Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Dijetari ēifut qė pėr qafoi islamin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ali

Ali

Numri i postimeve : 13
Age : 32
Localisation : Tetova [ jo dhe shume kohe ]
Registration date : 15/03/2007

Dijetari ēifut qė pėr qafoi islamin Empty
MesazhTitulli: Dijetari ēifut qė pėr qafoi islamin   Dijetari ēifut qė pėr qafoi islamin Icon_minitimeTue Apr 17, 2007 4:09 pm

Dijetari ēifut qė pėr qafoi islamin

Dijetari ēifut qė pėrqafoi islamin dhe njė nga tabi'inėt e dalluar. Quhet Ka'b ibėn Mati' El Himjeri El Jemani dhe ėshtė me prejardhje ēifute. Islamin e pranoi pas vdekjes sė Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe u shpėrngul nė Medine gjatė hilafetit tė Omerit, radijall-llahu anhu. Aty u takua me shokėt e tė Dėrguarit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem. Ishte njė prej dijetarėve kolosė dhe i devotshėm. Islami si fe u bė pjesė e pandarė tė jetės sė tij. Kishte njohje tė thellė mbi librat e ēifutve dhe prirje pėr t'i dalluar tė vėrtetat nga gėnjeshtrat. Ėshtė takuar me Omerin, Suhejbin, Ebu Hurejren, Mu'aviun, Ibėn Abbasin, radijall-llahu anhum.

Shumicėn e transmetimeve israilijate as'habėt i kishin mėsuar prej Ka'bit.

Thoshte: Tė qaj nga frika prej All-llahut ėshtė mė e dashur pėr mua se sa tė jap lėmoshė ari aq sa e kam peshėn.

Nė kohėn e Omerit, radijall-llahu anhu, ishte ushtar nė ushtrinė qė luftonte nė Siri. Para tij pėr njė ditė Islamin e pranuan 42 dijetarė ēifutė tė Bejtul Makdisit pasi qė ua lexoi librin qė muslimanėt e gjetėn nė varrin e profetit Daniel nė vendin e quajtur Sus. Nė tė shkruante: Ai qė pėrpos Islamit kėrkon fe tjetėr nuk do t'i pranohet dhe nė ahiret do tė jetė prej tė dėshtuarėve…

Njėri qė e pranoi Islamin filloi tė qaj dhe kur e pyetėn pėr shkakun tha: Si tė mos qan njeriu qė gjithė kėto vite ka qenė nė humbje dhe sot mėsoi pėr Islamin.

Kėtyre ēifutėve qė e pranuan Islamin Mu'aviu, radijall-llahu anhu, u caktoi dhurata.

Dhehebiu kėshtu e pėrshkruante Ka'bul Ahbarin: Ishte thesar i dijės, ndėrroi jetė nė Homs pasi qė ishte nisur pėr luftė nė fund tė hilafetit tė Othmanit, radijall-llahu anhu

Transmetimet e tij i kanė shėnuar Ebu Davudi, Nesaiu dhe Tirmidhiu.

All-llahu e mėshiroftė me mėshirėn e tij tė gjerė.


Talha Kurtishi,
2.12.2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dijetari ēifut qė pėr qafoi islamin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: