro-grek kundėr pushtuesve tė njėjtė osman,
italian e gjerman si bashkėpunimi i shqiptarėve me serbėt
nė Betejen e Kosovės, bashkėpunimi me serbėt i Pjetėr
Bogdanit, fraksioni i Lidhjes sė Prizerenit qė luftoj
kundėr osmanėve sipas projektit serb, bashkėpunimi i PKSH
me serbėt e grekėt kundėr italianėve e gjermanėve nė Luftėn
e Dytė Botėrore etj. Konflikti shqiptaro-serb dhe
shqiptaro-grek sipas “Platformės” ėshtė shumė i ri dhe ka
filluar mirėfill vetėm para tetėdhjetė vjetėsh edhe atėherė
mė tepėr pėr faj tė Fuqive tė Mėdha. Me kėtė histori tė
bashkėpunimit pesėqindvjeēar shqiptaro-serb dhe
shqiptaro-grek qė ėshtė prishur vetėm pak shekullin e
kaluar e diēka mė shumė kėtė shekull (por qė ky shekull ka
ofruar edhe peridha bashkėpunimi tė frytshėm) “Platforma”
pėrpiqet tė argumentoj se bashkėjetesa
serbo-shqiptaro-greke ėshtė e mundur dhe ka rrėnjė tė
thella. Me kėtė “Platforma” mbetet vazhduese e ideve
komuniste tė Luftės sė Dytė Botėrore pėr
bashkim-vllazerimin dhe bashkėjetesėn e kombeve dhe
kombėsive tė Jugosllavisė, sllogan i pėrsėritur me dekada
deri nė mėrziti.
“Platforma” merr pėrsipėr edhe njė varg funksionesh tė
tjera qė ėshtė mė pak e rėndėsishme tė analizohen. Kėshtu,
ajo synon tė ruaj pėrgjithėsisht enverizmin nė gjithė
vetėkuptimin e shqiptarėve; tė vlerėsoj pozitivisht e t’i
paraqesė si shembėlltyra pėr t’u ndjekur vetėm ato rryma
politike, ngjarje dhe individė qė kanė bashkėpunuar me
serbėt e grekėt kundėr “armiqėve tė pėrbashkėt” osman,
italian e gjermanė etj., etj.
Ulja e vetes nė shkallėn e fallsifikatorėve tė historisė,
tė shembėlltyrės sė injorancės, keqėdashjes, absurditetit e
imoralitetit megjithėse tė vetėdijshėm se zbulohen lehtė si
tė tillė para syve tė tė gjithė njerėzve tregon pasionin
dhe vendosmėrinė e thellė tė hartuesve tė “Platformės”, tė
ASHSH dhe akademikėve pėr tė argumentuar se ēėshtja
shqiptare ėshtė e zgjidhur, pėr t’iu kundrvėnė bashkimit tė
shqiptarėve, Rilindjes Kombėtare Shqiptare, Referendumit tė
shqiptarėve tė Kosovės dhe UĒK, pėr tė siguruar kufijtė
politikė qė i ndajnė shqiptarėt dhe pėr tė nxitur
bashkim-vllazėrimin me serbėt e me grekėt. Por, me kėtė
kanė dėshmuar se nė njė program vėrtetė serioz pėr
zgjidhjen e ēėshtjes kombėtare shqiptare, d.m.th. pėr
bashkimin e territoreve dhe pjesėve tė kombit shqiptar nė
njė shtet pika dy e tij do tė duhej tė ishte ēlirimi i
shqiptarėve nga akademikėt e ASHSH tė peridhės sė Enver
Hoxhės dhe vijuesve tė tyre mendorė si parakusht themelor
pėr kėtė zgjidhje. Pėr tė pėrfunduar vlenė shprehja e Mero
Bazes se “ASHSH vėrtetė vonoi, por mė nė fund e kreu krimin
e paralajmėruar”. Mbetet tė dihen se cilėt janė ata
intelektualė nga Kosova, Mali i Zi , Maqedonia etj., tė
cilėt sipas “Platformės” e kanė miratuar dhe ndihmuar kėtė
krim, ndėrsa nė Shqipėri rolin e kryekriminelit pėrpiqet ta
marrė Kristo Frashėri. Por, pėr kėte ka konkurent tė fortė
edhe Ylli Popėn, Luan Omarin, Zija Xholin, Alfred Uēin
etj., etj.


Hysamedin Feraj
17.01.99
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 11:23 pm

A eshte rebeluar vertet myftinia e Shkodres ?


Sulmi qe po I behet muslimaneve ne Shqiperi nuk eshte
sajese e ndonje mendjeje te semure apo e nje piste
tendencioze, por eshte nje dukuri qe eshte bere tregues ku
militon nje media shume e perkushtuar ne sensin antiislam,
duke e portretizuar vehten si nje pjese shume e rendesishme
e vete politikes shqiptare e cila imazhin e saj antiislam
tashme e ka teper te lexueshem. Sidomos kohet e fundit
eshte bere teper I eger dhe thuajse krejt I papermbajtur.
Por muslimanet ne Shqiperi kurre nuk do te besonin se pjese
e kamufluar dhe shume here edhe e hapur e kesaj politike
do te behej edhe KMSH, te cilin ato e konsiderojne si
drejtues dhe koordinator te ketij komuniteti fetar.
Kete problem shqetesues e kemi trajtuar edhe perpara ketij
shkrimi ne gazetat Rimekembja dhe Shkodra duke synuar te
ndergjegjesohej Komuniteti Musliman ne Shqiperi per lojen
qe po ben ky institucion, vecanerisht kryetari z. Selim
Muca, ne kete mjegull te rrezikshme ku jane futur
muslimanet shqiptare nga segmente antiislame qe po veprojne
brenda dhe sidomos jashte Shqiperise.
Sulmi qe KMSH beri ne gazeten Shekulli ndaj Myftinise se
Shkodres ne lidhje me deklaraten qe beri kunder botimit te
karikaturave te Profetit (saus) ishte shume shqetesues dhe
teper trishtues per muslimanet ne Shqiperi, sepse ato e
kuptojne rrezikun qe paraqet nje sulm kunder tyre, i cili
vjen nga vete ato qe jane te obliguar qe te jene mbrojtesit
e tyre. Per demostratat eshte folur shume dhe eshte shkruar
shume dhe mbi gjithcka eshte demostruar dhe po demostrohet
shume, sepse ato qe I bene dhe I botuan keto karikatura nuk
jane gazetare te thjeshte, por jane pjese e nje strategjie
qe qarqe te rrezikshme dhe te ngarkuara me nje mllef te
thelle antiislam, kane hedhur ne tregun e mediave dhe ne
betejat ku me armet e tyre moderne po masakrojne popullsine
muslimane te pambrojtur.
Eshte absurde te mendosh se muslimanet nuk jane te
shqetesuar per botimin e karikaturave, qe I bene Profetit
(saus) nje portret terrorist. KMSH vertet qe beri nje
deklarate, por qellimi I fshehur I saj ishte te amortizonte
situaten dhe te pengonte demostratat paqesore qe jane
krejt te ligjshme dhe te mbante ne dore flamurin e nje
tolerance te rreme nderfetare, me te cilen keto drejtues
krenohen ne simpoziumet me politikane shqiptare, sidomos te
huaj. Por gjumin e rende dhe te embel qe po ben KMSH e
nxori jashte loje deklarata e Myftinise Shkoder qe reagoi
ne rruge islame ndaj atyre qe botuan karikatura fyese per
Profetin (saus), deklarate qe do te kryqezonte pas murit
stafin qe drejton kete Myftini. Nga ato qe nuk arrine te
kuptojne se kjo deklarate percolli ne media dhimbjen e
thelle qe po kalojne muslimanet ne Shkoder nga dhuna dhe
fyerja qe iu bene Profetit (saus) nga botimi I
karikaturave. Ne nje takim me z. Selim Muca, ku ka qene I
pranishem dhe autori I ketij shkrimi, I eshte thene myftiut
z. Bashkim Bajraktari se ne Shkoder je te Selim Muca, sepse
atje ti njeh problemet qe ka Shkodra me mire se ne ketu ne
Tirane, duke I dhene te drejte stafit te kesaj myftinie te
kete pavaresi ne trajtimin e problemeve qe lidhen me
shqetesimet e Komunitetit Musliman ne Shkoder. Por
deklarata e kesaj myftinie ne mediat lokale dhe ato
kombetare I beri drejtuesit e KMSH te hidhen perpjete dhe
te kalojne ne nje sulm te eger dhe denigrues ndaj stafit te
Myftinise Shkoder, duke e quajtur kete deklarate nje
rebelim qe po ndodh brenda KMSH duke I vene vehtes te
drejte qe te vendose rregull dhe ta shtype kete rebelim, I
cili po ua “prish pipat” dhe miqesite qe kane lidhur me ato
qe shtrohen ne “tryezen e tolerances nderfetare” ne
perpjekje per ta bere diellin te ndricoje ne Shqiperi me
tre turne.
Ajo qe te shqeteson eshte perpjekje mjerane e KMSH per te
bindur opinionin publik dhe komunitetin musliman pse eshte
rebelim deklarata e myftinise Shkoder, perpjekje qe na
kujton monizmin I cili I detyronte hallkat e pushtetit te
ishin vegla qorre te urdherave qe vinin nga lart, gje qe na
ben te mendojme se KMSH po vepron si KQ i PPSH. Z. Selim
Muca deklaron ne emer te nje pushteti te pakufizuar se kur
ben nje deklarate KMSH-ja te tjeret duhet ta quajne ceshtje
te mbyllur, pavaresisht si eshte trajtuar ky problem dhe sa
eshte ne nje linje me interesat e muslimaneve ne Shqiperi.
Ne kete menyre, ata qe drejtojne KMSH, I atribuojne vehtes
vlerat e dijetareve qe u japin fetva muslimaneve, e cila
po rezulton se eshte e dyshimte dhe e zbehte. Sipas kesaj
fetvaje askush nuk duhet te behet I gjalle dhe te drejten
per te kenduar e ka vetem “gjeli”. Ne perpjekje per te
denigruar ate qe thote deklarata, ai e quan ate te vonuar,
duke harruar se ne nje pike te larget si Hong-Kongu, me nje
minorance muslimane, vershuan ne demostrata te fuqishme,
besimtaret muslimane kunder atyre qe fyen dhe denigruan
Profetin (saus). Kurse ne nje vend me shumice muslimane si
Shqiperia u rri mbi koke nje KMSH si Shpata e Demokleut
duke u dhene receta muslimaneve se si duhet te mendojne dhe
si duhet te veprojne duke harruar se muslimanet e kane nje
pike referimi per te vepruar I cili eshte Kurani I
Madhnueshem qe Allahu xh.sh. ua ka bere atyre dhe te gjithe
njerezimit.
Duket se analisti Ervin Hatibi ka te drejte kur e quan
KMSH nje gjysme ministri qe I sherben me shume politikes
se sa I sherben fese. Mendojme se pikerisht ketu duhet te
kerkohet burimi I sakte I qendrimit te ashper qe po mban
KMSH ndaj kesaj deklarate qe beri ne media Myftinia
Shkoder, duke synuar qe ta vendose ne nje rreth te kuq
kete staf te pabindur. Ne perpjekje per te nxjerre jashte
loje deklaraten, KMSH servir vleresime nga me absurdet duke
pohuar se ne Shqiperi mediat jane korrekte dhe ne asnje
rast nuk I jane kundervene muslimaneve, duke te krijuar
idene se KMSH po ben nje “ gjume artilerie 24 ore”, sepse
te gjithe jane deshmitare te nje historie te panderprere te
ketyre mediave dhe gazetave te te gjitha ngjyrave, analiste
me nje prapavije te rrezikshme nuk po lene hapsire pa
shfrytezuar per te realizuar misionin e tyre kunder
muslimaneve ne Shqiperi. Kurse per KMSH ketu te gjithe po
puthen dhe po perqafohen pa dallim feje dhe pa dallim
ideje. Por ne po jetojme ne nje situate krejt ndryshe nga
sa na e servir KMSH dhe duket se pikerisht kjo ndryshe “
nuk e shqeteson” stafin qe drejton sot KMSH. Ne reagimin e
tij z. Selim Muca deklaron se muslimanet shqiptare
asnjehere nuk jane dhunuar dhe se ato po jetojne ne nje
parajse te vertete ku toleranca nderfetare eshte ne kulmin
e lulezimit.
Po presidenti Moisiu cfare tha zoterinj te KMSH ne Oksford
per muslimanet shqiptare? Ai na kujtoi se ne jemi te
krishtere me nje shtrese te holle muslimani duke aluduar se
vendi yne eshte neper kisha dhe jo neper xhamia meqenese
jemi ne thelb te krishtere, mendojme se kjo eshte nje dhune
e eger shteterore qe sulmon identitetin fetar te cdo
muslimani. Vetem Allahu I Madhnueshem mund te vleresoje
shkallen e perkushtimit te atyre qe e shohin poziten e
muslimaneve shqiptar me xhama te zinj ku drita nuk mund te
kaloje.
Ne reagimin e tij, KMSH pranon nje dhune lokale qe
ushtrohet ndaj muslimaneve duke nenkuptuar Shkodren qe
eshte nje qytet me shkalle te larte perkushtimi ne fene
islame, ku po ngulen kryqe dhe po akuzohen pa te drejte
muslimanet per sharrimin e tyre, ku po behen perpjekjete
vazhdueshme per te kthyer xhamine ne kishe dhe ku po
planifikohet te vendoset ne hyrje te qytetit busti I nje
shenjtoreje katolike.
Per cdo musliman kur nje vella I tij vuan, ajo vuajtje
rrezatohet te te gjithe muslimanet dhe kurre nuk mbetet nje
dhune lokale. Deklarata e Myftinise Shkoder eshte me e
pakta qe ajo percolli ne media nga ajo dhimbje e rende qe
po perjetojne muslimanet ne Shkoder per fyerjen dhe
denigrimin qe karikaturat I bene Profetit tone te nderuar.
Mendoj se vleresimi juaj per nje rebelim te Myftinise
Shkoder ka nje nentekst te qarte pas te cilit mund te
fshihen plane per “ta shtypur” qe me pas te drejtoje nje
staf tjeter ne Myftinine Shkoder, te cilet patjeter nuk do
te marrin guximin “per tu rebeluar”, por do ti bjere
fyellit ne ate vrime qe do ti bjere KMSH ne menyre qe
muslimanet te shohin te verteten e jetes politike e fetare
me gjyslyke llamarine. Duke qene shume te shqetesuar nga
reagimi I z.Selim Muca I cili patjeter percjell mendimin e
KMSH, jemi te detyruar t’ju bejme nje pyetje popullore por
te prere: “Ju zoterinj qe drejtoni sot KMSH a jeni me
muslimanet apo jeni me Harushen?”


Selim Gokaj

Shkoder, me 3 mars 2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   Sat Mar 24, 2007 11:23 pm

VEZET E NJE
PULE


Ka disa vjet ne Shqiperi , dy veze
Sa do fort qe perplasen
Me qe kane te njejten gjeneze
As nuk thyhen as nuk plasen


Te dyja kane te njejten madhesi
Vecse ngjyrat I kane ndryshe
Po ti shohesh ne brendesi
Ngjajne si dy dallendyshe


I ka bere e njejta pule
Pra e njejta brime e sumes
Te njejten damke ose vule
Pjella te Partise Punes


Shqipetare bejuni realiste
Me te keqen mos beni krushqi
Me dy pale komuniste
Qe gjer dje ishin nji


TAHIR HYSA


AMERIKE
PO FRYJNĖ ERĖRAT E 1997-ĖS

Nė kėto vite po kalojmė vėshtirėsi tė shkaktuara nga
drejtuesit e shoqėrisė dhe tė shtetit. Po na kujtohen ditėt
e vėshtira tė grushtit tė shtetit mė 1997. socialistėt dhe
tė gjithė tė majtėt e morėn pushtetin me forcė duke
pėrdorur tė gjitha mjetet joligjore, duke shkuar deri aty
sat ė thithnin edhe gjakun e punonjėsit tė ruajtėsit tė
rendit, mbasi e copėtuan me sopatė. Nuk lanė gurė pa
pėrdorur pėr tė rimarrė pushtetin. U mėsuan tė mendojnė e
tė veprojnė pėr tė siguruar njė rehati tė jashtėzakonshme.
E kanė tė vėshtirė tė jenė tė sunduar. Vepruan dhe menduan
ashtu s ii edukuan prindėrit e tyre. Nuk mundin ta hedhin
poshtė rehatinė 60-vjeēare. U mėsuan kėshtu se janė bijtė e
atyre qė masakruan kėtė popull pėr 45 vjet. U pasuruan dhe
u bėnė milionerė pėr 16 vjet falė njė hajdutėrie tė paparė
ndonjėherė nė vendin tonė. E kanė tė vėshtirė tė lėnė
vilat, pallatet dhe tė dorėzojnė milionat qė i grabitėn
kėtij populli. Nė kėto ditė kur Sali Berisha ka vendosur tė
vėrė nė jetė rezolutėn kundėr korrupsionit, socialistėt
duke parė se po u dalin nė shesh poshtėrsitė qė kanė bėrė
pėr tė siguruar njė jetė pėrrallore, janė bashkuar grup dhe
pėrpiqen tė qėndrojnė tė bashkuar nė mėnyrė qė tė mos
mundesh askush t’i shpėrndajė. Kanė pėrdorur dhe po
pėrdorin tė gjitha mėnyrat pėr tė mos lėshuar asnjė send
nga jeta e tyre. Saliu duhet ta godasė krimin dhe
korrupsionin mu nė zemėr dhe jo nė periferi; tė mos merret
me familjet e tyre por t’i demaskojė dhe dėnojė direct
prindėrit e tyre, tė cilėt janė hajdutėrit mė tė mėdhenj qė
pa ky vend i varfėr dhe i shkretė; hajdutėri qė vėrtetohet
nga akumulimi i pasurive dhe parave qė nuk dinė ku t’i
ēojnė. Edhe njeriu mė i thjeshtė e sheh korrupsionin dhe
krimin e organizuar tek kėta pashallarė. Duhet bisturi e
fortė dhe tė futet thellė nė plagėn e krimit dhe tė
korrupsionit. Komunisto-socialistėt e sotėm janė mėsuar tė
pėrdorin tė gjitha mėnyrat mė tė poshtra pėr tė marrė dhe
ruajtur pushtetin. Po shohim se ē’po ngjet kėto ditė nė
Kuvend. Tė majtėt gjoja kėrkojnė tė ruajnė pastėrtinė e
votės, votė qė u shkel nė rastin e votimit pėr largimin e
Jozefina Topallit nga kreu i Kuvendit. Kėto janė pėrralla.
Ata nuk e kanė hallin tek Jozefina, por i ka kapur frika se
po u zbulohen poshtėrsitė qė kanė bėrė nė grabitjen e
popullit. Janė hajdutė dhe shkelės tė sė drejtės prandaj
duhet tė shkatėrrohet kjo ēerdhe, tė izolohen dhe tė japin
llogari para ligjit. Janė betuar tė bojkotojnė Kuvendin, ta
bllokojnė atė me tė gjithė mėnyrat dhe rrugaēėritė. Duan tė
pėrsėrisin ’97-tėn kėsaj here me e marrė pushtetin jo me
anė tė armėve, por me bllokim tė Kuvendit sat ė detyrojnė
presidentin (qė ėshtė i tyre) tė shpėrndajė kėtė Kuvend dhe
tė shkojmė deri nė zgjedhje tė parakohshme. Komunistėt
socialistė kanė gjetur kėtė mėnyrė pėr tė marrė pushtetin
dhe pėr tė rrėzuar Sali Berishėn. Pėr tė rrėzuar kėtė
taktikė tė sė majtės, Berishės i duhet tė marrė masa
urgjente. Ėshtė me tė vėrtetė pėr tė ardhur keq qė nė kėto
ditė shihen skena nė Kuvendin shqiptar si rrahje, pėrdorim
burish dhe bilbilash, fyerje, sharje etj. Kjo ėshtė fytyra
e vėrtetė e socialistėve. Ben Blushi thotė: sot erdha pa
kollare nė Kuvend, sepse ky nuk ėshtė vend serioz, as
parlament. Ēfarė fyerje pėr legjislativin. Turp tė ketė
Gramoz Ruēi, nxorri koburen kur tha: pushka top ju bėftė.
Janė mėsuar vllehėt ortodoksė komunistė ta kenė vetėm ata
pushtetin. Nuk u shkon pėr petk tė jetė nė krye tė Kuvendit
njė katolike, apo nė krye tė qeverisė njė musliman, tė dy
prej Veriut, prandaj u vėrsulen ortodoksė si Majkot, Ramėt,
Blushėt, Koēėt etj. Saliu dhe Jozefina e dinė fort mirė se
koka e korrupsionit dhe e krimit tė organizuar janė
drejtuesit e sė majtės, prandaj i pėrshėndes pėr nismat e
tyre pėr luftėn qė kanė vendosur tė bėjnė kundėr kėtyre
mafiozėve, tė korruptuarve dhe krerėve tė krimit tė
organizuar. Dalshin faqebardhė dhe fitimtarė nė kėtė luftė.

Niazi Muka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gazeta Rimekembja   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gazeta Rimekembja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 8Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Nėna, qendra e gjithēkaje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: