Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ēka thoshte Isai (Jezusi) pėr vetveten dhe pėr ZOTIN e tij

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ebu AjanNumri i postimeve : 6
Registration date : 12/10/2007

Ēka thoshte Isai (Jezusi) pėr vetveten dhe pėr ZOTIN e tij Empty
MesazhTitulli: Ēka thoshte Isai (Jezusi) pėr vetveten dhe pėr ZOTIN e tij   Ēka thoshte Isai (Jezusi) pėr vetveten dhe pėr ZOTIN e tij Icon_minitimeTue Dec 25, 2007 1:46 am

Njerėzorja e Jezu Krishtit
(ISA alejhi selam)

“Do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t’ju bėjė njerėz tė lirė”. (Gjoni 8:32)

Do tė shtjellojmė njė cėshtje shumė mė rėndėsi, do tė kufizohem sadopak qė tė hedhi pakėz drite nė personalitetin e Jezu Krishtit (Isas a.s.) qė sipas doktrines krishtere Jezusi ėshtė Zot.
Kurse muslimanėt pėr shekuj tė tėrė kanė mbajtur besimin se Jezusi ishte njeri dhe njėri ndėr shumė tė dėrguarit qė Alla-llahu xh.sh. i dėrgoi njerėzimit pėr ta udhėzuar atė drejt vullnetit tė Tij.
Kush ėshtė Jezus Krishti: Zot apo Njeri, rob i Zotit. Ku qėndron e vėrteta prapa personit tė mbuluar me mite, paragjykime dhe keqinterpretime...?
Kėtu do tė shtjellojm kėtė ēėshtje duke u argumentuar atyre nga vet libri i tyre Bibla, pėr njerėzoren e Jezu Krishtit (Isas a.s.).
Njė fjalė e urtė latine thotė: “Ma jep argumentin tė jap tė drejtėn tė flasėsh”.
Bibla, edhe pse me shtesa e ndryshime tė shumta, e tregon qartė se Jezusi ishte njeri i aprovuar nga Perėndia pėr njė mision tė caktuar tek populli i tij, tek kopeja e humbur e Izraelit. Nga fillimi deri nė fund Ungjijtė e tregojnė qartė njerėzoren e Jezusit, e cila ėshtė krejt ndryshe nga natyra hyjnore e Zotit.
Pėr tė kthjelltėsuar tė vėrtetėn e natyrės sė Krishtit, sė pari duhet tė dimė se kush ėshtė Zoti, qė do tė thotė ta njohim natyrėn e Tij, respektivisht atributet qė e bėjnė atė tė quhet Zot. Duke lexuar biblen, hasim nė pėrshkrimin e shumė cilėsive tė Zotit. Do tė cekim vetėm disa citate nga vet bible ku thotė:
"Unė jam Perėndia i plotfuqishėm” (Zanafilla 17:1), “Perėndi i plotfuqishėm” (Ekzodi 6:3), “…askush nuk ėshtė si Zoti, Perėndia ynė” (Ekzodi 8:10), “Perėndia ynė, ėshtė njė i vetėm” (Deuterenomi 6:4), “Zoti ėshtė Perėndi dhe qė nuk ka asnjė tjetėr veē tij” (Deuterenomi 4:35), "Unė jam i pari dhe jam i fundit, dhe pėrveē meje nuk ka Perėndi” (Isaia 44:6), “Para meje asnjė Perėndi nuk u formua dhe pas meje nuk do tė ketė asnjė tjetėr” (Isaia 43:11), “(Zoti) Ati juaj i di gjėrat pėr tė cilat keni nevojė, para se ju t'i kėrkoni” (Mateu 6:Cool, "O Zot, Perėndia i Izraelit, nuk ka asnjė Perėndi tė ngjashėm me ty as atje lart nė qiell, as kėtu poshtė nė tokė” ( 1 Mbretėrit 8:23), "Dėgjo, o Izrael: Zoti, Perėndia ynė, ėshtė i vetmi Zot" ( Marku 12:29), “Nė fakt njė ėshtė Perėndia, dhe njė i vetėm ėshtė ndėrmjetėsi midis Perėndisė dhe njerėzve: Krishti Jezus njeri” (1 Timoteu 2:4), “Ja, ai (Perėndia) qė mbron Izraelin nuk dremit dhe nuk fle” (Psalmi 121:4).
Kėto janė disa nga citatet biblike, qė tregojnė pėr disa cilėsi tė Zotit poashtu edhe tregojnė se Zoti ėshtė Njė dhe nuk ka Perėndi tjetėr pos Tij.
Tani le tė lexojmė edhe disa nga citimet biblike, pėr tė vėrtetuar logjikisht se Jezusi nuk mund tė jetė Zoti, sepse kėto cilėsi apo veti qė do t’i cekim janė tė njeriut dhe jo tė vet Zotit (I pastėr qoftė nga ato qė ia mveshin).

1) Nė kaptinėn 14 tė Ungjillit tė Mateut, vargu 23, thuhet;"Jezusi, si e tfilloi popullin, u ngjit vetėm nė mal pėr t’u lutur".

2) Nė kaptinėn 26 tė Ungjillit tė Mateut, vargu 39, thuhet se Mesia [Jezusi];"... ra me fytyrė pėr dhe e lutej;’Ati im, nėse ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kelk mundimesh! Megjithatė, le tė bėhet, jo si dua unė, por si do Ti’".

3) Nė kaptinėn 23 tė Ungjillit tė Mateut, vargu 10, thuhet se Jezusi ka thėnė;"Mos lejoni t’ju quajnė zot, se ju, madje edhe Mesia, ka njė zot".

4) Nė kaptinėn 17 tė Ungjillit tė Gjonit, vargu 3, thuhet;"E kjo ėshtė jeta e pasosur; qė tė njohin ty, Njė tė vetmin Hyun e vėrtetė, dhe atė qė e DERGOVE, Jezu Krishtin". (ke kujdes... fjalen DERGOVE... jo bėre Zot) !!

5) Nė kaptinėn 12 tė Ungjillit tė Markut, vargu 28-30, thuhet;"Njė nga skribėt qė kishte dėgjuar rragatjen e tyre, duke parė se Jezusi u pėrgjigj mirė, iu afrua dhe e pyeti;’Cili urdhėrim ėshtė i pari i tė gjitha urdhėrimeve?’ Jezusi u pėrgjigj;’I pari ėshtė; Dėgjo, Izrael! Zoti, Hyu ynė, ėshtė njė Zot i vetėm. Duaje Zotin tėnd, Hyun tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me gjithė mendjen tėnde e me gjithė fuqinė tėnde!’"

6) Dhe nė vargun 32 nė kaptinėn e njėjtė, thuhet se;’’Skribi pėrgjigji;’Mirė fort, Mėsues! Pėrgjigje ashtu siē ėshtė e vėrteta! Ai ėshtė i vetmi, e posė tij s’ka tjetėr’".

7) Nė kaptinėn 5 tė Ungjillit tė Mateut, vargu 9, thuhet;"Lum pajtuesit, sepse do tė quhen bijtė e Hyut". (dmth. bir ne terminologjine kishtare quhet cdokush qe i perkushtohet ZOTIT, e adhuton dhe i nenshtrohet, ndersa ne ISLAM keta quhen ROB te ZOTIT)

Nė kaptinėn 13 tė Ungjillit tė Mateut, vargu 9, thuhet;"Dhe pėrmbi tokė mos thirrni askė Atė, sepse keni vetėm njė Atė – atė qė ėshtė nė qiell!".

1. Prejardhja e Jezusit:

“Pasardhės i mbretit David” (Romakėve 1:3), “Pasardhės i Davidit dhe Abrahamit” (Mateu 11:19).

2. Jezusi bir i njeriut:

“Erdhi Biri i njeriut, qė ha dhe pi…” (Mateu 11:19), ''Biri i njeriut do t'u dorėzohet nė duart e njerėzve” (Mateu 17:22), ''Me tė vėrtetė ky njeri ishte i drejtė!'' (Lluka 23:47).

3. Lindja e Jezusit:

“Dhe ajo lindi djalin e saj tė parėlindur, e mbėshtolli me pelena dhe e vendosi nė njė grazhd” (Lluka 2:7), “ju do tė gjeni njė fėmijė tė mbėshtjellur me pelena, tė shtrirė nė njė grazhd'' (Lluka 2:12)

4. Synetimi i Jezusit:

“Dhe kur kaluan tė tetė ditėt, pas tė cilave ai duhej rrethprerė, ia vunė emrin Jezus” (Lluka 2:21)

5. Gjinia e Jezusit:

“Dhe ajo do tė lindė njė djalė…” (Mateu 1:21)

6. Familja e Jezusit:

“A nuk ėshtė ky i biri i marangozit? Nuk quhet nėna e tij Mari, dhe vėllezėrit e tij Jakob, Iose, Simon dhe Juda?” (Mateu 13:55)

7. Babai i Jezusit:

“Jezusin nga Nazareti, tė birin e Jozefit!'' (Gjoni 1:45), ''Bir, pse na e bėre kėtė? Ja, yt atė dhe unė, nė ankth, po tė kėrkonim!'' (Lluka 2:48)

8. Zhvillimi i Jezusit:

“Ndėrkaq fėmija rritej dhe forcohej”, “kur ai i mbushi dymbėdhjetė vjeē”,”Dhe Jezusi rritej nė dituri, nė shtat” (Lluka 2:40/42/52)

9. Pofesioni i Jezusit:

“A nuk ėshtė ky i biri i marangozit” (Mateu 13:55)

Nga citatet kuptojm se Jezusi ėshtė I lindur, ka prejardhje, ėshtė bir I njeriut, ka gjini, ka familje, ėshtė bėrė synnet, ka baba, zhvillohet, ėshtė zdruktharė etj.etj. Vallė a mund ti ketė Zoti kėto cilėsi apo veti, siē pretendojnė se Jezusi ėshtė Zot. Si mund tė jetė Jezusi Zot kur ėshtė i lindur. Vallė a lind Zoti?!! A ka logjikė kjo?! A mundet te lind Zoti? ēdo njeri qė lind dhe vdes. A vdes Zoti? Nė qoftėse lind dhe vdes, atėherė nuk meriton tė llogaritet pėr Zot. A meriton Zoti tė jetė foshnje e mbėshtjellur me pelena dhe i vendosur nė grazhd?!! Jezusi mėsonte, zhvillohej trupėrisht siē zhvillohen fėmijėt e tjerė, tė gjitha kėto janė veti njerėzore e jo tė Zotit, sepse Zoti nuk rritet, nuk i nėnshtrohet askujt, nuk i shtohet gjatėsia trupore etj.!!!

10. Jezusi i pamėsuar:

“Jezusi u ngjit nė tempull dhe mėsonte” (Gjoni 7:14)

11. Jezusi i dėrguar veē te njė popull:

''Unė nuk jam dėrguar gjetiu, pėrveē te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit'' (Mateu 15:24)

12. Jezusi profet:

''Ky ėshtė Jezusi, profeti nga Nazareti i Galilesė” (Mateu 21:11), “Atėherė njerėzit, kur panė shenjėn qė bėri Jezusi, thanė: Me tė vėrtetė ky ėshtė profeti, qė duhet tė vijė nė botė'' (Gjoni 6:14), ''Midis nesh doli njė profet i madh'' (Lluka 7:16), ''Ēėshtjen e Jezusit nga Nazareti, qė ishte njė profet i fuqishėm nė vepra” (Lluka 24:19)

13. Jezusi qanė:

“Jezusi qau” (Gjoni 11:35)

14. Jezusi i pafuqishėm:

“Unė s'mund tė bėj asgjė nga vetja ime” (Gjoni 5:30)

15. Jezusi i uritur:

“Dhe, mbasi agjėroi dyzet ditė e dyzet net, nė fund e mori uria” (Mateu 4:2), “Nė mėngjes, kur po kthehej nė qytet e mori uria” (Mateu 21:18), ''A keni kėtu diēka pėr tė ngrėnė?'' (24:41)

16. Jezusi i etshėm:

''Kam etje!'' (Gjoni 19:28)

17. Jezusi i lodhur:

“Dhe Jezusi, i lodhur nga udhėtimi” (Gjoni 4:6)

18. Jezusi flen:

“por ai flinte” (Mateu 8:24)

19. Jezusi i dobėt:

“Atėherė iu shfaq njė engjėll nga qie-lli pėr t'i dhėnė force” (Lluka 22:43)

20. Jezusi trishtohet:

“dhe filloi tė ndjeje trishtim dhe ankth tė madh….Shpirti im ėshtė thellėsisht i trishtuar”
(Mateu 26:37-38)

21. Jezusi frikėsohet:

“filloi ta zėrė frika dhe ankthi” (Marku 14:33), “Qė nga ajo ditė, pra, ata vendosėn ta vrasin. Pėr kėtė arsye Jezusi nuk ecte mė haptasi midis Judenjve, por u tėrhoq nė njė krahinė afėr shkretėtirės…” (Gjoni 11:53-54)

22. Jezusi i tronditur:

“Jezusi, pėrsėri i tronditur” (Gjoni 11:38)

23. Jezusi tundohet:

“Atėherė Fryma e ēoi Jezusin nė shkretėtirė, qė djalli ta tundonte” (Mateu 4:1), “qėndroi nė shkretėtirė dyzet ditė, i tunduar nga Satanai” (Marku 1:13)

24. Jezusin e poshtėrojnė:
“Atėherė e pėshtynė nė fytyrė, e goditėn me shuplaka; dhe disa tė tjerė i ranė me grushta” (Mateu 26:67)

25. Jezusi lutej:

“ndėrsa po lutej, qielli u hap”, “Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, ” Jezusi po lutej nė vetmi”, “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 3:21/ 5:16/ 9:18/ 22:41/ 6:12), “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39)

26. Jezusi nuk i di stinėt:
“Dhe, duke parė nga larg njė fik qė kishte gjethe, shkoi pėr tė parė nė se mund tė gjente diēka atje; por, kur iu afrua, s'gjeti asgjė pėrveē gjetheve, sepse nuk ishte koha e fiqve” (Marku 11:13)

27. Jezusi pa dijeni pėr tė ardhmen:

''Sa pėr atė ditė dhe atė orė, askush nuk e di, as engjėjt nė qiell, as biri, por vetėm Ati” (Marku 13:32)-(Mateu 24:36) (kujdes!! Kishtarėt perdornin termin bir ne vend te rob i Zotit)

28. Jezusi kėrkon gomarė:

“''Shkoni nė fshatin qė ndodhet pėrballė jush; aty do tė gjeni menjėherė njė gomare tė lidhur dhe njė pulishtė me tė; zgjidhini dhe m'i sillni!” (Mateu 21:2), “Dhe Jezusi gjeti njė kėrriē dhe hipi nė tė” (Gjoni 12:14)

29. Varfėria e Jezusit:

“Dhe Jezusi i tha: ''Dhelprat i kanė strofkat, dhe zogjtė e qiellit i kanė ēerdhet, por Biri i njeriut nuk ka as ku tė mbėshtetė kokėn'' (Mateu 8:20)

30. Jezusi pagėzohet:

“Atėherė erdhi Jezusi nga Galileja nė Jordan te Gjoni pėr t'u pagėzuar prej tij” (Mateu 3:13)

31. Jezusi vdiq:

“Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn (vdiq)” (Marku 15:37), “kur erdhėn te Jezusi, dhe si panė se ai tashmė kishte vdekur” (Gjoni 19:33)

Kėto citate tregojnė qartazi dhe pa dhėnė kurfarė komenti qė Jezusi ėshtė rob i Allahut xh.sh. dhe i dėrguar i Tij. Po tė merrėn kėto cilėsi si tė Zotit, a thua Zoti vihet nė sprovė, frikėsohet, lodhet, i pafuqishėm, i padijshėm pėr tė ardhmen, pėr stinėt etj. tė gjitha kėto janė veti tė njeriut. Zoti kaleron mbi gomar, ēfar absurditeti! Nevoja e Jezusit pėr gomar hedh posht hyjninė e tij. Jezusi lutej. Kujt i lutej? Zotit. Lutja e tij ėshtė argument pėr natyrėn e tij njerėzore. A i lutet Zoti Zotit? D.m.th. Jezusi nuk ėshtė Zot, por ėshtė njeri dhe rob I cili I nėnshtrohet Zotit.
Pagėzimi I Jezusit, si mund tė jetė misioni I tij “shpėtimtarė I mėkatėve” apo si mund tė quhet ai “I pamėkate” kur edhe vetė u pastru nga mėkatet nė lumen Jordan?
Ka edhe me dhjetra dhjetra citate biblike ku e hjedhin poshtė hyjnin e Jezusit. Pra si pėrfundim me kėto citate qė i cekėm logjikoni vet me arsyen tuaj, a I ka hije Zotit tė jetė me kėto cilėsi tė mangėta, kur dihet se krijesat e Tij kajnė veti mė tė mira se kėto. JO, por kjo dėshmon se Jezusi ishte vetėm se njeri i thjeshtė, profet I dėrguar nga Zoti.
Nė tė vėrtetė para 2000 vjetėve Jezusi profetizoi se njerzit do ta adhuronin mė kot dhe do ta besonin nė doktrina tė krijuara nga njerėzit dhe jo nga Perėndia:

“Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)
FUND
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ēka thoshte Isai (Jezusi) pėr vetveten dhe pėr ZOTIN e tij
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Teme e Lire-
Kėrce tek: