Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Menhegji Selefij ėshtė larg fitneve dhe grupacioneve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ebu AjanNumri i postimeve : 6
Registration date : 12/10/2007

Menhegji Selefij ėshtė larg fitneve dhe grupacioneve Empty
MesazhTitulli: Menhegji Selefij ėshtė larg fitneve dhe grupacioneve   Menhegji Selefij ėshtė larg fitneve dhe grupacioneve Icon_minitimeSat Nov 10, 2007 2:32 am

Menhexhi Selefij ėshtė larg fitneve e grupacioneve

Falenderimi i takon Allahut, shpėtimi dhe paqja e Tij qoftė mbi tė dėrguarin tonė Muhamedin salallahu aleji ue selem, familjen e gjithė shokėt e tij.
Vėllai im musliman, po tė tregoj kuptimin e menhexhit selefij dhe disa cilėsi me tė cilat dallohen Selefitė e vėrtetė nga tė tjerėt, me qėllim qė tė mos mashtrohesh me ata qė pretendojnė se janė tė kėtij menhexhi.

Selefi: ėshtė pėrkatėsi e cila e ka burimin prej tė parėve tanė, tė cilėt janė Sahabet radijellahu anhum dhe ata qė i ndoqėn Sahabet, duke filluar me tre brezat e parė tė kėtij umeti, pėr tė cilėt Resulullahi salallahu alejhi ue selem ka thėnė; ''Njerėzit mė tė mirė janė ata tė brezit tim, e pastaj ata qė vijnė pas tyre, e pastaj ata qė vijnė pas tyre''.(Buhariu, Muslimi). E pėr kėtė menhexhi selefij ėshtė i zgjedhur si njė emėrtim pėr ata qė ndjekin njė rrugė tė vetme e cila ėshtė: ''Tė pasuarit e tė parėve tanė tė mirė tė cilėt janė; Sahabėt, tabi'inėt e ata qė i ndoqėn kėta prej imamėve, po ashtu edhe prej atyre qė i kanė shėrbyer hadithit me librat e tyre, po edhe mė pas si Ibn Tejmijeh, ibn Kajim, Muhamed ibn Abdul Uehab, Abdulaziz ibn Baz, Muhamed Nasuridin Albani, Muhamed Saleh El-Uthejmin Allahu i mėshiroftė qė tė gjithė dhe i bėftė prej banorėve tė xhennetit bashkė me tė gjithė ata qė ecin nė rrugėn e tyre duke iu bindur urdhėrit tė Allahut tė Lartėsuar dhe tė dėrguarit tė Tij salallahu alejhi ue selem dhe duke qenė nė akiden (besimin) e menhexhin (rrugėn) e tyre, sikurse thotė Allahu i Lartėsuar:
"Me ata tė cilėt tė parėt pėrqafuan Islamin nga muhaxhirėt (besimtarėt qė qė u shpėrngulėn nga Mekanė Medine) dhe Ensarėt (besimtarėt e Medines qė i strehuan dhe i ndihmuan ata) si dhe ata qė i ndoqėn besnikėrisht ata (nė besim), me kėta Allahu ėshtė i kėnaqur dhe ata janė mėse tė kėnaqur me Tė. Ai ka pėrgatitur pėr ta kopshte tė begata nėn tė cilėt rrjedhin lumenj pėr tė banuar atje ngaherė. Ky ėshtė ngadhėnjimi madhėshtor. [Sure Teube 100]

Dhe thotė:
"…dhe ndiq rrugėn e atij i cili kthehet tek Unė…" [Lukman 15].

E kėtu pyesim njėri–tjetrin: A kosiderohet i dalur jashtė rrugės sė besimtarėve ai i cili ndjek rrugėn e atyre qė janė kthyer tek Allahu, siē janė Muhaxhirėt dhe ensarėt dhe ata qė ndoqėn rrugėn e tyre prej tė parėve tė kėtij umeti (selefėt)?! Jo, kurrė!

E pėr kėtė selefitė nuk janė grupacion, thotė Allahu xhele sha'nuhu:
"E mos u bėni nga idhujtarėt tė cilėt e pėrēanė fenė e tyre dhe u ndanė nė grupe ku secili grup i gėzohet idesė sė vet". [Sure Rrum 31-32].

Selefitė - gjėja qė i preokupon mė shumė ata ėshtė pastrimi i fesė nga gjėrat qė janė futur nė tė prej bidateve, gjėrave tė kota, haditheve tė trilluara dhe edukimin e njerėzve nė morale tė larta me tė cilin ka ardhur Islami, sepse kjo ėshtė dija e tyre.

Hizbitė thonė: Kafirat janė ngjitur nė hėnė kurse selefitė vazhdojnė tė diskutojnė rreth kundėrshtimeve qė ka nė kapitullin e pastėrtisė apo tė namazit, dhe kanė lėnė mė tė rėndėsishmen e parėsoren (pushtetin), e kjo pėr shkak tė injorancės sė tyre me fikhun e aktualitetit (fikhul uakiah).

Ėshtė pėr tu habitur se hizbitė nuk kanė mundur tė shkojnė nė hėnė ashtu sikur kafirat, e gjithashtu nuk e kanė mėsuar fenė e tyre e nuk e kanė adhuruar Zotin e tyre me dije tė pastėrt e as qė po i lenė selefitė t'ua mėsojnė fenė e vėrtetė me argumenta tė qarta e as qė e kanė kuptuar aktualitetin; kanė rėnė nė rrjetat e demokracisė dhe kanė lėnė shtėpitė e Mėshiruesit e shkojnė e enden pas karrikeve tė pushtetit e dyerve tė parlamentit?! Dhe atėherė kur arritėn tek e rėndėsishmja e parėsorja (pushteti) e zhveshėn personalitetin e tyre Islam dhe u pėrngjasuan me kolegėt e tyre demokratė, u shtrėnguan dorėn grave tė huaja, u ulėn me lakuriqet (gratė pa mbulesė) nė netėt e vona, i pėrplasėn duart nėpėr mbledhje, shkuan pėr tė vėnė kurora me lule mbi varreza, ranė dakord pėr shpėrndarjen e pijeve alkolike...e pas gjithė kėsaj thonė: ''Kjo ėshtė politika''. Jo, por kjo ėshtė rėnie, sepse hizbitė patėn thėnė mė parė se kėto gjėra janė haram dhe se programet perėndimore janė programe tė kafirave e nuk duhen pranuar. Mirėpo kėto fjalė i shprehnin kur ata ishin thirrėsa nė shtėpitė e Mėshiruesit (nėpėr xhamia). Allahu na ruajtė nga devijimi!! Sa me vend paska qenė fjala e shejhul Islam ibn Tejmije kur ka thėnė: ''Shkatėrrimi qė vjen prej tyre ėshtė mė i madh se shkatėrrimi armiqėsor''. E cilat janė arritjet e tyre?! Burgje tė mbushura plot, koka tė fluturuara, xhami tė shkatėrruara ose tė mbyllura qė hapen vetėm nė kohė namazi, para qė janė shpenzuar pa dobi, mungesė stabiliteti, prishje e figurės sė pastėr tė Islamit tė vėrtetė gjė e cila i ka bėrė armiqtė t'i qėllojnė muslimanėt me lloj lloj llagapesh e nofkash: terroristė, fundamentalistė, tė ashpėr, ekstremistė e tjerė. Ky nuk ėshtė Islami me tė cilin ka ardhė i dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue slem i cili ka thėnė;''Muslimani ėshtė ai qė prej dorės dhe gjuhės sė tė cilit janė tė qetė muslimanėt''. (Buhariu). Dhe ky ėshtė moral i i selefive, o ju qė ja paraqisni ndryshe njerėzve!
Vėllai im musliman, nėse pyet njė musliman duke i thėnė: ē'farė mendimi ke ti pėr njė person i cili thotė: ''Menhexhi im (rruga ime nė fe) ėshtė nė pėrputhje me Librin e Allahut, sunnetin e tė Dėrguarit tė tij salallahu alejhi ue selem dhe nė atė tė cilėn kanė rėnė dakord tė gjithė sahabet radijallahu anhum dhe nė atė qė kanė kuptuar tre brezat e parė pėr tė cilėt ka dėshmuar i dėrguari i Allahut salallahu aleji ue selem se janė nė tė mirėn, nuk ka dyshim se pėrgjigja e tij do tė jetė: ''Ai ėshtė nė menhexh (rrugė) tė saktė''. Kjo tregon se ē'do musliman me natyrshmėri tė pastėr dėshmon se menhexhi selefij ėshtė i drejtė. Mirėpo ajo ē'ka nuk arrijnė ta kuptojnė shumė prej njerėzve sot ėshtė ajo se menhexhi nuk mund tė jetė i saktė kur nuk ndiqet i dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem nė ē'do gjė tė kėsaj feje. Njė fjalė e moēme thotė: '' Njeriu ėshtė armik i asaj qė nuk e njeh''. E nganjėherė shtohet armiqėsia e bidatēinjėve dhe e atyre qė ndjekin epshet e dėshirat e tyre ndaj menhexhit selefij, pėr shkak tė disa lėvizjeve e grupacioneve tė cilėt pretendojnė se e ndjekin atė.
Selefitė nuk i shajnė, nuk i mashtrojnė dhe nuk i urrejnė prijėsat e tyre me qėllim qė tė plotėsojnė urdhėrin e tė dėrguarit tė tyre i cili thotė: "Mos i shani prijėsat tuaj, mos i mashtroni e as mos i urreni. Kini frikė Allahun dhe bėni durim sepse ēėshtja ėshtė afėr." (e ka transmetuar Ibn Asim dhe e ka saktėsuar Albani).

Vėrejtje: tek selefitė prijėsi ėshtė kryetari i shtetit, kurse tek ata qė bėjnė pjesė nėpėr grupacione (hizbitė) ėshtė kryetari i grupacionit e mė kėtė tė kuptuar tė gabuar tė Islamit u shfaq bindja e verbėr ndaj kryetarėve e u kundėrshtuan dijetarėt dhe pushtetarėt dhe ndodhi ajo qė ndodhi, Allahu na ndihmohtė.
Selefitė nuk i kundėrshtojnė prijėsat e tyre, sepse bindja ndaj tyre ėshtė bindje ndaj Allahut. Thotė Allahu i Lartėsuar:
"O ju qė keni besuar, bindjuni Allahut, bindjuni tė dėrguarit dhe prijėsave tuaj". [Nisa 59].

Dhe kufijtė e kėsaj bindjeje i ka qartėsuar i dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem duke thėnė:''Njė person musliman duhet tė dėgjojė e tė bindet qoftė nė atė qė pėlqen e qoftė nė atė qė e urren, vetėm nėse urdhėrohet pėr mėkat" (Tran Buhariu e Muslimi). Selefiu dėgjon e bindet duke e konsideruar kėtė bindje si adhurim ndaj Allahut, e jo nėnshtim ashtu sikurse thonė hizbitė (Ihuanėt, kutbitė, sururitė, tabliksit, etj.).

Selefitė nuk bėjnė qafir asnjė prej muslimanėve, vetėm kur Allahu dhe i dėrguari i Tij salallahu alejhi ue selem i kanė bėrė qafira, e jo tė bėjnė prijėsat e tyre, sepse kanė frikė se mos bien nė pėrfundimin e frikshėm tė cilin e ka pėrmendur i dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem ku thotė: "Nėse njė person i thotė vėllait tė vet, o kafir, kėtė fjalė njėri prej tyre ka pėr ta merituar" (Tran. Buhariu).

Ata gjithashtu e kanė kuptuar saktė fjalėn e Allahut:
"E kush nuk gjykon me atė qė e zbriti Allahu, Ata janė jobesimtarė". [Maide 44],

e kanė kuptuar ashtu sikurse e ka kuptuar ''Pena e Umetit'' dhe ''Shpjeguesi i Kuranit'', Abdullah ibn Abas radijellahu anhuma i cili ka thėnė: 'Nuk ėshtė prej atij kufri qė thoni ju, Ai nuk ėshtė kufėr qė tė nxjerrė nga umeti por ėshtė kufėr i vogėl'; E jo ashtu sikurse e komentojnė hizbitė vetėm me pamje tė parė duke mos e shpjeguar ashtu sikurse e komentoi Ibn Abasi, e i bėjnė me kėtė qafira tė gjithė pushtetarėt qė nuk gjykojnė me ligjin e Allahut pa ia bėrė tė qartė atyre kėtė ēėshtje duke ndjekur epshet dhe dėshirat e tyre. Thotė Allahu i Lartėsuar:
"Kush i kundėrvihet tė dėrguarit pasi qė i ėshtė bėrė e qartė e vėrteta dhe ndjek rrugė tjetėr nga ajo e besimtarėve, Ne e lėmė nė atė qė e ka zgjedhur (nė dunja) e e fusim nė xhehenem. Pėrfundim i keq ėshtė ai". [Nisa 115].

Selefitė nuk u bėjnė grusht shteti qeveritarėve tė tyre edhe nėse i godasin nė shpinat e tyre e ua marrin pasuritė e tyre, duke iu bindur me kėtė tė dėrguarit tė Allahut salallahu alejhi ue selem. Thotė Hudhejfe ibnul Jeman radijellahu anhu: ka thėnė i dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem: "Pas meje do tė ketė imamė qė nuk ndjekin udhėzimin tim, dhe nuk e ndjekin sunnetin tim e do tė ēohen prej jush disa burra zemrat e tė cilėve janė si zemra shejtanėsh nė trupa njerėzish'' Thashė: si tė veproj nėse e arrij kėtė? Tha: ''Dėgjo dhe bindju prijėsit edhe nėse tė qėllon mbi kurriz e tė merr pasurinė'' (Tran. Muslimi). Imam Malik ėshtė qėlluar mė kamzhik derisa i ėshtė paralizuar dora e i ka dalė shpatulla, e megjithatė qėndroi me xhematin e muslimanėve e nuk shkoi me hauarixhėt e tė dilte jashtė tij e tė shkonte pas kryengritjes, bile as qė e pėrkrahi atė. Ai edhepse i bindej sulltanit e qėndronte me xhematin, nuk pretendonte se politika qė ndiqte sulltani nė kohėn e tij ishte e saktė e nė pėrputhje me ligjin e sheriatit dhe udhėzimin Islam. Kėtė qėndrim kanė mbajtur selefėt tanė tė parė nė lidhje me padrejtėsitė e shfaqura nga pushtetarėt. Mirėpo dėshira pėr tė marrė nė dorė drejtim, qeverisje dhe pushtet tė verbon e tė shurdhon ndaj gjithė kėtyre ajeteve haditheve e ngjarjeve.

Selefitė kur nuk durojnė padrejtėsitė e pushtetarėve tė tyre emigrojnė nė vendet e tjera Islame e jo nė vendet e kufrit, sepse i dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem thotė: "Ėshtė larguar prej meje njė musliman i cili jeton nė mesin e mushrikėve" (Tran Ebu Daud). Ndėrsa hizbitė tė cilėt kėrkojnė pushtetin, ēėshtja e tyre ėshtė njė - ngritėn parullat e Islamit apo parullat e programeve perėndimore e ato kafire apo atė tė mbrojtjes sė tė drejtave tė njeriut, vetėm se i gjen ata tė emigrojnė pėr nė vendet e kufrit, ku dhe gjejnė mbėshtetje financiare e tė mediave tė ndryshme me tė cilėn ulin personalitetin dhe figurėn e pushtetarėve dhe me kėtė vėnė masat e gjera tė umetit kundėr prijėsave tė tyre. E kjo sjell trazirė, rrėmujė, mosstabilitet dhe shkatėrrim mbarė vendeve Islame. E armiqtė e Islamit nuk dėshirojnė tjetėr gjė pas kėsaj. E megjithatė hizbitė, gjithė kėtė pėrfundim tė keq ia mveshin selefive.

Dhe njė nga ato qė po ia prish figurėn Islamit dhe po ndez zjarrin e fitnes nė botėn arabe ėshtė kanali televiziv ''el-Xhezirah'', njė kanal i fėlliqur qė ia ka hapur dyert ēdo mėndjelehti pėr tė sharė dijetarėt dhe qeveritarėt, duke sjellė polemika mes atyre qė kanė nevojė pėr thirrjen Islame, gjė e cila i sjell pėrshtypjet mė tė kėqija perėndimit pėr intelektualėt muslimanė. E me kėto gjėra ajo (el-Xhezirah) ėshtė bėrė e njohur tek njerėzit e rėndomtė dhe tek njerėzit me zemra tė sėmura, qė pėr fat tė keq janė tė shumtė nė kohėn tonė. E sa pėr ta ditur ky kanal ėshtė i Ihuanėve, s'ėshtė as i lindjes e as i perėndimit, programi dhe stafi i saj dėshmojnė pėr kėtė. Allahu i ruajtė muslimanėt nga sherri i saj, sherri i atyre qė punojnė nė tė dhe sherri i atyre qė bashkėpunojnė me tė. Amin!

Selefitė nuk i luftojnė prijėsat sepse i Dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem e ka ndaluar kėtė. Umi Seleme radijellahu anha thotė: ka thėnė i Dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem: "Pas meje do tė ketė prijėsa prej tė cilėve do tė shihni gjėra tė mira po ashtu edhe tė urryera; kush i kėshillon e ka hequr barrėn e vet, e kush i urren kėto vepra ka shpėtuar, mirėpo e keqja ėshtė tek ai qė mbetet i kėnaqur dhe i ndjek." Thanė: a t'i luftojmė me shpatė? Tha: "Jo, pėrderisa e falin namazin".(Tran. Muslimi ).

Selefitė nuk rrinė me njė popull mizor, e jo tė rrinė me qafirat e ateistat sepse Allahu xhele sha'nuhu ka ndaluar nga kjo duke thėnė:

"Kur sheh se ata janė thelluar (me tallje) nė ēėshtjet Tona, largohuni prej tyre derisa tė kalojnė nė bisedė tjetėr. Nėse djalli tė bėn tė harrosh (e rri me ta) pasi tė bie ndėrmend, mos rri me popullin mizor." [Enam 68]. Ndėrsa hizbitė thonė: Ne jemi tė qytetėruar, ulemi me ta dhe ia respektojmė mendimin pėr hir tė politikės dhe pėr tė arritur objektivin. E bėjnė kėtė edhepse Allahu ua ka ndaluar?! Allahu xhele sha'nuhu thotė:

"Dhe mos anoni kah ata qė bėjnė padrejtėsi, e pėr kėtė shkak t'ju kapė zjarri" [Hud 113].

Selefitė nuk i pėrngjasojnė kafirave nė veshjet e tyre sepse Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka ndaluar nga kjo - "Kush pėrngjasohet me njė popull ai ėshtė prej tyre'' (Tran Ahmedi dhe e ka saktėsuar Albani) Me gjithė ato ngushtime dhe mundime qė u bėhen prej disa armiqve tė Islamit nuk kanė rėnė nga personaliteti dhe fizionomia e tyre origjinale, fizionomi nė tė cilėn ka qenė krijesa mė e nderuar e Allahut, i dėrguari salallahu alejhi ue selem. E pėr kėtė ka thėnė Allahu:
"Ne do tu sprovojmė juve, derisa t'i njohim (tė dihen konkretisht) luftėtarėt dhe ata qė ishin tė qėndrueshėm nga mesi juaj po edhe do tė sprovojmė veprat tuaja." [Muhamed 31].

"Allahu forcon ata qė besuan nė fjalėn e fortė (tė mirė) nė jetėn e kėsaj bote dhe nė botėn tjetėr, ndėrsa mizorėt Allahu i bėn tė humbur. Allahu punon ēka tė dojė." [Ibrahim 27].

Paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė dėrguarin tonė Muhamedin, mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė i ndjekin sahabėt deri nė ditėn e gjykimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Menhegji Selefij ėshtė larg fitneve dhe grupacioneve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: