Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TeutaNumri i postimeve : 5
Registration date : 04/03/2007

Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin! Empty
MesazhTitulli: Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin!   Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin! Icon_minitimeWed May 16, 2007 7:57 pm

Ishim nė njė udhėtim pėr Dave nė Jordani. Njė ditė prej ditėve, falem namazin e xhumasė nė njė nga xhamiat e qytetit Zarka. Nė kėtė udhėtim ishin me ne edhe disa nxėnėsa dhe njė dijetarė nga Kuvajti. Derisa ishim ulur nė xhami dhe njerėzit ishin shpėrnda, papritmas disa njerėz po hyjnė nė xhami nė formė jonormale dhe tė trishtuar dhe duke thirrur: Ku ėshtė hoxha... ku ėshtė hoxha ?

Erdhėn tek hoxha, i cili ishte prej Kuvajti dhe i than: Hoxhė i nderuar, kemi njė xhenaze, ėshtė djali i ri, vdiq sot nė mėngjes nė njė aksident rrugor, e ne kur e hapem varrin e tij dhe e vendosem djalin nė varr, papritmas na doli njė gjarpėr i madh aty, dhe ne ende nuk e kemi varrosur atė djalė, nuk dimė si t’ia bėjmė!
Rrefyesi i kėsaj ngjarje thotė:
U ngritėm sėbashku me hoxhėn dhe shkuam deri tek varri, shikuam nė varr dhe pamė gjarprin e madhe, i cili u rrotullonte nė varrė, kokėn e kishte brenda kurse bishtin jashta, sytė i kishte spikatur dhe i shikonte njerėzit.
Hoxha tha: leni ketė varr, hapeni njė varr tjetėr! Thotė treguesi i ndodhisė: Shkuam dhe hapem njė varr tjetėr, qė largėsia e varrit qė e hapėm nga ai i tė parit i kishte diku 100 metra. Filluam ta hapnim varrin tjetėr, kur u afruam se pėrfunduari nga ēelja prapė u shfaq po i njėjti gjarpėr. Hoxha tha: shikoni varrin e parė! Shkuam tek varri i parė, kur pėrsėri gjarpri doli nga toka nė varrin e parė.
Nė fund hoxha tha: Edhe nėse do tė hapim varr tė tretė dhe te katėrt pėrsėri do tė del ky gjarpėr. Nuk na mbet tjetėr pėrveē tė pėrpjekemi qė ta nxjerrim jashtė nga varri.
I sollėn disa vegla qė ta nxjerrnin dhe me ndihmen e Allahut arritėm qė ta nxjerrim jashtė varrit. Pasiqė e nxorrėn gjarprin, ai filloj tė qėndrojė nė buzė tė varrit. Tė gjithė njerėzit e shikonin atė, i kaploj frika kurse disave ju binte tė fikėt, qė disa u desh tė ndėrhyje ndihma e parė pėr t'i shoqėruar deri nė spital.
Erdhi policia dhe rrethoi vendin dhe ndaloi qė dikush t'i afrohet varrit pėrveē dijetarėve dhe tė afrimėve tė vdekurit.
Atėherė kur u soll xhenazja dhe e futėn nė varr, papritmas gjarpri qė qėndronte buzė varrit lėvizi me njė lėvizje aq tė shpejte saqė ēoi pluhur tė madh, dhe u fut nė varrin e djaloshit, ndėrsa ata tė cilėt ishin ne varr duke e varrosur dolėn nga frika e madhe.
Gjarpėri filloi ta rrotullojė dhe ta shtrėngojė trupin e tė vdekurit. Filloj nga kėmbėt e tija derisa arriti tek koka. E shtėrngonte aq shumė sa edhe eshtrat ia thyente. Thotė rrefyesi i kėsaj ngjarje: Nuk mbeti asnjė njeri qė nuk e dėgjoi zėrin e eshtrave duke u thyer.
Kur u qetėsua situata dhe pluhuri filloi te bie, u afruam tek varri qė tė vėshtrojmė, pamė se djaloshin e kishte rrethuar gjarpėri, e ne nuk kishim mundesi tė ndėrmarrim diēka.
Hoxha tha: Mbulojeni varrin! Pastaj shkuam tek prindi i tij dhe e pyetem pėr jetėn e djalit tė tij.
Babai i tij tha: Djali im ishte djalė i mirė, i edukuar me moral tė lartė, i dėgjueshėm por e kishte njė tė metė: “Nuk ishte prej atyre qe falin Namazin”. Kėrkojmė mbrojtjen e Allahut nga pėrfundimi keq.
Vėlla i dashur dhe motėr e nderuar :
Kjo ngjarje duhet tė jetė mėsim pėr ata tė cilėt nuk e falin namazin .
Allahu i udhezoft Ata qe nuk falin namaz !!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
EFES,iNumri i postimeve : 2
Registration date : 10/10/2007

Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin! Empty
MesazhTitulli: Re: Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin!   Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin! Icon_minitimeWed Oct 17, 2007 6:10 pm

Sbhane Allah!
Falna neve dhe meshirona me meshiren tende o Allah i madherishem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ebuemirNumri i postimeve : 3
Registration date : 22/10/2007

Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin! Empty
MesazhTitulli: Re: Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin!   Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin! Icon_minitimeMon Oct 22, 2007 11:45 pm

Es-selamu Alejkum, nga vete fakti i perseritjes se obligueshmeris se namazit te te gjithe popujt e me hershem si dhe perseritja e vazhdueshme edhe ne Kur'ani Kerimin kuptohet se kondita e Islamit e quajtur Namaz e ka vleren e madhe dhe te patjetersueshme si obligim, dhe se nuk eshte dhe ne fakt nuk duhet te jet larg mendejeve te njerezve e ne veqanti te muslimanėve-muslimanve se nje denim i tillė behet dhe duhet te behet ndaj atyre qe e lene Namazin. All-llahu na forcoft sa me shume dhe na udhezoft ne kryerjen e te gjitha obligimeve fetare.Amiiin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin! Empty
MesazhTitulli: Re: Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin!   Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin! Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: