Diskutime mbi temat ne drejteisa.blogspot.com
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi nga Mexhid Yvejsi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:00 pm

PĖRKUJTIM DHE FALĖNDERIM

Pėrkujtoj All-llahun
Krijuesin e Gjithėsisė,
Falenderoj All-llahun
Burimin e Mirėsisė.

All-llahun e pėrkujtoj
Zemra mė qetėsohet,
All-llahun e falėnderoj
Shpirti mė freskohet.

Pėrkujtoj All-llahun
Pėrplotė Dashuri,
Falėnderoj All-llahun
Pėr gjithė kėtė begati.

All-llahun e pėrkujtoj
Nėpėr dallgė e stuhi,
Allahun e falėnderoj
Tė vetmin Perėndi.

Pėrkujtoj All-llahun
Qė ėshtė Dritė mbi Dritė,
Falėnderoj All-llahun
Qė m’u hapėn sytė….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:00 pm

FLUTURIMI I FUNDIT ME DALLĖNDYSHET

Shehides-Yllka Domi (1982-1999)


Fluturimi i fundit me dallėndyshet
nuk ishte i fundit,
por ishte Dėshira
pėr Dashurinė
pėr Bukurinė
pėr Lirinė e Kosovės…

Yllka e Gjakovės,
mos u shqetėso
Zoti lutjen e pranoi,
Pėllumbesha jonė,
pėr ēupėrinė
pėr djelmėrinė e Kosovės…

Amaneti, Lotėt,
Dashuria e Amshuar,
Kėnga e Pranverės,
Liria, Lumturia, Malli,
janė kristale qė nuk thyhen…

Nuk thyhet Dashuria,
Nuk thyhet Afrimi,
Nuk thyhet as Kosova
Pėrderisa jemi afėr Zotit…

Pėrderisa jemi afėr Zotit,
Fluturimi fundit
me dallėndyshet na pret
nė tjetrėn jetė,
sikur qė je ti, vetė,
nė Xhennet…(Shėnim: Yllka Domi u lind me 18 gusht 1982, nė Gjakovė.
U vra me 7 maj 1999, nė Gjakovė, nga forcat serbe. Trupi i saj , sikur i mijėrave tė tjerėve, u mbajt peng nė gropa tė Sėrbisė.
U rivarros me ceremoni fetare, bashkė me dhjetė bij tė Gjakovės, me 23 dhjetor 2OO3, nė kodrėn e Cabratit tė Gjakovės.

Yllka Domi ka qenė nxėnėse e shkėlqyeshme, ishte besimtare, recituese e dalluar dhe valltare. Kishte prirje pėr poezi…Ishte ēikė pėr hasret, bija e vetme e Dashurije dhe Afrim Domit, ish-kryetar i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Gjakovės…)

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:01 pm

LAVDI ZOTIT

Lavdi paē i Madhi Zot
Je plotė Mėshirė e Mirėsi,
Asgjė nuk krijove kot
Ne t’paskajshmen gjithėsi.

Je burim i dashurisė
Rrugėn prej Ademit e trasuat,
Besimit,Paqjes,Drejtėsisė
Mos t’i ndahemi na urdhėruat.

Pėr ēdo popull dėrguat
Nga njė pejgamber,
Disave edhe libra u dhuruat
Qė tė ketė dritė pėrherė.

Musai, Dauti dhe Isaja
Me Teurat,Zebur dhe Ungjill,
Vula e tyre-Muhammed Mustafaja
Me Kur’an si Hėnė e Diell.

E para fjalė qė na zbuluat
Ikre! Mėso! N’emėr tė Perėndisė,
Sheriatin – Ligj e pruat
Pėr tė mbarėn e njerzisė.

Njerėzinė nė fise e kombe i ke ndarė
Qė tė njihemi mė mirė,
Por,tė lutemi e bashkoni kombin shqiptar
E mos tė jetė mė nė errėsirė.

Lavdi paē i Madhi Zot
Nė rrugė tė mbarė na drejto,
Se t’mirat s’mund t’i numėroj dot
Veē nė fenė Islame na udhėzo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:01 pm

MĖSHIRA E NJERĖZIMIT

(Muhammedit a.s. nė pėrvjetorin e lindjes)


Lavdia tė qoftė pėrherė o i Madhi Zot
Pėr krijesėn mė tė pėrsosur nė gjithėsi,
Pėr Muhammedin (a.s.) qė lindi sot
Shembulli mė i shkėlqyer pėr njerėzi.

Lavdia tė qoftė gjithmon o i Madhi Zot
Pėr kėtė ditė- lindje vėrtet tė bekuar,
Nga mallėngjimi kemi gaz edhe lot
Nė kėtė ditė tė bardhė, vėrtet tė madhėruar.

Ai na mėsoi Fenė Islame e Kur’anin
Qė janė Drita dhe Fjala e Jote,
Na urdhėroi tė duam Atdheun-Vatanin
Djepin e qėndisur tė kėsaj bote.

Ai ia mbylli tė gjitha dyert errėsisė
E varrosi ēdo besim tė rremė, tė kotė,
Pishtar i pashuar i mbarė njerėzisė<br>
Me besimin e pastėr, tė vėrtetė, nė njė Zot.

Ai mposhti urrejtjėn-ndezi dashurinė
Urdhėroi vetėm mbarė pėr tė vepruar,
Kudo qė t’a gjejmė t’a marrim diturinė
Se vetėm ajo ka pėr t’na lartėsuar.

Tė lutem bekoi o i Madhi Zot
Muhammedin dhe Familjen e Tij,
Shokėt, shehidėt, pėr jetė e mot
Dhe tė gjithė besimtarėt e rinj.

Pėr ty o Muhammed i Lavdėruar
Salavate e selame tė dėrgojmė gjithė jetėn,
Se rrugėn e shpėtimit na ke ndriēuar
Me besnikėri na pėrcjelle tė Vėrtetėn.

Kthehu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:02 pm

FEJA ISLAME

Ėshtė dritė e Zotit
Rrugėn na ndriēon,
Nga terri i kobshėm
Tė gjithėve na shpėton.

Mė e vleshmja dhuratė
Nga i madhi Perėndi,
Amanet i parė dhe i fundit
Pėr krijesėn njeri.

Qė nga hazreti Ademi
Njeri e pejgamber i parė,
Kjo e vėrtetė nga All-llahu
Pėrherė ėshtė shpallė.

Sa herė qė njeriu
Ėshtė tjetėrsuar,
Pejgamberi i kohės
E ka udhėzuar.

E ka udhėzuar
Njeriun e shkretė,
N’udhėkryqe tė jetės
Sa herė qė ka mbetė.

Nė formėn e pėrsosur
Kjo Fe e Vėrtetė,
Ju shpallė e plotėsuar
Tė Lavduarit-Muhammed.

Kėtė e dėshmon Kur’ani
Fjala e Perėndisė,
Tė vėrtetėn e plotėsuar
Qė ia shpalli njerėzisė.

Kush ėshtė besimtar
Le tė jetė krenar,
Aq mė tepėr vlen
Kur t’jetė atdhetar…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:03 pm

LUMI I TURBULLT

Gjendet diku njė lum i turbullt
Me pamje trishtuese,
S’ka brigje as ura
Ka rrjedhjė gjarpėruese.

Nė ēdo stinė e ndėrron shtratin
Mbi shtratin e ri valėt gjėmojnė,
Pėrmbysin e bartin gjithēka
Jo ca pulėbardha qė mbi to hapėrojnė.

Fėmijėve tė pėrkdhelur, tė lazdruar,
Sa shumė u pėlqejnė valėt,
Valėt e turbullta, shurdhues
Valėt e turbullta, tmerruese.

Njė plak paska thėnė :
-Ky lum i turbullt
Njė ditė-herėt a vonė,
Do t’jetė fatkeqėsi jonė…

Disa e pėrshėndetėn plakun,
Uruan parashikimi i tij,
Disa tė tjerė duke u zgėrdhi
E quajtėn blasfemi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:03 pm

DRITA NJERĖZORE DHE DRITA HYJNORE

Sa herė
Qė fiket drita,
Drita njerėzore,
Disi e gjejmė
Fillin e humbur
Tė jetės tokėsore...

Por,
Po u fikė
Drita Hyjnore
Nuk mundemi
Kurrsesi me gjetė
Shtegun e drejtė
Tė Rrugės Shpirtėrore...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:03 pm

ZOTIN MOS E HARRO

Miku im i dashur,
Miku im i mirė,
Nė kėtė botė
Tė pėrkohshme,
Tė vėshtirė,
Mendo mirė
Se nuk ke ardhė
Me tėnden dėshirė.

Miku im i dashur,
Miku im i dlirė,
Botėn tė pėrhershme
Kurrė mos e kujto,
Edhe nėse
Njė det helm
Ke pėr tė pi
Zotin mos e harro...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:04 pm

GJURMĖT E KRIJUESITGjurmėt e Krijuesit
Janė gjurmė tė qėndrueshme,
Gjurmėt e Krijuesit
Janė gjurmė tė amshueshme.

Gjurmėt e Krijuesit
Janė gjurmė tė pranishme,
Gjurmėt e Krijuesit
Janė gjurmė tė ndritėshme.

Gjurmėt e Krijuesit
Janė kudo nėpėr hapėsirė,
Gjurmėt e Krijuesit
Janė tė ndritshme n’errėsirė.

Gjurmėt e Krijuesit
Janė gjurmė qė dėshmojnė,
Gjurmėt e Krijuesit
Janė gjurmė qė udhėzojnė.

Gjurmėt e Krijuesit
Janė gjurmė nė ēdo krijim,
Gjurmėt e Krijuesit
Janė gjurmė nė ēdo frymėzim.

Gjurmėt e Krijuesit
Nuk janė veē nė letėr apo pergament,
Gjurmėt e Krijuesit
Jemi ne, argument mbi argument.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:05 pm

KURANI - FJALA E ZOTIT

Fjala e Zotit ėshtė e Shenjtėruar,
Ėshtė mrekulli mbi mrekullitė,
Nėpėr udhėkryqet e jetės
Ėshtė njė Dritė e pashuar,
Qė tė shohim ne, tė gjithė,
Tė gjitha shėmtitė dhe bukuritė.

Fjala e Zotit ėshtė ilaē i vėrtetė,
Sėmundje tė ndryshme parandalon,
Ajo na jep guxim nė kėtė jetė,
Tė qėndrojmė besnik na ndihmon.
Me dituri, besim, mirėsi, ajo na ushqen,
Mendjėn, zemrėn dhe shpirtin tonė.

Fjala e Zotit ėshtė e pėrsosur,
Siē ėshtė i pėrsosur i Madhi Zot,
Ai e ka shpallur, Ai ka vendosur,
Nė zbatimin e saj nė kėtė botė.
Kush e zbaton ai ka shpėtuar,
Kush e mohon veten ka shkatėrruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:06 pm

ĒFARĖ LIRIE

Ēfarė lirie
Kur nuk ki
Edhe s'di
Ēka me ba
Me kėtė liri...

Ēfarė lirie
Si nė ferr
Ku ka etje,
Uri, zjarr,
Terr, tmerr...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:06 pm

NJOHJA E PANJOHUR

Askush
S'ja njeh
Kuptimin heshjtės.
Askush
S'ja di
Qėllimin buzėqeshjės.
Edhe pse
Ndodh shpesh
Kur heshtja flet
Si njė orator,
Ndėrsa
Buzėqeshja humbė
Kuptimin njerėzor...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:07 pm

SI E PĖRJEOVA LUFTĖN ?

Miku im,
Kur u kthye
Nga Pėrmeti
Mė pyeti:
"Luftėn si e pėrjetove?
Meqė nė Kosovė
Qėndrove?"
I thashė:
Mbrenda vetes
Asgjė e panjohur.
Nuk shikoja prapa,
As nga vdekja
Qė mė rrinte
Nė pritė,
Pėr ēdo ditė
Nuk kisha frikė,
Sepse edhe ajo
Ėshtė pjesė
E imja.
Frikėsohesha vetėm se
Mos po mbetėm gjallė
E ta shoh Kosovėn
Si ėshtė kallė,
Si e kanė bėrė
Shkrumb e hi...
Ku ēdo gjė
Ka ndryshuar,
Pėrveē atyre,
Faqezi...
Qė e ushqyen
Popullin me ėndėrra
E gjakun tue ia pi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:08 pm

ZOTIN NUK E BRAKTISĖT KOSOVĖS I FALĖT NJĖ DIELL…

(Jasharajve tė Prekazit, Drenicė)

Zotin e Madh
Udhėn e Tij
Nuk e braktisėt,
As kur tė ftohtėt
Pushtonte hapėsirėn,
As kur zjarri
Ishte fikur,
As kur sėmundja
Pėrhapej ngado,
As kur natės
Nuk i shihej fundi,
As kur kėmbėt, duart,
E ngrira s’lėviznin,
As kur shpata
Vringėllonte fuqishėm
Mbi qafėn e kėrrusur,
As kur Evropės sė Bashkuar
Qė me gjumė na kish bekuar,
Ia prishėt gjumin,
As kur Kombet e Bashkuara
Mbetėn pa gjumė,
As kur u bėtė
Hi e shkrumb,
Zotin nuk e braktisėt
Pėr t’i falur
Kosovės njė Diell…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:08 pm

PRANIMI I LUTJEVE

Kur isha fėmijė
Kėrkoja forcė,
Dėshiroja fuqi.
Por, ato ishin kotėsi.
I Madhi Zot
Mė dha vėshtirėsi.
Vėshtirėsitė mė bėnė
Shumė mė tė fortė,
Shumė mė tė fuqishėm…

Kur isha fėmijė
Kėrkoja begati,
Dėshiroja pasuri.
Por, ato ishin marrėzi.
I Madhi Zot
Mė dha varfėri.
Varfėria mė begatoj
Me mė shumė durim,
Me mė shumė besim…

Asgjė ēka kėrkova,
Asgjė ēka dėshirova,
Nuk m’u plotėsue.
Por, mė mirė pėr mua!
Sepse, Krijuesi mė bekoj,
Mė shumė se kėrkova,
Mė shumė se dėshirova,
Mė shumė se meritova.
Dhembjet m’u shtuan,
Vuajtet m’u rėnduan,
Vazhdojnė edhe sot,
Lavdi tė Madhit Zot!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:08 pm

SHPIRTĖRAT FALĖNDERUES FALĖNDEROJNĖ

Shpirtėrat e ndritur
Nė sexhde kur pėrulen
Aty lartėsohen. Lartėsohen
Duke u pėrulur,
Nė heshtje, lutėn, thonė:
O Krijuesi ynė,
El-hamdu lil-lah,
Pėrgjithmonė.

O Zot i Madhėruar,
Tė falėnderojmė
Qė na ke krijuar,
Nė jetėn tokėsore
Me frymė hyjnore,
Qė tė gjallėrojmė,
Qė tė kuptojmė,
Prej kah jemi
Dhe ku shkojmė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:09 pm

DY DĖSHIRA

Pėr mjekrrėn
E zbardhur,
Nga pesha
E stinėve,
Do t'ndjejė lumturi...

Pėr rrezet e Diellit
Pas errėsirės,
Do t'kėndoj
Mė tė bukurėn
Ilahi....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:10 pm

NESĖR

Nesėr,
Ata qė m'pėrgėzuan,
Ata qė m'qortuan,
Kudo qė jemi,
Kudo qė vemi,
Qoftė kismet,
Kam pėr t'i uruar,
Kam pėr t'i pėrshėndet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:10 pm

SOT
Sot,
Tėrė ditėn
Pa pushuar
Gjithkah ra shi,
Krejt ishte nxi qielli.
Ah!
Po t'mė shikoje ti
Sa m'ka ngrohė Dielli...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
HamdiNuhiju
Admin
avatar

Numri i postimeve : 374
Registration date : 02/03/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   Fri Mar 09, 2007 3:11 pm

DJE

Dje,
Ishte njė ditė e bukur,
Isha tėrė ditėn vetem,
I etur, i uritur.
Por shpirti im
Si njė flutur
Fluturoj lartė, lartė,
Prej nga ka zbritur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi nga Mexhid Yvejsi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi nga Mexhid Yvejsi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu
» Me rastin e ditlindjes:POEZI NGA SILVANA BERKI
» Poezi pėr dashurinė
» ANILA KATI:Dy poezi
» Agim Xhemali :Partia Enverit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
DREJTESIA-REALITETI :: Kategoria e pare! :: Ketu shkruani ndonje Poezi-
Kėrce tek: